Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπότε τι κάνουμε περιμένουμε κάποιο update;έχετε υπόψιν αν έχει ανακοινώσει κάτι η samsung;

 

Μαλλον θα περιμενουμε για καποιο update!Ενταξει δεν δημιουργει σοβαρο προβλημα αλλα πρεπει να λυθει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα .

 

με την παρουσιαση note 3 note 10.1 2014 ηξερα οτι θα μεταβω στη σειρα νοτε . τλκ αποφασισα να παρω το νοτε 3 . με το τηλ ειμαι απολυτα ευχαριστημενος και πραγματικα ειναι οπως το ηθελα να ειναι . πολυ γρηγορο πολυ σταθερο πολυ καλη αναλυση ολα ειναι στα + για μενα .

 

πηγα και ειδα ομως απο κοντα και το 10.1 και οπως ειναι φυσικο εχει ολα τα + του νοτε 3 και επιπλεον εχει μεγαλυτερη οθονη .

αξιζει η σμβιωση με τα 2 νοτε η ειναι υπερβολη .

 

lte το θελω ομως 32 gb δεν εχω βρει

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εαν υπαρχουν τα χρηματα στον τραπεζικο σου λογαριασμο δεν θα επρεπε να υπαρχςι η λεξη ΥΠΕΡΒΟΛΗ στο λεξιλογιο σου....
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι υπερβολη!Το note 3 σε καλυπτει οσο και το 10.1!Και εγω ηθελα το note 3 αλλα δε μπορω λογω μετακινησεων να εχω τετοια συσκευη που μπορει να πεσει και να παθει ζημια οποτε πηρα το tablet!Ισως στην αρχη να σου αρεσει σαν ιδεα ετσι ειχα καποτε iphone-ipad αλλα στη συνεχεια θα βαρεθεις καποιο απο τα δυο και θα το παραμελησεις!
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι πιστευω οτι ειναι υπερβολη!Το note 3 σε καλυπτει οσο και το 10.1!Και εγω ηθελα το note 3 αλλα δε μπορω λογω μετακινησεων να εχω τετοια συσκευη που μπορει να πεσει και να παθει ζημια οποτε πηρα το tablet!Ισως στην αρχη να σου αρεσει σαν ιδεα ετσι ειχα καποτε iphone-ipad αλλα στη συνεχεια θα βαρεθεις καποιο απο τα δυο και θα το παραμελησεις!

 

Ναι αυτό είναι που σκέπτομαι. Κατάλαβες αμέσως τι ήθελα να πω με το υπερβολή.

Link to comment
Share on other sites

Κατα την δικη μου ταπεινη αποψη θα ελεγα υπερβολη θα ηταν εαν ειχες το νοτε 3 και ηθελες να παρεις το νοτε 8

Εγω εχω το νοτε 2 αλλα δεν με καλυπτει ουτε στην περιηγηση στο ιντερνετ ουτε στο διαβασμα περιοδικων ουτε βιβλιων , λογω μεγεθους.

Τωρα γραφω σε ενα libretto Toshiba windows 8 το οποιο ειναι εκνευριστικα αργο ωρες ωρες (windows) αλλα εκπληκτικα καινοτομο....αλλα αργο.

Περιμενω να δω το καινουριο nexus 10 και θα παρω η το νοτε 10 η το νεξους.

Παντως υπερβολη δεν πιστευω οτι ειναι σε αυτην την διαφορα ιντσων

Link to comment
Share on other sites

Ειναι εντελως υποκειμενικο!Σκεψου καλα τι θελεις και τι σε καλυπτει γιατι ειναι αρκετα τα λεφτα και ειναι κριμα να το μετανιωσεις και να το πουλησεις τζαμπα..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

 

Εδώ και λίγες ώρες έχω στα χέρια μου το 2014 (κάτοχος και του 2013) και προσπαθώ να βρω θετικά και αρνητικά... αν υπάρχουν. Μόλις έχω τις πρώτες εκτιμήσεις θα σας ενημερώσω.

