Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

guys επειδή φρίκαρα με τόσα πολλά θέματα και τόσες πολλές σελίδες για κινέζικα κινητά,

δεν θέλω να ξεπεράσω το ταβάνι των 170 ευρώ,

ψάχνω για αντικαταστάτη του Sony Xperia Arc S που έχω εδώ και 2 χρόνια,

θέλω δίκαρτο, είμαι μεταξύ lenovo s820 και xiaomi hongmi καθώς παλιότερα είχα κινητό με gorilla glass και σιχαίνομαι τις ζελατίνες.

Θέλω πραγματικό gorilla glass όμως, πχ. αν δεν το αναφέρει το gsmarena ή ο κατασκευαστής του κινητού τότε πολύ απλά δεν έχει.

πχ. στα lenovo μόνο ένα δίκαρτο έχει πραγματικά gorilla glass. γιατί έχω δεί πολλά παλαβά στα κινεζομαγαζιά για lenovo που ο κατασκευαστής στα site του δεν τα επιβεβαιώνει.

Δεν με νοιάζει αν θα είναι διπύρηνο ή τετραπύρηνο αρκεί να μη λαγγάρει, games δεν παίζω ποτέ μου(η πολύ σπάνια), αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν συνέχεια gps και τις δυνατότητες μουσικής του υπάρχοντος κινητού μου, άρα θέλω οπωσδήποτε καλή αυτονομία και πραγματικά πολύ καλό gps.

Σαν gps app χρησιμοποιώ το dont panic από τον "θείο" και το sygic.

Επίσης να είναι δυνατό το ηχείο λόγω ακοής και να έχω πολύ καλό wifi browsing μιας και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να αλλάξω το υπάρχον μιας και όλο κρασάρει λόγω μνήμης. Άρα και μνήμη ραμ καλή. Επειδή θα χρησιμοποιηθεί και για development αν για κάποιες συσκευές έχετε ακούσει προβλήματα με αυτό μην το αναφέρετε. αν υπάρχουν ουδέτερες απόψεις γι αυτό αναφέρετέ το.

 

Άρα αυτά που ψάχνω είναι:

 

2G / 3G , Dual SIM, Android > 4.1.x , CPU > 1 GHz , RAM >= 1GB , internal >= 2GB , microsd slot, capacitive touchscreen , 3.5mm audio jack, rear camera με autofocus (δεν πολυχρησιμοποιω την κάμερα.. περισσότερο για QR codes που θέλουν autofocus) και φλας (σαν φακό το χρησιμοποιώ πολύ συχνά) , front camera i dont care... :P , gps πολύ καλό(δεν με ενδιαφέρουν χρόνοι κλειδώματος, υπάρχουν workarounds γι αυτά, θέλω πραγματικά καλή συμπεριφορά στο δρόμο), wifi αν μπορεί να υποστηρίζει 802.11n έχει καλώς αλλιώς αρκεί απλώς να έχει ευαίσθητο δέκτη σε b/g, bluetooth, gorilla glass, αυτονομία πολύ καλή!

 

sorry για το μακροσκελές μήνυμα, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ, Σίμος

θα σου πρότεινα haier w910 επειδή το έχω κι όλας καιρό το κινητό και σε αυτά που ζητάς gps wifi φακό και ήχο είναι πολύ δυνατά στοιχεια του και είναι και πολύ ανθεκτικό μου έχει πέσει κάμποσες φορες με την οθόνη αλλα ούτε ένα σημάδι,έχει γοριλάκι και αυτό :p το lenovo s820 πολύ ωραίο κινητό αλλα υστερεί σε σχέση με το haier σε ήχο έντασης στο μεγάφωνο και gps αλλα έχει καλύτερη αυτονομία και είναι και dual sim που χρειάζεσαι,έχει και αυτό καλο φακό..για το red rice δεν γνωρίζω..αν δεν σε ενδιαφέρει το dual sim και έβρισκες το haier στα 100 με 120 euro και το χτύπαγες θα ήσουν άρχοντας γι αυτά που σου προσφέρει το κινητό!! απλά θα κάνεις παραχωρήσει στην διπλή κάρτα!!

