Jump to content

Manta Mid 706 Duo Power HD 7"


laziokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν σχέση με το ΤΑΒ2 που έχω, έχει διαφορά. ΔΕΝ ΚΆΝΕΙ για δώρο. Θέλει τρόπο και υπομονή.

Μόλις δοκίμασα angry birds τα τελευταία και παίζει μια χαρά.

Τα κάνει όλα, αλλά θέλει εμπειρία. Τάχω ξαναπεί. Πρέπει να βγει το blotware. Πρέπει να ρουταριστει να να κοπούν οι διαφημίσεις κλπ.

Είναι μια χαρά αλλά αν κάποιος θέλει να το πάρει, ας το κάνει μόνος του. Αλλιώς ο δωρητής θα τρέχει.

 

Να υποθέσω ότι όταν λες να βγει το blotware αυτό γίνεται μόνο με root έτσι; Δηλαδή αυτές οι εφαρμογές δεν έχουν δυνατότητα απεγκατάστασης;

Επίσης έψαξα μήπως έχει stock rom που να είναι χωρίς αυτές τις εφαρμογές (και παράλληλα δεν θα είναι rooted οπότε θα είσαι στην εγγύηση) αλλά μάταια. Στο site της manta δεν υπάρχει καν το συγκεκριμένο μοντέλο tablet.... (!):X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 214
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To ρουταρισα. Με τον τρόπο που αναφέρει ο φίλος εδώ.

Το μηχανάκι πετάει.

Σημαντικό να παγώνει το μαρκετ, γιατί ανακατεύεται παντού και φρενάρει όλη την συσκευή.

Αμέσως να αφαιρεθεί το blotware, που είναι όλες εφαρμογές συστήματος.

Σε κάθε απεγκατάσταση, δείχνει ότι απέτυχε αλλά όλα εντάξει.

Ακολούθησε lucky Patcher me απενεργοποιηση διαφημίσεων και patch to Android.

Τελικά αν παρουσιάζει πρόβλημα, ακόμα και ρουταρισμενο, αν γίνει επαναφορά, το eshop δεν το καταλαβαίνει και ισχύει η εγγύηση.

Δεν συνιστάται αλλαγή ρομ γιατί το μηχανάκι είναι άψογο έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Το μαρκετ πως το παγωσες? Με το greenify donate? Εκανες εγκατασταση xposed installer? Στο κινητο το εκανα εγκατασταση το xposed για το greenify αλλα στο tablet!!!
Link to comment
Share on other sites

Το μαρκετ πως το παγωσες? Με το greenify donate? Εκανες εγκατασταση xposed installer? Στο κινητο το εκανα εγκατασταση το xposed για το greenify αλλα στο tablet!!!

 

Link2sd για πάγωμα, αλλά στην 4.2.2 το play είχε δυνατότητα να παγώνει από το λειτουργικό.

Δεν έβαλα greenify ακόμα και μάλλον δεν θα βάλω γιατί βαριέμαι. Στο προηγούμενο χωρίς το s μια χαρά δούλευε και το είχα με το exposed φυσικά.

Πάντως πολύ μεγάλη βελτίωση με το ρουτ. Ούτε εγώ το περίμενα. Λίγο στο μπουταρισμα αρκεί αλλά σε νορμάλ επίπεδο.

Θα ανεβάσω βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε λογικα θα μπορω να βαλω xposed και σε αυτο για να αδρανοποιησω το play store! Πραγματι με ροοτ και ξύλωμα εφαρμογες πολονικες τα μηχανακι πεταει! Του εβαλα και link2sd με partition ext4 για αυτοματη συνδεση με καρτα sd γιατι δεν εχει και πολυ χωρο data!
Link to comment
Share on other sites

Οποτε λογικα θα μπορω να βαλω xposed και σε αυτο για να αδρανοποιησω το play store! Πραγματι με ροοτ και ξύλωμα εφαρμογες πολονικες τα μηχανακι πεταει! Του εβαλα και link2sd με partition ext4 για αυτοματη συνδεση με καρτα sd γιατι δεν εχει και πολυ χωρο data!

 

Φίλε είσαι υπερβολικός. 1gb είναι λίγο? Άμα σου αρχίσει να κρεμάει, θα το βρίζεις. Οι microSD είναι πιο αργές από την εσωτερική μνήμη.

Να μεταφέρεις εφαρμογές (παιχνίδια μονο) μόνον άμα γέμισε η εσωτερική.

Το μηχανάκι (φτου φτου) πετάει για τα λεφτά του.

Απορώ γιατί αγοράζουν κινέζικα.