 

- πρώτη εντύπωση-διάφορα είναι πως το λευκό της οθόνης είναι χλωμό στο 2014 ενώ στο 2013 κατάλευκο! Αν έχω λάθος πείτε μου.

 

- για την ώρα βλέπω πως η γόμα στις σημειώσεις του s note δεν είναι ακριβείς όπως στο 2013. Δηλαδή αν και την έχω πολύ μικρή... μου σβήνει μεγαλύτερο κομμάτι από αυτό που θέλω να σβήσω. Ενώ στο 2013 όταν την έχω σε μικρό μέγεθος έχει απόλυτη ακρίβεια στο σβήσιμο.

Αν πάλι κάνω καπου λάθος θέλω τη γνώμη σας και τη βοήθεια σας

 

- πως μπορώ να κάνω άμεσα screenshot στην οθόνη χωρίς να βγάλω το πενάκι?

Στο 2013 είχε κάτω αριστερά αυτή τη δυνατότητα. Αν υπαρχει κατικαπου που δε το βλέπω... πείτε μου.

 

- πισης δε βρίσκω στη κάμερα την επιλογή Πανόραμα?

 

ΑΚΌΜΗ ΘΈΛΩ ΤΗ ΒΟΉΘΕΙΆ ΣΑΣ!

Έχω βάλει τη κάρτα sim στη συσκευή και δε μπορώ να τη βγάλω.

Φαντάζομαι πρέπει να βγαίνει όπως στο 2013 δηλαδή τη πιέζω πιο μέσα και Μετά βγαίνει. Το κάνω αλλά δε βγαίνει προς τα έξω.

 

ΣΑΣ Παρακαλώ μια βοήθεια...

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι standby,αλλα και εντελως off εχω μειωση της μπαταριας τουλαχιστον 2% ολο το βραδυ. Εννοειται ολα τα συστηματα κλειστα. Καμια ιδεα; καμια σχεση με το ipad 3 που ειναι 2 χρονων η μπαταρια δεν κουνιεται καθολου. Ειναι χαρακτηριστικο των android η κατι αλλο πιθανων να συμβαινει;ευχαριστω.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Εχω παρατηρησει οτι οταν ειναι standby,αλλα και εντελως off εχω μειωση της μπαταριας τουλαχιστον 2% ολο το βραδυ. Εννοειται ολα τα συστηματα κλειστα. Καμια ιδεα; καμια σχεση με το ipad 3 που ειναι 2 χρονων η μπαταρια δεν κουνιεται καθολου. Ειναι χαρακτηριστικο των android η κατι αλλο πιθανων να συμβαινει;ευχαριστω.

 

Κάτι παρόμοιο είχα πάθη και εγώ το είχα 4 μέρες off και δεν άνοιγε γιατί δεν είχε μπαταρία... το φόρτισα του έκανα και update και τέλος όλα καλά! Βεβαια πριν 3 μέρες μου πέταξε μια blue screen και αναγκαστικά να το κλείσω αλλα θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι παιδικές ασθένειες! Δοκίμασε να κανεις ένα factory reset.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είχα πάθη και εγώ το είχα 4 μέρες off και δεν άνοιγε γιατί δεν είχε μπαταρία... το φόρτισα του έκανα και update και τέλος όλα καλά! Βεβαια πριν 3 μέρες μου πέταξε μια blue screen και αναγκαστικά να το κλείσω αλλα θέλω να πιστεύω ότι όλα αυτά είναι παιδικές ασθένειες! Δοκίμασε να κανεις ένα factory reset.