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα σου πρότεινα haier w910 επειδή το έχω κι όλας καιρό το κινητό και σε αυτά που ζητάς gps wifi φακό και ήχο είναι πολύ δυνατά στοιχεια του και είναι και πολύ ανθεκτικό μου έχει πέσει κάμποσες φορες με την οθόνη αλλα ούτε ένα σημάδι,έχει γοριλάκι και αυτό :p το lenovo s820 πολύ ωραίο κινητό αλλα υστερεί σε σχέση με το haier σε ήχο έντασης στο μεγάφωνο και gps αλλα έχει καλύτερη αυτονομία και είναι και dual sim που χρειάζεσαι,έχει και αυτό καλο φακό..για το red rice δεν γνωρίζω..αν δεν σε ενδιαφέρει το dual sim και έβρισκες το haier στα 100 με 120 euro και το χτύπαγες θα ήσουν άρχοντας γι αυτά που σου προσφέρει το κινητό!! απλά θα κάνεις παραχωρήσει στην διπλή κάρτα!!

Μιά χαρά τα είπες, το 910 δεν παίζεται, αλλά μάλλον δεν πρόσεξες ότι φίλος θέλει μεγάλη αυτονομία, οπότε .... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτά τα κλειδώνει σε υπόγειο κλπ τα διαβάζω και γώ και σε ξένα φόρα και γελάω... εντάξει ίσως να ήμουν υπερβολικός αλλά έτσι πως το πάτε δεν υπάρχει κανένα σε αυτά τα λεφτά... μια-δύο προτάσεις τουλάχιστον; Ή μεταξύ lenovo s820 vs xiaomi hongmi ; ποιο προτείνετε; από άποψη αυτονομίας αφού πάνω κάτω τα ίδια είναι...

 

έχετε δεί κανένα κινητάκι με snapdragon σε αυτή την κατηγορία τιμής ή κινητά με τους επεξεργαστές της huawei που να αξίζει κατά τη γνώμη σας; πάντα δίκαρτο και gorilla glass...

 

Κλείδωμα μέσα από καμπινέ ημιυπογείου, με μόνο παράθυρο ένα 40x30cm...

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41175&stc=1&d=1392138169

Link to comment
Share on other sites

που είναι αυτό το ποστ για την οθόνη;;

εγώ βλέπω 5,5 ιντες το zopo 401 PPI

και το ΤΗL t100s 5 ιντσες 441 ppi....

ίδια τεχνολογία οθόνης ίδια ανάλυση ίδια χρώματα! το THL έχει καλύτερη οθόνη κατά την γνώμη μου!αν και δεν θα δεις διαφορά!

 

http://www.myphone.gr/d/zopo/zp998.303/hands-on/

 

Εδώ είναι το ποστ....Άλλα έκανα λάθος για το θέμα τις οθόνης...συγκεκριμένα γράφει:

Το ZOPO ZP998 ανήκει στην κατηγορία των «8 core των φτωχών» smartphones - λίγο ανώτερο ποιοτικά όμως από το ThL T100S που παρουσίασα πριν ημέρες.

:D

Oneplus one, really my first smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!!!Θα ηθελα την γνωμη σας σε μια πιθανη αγορα τηλεφωνου!Θεωρω οτι εχει πολυ καλα χαρακτηριστικα!Το αναφερω απλα απο τον φοβο μιας λαθους αγορας ή κατι που δεν εχω προσεξει ή σκεφτει ,ταυτοχρονα λεω και για μια συσκευη που για κινεζικη την θεωρω κορυφαια!Η συσκευη ειναι αυτη:http://www.aliexpress.com/item/In-Stock-TCL-idol-X-S960-3G-Smartphone-MTK6592-Octa-Core-2GHz-5-0-inch-IPS/1118468454.html
Link to comment
Share on other sites

έχετε δεί κανένα κινητάκι με snapdragon σε αυτή την κατηγορία τιμής ή κινητά με τους επεξεργαστές της huawei που να αξίζει κατά τη γνώμη σας; πάντα δίκαρτο και gorilla glass...

 

...θα έλεγα το Motorola Moto G (αν και όχι αμιγώς κινέζικο) αξίζει (ειδικά μόλις πέσει λίγο η τιμή του στο Amazon) να λογιστεί ως "άξιος" αντίπαλος στην κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

guys επειδή φρίκαρα με τόσα πολλά θέματα και τόσες πολλές σελίδες για κινέζικα κινητά,

δεν θέλω να ξεπεράσω το ταβάνι των 170 ευρώ,

ψάχνω για αντικαταστάτη του Sony Xperia Arc S που έχω εδώ και 2 χρόνια,

θέλω δίκαρτο, είμαι μεταξύ lenovo s820 και xiaomi hongmi καθώς παλιότερα είχα κινητό με gorilla glass και σιχαίνομαι τις ζελατίνες.

