Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορειτε να προτεινεται μαγαζι που να εχει τα Xiaomi piston II ακουστικα σε καλη τιμη και να ειναι και τα αυθεντικα; Θελω να τα αγορασω αλλα φοβαμαι με τοσους κλωνους που κυκλοφορουν. Ευχαριστω.

Για τα Pistons υπάρχει θέμα συζήτησης ξεχωριστό με προτάσεις και μαγαζιά, εδώ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=393290

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ζητάω για ακόμα μια φορά τα φώτα σας.

Ψάχνω κινητό 5', στα 100 περίπου ευρώ, με απροβλημάτιστη ΡΟΜ και μπαταρία που να βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με νορμάλ χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ζητάω για ακόμα μια φορά τα φώτα σας.

Ψάχνω κινητό 5', στα 100 περίπου ευρώ, με απροβλημάτιστη ΡΟΜ και μπαταρία που να βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες με νορμάλ χρήση.

Κ ά π ο ι ε ς προτάσεις (γιατί στην κατηγορία και τα χρήματα αυτά πιστεύω ότι έχει πολλές!):

 

ZTE V5 Red Bull. Απ' ό,τι διαβάζω ποιοτικότατο, πολύ προσιτό γι' αυτά που προσφέρει και στις 2 εκδόσεις (με 1GB και 2GB RAM) και απ' ό,τι γράφουν στο νήμα του, με την πολυγλωσσική ROM που δίνουν μαγαζιά όπως το Vickmall (περιέχει και Ελληνικά), χωρίς ουσιαστικά προβλήματα.

 

ThL 4000. Αξιόπιστη εταιρία, απροβλημάτιστες συσκευές, μεγάλη μπαταρία.

 

2 ακόμα προτάσεις, σχετικά φρέσκες, αλλά με θετικό μέχρι στιγμής πρόσημο (σύμφωνα με τα threads τους) και καλή σχέση τιμής / χαρακτηριστικών:

 

Cubot S200 (αυτό το έχουν πάρει και 2 γνωστοί μου και μέχρι στιγμής δηλώνουν περιχαρείς)

 

Mlais M9 (ακόμα πιο φρέσκο -και λιγότερες μαρτυρίες κατόχων- αλλά τα χαρακτηριστικά για την τιμή του το κάνουν αξιοπρόσεκτο)

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, νομίζω ότι υπάρχουν πολλές ενδιαφέρουσες προτάσεις στην κατηγορία αυτή, οπότε ας δούμε τι άλλο έχουν να προτείνουν και οι υπόλοιποι...

Link to comment
Share on other sites

Το μεσαιο αστο να το παρει κανενας αλλος τα αλλα 2 ειναι καλα.Το meizu ειναι η πρωτη επιλογη αν το οικονομικο δεν ειναι προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Χερετώ την παρέα...είμαι ανάμεσα σε meizu m1 note,elephone 3000s και coolpad f2... απ τα 3 πιο θα διαλέγατε?

Έχουν βεβαίως κάποιες διαφορές - το Elephone είναι 5" ενώ τα άλλα 5.5", ενώ το Meizu κατα τι πιο ακριβό. Αλλά φαντάζομαι αυτά τα ξέρεις ήδη.

Έχοντας αυτά υπ' όψιν, μεταξύ των 3 αυτών θα έλεγα *χαλαρά* το Meizu!

Link to comment
Share on other sites

Χερετώ την παρέα...είμαι ανάμεσα σε meizu m1 note,elephone 3000s και coolpad f2... απ τα 3 πιο θα διαλέγατε?

 

coolpad ή meizu. Εγω προσωπικα θα πήγαινα στο coolpad σαν πρωτη επιλογη, αλλα όποιο και να πάρεις θα είναι και **** τα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

το F2 ρουτάρεται; γιατί στο to2c λέει ότι δεν παίρνει gapps & root
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεται μεσα απο το μενου κι έχει gapps.Δε ξέρω για το meizu αλλα το f2 είναι πολυ καλη επιλογη. Υο δικό μου το πήρα από το vickmall
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ παιδιά..η ζυγαριά γέρνει ελαφρια πρως το meizu..απλα η coolpad σαν εταιρια την εχω πολυ ψιλα..είχα ενα φεγγάρι το 7320(τωρα το εχει πλεον ενας καλος φιλος) και εχω αγορασει για τον αδερφο μου το f1 και τα 2 εχουν αποδειχθει τρομερα αξιοπιστα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι σε αναζητηση ενος κινεζικου κινητου με τα κατωθι χαρακτηριστικα:

