Jump to content

Xiaomi Mi 3


salazar_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι G2? Jiayu?

Παντως εστω μεχρι 400Ε (για το 32αρι) δεν βρισκεις κατι αναλογο στην Ελληνικη αγορα νομιζω.

Εκτος αν αρπαξεις καμμια ευκαιρια τυπου Vodafone..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι G2? Jiayu?

Παντως εστω μεχρι 400Ε (για το 32αρι) δεν βρισκεις κατι αναλογο στην Ελληνικη αγορα νομιζω.

Εκτος αν αρπαξεις καμμια ευκαιρια τυπου Vodafone..

 

Το LG G2...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και πολυ γνωστης των επωνυμων, τιποτα περαν των Κινεζικων..

Παντως δεν νομιζω αυτο το LG να εχει αναλογη τιμη με το Mi3, για καμμια 200αρα Ευρω παραπανω, το συζηταμε.

Πολυ καλες διαστασεις για 5,2 ιντσο ομως..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι και πολυ γνωστης των επωνυμων, τιποτα περαν των Κινεζικων..

Παντως δεν νομιζω αυτο το LG να εχει αναλογη τιμη με το Mi3, για καμμια 200αρα Ευρω παραπανω, το συζηταμε.

Πολυ καλες διαστασεις για 5,2 ιντσο ομως..

 

Καινούργιο τώρα το 32αρι έχει 480... Ποσό μάλλον μετά τα χριστούγεννα όπως μας έχει μάθει τόσα χρόνια η LG με τις απίθανες τιμές τις μετά από γιορτές... Οπότε όταν βγει το Mi3 το G2 θα έχει γύρω στα 400 και θα έχεις και 4G και 2 χρόνια εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το mi2s και είμαι φανατικός υποστηρικτής της εταιρίας αυτής γιατί θεωρώ απίστευτα αυτά που προσφέρει και στην τιμή που τα προσφέρει.

Όλα αυτά μέχρι την εποχή του mi2s ίσως και Hongmi...

Η ΕΥΡΩΠΑΙΚΗ έκδοση του mi3 έχει καθυστερήσει πολύ και ειλικρινά δε βρίσκω λόγω γιατί να μη προτιμήσω στα σχεδόν ίδια λεφτά το lg g2 από μαγαζί με απόδειξη, εγγύηση κτλ...

Πλέον ο ανταγωνισμός στις ναυαρχίδες είναι τεράστιος (sony z1, lg g2, s4 (με τον 800άρι), note 3 και σίγουρα μου διαφεύγουν 1-2 του επιπέδου αυτού.

Όταν βγήκε το mi2s στην απίστευτη τιμή υπήρχε το HTC one και S4 με τιμές εξοπραγματικές...

Τότε λοιπόν η αγωρά του xiaomi άξιζε με χίλια...

Τώρα καθυστέρησαν, ο ανταγωνισμός έχει μεγαλώσει και αν δε μας εκπλήξουν με κανένα snapdragon 805 (ειλικρινά θα ήθελα η εταιρία να τους τρελάνει όλους :D) δε βρίσκω κανένα μα κανένα λόγο να πάει κανείς στο mi3. (εκτός βέβαια αν κοστίζει κανένα 300άρι που δε νομίζω με τις προσαυξήσεις τον κινεζομάγαζων).

Nokia 5110 ---> Nokia 7110 ---> SonyEricsson T68i ---> Nokia 7650 ---> Motorola v300 ---> Nokia 6260 ---> Nokia n70 ---> nokia 5030 ---> Samsung s8300 ---> Samsung Galaxy Ace ---> Lenovo a660 ---> Xiaomi mi2s ---> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να μην αξίζει το mi3 και ας έχει 350Ε το 16gb;

 

Σε σχέση με το g2 που τώρα έχει 440Ε(16αρι) νομίζω είναι κατασκευαστηκά ανώτερο,μπορεί να μιλάμε για κινέζο κατασκευαστή αλλά δεν είναι όπως οι άλλοι,η ποιότητα της xiaomi νομίζω πως μπορεί να συγκριθεί άνετα με οποιοδήποτε άλλο κατασκευαστή.

 

Εγώ πιστέυω πως μόνο το nexus5 μπορεί να θεωρηθεί ανταγωνισμός και αυτό μόνο και μόνο λόγο υποστήριξης.

Όσο για την εγγύηση δεν γνωρίζω πως είναι η xiaomi σε αυτό το τομέα,γνωρίζεται κάτι περισσότερο?

Link to comment
Share on other sites

Καινούργιο τώρα το 32αρι έχει 480...

Εικαζεται οτι το Mi3 με 64Gb Rom θα εχει περιπου στα 370Ε (ibuygou), περιπου δηλ μια κατοσταρα φτηνοτερο απο το G2 με 32Gb Rom με την τιμη που εχει τωρα οπως λες.

