Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα κλάψω από συγκίνηση. ..εβγαλα άκρη με την arvato που ενώ αρχικά έλεγαν ότι το κινητό δεν εχει θέμα στην οθόνη(καμμένα pixels) σήμερα και μετα από μήνυμα που τους έστειλα στο fb με πήραν τηλέφωνο και το τσέκαραν πάλι το κινητό και θα γίνει αντικατασταση

 

τα καμμένα pixel ή όλη την οθόνη;;; :p

 

μια χαρά!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Montoya, στις πληροφορίες μου βγάζει πάροχο κινητής τηλεφωνίας "ΙΤ Country Variant", χρειάζομαι κι εγώ φλασάρισμα; Αν ναι, πού είναι ο οδηγός του niotheros που λες; Ψάχνοντας για τα πρώτα updates, μου λέει πως το κινητό είναι ενημερωμένο... ωστόσο δεν φαίνεται να είναι...

 

Όπως σου είπε και ο mixostsi, είσαι μια χαρά.

Για όποιον ενδιαφέρεται όμως ΕΔΩ

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα καμμένα pixel ή όλη την οθόνη;;; :p

 

μια χαρά!!! :)

 

χαχαχαχαχα.... αλλά ήμαρτον απορώ τι έλεγχο κάνουν στην arvato και το βρήκαν αρχικά μια χαρά....

Link to comment
Share on other sites

H T-Mobile εδωσε την επίσημη GDR3 (και μόνο) στο 925, αλλα κάποιος από την Δανία έγραψε ότι την πήρε και αυτός στο 920 που έχει. (το άρθρο εδώ)
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα.... αλλά ήμαρτον απορώ τι έλεγχο κάνουν στην arvato και το βρήκαν αρχικά μια χαρά....

 

μπορεί στην αρχή να μην το είδαν στο άσπρο φόντο αλλά μετά να έβαλαν το μαύρο και να φάνηκε!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι απο μενα.

Ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει σε παλαιοτερο ποστ αλλα συγχωρεστε με δεν μπορω να το βρω σε τοσες σελιδες...

Οταν τραβαμε φωτο (για το 920 μιλαω) ενω δειχνει μια χαρα στο κινητο οταν την τραβας, μετα απο 1 δευτερολεπτο την χαλαει στο preview. Το εχει παρατηρησει κανεις?

Επισης το βιντεο του ειναι αρκετα καλο με πολυ καλο ois, στις φωτο μου τα χαλαει λιγο γιατι ολες μα ολες εχουν εμφανη θορυβο.

 

Ασχετα με την καμερα δεν σας κρυβω οτι μου εχει λειψει το android λογω εφαρμογων και customization, αλλα θα μεινω εδω σε lumia γιατι ειναι πολυ σταθερα τα windows και πιο γρηγορα.

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να βάλω τραγούδια στα rigtones,μετέφερα απο το παλιό μου nokia τα τραγούδια, τα έβαλα στον φάκελο με τα rigtones αλλά δεν μου τα εμφανίζει για να βάλω σε κάθε επαφή τον δικό τησ ήχο.Επίσης όποιος θέλει να μου προτείνει εφαρμογές ευχαρίστως να ακούσω.Ευχαριστώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!Θα ήθελα να μάθω πως μπορώ να βάλω τραγούδια στα rigtones,μετέφερα απο το παλιό μου nokia τα τραγούδια, τα έβαλα στον φάκελο με τα rigtones αλλά δεν μου τα εμφανίζει για να βάλω σε κάθε επαφή τον δικό τησ ήχο.Επίσης όποιος θέλει να μου προτείνει εφαρμογές ευχαρίστως να ακούσω.Ευχαριστώ!!!

 

 

Βαλε στο φακελο ringtones τα κομμάτια που θέλεις αλλα όχι copy/paste απο το τηλέφωνο αλλα απο το pc. Έχει αναφερθεί παλιότερα ότι αν αντιγράψεις κομμάτια απο την συσκευή δεν τα βλεπει ως ringtone

Για εφαρμογές δες το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354374

 

Καλησπερα σας και παλι απο μενα.

Ειμαι σιγουρος οτι εχει αναφερθει σε παλαιοτερο ποστ αλλα συγχωρεστε με δεν μπορω να το βρω σε τοσες σελιδες...

Οταν τραβαμε φωτο (για το 920 μιλαω) ενω δειχνει μια χαρα στο κινητο οταν την τραβας, μετα απο 1 δευτερολεπτο την χαλαει στο preview. Το εχει παρατηρησει κανεις?