Θέλω πραγματικό gorilla glass όμως, πχ. αν δεν το αναφέρει το gsmarena ή ο κατασκευαστής του κινητού τότε πολύ απλά δεν έχει.

πχ. στα lenovo μόνο ένα δίκαρτο έχει πραγματικά gorilla glass. γιατί έχω δεί πολλά παλαβά στα κινεζομαγαζιά για lenovo που ο κατασκευαστής στα site του δεν τα επιβεβαιώνει.

Δεν με νοιάζει αν θα είναι διπύρηνο ή τετραπύρηνο αρκεί να μη λαγγάρει, games δεν παίζω ποτέ μου(η πολύ σπάνια), αλλά χρησιμοποιώ σχεδόν συνέχεια gps και τις δυνατότητες μουσικής του υπάρχοντος κινητού μου, άρα θέλω οπωσδήποτε καλή αυτονομία και πραγματικά πολύ καλό gps.

Σαν gps app χρησιμοποιώ το dont panic από τον "θείο" και το sygic.

Επίσης να είναι δυνατό το ηχείο λόγω ακοής και να έχω πολύ καλό wifi browsing μιας και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να αλλάξω το υπάρχον μιας και όλο κρασάρει λόγω μνήμης. Άρα και μνήμη ραμ καλή. Επειδή θα χρησιμοποιηθεί και για development αν για κάποιες συσκευές έχετε ακούσει προβλήματα με αυτό μην το αναφέρετε. αν υπάρχουν ουδέτερες απόψεις γι αυτό αναφέρετέ το.

 

Άρα αυτά που ψάχνω είναι:

 

2G / 3G , Dual SIM, Android > 4.1.x , CPU > 1 GHz , RAM >= 1GB , internal >= 2GB , microsd slot, capacitive touchscreen , 3.5mm audio jack, rear camera με autofocus (δεν πολυχρησιμοποιω την κάμερα.. περισσότερο για QR codes που θέλουν autofocus) και φλας (σαν φακό το χρησιμοποιώ πολύ συχνά) , front camera i dont care... :P , gps πολύ καλό(δεν με ενδιαφέρουν χρόνοι κλειδώματος, υπάρχουν workarounds γι αυτά, θέλω πραγματικά καλή συμπεριφορά στο δρόμο), wifi αν μπορεί να υποστηρίζει 802.11n έχει καλώς αλλιώς αρκεί απλώς να έχει ευαίσθητο δέκτη σε b/g, bluetooth, gorilla glass, αυτονομία πολύ καλή!

 

sorry για το μακροσκελές μήνυμα, αν μπορεί κάποιος να απαντήσει θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ, Σίμος

 

Στο μόνο που δεν θα σε ευχαριστήσει το red rice είναι τα φωτιζόμενα πλήκτρα .Όσο για το gps δουλεύει άψογα στο δρόμο με το navigon που έχω εγώ χωρίς να έχω πειράξει απολύτως τπτ για να δουλέψει τόσο καλά .

Link to comment
Share on other sites

τουλαχιστον ξερω προς τα που να κοιτάω, έχουμε μέχρι στιγμής το λενοβο, το ξιαομι, και το μοτο τζι (το ειχα δει και αυτό σε ενα ονλαιν μαγαζί με 200 ευρώ αλλά επειδή είναι καινούργιο κινητάκι είπα ότι μάλλον πρεσαλε θα ναι..).

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις με καλύψατε να'στε καλά.

Proud owner of HTC P4350! :happy:
Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι η τιμη των κινεζικων κινητων ειναι πολυ δελεαστικη.

Μαλιστα τα περισοτερα πλεον εχουν και καλη ποιοτητα κατασκευης.

Το μονο αρνητικο που βρισκω γι αυτα ειναι οτι δε μπορω να βρω πληροφοριες για την ακτινοβολια που εκπεμπουν.

Συμφωνω οτι το SAR μπορει να μην ειναι ο απολυτος δεικτης για την εκπεμπομενη ακτινοβολια αλλα ειναι τουλαχιστον καποι ενδεικτικο μετρο.

Γνωριζει κανεις για το SAR των κινητων αυτων;

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις για το SAR των κινητων αυτων;

Το κάθε ένα έχει ξεχωριστή τιμή.