Αν ισχυσουν αυτες οι τιμες, καθε ενας ας κανει τις επιλογες του.

Xiaomi: εγγυηση 1 ετος (αν δεν κανω λαθος), αγορα απο αλλη χωρα, με ολα τα σχετικα μειον κλπ, αλλα 64 Gb Rom και φτηνοτερο, MIUI με τρελλη υποστηριξη.

LG: εγγυηση 2 χρονια , αγορα απο μαγαζι εδω, με ολα τα συν, αλλα καπως ακριβοτερο.

Απο ποιοτητα κατασκευης, ισως και το Xiaomi να ειναι στα επιπεδα του LG, αλλα αν δεν αγοραστει και τεσταριστει, δεν προκειται να μαθουμε. Το LG ουτως η αλλως, ανηκει στα "επωνυμα".

Αυτες τις διαφορες βλεπω σε γενικες γραμμες οσο θυμαμαι το mi3 απ εξω, αν εχω ξεχασει κατι, ας συμπληρωθει και ας συγχωρηθω για το off-topic.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Εχθές άρχισε η κυκλοφορία της έκδοσης με τα 64gb στην Κίνα περίπου στα 300 ευρώ,ελπίζω όταν θα τα παραγγείλουμε εμείς να μην κοστίζουν πάνω από 380.

 

Εδώ περισσότερα:

http://techblog.gr/mobile/xiaomi-mi3-64gb-goes-on-sale-to-china-4555/

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το βρηκα σε αυτο το σαιτ τι λετε? http://www.jsxltech.com/products/xiaomi-3 απ οτι φαινετε υπαρχει διαθεσιμο. Edited by avgtoni
Link to comment
Share on other sites

Το preorder δεν το βλεπεις?

Τι θελεις, να κανεις προπαραγγελια για 300+ Ευρω απο Κινα?:dash:

Ειπαμε, μεσα Δεκεμβρη και βαλε..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Το preorder δεν το βλεπεις?

Τι θελεις, να κανεις προπαραγγελια για 300+ Ευρω απο Κινα?:dash:

Ειπαμε, μεσα Δεκεμβρη και βαλε..

 

Προπαραγγελια δεν υπαρχει περιπτωση να κανω απλα νομιζω οτι αυτοι γραφουν οτι ειναι διαθεσιμο η κανω λαθος? Οπ σορρυ δεν το προσεξα εχεις δικιο

Edited by avgtoni
Link to comment
Share on other sites

Εχθές στο google+ η MIUI δημοσίευσε τη παρακάτω είδηση που αναφέρει ένα νέο χαρακτηριστικό στην εφαρμογή της κάμερα του MI3,την αυτόματη επιλογή σκηνής χωρίς την παρέμβαση του χρήστη.

 

https://plus.google.com/108531052526575991056/posts/NPBu4RUCyD8

 

Επίσης ενδιαφέρον είναι και αυτό το άρθρο που αναφέρει ότι το MI3 θα έρχεται χρονισμένο στα 2.5ghz αντί 2.3ghz,βέβαια αυτό δεν ξέρουμε κατα πόσο θα ισχύει.

http://www.kpopstarz.com/articles/67496/20131126/xiaomi-mi3-specs-update.htm

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και η pressel τιμη του geekbuying..αστα να πανε..

πολυ ψηλα πηραν τον αμανε οι Κινεζοι..

378Ε το 16αρι και 426Ε το 32αρι, πολυ παει νομιζω..

Εχει κι αλλου πορτοκαλιες..:p

 

Συγνωμη, το 64αρι ηθελα να πω κι οχι το 32αρι..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ενδιαφέρον είναι και αυτό το άρθρο που αναφέρει ότι το MI3 θα έρχεται χρονισμένο στα 2.5ghz αντί 2.3ghz,βέβαια αυτό δεν ξέρουμε κατα πόσο θα ισχύει.

http://www.kpopstarz.com/articles/67496/20131126/xiaomi-mi3-specs-update.htm

Μάλλον θα εννοεί αυτό -> http://www.androidpolice.com/2013/11/20/qualcomm-announces-new-2-5ghz-snapdragon-805-cpu-and-40-more-powerful-adreno-420-gpu-coming-in-2014/ και λέει για 2.5

Link to comment
Share on other sites

Αλλα και η pressel τιμη του geekbuying..αστα να πανε..

πολυ ψηλα πηραν τον αμανε οι Κινεζοι..

378Ε το 16αρι και 426Ε το 32αρι, πολυ παει νομιζω..

Εχει κι αλλου πορτοκαλιες..:p

 

Πολύ ακριβό είναι ακόμη. Αξίζει όμως τα λεφτά του αν τα έχει κάποιος να τα δώσει. Όσο για τις πορτοκαλιές γούστα είναι αυτά. Υπάρχουν επιλογές σε όλες τις κατηγορίες τιμών. Σε αυτή την τιμή που το πουλάνε ή θα το πουλάνε θες να πεις ότι δεν είναι μονόδρομος.