1. 5,5 ινστες

2. 4g

3. Καμερα καλη (εννοω 13MP+)

4. Τιμη μεχρι 200ευρω

5. Dual Sim

6. 2gb ram+

Ποια ειναι η καλυτερη προτασης σας που να εχει ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα? Απο λιγο ψαξιμο στο φορουμ εντοπισα σαν καλες ευκαριες το Ulephone be pro Και το jiayu s3. Εσεις τι θα μου προτεινατε? Ευχαριστω!:D:D

Edited by bekatakis
Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη, για μένα μονόδρομος το Meizu M1 Note, από το vickmall

Το Jiayu S3 και το Ulefone ακολουθούν...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη, για μένα μονόδρομος το Meizu M1 Note, από το vickmall

Το Jiayu S3 και το Ulefone ακολουθούν...

+1

Και αν το 4g δεν είναι απαραίτητο, Kolina 100+ στα 145€ περίπου, που είναι απροβλημάτιστο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πατριώτη, για μένα μονόδρομος το Meizu M1 Note, από το vickmall

Το Jiayu S3 και το Ulefone ακολουθούν...

 

To Θεμα με τη Meizu ειναι η ρομ που φορα, θα ηθελα τουλαχιστον 4.4 η 5.0 android, οσο αφορα το ψαξιμο συνεχιζεται και βλεπω και αλλο συμφουριτη με αναλογα ερωτηματα με εμενα που ακομη περιμενει απαντηση ομως!!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407732

 

 

Επισης εχω βρει και αυτο και εχω μπερδευτει....σε συγκριση συσκευων jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

 

http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

Edited by bekatakis
Προσθηκη σχολιου
Link to comment
Share on other sites

To Θεμα με τη Meizu ειναι η ρομ που φορα, θα ηθελα τουλαχιστον 4.4 η 5.0 android, οσο αφορα το ψαξιμο συνεχιζεται και βλεπω και αλλο συμφουριτη με αναλογα ερωτηματα με εμενα που ακομη περιμενει απαντηση ομως!!!!

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407732

Επισης εχω βρει και αυτο και εχω μπερδευτει....σε συγκριση συσκευων jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

 

To FLYME 4 ειναι μια χαρά, μην έχεις ανησυχία, και θα γίνει FLYME 5 (Lollipop) προσεχώς!

Το νήμα που παραθέτεις είναι γραμμένο 1-2 μήνες πριν, σε "θεωρητική" βαση. Τα Hands-on (τώρα που μιλάμε) των τηλεφώνων που αναφέρονται δικαιώνουν καταρχήν το Meizu

To S3 ίσως έχει θεματάκια (?)

Το Ulefone φαινεται τίμιο, αλλα (για μένα) είναι ένα σκαλί παρακάτω... ομως ένα άριστο τηλέφωνο στα 130€

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Ρουταρεται μεσα απο το μενου κι έχει gapps.Δε ξέρω για το meizu αλλα το f2 είναι πολυ καλη επιλογη. Υο δικό μου το πήρα από το vickmall

μου αρέσει αρκετά το F2, δουλεύει και το 4g άραγε;

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

To FLYME 4 ειναι μια χαρά, μην έχεις ανησυχία, και θα γίνει FLYME 5 (Lollipop) προσεχώς!

Το νήμα που παραθέτεις είναι γραμμένο 1-2 μήνες πριν, σε "θεωρητική" βαση. Τα Hands-on (τώρα που μιλάμε) των τηλεφώνων που αναφέρονται δικαιώνουν καταρχήν το Meizu

To S3 ίσως έχει θεματάκια (?)

Το Ulefone φαινεται τίμιο, αλλα (για μένα) είναι ένα σκαλί παρακάτω... ομως ένα άριστο τηλέφωνο στα 130€

 

Πατριώτη...αν καταλαβαίνω καλά από την υπογραφή σου κάτοχος one plus one.... Ποια είναι η γνώμη σου για την καλύτερη επιλογή που έχω αν τα κριτήρια που έχω με σειρά προτίμησης είναι ποιότητα, απόδοση κάμερας κυρίας ————4 g-----ανάλυση οθόνης ---- και να μην χρειαστώ πολλά πολλά όσον αφορά αφαίρεση μετά την αγορά κινεζικών εφαρμογών κ μπλα μπλα μπλα...