 

Μην παρασύρεσαι, εκτιμώ ότι πάνω κάτω όλα τα κινητά παίζουν στο ίδιο φάσμα εκπεμπόμενης ακτινοβολίας από τη στιγμή που χρησιμοποιούν ίδιο hardware.

 

Από εκεί και πέρα το ίδιο κινητό στον ίδιο πάροχο σε δύο διαφορετικά μέρη με διαφορετική κάλυψη, εκπέμπει και διαφορετική ακτινοβολία στην προσπάθεια του να βρει/διατηρήσει σήμα.

 

Για iNew V3 τις προάλλες βρήκα αυτό αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Σαν νούμερο είναι εξωπραγματικά καλό

 

http://i.imgur.com/7nIAGue.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Πήρα το N1 S6 (MT6589) και θέλω να κάνω ροοτ αλλά δεν ξέρω. Είδα τους οδηγούς εδώ στο σάιτ αλλά ενώ λέει να τρέξω ένα αρχείο install.bat αυτό το αρχειο δεν υπάρχει πουθενά στα λινκ που χει δώσει ο τυπάς για να κατεβάσουμε. Μπορεί κάποιος να μου πει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω; Αρχίζω με backup αν κατάλαβα καλά σε περίπτωση που δεν πάει κάτι καλά; Με τη σειρά τα βήματα αν είναι δυνατον.( Micro SD δεν έχω). Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να ειναι η συσκευή ανάμεσα στις προτεινόμενες. Αν δεν πετύχει μετά μπορεί να γίνει κατι μη αναστρέψιμο ή που θα με βάλει σε περισσότερη ταλαιπωρία;
Link to comment
Share on other sites

Οχι.Αν δε πετύχει απλά θα σου γράψει ένα μήνυμα το πρόγραμμα,ότι δεν μπορει να κάνει root
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να ειναι η συσκευή ανάμεσα στις προτεινόμενες. Αν δεν πετύχει μετά μπορεί να γίνει κατι μη αναστρέψιμο ή που θα με βάλει σε περισσότερη ταλαιπωρία;

 

Κατεβασε αυτο http://www.mediafire.com/?gaeqtkc42px3rwu

 

Δες κι αυτο

 

Ειδαλλως δοκιμασε αυτο που το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να ανοιξεις την εφαρμογη , να συδεσεις το κινητο κ να πατησεις root http://mediafire.com/?c8zhad2f63m1oua

[color="Purple"

 

Αν θες να κάνεις root το MT6572 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο) κατέβασε αυτό --->

http://www.4shared.com/file/j2tEWkUX/[/color]

Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Χρειάζεται πρώτα να κανω κάποιο backup?

 

Αν απευθυνθηκες προς τα εμενα ειμαι η ζανινα χαχαχα μπορεις νομιζω να κανεις buckup απο το υπαρχων recovery του κινητου.. Ειδαλλως για να κανεις buckup τη ρομ σου μεσω υπολογιστη πρεπει βα εισαι root.

[color="Purple"

 

Αν θες να κάνεις root το MT6572 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο) κατέβασε αυτό --->

http://www.4shared.com/file/j2tEWkUX/[/color]

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν είχα ανανεώνει την σελίδα και δεν φαινόταν ότι είχες σχολιάσει αλλα δεν εχω κανενα πρόβλημα με επιπλέον οδηγίες. Ευπρόσδεκτες ειναι. Για να κανω backup με τον πρώτο τροπο που είπες χρειάζεται sd επειδη δεν εχω. Αν χρειάζεται τότε μπορείς να μου πεις πως ακριβώς θα το κανω μέσω πς η να μου παραθέσεις έναν οδηγό; Ευχαριστώ πολύ
Link to comment
Share on other sites

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Χρειάζεται πρώτα να κανω κάποιο backup?