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως ετσι, αν βγει σ αυτες τις τιμες, νομιζω οτι μπορει κανεις να βρει και στην Ελληνικη αγορα κατι αναλογο (οπως το G2 που ειπε ο φιλος προγουμενως), με κατι παραπανω βεβαια, αλλα με λιγοτερα ρισκα.

Μπορει να αξιζει τα λεφτα του, δε λεω, αλλα η Κινα κακα τα ψεμματα και δεν παυει να ειναι "Κινα", και μακρυα ειναι για να φορτωθεις ενα πιθανο προβλημα.

Αποψη μου φυσικα.

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να αξιζει τα λεφτα του, δε λεω, αλλα η Κινα κακα τα ψεμματα και δεν παυει να ειναι "Κινα", και μακρυα ειναι για να φορτωθεις ενα πιθανο προβλημα.

Αποψη μου φυσικα.

 

Μα ΌΛΑ made in china είναι έτσι και αλλιώς...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν τα προσεχουν ολα το ιδιο.

Φαινεται αυτο εμφανεστατα αναμεσα στα επωνυμα και ανωνυμα κινητα της Κινεζικης αγορας.

Βρες Κινεζο να εχει Jiayu (απλα για παραδειγμα το ανεφερα), δυο κινεζουλες που ηταν μπροστα μου σε προσφατο ταξιδι μου στην Τουρκια, Samsung κρατουσαν. Τυχαιο? Δε νομιζω..

Δινεις με ελαφρα τη καρδία 400Ε για ενα Xiaomi (που θεωρειται πολυ καλη φιρμα) για να το αγορασεις με 1 χρονο εγγυηση (γιατι αραγε δινουν 1 χρονο ενω οι "αλλοι" 2χρονια ??) απο ενα μαγαζι που δεν ξερεις ουτε που ειναι, ενω απο την αλλη ξερεις οτι δεν γινεται να πας να το τριψεις στη μουρη του πωλητη σε περιπτωση που παθει κατι?

Τελος παντων, ξαναγυριζω στο αντικειμενο μας για να μην ειμαστε off topic, φαινεται οτι το Mi3 θα ειναι κορυφαιο οσον αφορα τις specs του, υπομονη λιγο ακομα να διαβασουμε και τα πρωτα reviews.

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλα δεν τα προσεχουν ολα το ιδιο.

Φαινεται αυτο εμφανεστατα αναμεσα στα επωνυμα και ανωνυμα κινητα της Κινεζικης αγορας.

Βρες Κινεζο να εχει Jiayu (απλα για παραδειγμα το ανεφερα), δυο κινεζουλες που ηταν μπροστα μου σε προσφατο ταξιδι μου στην Τουρκια, Samsung κρατουσαν. Τυχαιο? Δε νομιζω..

Δινεις με ελαφρα τη καρδία 400Ε για ενα Xiaomi (που θεωρειται πολυ καλη φιρμα) για να το αγορασεις με 1 χρονο εγγυηση (γιατι αραγε δινουν 1 χρονο ενω οι "αλλοι" 2χρονια ??) απο ενα μαγαζι που δεν ξερεις ουτε που ειναι, ενω απο την αλλη ξερεις οτι δεν γινεται να πας να το τριψεις στη μουρη του πωλητη σε περιπτωση που παθει κατι?

Τελος παντων, ξαναγυριζω στο αντικειμενο μας για να μην ειμαστε off topic, φαινεται οτι το Mi3 θα ειναι κορυφαιο οσον αφορα τις specs του, υπομονη λιγο ακομα να διαβασουμε και τα πρωτα reviews.

 

Είχα το mi2 και ομολογώ πως ήταν το καλύτερο android που είχα πάρει ποτέ. Οι αποδόσεις σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει η συσκευή είναι απίστευτη εμπειρία χρήσης!

Btw, οι συγκεκριμένοι κινέζοι που είδες στην Ευρώπη, όπως και αυτούς που βλέπω καθημερινά στο Λονδίνο με iphones και samsungs, είναι αυτοί που έχουν λεφτά για να βρίσκονται εδώ! Άρα αγοράζουν και την φίρμα, που πουλάει μούρη.

Sorry για το offtopic, με βάση την εμπειρία μου από το mi2, πιστεύω πως το xiaomi mi3 θα είναι απίστευτο... Οι μόνες αμφιβολίες που έχω είναι στο μέγεθός του. Το mi2 είχε το μικρότερο μέγεθος συγκριτικά με άλλες συσκευές, για την οθόνη του. Το αντίθετο με mi3. Ευτυχώς το δικαιολογεί η μπαταρία λιγάκι, και το γυαλι μπροστά.