 

Σήμερα το μεσημέρι έκανα επαναφορά εργοστασιακών και σεταρισμα από την αρχή με τις εφαρμογές που πραγματικά χρειάζομαι και ταυτόχρονα άλλαξα wifi router γιατί αγανάκτησα. Δοκίμασα μια εφαρμογή κοινή για android-iOS για τον έλεγχο της μπαταρίας και παρατήρησα ότι στο ίδιο επίπεδο υπόλοιπομενης μπαταρίας στο note έγραφε 99 ώρες και στο IPAd 3 220 ώρες. Θα τα φόρτιση και τα δυο στο 100% για να δώσω τι θα λέει. Πάντως στο θέμα αυτονομίας το iOS είναι χρόνια μπροστά. Όσον αφορά to update που αν έφερες,ποιο update και από που.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι έκανα επαναφορά εργοστασιακών και σεταρισμα από την αρχή με τις εφαρμογές που πραγματικά χρειάζομαι και ταυτόχρονα άλλαξα wifi router γιατί αγανάκτησα. Δοκίμασα μια εφαρμογή κοινή για android-iOS για τον έλεγχο της μπαταρίας και παρατήρησα ότι στο ίδιο επίπεδο υπόλοιπομενης μπαταρίας στο note έγραφε 99 ώρες και στο IPAd 3 220 ώρες. Θα τα φόρτιση και τα δυο στο 100% για να δώσω τι θα λέει. Πάντως στο θέμα αυτονομίας το iOS είναι χρόνια μπροστά. Όσον αφορά to update που αν έφερες,ποιο update και από που.

 

Δεν γνωρίζω σχετικά με ipad και γενικά tables μιας και αυτό είναι το πρώτο μου αλλα στο ότι το ipad έχει μεγαλύτερη αυτονομία πεζή ρολο ότι το Gnote έχει 4 cores στα 2.3 και 3GB ram και το ipad ούτε τα μισά(δεν το λέω με κακία)υπερτερεί βέβαια στο λογισμικό και στο market. Νομίζω πρέπει να είναι το MJ5, το κατέβασα από το tablet απλά κάνοντας έλεγχο για update.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σχετικά με ipad και γενικά tables μιας και αυτό είναι το πρώτο μου αλλα στο ότι το ipad έχει μεγαλύτερη αυτονομία πεζή ρολο ότι το Gnote έχει 4 cores στα 2.3 και 3GB ram και το ipad ούτε τα μισά(δεν το λέω με κακία)υπερτερεί βέβαια στο λογισμικό και στο market. Νομίζω πρέπει να είναι το MJ5, το κατέβασα από το tablet απλά κάνοντας έλεγχο για update.

 

H καλυτερη αυτονομια οφειλεται αφενος στο ios που -σιγα το νεο- ειναι πιο energy efficient σε σχεση με το android.

Εχει και μεγαλυτερη μπαταρια το ipad 3 (11560 vs 8220 του note ), οποτε…

Οσον αφορα τη μνημη τo ipad δεν χρειαζεται 3 GB ram γιατι ολες οι εφαρμογες στο ios ειναι native. Δεν τρεχουν κατω απο καποιο VM οπως γινεται στο android. Δεν θα επεκταθω στο τι προσφερει αυτο αλλα γενικα η ουσια ειναι οτι το 1GB του ios ειναι υπεραρκετο.

Για τους επεξεργαστες ενεργειακα δεν ξερω τι παιζει… Αν και ο Α5Χ του ipad 3 ειχε χαρακτηριστει ρουφηχτρα απο πολλους. Εξου και τον ξαποστειλε γρηγορα η apple. Aλλα σε επιδοσεις ναι, δεν υπαρχει συγκριση με τον 800αρη που βρισκεται σε αλλη κλαση (ασε που σιγουρα θα ειναι και λιγοτερο ενεργοβορος).