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το cubit s308 και εκτός από Μία αλλαγή ROM για αύξηση εσωτερικής χωρητικότητας το κινητό δε χρειάστηκε τίποτα άλλο! Φυσικά σημασία παίζει o η υποστήριξη της εταιρείας όσον αφορά στη μελλοντική υποστήριξη στο software .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !! Θα ήθελα τη γνώμη σας για το huawei honor 6 plus ... Στην αρχη μου φάνηκε πολύ δυνατό κινητό , τώρα όμως διαβάζοντας διάφορα ξένα reviews βλέπω οτι οι πιο πολλοί θεωρούν οτι υπάρχουν καλύτερες προτάσεις στα λεφτά του ... Τι προτείνετε ?? Αξίζει ή υπαρχουν και καλύτερα ( εννοώ απο σχετικά καινουργιές κυκλοφορίες... ) ??

 

Για το mi4 τι θα λέγατε??

Edited by GavriilG
Link to comment
Share on other sites

To Θεμα με τη Meizu ειναι η ρομ που φορα, θα ηθελα τουλαχιστον 4.4 η 5.0 android, οσο αφορα το ψαξιμο συνεχιζεται και βλεπω και αλλο συμφουριτη με αναλογα ερωτηματα με εμενα που ακομη περιμενει απαντηση ομως!!!!

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=407732

 

 

Επισης εχω βρει και αυτο και εχω μπερδευτει....σε συγκριση συσκευων jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

 

http://www.kimovil.com/en/compare/jiayu-s3,meizu-m1-note,ulefone-be-pro,zte-v5-max

Μα φοράει ήδη 4.4 φίλε.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ειμαι σε αναζητηση ενος κινεζικου κινητου με τα κατωθι χαρακτηριστικα: 1. 5,5 ινστες, 2. 4g, 3. Καμερα καλη (εννοω 13MP+), 4. Τιμη μεχρι 200ευρω, 5. Dual Sim, 6. 2gb ram+

Ποια ειναι η καλυτερη προτασης σας που να εχει ολα τα παραπανω χαρακτηριστικα? Απο λιγο ψαξιμο στο φορουμ εντοπισα σαν καλες ευκαριες το Ulephone be pro Και το jiayu s3. Εσεις τι θα μου προτεινατε? Ευχαριστω!:D:D

 

...Ποια είναι η γνώμη σου για την καλύτερη επιλογή που έχω αν τα κριτήρια που έχω με σειρά προτίμησης είναι ποιότητα, απόδοση κάμερας κυρίας ————4 g-----ανάλυση οθόνης ---- και να μην χρειαστώ πολλά πολλά όσον αφορά αφαίρεση μετά την αγορά κινεζικών εφαρμογών κ μπλα μπλα μπλα...

Πριν λίγο καιρό αγόρασα το cubit s308 και εκτός από Μία αλλαγή ROM για αύξηση εσωτερικής χωρητικότητας το κινητό δε χρειάστηκε τίποτα άλλο! Φυσικά σημασία παίζει o η υποστήριξη της εταιρείας όσον αφορά στη μελλοντική υποστήριξη στο software .

 

Αν έμεινες ευχαριστημένος με το Cubot (το οποίο είναι ένα "μέσο/τυπικό" κινέζικο), με το Meizu θα μείνεις ενθουσιασμένος (και με Huawei, Lenovo, ZTE και κάποια ακόμη). Με τα κριτήρια που έχεις δώσει παραπάνω και τιμή στα 200€, για μένα, το Meizu είναι μονόδρομος.-

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρκετό καιρό διαβάζω τα θέματα στο forum περί κινέζικων, απλά δεν είχα κάνει τον κόπο να γραφτώ :p .

1. Ψάχνω γενικά συσκευή με:

Οθόνη 5.0 με 5.5 ίντσες, κατά προτίμηση 1080p

Quad Core 64 bit ή Octa Core 64 και μη.

Το λιγότερο 2GB ram και 16GB rom.

Η κάμερα δεν με απασχολεί και πολύ, αρκεί να έχει 1080p video.

Το dual sim και η υποστήριξη 4G επίσης δεν με απασχολεί και πολύ, αν και η πλειοψηφία είναι dual sim.

Έως 160-170€

 

Εδώ και ένα μήνα που ψάχνομαι, είχα βάλει στο μάτι το Umi Zero, τελευταία όμως διάβασα για αρκετά προβλήματα, όπως κακή βιντεοκάμερα, δόνηση, κολλήματα στο UI κλπ.