Edited by purpendicular
Link to comment
Share on other sites

Είχα το mi2 και ομολογώ πως ήταν το καλύτερο android που είχα πάρει ποτέ. Οι αποδόσεις σε συνδυασμό με αυτά που προσφέρει η συσκευή είναι απίστευτη εμπειρία χρήσης!

Σιγουρα. Το mi2 στον καιρο του ηταν τοπ επιλογη αλλα ακομα και σημερα ειναι καλη επιλογη, αλλα και μονοδρομος, απο καποιον που θελει κατι καλο ποιοτικα σε μικροτερο μεγεθος συσκευης και οθονης. Κι εγω που νοιωθω αποστροφη σε ογκωδη κινητα και θελω καποια στιγμη να φυγω απο τους ΜΤΚ και να παρω κατι απροβληματιστο, το εχω κατα νου. Βεβαια θα ηθελα με αυτα τα λεφτα που το παιρνεις σημερα (265Ε το mi2s απο το To2c, που παρα την πεσμενη τιμη ειναι σεβαστο ποσον) να κινηθω σε οθονη 4,5 η 4,7 ιντσες γιατι τα 5ιντσα μου πεφτουν μεγαλουτσικα, συμπεριλαμβανομενου και του mi3 που αναμφιβολα ειναι κορυφαιο αλλα ογκωδες για τους λογους που ανεφερες. Το κακο ειναι πως δεν βλεπω καμμια φιρμα να εχει βλεψεις να φορεσει τον 800 σε ματζοβολο κελυφος..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περισσότερα ευχάριστα νέα από το Mi3!

κυκλοφόρησαν ανεπίσημα αποτελέσμα benchmark της έκδοσης Snapdragon 800(wcdma καθώς και cdma) και μιλούν για score 37273

 

gizchina

http://www.phonearena.com/news/Snapdragon-800-version-of-the-Xiaomi-Mi3-goes-through-AnTuTu-scores-over-37000_id49987

http://gsminsider.com/2013/12/xiaomi-mi3-snapdragon-800-msm8974ab-antutu-benchmark-score/

Επίσης υπάρχει μια φήμη που θέλει το Mi3 να κυκλοφορεί σε μια 'youth' εκδοχή με το Snapdragon 600.

http://www.gizchina.com/2013/12/04/xiaomi-preparing-launch-snapdragon-600-youth-xiaomi-mi3/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Gizchinacom+%28gizchina.com%29

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περισσότερα ευχάριστα νέα από το Mi3!

κυκλοφόρησαν ανεπίσημα αποτελέσμα benchmark της έκδοσης Snapdragon 800(wcdma καθώς και cdma) και μιλούν για score 37273

 

gizchina

http://www.phonearena.com/news/Snapdragon-800-version-of-the-Xiaomi-Mi3-goes-through-AnTuTu-scores-over-37000_id49987

http://gsminsider.com/2013/12/xiaomi-mi3-snapdragon-800-msm8974ab-antutu-benchmark-score/

Επίσης υπάρχει μια φήμη που θέλει το Mi3 να κυκλοφορεί σε μια 'youth' εκδοχή με το Snapdragon 600.

http://www.gizchina.com/2013/12/04/xiaomi-preparing-launch-snapdragon-600-youth-xiaomi-mi3/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+Gizchinacom+%28gizchina.com%29

Ίσως ακουστεί χαζό.....ποια η διαφορά του cdma από την wcdma!?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί χαζό.....ποια η διαφορά του cdma από την wcdma!?

 

Το cdma είναι απλά η έκδοση που χρησιμοποιούν στην αμερική(κυρίως) για τις συσκευές τους οι ,verizon,,sprint κτλ...είναι στη ουσία μια τεχνολογία που επιτρέπει τη πολυπλεξία πολλών διαφορετικών σημάτων μέσω ενός καναλιού.(αν έκανα κάποιο λάθος διορθώστεμε)

Δεν γνωρίζω περισσοτέρα οπότε μια αναζήτηση στο google θα σε βοηθήσει.

 

Απλά το ανέφερα στο ποστ εμάς δεν μας ενδιαφέρει αυτή η έκδοση.

Edited by kss
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το πρόσεξε κανείς....

And while everything else about the Xiaomi Mi3 is equally high-end, it's the outrageously low ¥1999 ($280) starting price that makes the new flagship an ultra competitive offering.

http://www.phonearena.com/news/Snapdragon-800-version-of-the-Xiaomi-Mi3-goes-through-AnTuTu-scores-over-37000_id49987

Μακάρι να πουλιέται τόσο, αλλά δεν βλέπω κανένα site που το δίνει preorder να έχει ρίξει την τιμή του, όλα στα 430$ το δίνουν :mad:

Edited by maddoctor
λάθος τιμή
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...