Επισης το βιντεο του ειναι αρκετα καλο με πολυ καλο ois, στις φωτο μου τα χαλαει λιγο γιατι ολες μα ολες εχουν εμφανη θορυβο.

 

Ασχετα με την καμερα δεν σας κρυβω οτι μου εχει λειψει το android λογω εφαρμογων και customization, αλλα θα μεινω εδω σε lumia γιατι ειναι πολυ σταθερα τα windows και πιο γρηγορα.

 

Ναι, είχε αναφερθεί και παλιότερα κάτι παρόμοιο αλλα δεν θυμάμαι λεπτομέρειες.

Έτσι είναι τα λειτουργικά/συσκευες. Κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις. Κρίνεις και αποφασίσεις τι θέλεις περισσότερο.

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βαλε στο φακελο ringtones τα κομμάτια που θέλεις αλλα όχι copy/paste απο το τηλέφωνο αλλα απο το pc. Έχει αναφερθεί παλιότερα ότι αν αντιγράψεις κομμάτια απο την συσκευή δεν τα βλεπει ως ringtone

Για εφαρμογές δες το παρακάτω:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=354374

 

 

Έιχες δίκιο!Σ ευχαριστώ!Για τα μνμ μπορούμε να βάλουμε δικό μας ήχο?

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Έιχες δίκιο!Σ ευχαριστώ!Για τα μνμ μπορούμε να βάλουμε δικό μας ήχο?

 

Με το update που θα πάρουμε (μάλλον αρχές Ιανουαρίου) θα μπορούμε.;)

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το update που θα πάρουμε (μάλλον αρχές Ιανουαρίου) θα μπορούμε.;)

 

θα μπορούμε αραγε να τραβαμε και βιντεο κανωντας παύση σε καποιο σημειο και συνεχιζοντάς την ληψη?

σημερα παρατηρησα την έλλειψη αυτή...

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ψαξιμο με την καμερα, βρηκα ενα προγραμματακι στο store το Proshot. Δεν ξερω αν εχει προαναφερθει, απλα ειναι επι πληρωμη (2 ευρω).

Το αγορασα, οι πρωτες εντυπωσεις ειναι καλες, ακομα δεν εχω κανει τις συγκρισεις που θελω, αλλα μονο και μονο απο το interface που εχει αξιζει τον κοπο μιας και ειναι μακραν καλυτερο απο αυτο του nokia.

Αν σας ενδιαφερει μπορω να σας ενημερωσω για το συγκριτικο

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι.

Στην Nokia smart cam, πως ενεργοποιούμε το φλάς ;

Δεν βρίσκω τις ρυθμισεις για το φλας

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι.

Στην Nokia smart cam, πως ενεργοποιούμε το φλάς ;

Δεν βρίσκω τις ρυθμισεις για το φλας

Ευχαριστώ.

 

Έχω την εντύπωση οτι ΔΕΝ ενεργοποιείται. Ειδικά στο burst images τι να σου κάνει;

“Photography is all about secrets. The secrets we all have and will never tell.”
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι μετα απο εκτενεις δοκιμες σε ολες τις συνθηκες φωτισμου (περιμενα να νυχτωσει για να δω τι κανει).

Για να μην σας κουραζω οι διαφορες ειναι πολυ μικρες αλλα υπαρχουν υπερ του προγραμματος αντι της nokia cam.

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι χειριζεται καλυτερα το φως και το exposure, καθως και οτι χρησιμοποιει μια διαφορετικη τεχνικη post processing με αποτελεσμα να ειναι πιο επιθετικο στο sharpness. Με απλα λογια, οι φωτογραφιες ειναι ελαχιστα πιο καθαρες οταν ζουμαρεις ενω στο nokia cam (pro), ειναι πιο θαμπες.

Αυτα απο θεμα λεπτομερειας εικονας. Στο θεμα του interface ειναι πολυ πολυ καλυτερο με μεγαλες διαφορες. Μπορεις να κανεις οτι θελεις και να ρυθμισεις οτι θελεις πιο απλα και με ενα πολυ πιο ομορφο γραφικο περιβαλλον.

Τα παντα ειναι πιο λειτουργικα και πιο κοντα το ενα στο αλλο.

Το προγραμμα δεν τραβαει video μονο φωτογραφιες.