 

* για να μπεις στο recovery κλεινεις το κινητο, και πατας το πληκτρο + της εντασης μαζι με το πληκτρο power (που ανοιγεις το κινητο) και τα 2 μαζι πατημενα για λιγα δευτερολεπτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βασικά δεν είχα ανανεώνει την σελίδα και δεν φαινόταν ότι είχες σχολιάσει αλλα δεν εχω κανενα πρόβλημα με επιπλέον οδηγίες. Ευπρόσδεκτες ειναι. Για να κανω backup με τον πρώτο τροπο που είπες χρειάζεται sd επειδη δεν εχω. Αν χρειάζεται τότε μπορείς να μου πεις πως ακριβώς θα το κανω μέσω πς η να μου παραθέσεις έναν οδηγό; Ευχαριστώ πολύ

Νομιζω πως χρειαζεται sd, τωρα για το αν γινεται να αποθηκευτει η ρομ στην εσωτερικη μνημη πραγματικα δεν το γνωριζω. Μπες στο ρικοβερι κ πες μας αν ειναι κινεζικο ή στα αγγλικα κ αν λεει πουθενα για buckup.

[color="Purple"

 

Αν θες να κάνεις root το MT6572 (αλλά και οποιοδήποτε άλλο) κατέβασε αυτό --->

http://www.4shared.com/file/j2tEWkUX/[/color]

Link to comment
Share on other sites

Μια βοήθεια θα ήθελα, γιατί έχω χαθεί στις τόσες επιλογές !!!

Ψάχνω ένα κινητό μέχρι 120-130 ευρώ, για γυναίκα. Καλή μπαταρία και κάμερα . . . κάθε πρόταση δεκτή !!

 

:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και γω αν και λατρης των Κινεζικων,και εννοειται οτι παραδεχομαι τις κινηταρες των Xiaomi Meizu Huawei Lenovo κτλ δεν θα δινα πανω απο 150 ευρω γιατι εχουν ενα βασικο μειονεκτημα.Την εγγυηση στην Κινα.Περιμενε λιγο να βγει το Galaxy S5 (πιθανοτατα 25 Φεβρουαριου) και να δεις που το S3 θα πεσει στα 200-230 και το S4 ισως και στα 350 και διαλεγεις κινηταρα με 2 ετη εγχωρια εγγυηση.

Μπορείς να πάρεις κινέζικο από ελληνικό κατάστημα όμως, με εγγύηση, και θα ναι σίγουρα πιο ανταγωνιστικό από επωνυμα ίδιου κόστους (και σιγά την σοβαρή εγγύηση που χουν καποιες αντιπροσωπείες στην ελλαδα..)

 

Μια βοήθεια θα ήθελα, γιατί έχω χαθεί στις τόσες επιλογές !!!

Ψάχνω ένα κινητό μέχρι 120-130 ευρώ, για γυναίκα. Καλή μπαταρία και κάμερα . . . κάθε πρόταση δεκτή !!

 

:)

Πόσες ιντσες οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ με τα €350 που *ίσως* πέσει η τιμή σου S4 να πάρω ένα Lenovo και ένα Red Rice για να αλλάζω και παραστάσεις ;)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις κινέζικο από ελληνικό κατάστημα όμως, με εγγύηση, και θα ναι σίγουρα πιο ανταγωνιστικό από επωνυμα ίδιου κόστους (και σιγά την σοβαρή εγγύηση που χουν καποιες αντιπροσωπείες στην ελλαδα..)

Σωστά.Με την διαφορά ότι ουσιαστικά θα πληρώσεις και την εγγύηση δηλαδή πρακτικά διπλάσια τιμή απο αυτή που παίρνεις απο κίνα.Και όταν λέμε εγγύηση,τι ακριβώς εννοούμε; Οτι θα έχεις εγγύηση επιπέδου samsung/lg δηλαδή σε καμμιά 10αρια μέρες η συσκευή πάλι στα χέρια του κατόχου ή επιπέδου arvato;

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω ενα φτηνο android κινητό για την κορη μου<50$ 4'' 3G

 

Βρήλα στο Pandawill το παρακάτω

Malata I60 Smartphone MTK6577 Dual Core Android 4.1 3G WiFi 4.0 Inc στα 49,99$

Καμια γνώμη για την συσκευή αυτή - καμια προταση στα ιδια specs και βασικά την τιμή

Link to comment
Share on other sites

ψάχνω ενα φτηνο android κινητό για την κορη μου<50$ 4'' 3G

 

Βρήλα στο Pandawill το παρακάτω

Malata I60 Smartphone MTK6577 Dual Core Android 4.1 3G WiFi 4.0 Inc στα 49,99$

Καμια γνώμη για την συσκευή αυτή - καμια προταση στα ιδια specs και βασικά την τιμή

Δες και το ZTE V889S, περιπου στα 53 ευρω. Ειναι αρκετα καλο και αξιοπιστο.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...