 

Αυτήν τη στιγμή έχω στο μάτι το Elephone P6000 που φαίνεται να με καλύπτει. Επίσης βλέπω και το Jiayu S3 αλλά δεν γνωρίζω πολλά για την εταιρία. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι αντίστοιχο, αλλά ίσως με 1080p οθόνη?

 

2. Μερικές απορίες για την παραγγελία:

Τι συμβαίνει με το τελωνείο? Διάβασα πολλά thread κλπ αλλά θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν βάλω για μεταφορική DHL κλπ και όχι την Singapore post κτλ, τότε θα σταματήσει στο τελωνείο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έρθει γρηγορότερα χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση? Ισχύει ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανοτητα να πρέπει να πληρώσω στο τελωνείο για να μπει αν επιλέξω ακριβότερη μεταφορική?

 

3. Τα μαγαζιά:

 

Από την αναζήτηση μου μου έχουν μείνει τα Merimobiles, Geekbuying, Coolicool και Minideal. Σίγουρα υπήρχαν παράπονα, αλλά μου φάνηκε ότι γενικά ειναι αξιόπιστα. Το P6000 που έχω στο μάτι, το έχουν όλα περίπου 133-143€, ενώ το S3 κυμαίνεται στα 160-170€.

Άλλα καταστήματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά θέλω να κάνω την παραγγελία χωρίς ανησυχία :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Αρκετό καιρό διαβάζω τα θέματα στο forum περί κινέζικων, απλά δεν είχα κάνει τον κόπο να γραφτώ :p .

1. Ψάχνω γενικά συσκευή με:

Οθόνη 5.0 με 5.5 ίντσες, κατά προτίμηση 1080p

Quad Core 64 bit ή Octa Core 64 και μη.

Το λιγότερο 2GB ram και 16GB rom.

Η κάμερα δεν με απασχολεί και πολύ, αρκεί να έχει 1080p video.

Το dual sim και η υποστήριξη 4G επίσης δεν με απασχολεί και πολύ, αν και η πλειοψηφία είναι dual sim.

Έως 160-170€

 

Εδώ και ένα μήνα που ψάχνομαι, είχα βάλει στο μάτι το Umi Zero, τελευταία όμως διάβασα για αρκετά προβλήματα, όπως κακή βιντεοκάμερα, δόνηση, κολλήματα στο UI κλπ.

 

Αυτήν τη στιγμή έχω στο μάτι το Elephone P6000 που φαίνεται να με καλύπτει. Επίσης βλέπω και το Jiayu S3 αλλά δεν γνωρίζω πολλά για την εταιρία. Μπορεί να επιβεβαιώσει κάποιος? Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι αντίστοιχο, αλλά ίσως με 1080p οθόνη?

 

2. Μερικές απορίες για την παραγγελία:

Τι συμβαίνει με το τελωνείο? Διάβασα πολλά thread κλπ αλλά θέλω μια ξεκάθαρη απάντηση. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι εάν βάλω για μεταφορική DHL κλπ και όχι την Singapore post κτλ, τότε θα σταματήσει στο τελωνείο. Μπορώ να κάνω κάτι για να έρθει γρηγορότερα χωρίς ιδιαίτερη επιβάρυνση? Ισχύει ότι υπάρχει μεγαλύτερη πιθανοτητα να πρέπει να πληρώσω στο τελωνείο για να μπει αν επιλέξω ακριβότερη μεταφορική?

 

3. Τα μαγαζιά:

 

Από την αναζήτηση μου μου έχουν μείνει τα Merimobiles, Geekbuying, Coolicool και Minideal. Σίγουρα υπήρχαν παράπονα, αλλά μου φάνηκε ότι γενικά ειναι αξιόπιστα. Το P6000 που έχω στο μάτι, το έχουν όλα περίπου 133-143€, ενώ το S3 κυμαίνεται στα 160-170€.

Άλλα καταστήματα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη αν κούρασα, αλλά θέλω να κάνω την παραγγελία χωρίς ανησυχία :)

 

Θεματα τελωνειου δεν επιτρεπεται να συζητουνται στα φορουμ,το Umi ξεχασε το,ειναι προβληματικο,τα Elephone το ιδιο,κοιταξε τα Meizu note,Coolpad f2,Zte z7mini η max , το Vicmall εχει την καλυτερη εξυπηρετηση απο ολα εδω μεσα.Επισης υπαρχει το Ulefone be pro φθηνοτερο αλλα καλο απο οτι λενε οι χρηστες του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...