 

 

@ filipdent

Και τερμα να τα φορτισεις δεν θα δεις ιδιαιτερη διαφορα στις ωρες. Στο 100% η μπαταρια του ipad θα εχει περιπου 3350mAh παραπανω απ του note. Οποτε παλι θα σου βγαζει περισσοτερες ωρες στο ipad.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το μεσημέρι έκανα επαναφορά εργοστασιακών και σεταρισμα από την αρχή με τις εφαρμογές που πραγματικά χρειάζομαι και ταυτόχρονα άλλαξα wifi router γιατί αγανάκτησα. Δοκίμασα μια εφαρμογή κοινή για android-iOS για τον έλεγχο της μπαταρίας και παρατήρησα ότι στο ίδιο επίπεδο υπόλοιπομενης μπαταρίας στο note έγραφε 99 ώρες και στο IPAd 3 220 ώρες. Θα τα φόρτιση και τα δυο στο 100% για να δώσω τι θα λέει. Πάντως στο θέμα αυτονομίας το iOS είναι χρόνια μπροστά. Όσον αφορά to update που αν έφερες,ποιο update και από που.

 

Αυτό που ειδες ηταν εκτιμηση, αλλα κι η πραγματικοτητα δεν απεχει πολύ. Περιπου διπλασια αυτονομια υπολογισε για note 10.1 vs ipad Air, υπερ του δευτερου φυσικα. Η διαφορα, δε, σε standby mode είναι χαοτικη...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειδες ηταν εκτιμηση, αλλα κι η πραγματικοτητα δεν απεχει πολύ. Περιπου διπλασια αυτονομια υπολογισε για note 10.1 vs ipad Air, υπερ του δευτερου φυσικα. Η διαφορα, δε, σε standby mode είναι χαοτικη...

 

Απλα μια διορθωση Βαγγελη. Εχει το ipad 3 απ οτι εχω καταλαβει το παιδι. Οχι το air.

Oχι οτι αλλαζει κατι στην αυτονομια αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Απλα μια διορθωση Βαγγελη. Εχει το ipad 3 απ οτι εχω καταλαβει το παιδι. Οχι το air.

Oχι οτι αλλαζει κατι στην αυτονομια αυτο...

 

ok φιλε Λεωνιδα, δε διαβασα προσεκτικα. Ευχαριστω για την επισημανση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ipad 3 έχω. Οκ με την κατανάλωση στην λειτουργια και το standby. Σε ένα βράδυ όταν το είχα εντελώς κλειστό έχασε 2%. Α και κάτι ακόμη. Όταν βλέπω τις πανοραμικές ακτινογραφίας στην δουλειά μου (οδοντιατρος γαρ) παρατηρώ ότι τα pixels στο note ειναι διάταγμενα κάπως τριγωνικα ενώ στο ipad τετράγωνα. Μπορείτε να το παρατηρήσατε εκεί που τελειώνει η οθόνη,δεν τελειώνει σε ακριβώς γραμμή αλλα κυματιστΑ. Λεπτομέρεια μεν αλλα το ipad ειναι σε αυτό το θέμα πιο αποδεκτό.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

1- Λίγο πιο πίσω έχω γράψει πως το λευκό της οθόνης του 2014 είναι πολύ χλωμό σε σχέση με αυτό του προηγούμενου note 10.1 2013 το οποίο το έχω ακόμη στα χέρια μου και βάζοντας τα διπλά δίπλα η διαφορά είναι πολύ μεγάλη σε σημείο που ανησυχώ μήπως έχω πρόβλημα με την οθόνη μου.

Αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει σας παρακαλώ πολύ

 

2- ξαφνικά μόλις έβαλα τη κάρτα 32g από το note 10. 2013 στο 2014 μου βγάζει ένα μυνημα συνεχώς "η κάρτα αφαιρέθηκε απρόσμενα" και μετά από λίγο "γίνεται προετοιμασία της κάρτας" αυτό γίνεται συνεχώς! !!

Δοκίμασα τη κάρτα στο 2013 και πακέτο κανονικά!