Aν αξιζει τον κοπο να δωσετε 2 euro? Ναι. Αυτο που προσφερει ειναι μια πολυ μικρη διαφορα υπερ του στο θεμα εικονας (δεν παυει ομως να ειναι καλυτερη) αλλα ειναι και το interface το οποιο ειναι πολυ καλυτερο.

Ειναι κριμα ομως γενικα μια τοσο καλη καμερα οπως αυτη του 920 να χαντακωνεται απο κακους αλγοριθμους.

Για οποιαδηποτε διευκρινηση-ερωτηση εδω ειμαι. :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση οτι ΔΕΝ ενεργοποιείται. Ειδικά στο burst images τι να σου κάνει;

Έτσι νομίζω κι εγώ jipap.

Αν κανένας φίλος ξέρει κάτι παραπάνω, ας μας πεί.

demon 2411, μιάς και το ξέρεις το θέμα καλά, ξέρεις τίποτα;

Καλά Χριστούγεννα, καλές γιορτές

 

edit: Τελικά, ψάχνωντας για το θέμα, ανακάλυψα αυτό http://www.nokia.com/gr-el/support/product/nokia-camera/ για όποιον δεν το ξέρει.

Pro cam + φλάς και άλλα. NOKIA CAMERA λέγεται στο store.

Και πάλι καλές γιορτές, καλά να περάσετε.

Edited by kles
Link to comment
Share on other sites

@Δαίμονα: 1) Χρησιμοποίησες την Nokia Camera για την σύγκριση έτσι? (και οχι Pro Cam)

2) Έχει ενσωματωμένη επιλογή για hdr το Proshot?

Αν και μπορεί να ηταν καλύτερο να το συζητήσουμε στα περι εφαρμογών...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

@Δαίμονα: 1) Χρησιμοποίησες την Nokia Camera για την σύγκριση έτσι? (και οχι Pro Cam)

2) Έχει ενσωματωμένη επιλογή για hdr το Proshot?

Αν και μπορεί να ηταν καλύτερο να το συζητήσουμε στα περι εφαρμογών...

 

Φιλε Μιχαλη

δεν εχει επιλογη για Hdr δυστυχως. Χρησιμοποιησα την Nokia camera (την τελευταια) η οποια εχει πλεον ενσωματωμενη μεσα την nokia pro cam μετα το τελευταιο update.

Mετα απο αρκετο ψαξιμο και απειρες συγκρισεις με δειγματα απο προηγουμενα κινητα που ειχα (s4 - s3 - htc one) ανακαλυψα (μπορει να εχει ξαναειπωθει δεν ξερω) τι σκ....φταιει και οι φωτο βγαινουν ετσι στο 920. (ενδεχομενως και στο 925 αν και στο 925 βγαινουν καλυτερες).

Αυτο που παρατηρειτε οταν τραβατε την φωτο αμεσα δειχνει την φωτο πως τραβηχτηκε και μετα την αλλαζει αμεσως.

Αυτο λεγεται post processing της nokia και ουσιαστικα διορθωνει στιγμιαια την φωτο, με την μονη διαφορα οτι την κανει χαλια μαυρα.Την θαμπωνει και της αλλαζει τα χρωματα προς το χειροτερο.

Δυστυχως αναμενουμε μηπως και υπαρξει λυση να υπαρχει επιλογη αν θελουμε post processing η οχι οταν τραβαμε την φωτο σε καποιο απο τα επομενα update.

Το πηρα χαμπαρι κυριως οταν συγκρινα βιντεο τραβηγμενα σε 1080p και απο τα 3 κινητα με μακραν καλυτερη εικονα αυτη του 920.

Οποιος εχει κουραγιο ας διαβασει και αυτο το πολυ καλο αρθρο. Κριμα να χαραμιζεται ετσι μια καμερα οταν εχει τοσο καλες δυνατοτητες....

http://forums.wpcentral.com/guides-tips-tricks-how-tos/226625-so-you-want-take-better-pictures-%5Bguide%5D.html

Μιχαλη αν θες μου δινεις το 925 και 400 euro και σου δινω το δικο μου να σε απαλλαξω απο το κακο αυτο κινητο. :lol::lol::lol::lol:

ΦΙλικα

Γιωργος

 

 

edit: καντε κατι πολυ απλο. τραβηξτε μια φωτο και περαστε την στο pc. Ανοιξτε την (σε win7) με τον μαμα photo editor και καντε ενα noise removal.

Θα δειτε ποσο καλυτερη γινεται η φωτο χωρις να χανει λεπτομερεια.

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλά ρε Γιώργη !!!

Το ήξερα για το post-processing... Μεγάλο μειον οτι δεν έχει hdr... Εμένα δεν με ενοχλεί η Nokia Cam αλλά δύο πράγματα θέλω: 1) Ενσωμάτωση hdr, και ή RAW ή καλύτερο post-processing...

Ισχύει ότι χαραμίζεται η κάμερα όμως.

Να δούμε με την black τι θα γίνει...

 

Οπότε Proshot=no go για μένα...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αναμενουμε μηπως και υπαρξει λυση να υπαρχει επιλογη αν θελουμε post processing η οχι οταν τραβαμε την φωτο σε καποιο απο τα επομενα update.

Το πηρα χαμπαρι κυριως οταν συγκρινα βιντεο τραβηγμενα σε 1080p και απο τα 3 κινητα με μακραν καλυτερη εικονα αυτη του 920.

Οποιος εχει κουραγιο ας διαβασει και αυτο το πολυ καλο αρθρο. Κριμα να χαραμιζεται ετσι μια καμερα οταν εχει τοσο καλες δυνατοτητες....

http://forums.wpcentral.com/guides-tips-tricks-how-tos/226625-so-you-want-take-better-pictures-%5Bguide%5D.html

edit: καντε κατι πολυ απλο. τραβηξτε μια φωτο και περαστε την στο pc. Ανοιξτε την (σε win7) με τον μαμα photo editor και καντε ενα noise removal.

Θα δειτε ποσο καλυτερη γινεται η φωτο χωρις να χανει λεπτομερεια.

 

Όντως στο post processing θέλει ακόμα δουλειά και φαίνεται αρκετά στην καταγραφή βίντεο ότι η καμερα είναι πολύ καλύτερη από αυτό που φαίνεται. Η amber έδωσε καλά δείγματα, οπότε με τη black ίσως δούμε ακόμη καλύτερα!

Το "άρθρο" όντως πολύ καλό. Έχω διαβάσει αρκετά παρόμοια, αλλά είχε ενδιαφέρον γιατί ήταν στοχευμένο στο 920..

Και τέλος, πριν λίγο καιρό είχα βγάλει σημαντικές για μενα φωτό και τις πέρασα όλες ένα ελαφρύ "noise removal"..Το αποτέλεσμα δεν ενθουσιάζει, αλλά είναι σίγουρα καλύτερο!

Από την πρώτη στιγμή έλεγα για την κάμερα και είχα παρεξηγηθεί από κάποιους..Έπασχε και πάσχει ακόμα. Και αυτό φαίνεται την μέρα, γιατί τη νύχτα είναι απείρως καλύτερο από άλλα κινητά με αποτέλεσμα να μην είναι φανερές οι αδυναμίες..

Edited by Metaladis
Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι νεος στο forum.Εχω το 920 και υπαρχει το εξεις προβλημα..το τηλ εχει παει στο service εδω και 3 εβδομαδες περιπου..αφου παρακολουθουσα την εξελιξη της επισκευης απο την προηγουμενη Τεταρτη στο site της nokia γραφει πως το προιον επιστραφηκε..Και σημερα Δευτερα μιλησα με το nokia care της περιοχης μου απο οπου το εστειλα και ακομα το τηλ δεν εχει ερθει..Ειναι φυσιολογικο?ποσο πρεπει να περιμενω?ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, εδώ και 4 μέρες έχω ένα κόκκινο 920, από σκρουτζομάγαζο, και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. θέλω να ρωτήσω τι antivirus να βάλω, αν ξέρετε κάποιον καλό file manager, αυτά για αρχή. το κινητό είναι αγγλικό με την amber περασμένη. θα έχουμε καμιά άλλη αναβάθμιση τώρα στα κοντά? ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά, εδώ και 4 μέρες έχω ένα κόκκινο 920, από σκρουτζομάγαζο, και φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. θέλω να ρωτήσω τι antivirus να βάλω, αν ξέρετε κάποιον καλό file manager, αυτά για αρχή. το κινητό είναι αγγλικό με την amber περασμένη. θα έχουμε καμιά άλλη αναβάθμιση τώρα στα κοντά? ευχαριστώ.

 

Πω φαίνεται πως ήρθες από android μεριά.....

Φίλε μου το οικοσύστημά μας είναι κλειστό και δενέχει ανάγκες από antivirus και διαχειριστές μνήμης και λοιπές χαζομάρες....

File manager περιμένουμε όλοι μας μάλλον αρχες´ του έτους με την major αναβάθμιση του λειτουργικού

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...