 

Αν θέλετε βοηθήστε

Edited by COCOMAT
Link to comment
Share on other sites

Από χθες το βράδυ το 100% εμεινε σταθερό και αυτό είναι καλό. Τώρα για τα αποτελέσματα από την μέτρηση της μπαταρίας πήρα τα παρακάτω αποτελέσματα.

 

Note:αναμονή 275 ώρες,wifi 12 ώρες και 50 λεπτά

 

IPAd 3:αναμονή 720 ώρες,wifi 10ωρες και 40λεπτα

 

iPhone 4:αναμονή 300ωρες ,wifi 10ωρες.

 

Έστω και κατα εκτίμηση οι διάφορες είναι τεράστιες. Απλά με το note μπορώ να κάνω πράγματα που μάλλον δεν θα τα δώ ποτέ στο iOS. Πάντως αν και στα τηλέφωνα είναι η ίδια κατάσταση,μάλλον θα μείνω στο iOS.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε εχοντας μικρη επaφη με iphone 4s οτι με lg g2 και note 3 η διαφορες ειναι υπερ του android σε ολα σχεδον τα σημεια....

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/43/t0zb.png

 

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/1024x768q90/9/hpyn.png

Edited by anergos13

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω φιλε εχοντας μικρη επaφη με iphone 4s οτι με lg g2 και note 3 η διαφορες ειναι υπερ του android σε ολα σχεδον τα σημεια....

 

 

 

Καλά τώρα και εσύ συγκρίνεις συσκευές με μπαταρίες διπλασιες και βαλε σε σχέση με του iPhone. Αλλά και πάλι είναι φανερό πόσο καλή διαχείριση γίνεται αφού με μόλις 1500mah το μήλο βρίσκεται μια ανάσα πίσω. Φαντάσου τώρα να υπήρχε iphone με 3000mah μπαταρία.

Edited by Leon_G
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε καθημερινη εμπειρια χρησης νομιζεις οτι στο ios υπαρχει συνδεμενη εξωτερικη μπαταρια ενω στο note κατεβαινει νερακι.σε γενικες γραμμες το note το εχω ευχαριστηθει και εχει πραγματοποιηθει αυτο που ηθελα να κανω απο καιρο :σερφαρισμα,email και κλησεις τηλεφωνου καθως και εκ κινησει gps,skype και χρηση τηλεφωνο παντα απο ανοιχτη ακροαση και bluetooth ακουστικο,ταυτοχρονα και ολα αυτα σε μια συσκευη με υψηλη αναλυση οθονης,ελαφρια και ξεκουραστη.αυτο που θα ηθελα να βελτιωθει ειναι η αντοχη της μπαταριας και η μειωση του πλαστικου.με το ios με τιποτα ολα τα παραπανω αλλα εξαιρετικη εμπειρια χρησης.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Παντως σε καθημερινη εμπειρια χρησης νομιζεις οτι στο ios υπαρχει συνδεμενη εξωτερικη μπαταρια ενω στο note κατεβαινει νερακι.σε γενικες γραμμες το note το εχω ευχαριστηθει και εχει πραγματοποιηθει αυτο που ηθελα να κανω απο καιρο :σερφαρισμα,email και κλησεις τηλεφωνου καθως και εκ κινησει gps,skype και χρηση τηλεφωνο παντα απο ανοιχτη ακροαση και bluetooth ακουστικο,ταυτοχρονα και ολα αυτα σε μια συσκευη με υψηλη αναλυση οθονης,ελαφρια και ξεκουραστη.αυτο που θα ηθελα να βελτιωθει ειναι η αντοχη της μπαταριας και η μειωση του πλαστικου.με το ios με τιποτα ολα τα παραπανω αλλα εξαιρετικη εμπειρια χρησης.

 

Τα force close πάντως στον Safari στο iPad Air πάνε σύννεφο...

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Τα force close πάντως στον Safari στο iPad Air πάνε σύννεφο...

 

Τι σημαίνει force close;

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...