Ένα θεματακι έχω με το Skype μόνο. Δεν έχω ήχο στο. Τεστ call. Στις συνομιλίες κανονικά.

Θα βάλω προηγούμενη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι υπερβολικός. 1gb είναι λίγο? Άμα σου αρχίσει να κρεμάει, θα το βρίζεις. Οι microSD είναι πιο αργές από την εσωτερική μνήμη.

Να μεταφέρεις εφαρμογές (παιχνίδια μονο) μόνον άμα γέμισε η εσωτερική.

Το μηχανάκι (φτου φτου) πετάει για τα λεφτά του.

Απορώ γιατί αγοράζουν κινέζικα.

Ένα θεματακι έχω με το Skype μόνο. Δεν έχω ήχο στο. Τεστ call. Στις συνομιλίες κανονικά.

Θα βάλω προηγούμενη έκδοση.

Μπορείς να κάνεις ένα τεστ με το Α1 sd bench να μας πεις τι ταχύτητα write δίνει η internal memory?
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα τεστ με το Α1 sd bench να μας πεις τι ταχύτητα write δίνει η internal memory?

 

Η ταχύτητα με το a1 sd bench ειναι: sd read 314.18 mb/s White 9.27mb/s

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ταχύτητα με το a1 sd bench ειναι: sd read 314.18 mb/s White 9.27mb/s

 

Internal memory : read 339mb/s White 6.77mb/s

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η ταχύτητα με το a1 sd bench ειναι: sd read 314.18 mb/s White 9.27mb/s

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Internal memory : read 339mb/s White 6.77mb/s

 

Internal sd : read 341.7mb/s White 6.81mb/s

Μπορω να πω μια χαρά πιάνει ταχύτητα η sd μου!

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε σας κάνω επίδειξη στο upstream.tv / Justin.tv.

Και μπορείτε να μου κάνετε ερωτήσεις και αν θέλετε κάτι ειδικό να δείτε μέσω zello walkie talkie.

Link to comment
Share on other sites

Η ταχύτητα με το a1 sd bench ειναι: sd read 314.18 mb/s White 9.27mb/s

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Internal memory : read 339mb/s White 6.77mb/s

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Internal sd : read 341.7mb/s White 6.81mb/s

Μπορω να πω μια χαρά πιάνει ταχύτητα η sd μου!

Το ζήτησα για να φανεί ότι σε αυτές τις πολονο-κινέζικες συσκευές δεν ισχύει ότι η internal memory έχει μεγαλύτερη ταχύτητα από μια sdcard. Όταν μάλιστα χρησιμοποιηθεί και μια class 10 microSD το αποτέλεσμα είναι κατα πολύ υπερ της sdcard. Έχω προσωπική εμπειρία από ένα Pipo M9 που μου έδινε write 3 με 6mb/s στην internal και είχα τρομερά κολλήματα. Τελικά έκανα 4gb EXT4 partition σε μια microSD UHS-1 που μου δίνει write ~15mb/s και με το mounts2sd μετέφερα τα data σε αυτό το partition. Αποτέλεσμα ήταν το tablet να απογειωθεί. Η διαφορά στην εμπειρία χρήσης του tablet ήταν παρόμοια με την διαφορά ενός PC με συμβατικό δίσκο σε σχέση με ένα PC με SSD.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο σημαντικό το write αλλά το read.

Το write είναι σημαντικό στην εγκατάσταση μιας εφαρμογής κλπ.

Το read είναι σημαντικό γιατί διαβάζει δεδομένα από την μνήμη και χρησιμοποιεί την εσωτερική για ραμ.

Η διαφοροποιηση είναι σε λογικά παρτισιον μόνο. Το τσιπακι είναι το ίδιο φαντάζομαι.

Θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο σημαντικό το write αλλά το read.

Το write είναι σημαντικό στην εγκατάσταση μιας εφαρμογής κλπ.

Το read είναι σημαντικό γιατί διαβάζει δεδομένα από την μνήμη και χρησιμοποιεί την εσωτερική για ραμ.

Η διαφοροποιηση είναι σε λογικά παρτισιον μόνο. Το τσιπακι είναι το ίδιο φαντάζομαι.

Θα το ψάξω.

Το πρόβλημα το έχει στο Write. Στο read δεν έχει πρόβλημα.

Όταν κάνει λοιπόν εγκατάσταση προγράμματος από το playstore , μέχρι να ολοκληρωθεί, η συσκευή κολλάει!!

Όταν χρησιμοποιείς internet browsing και χρειάζεται να κατέβουν δεδομένα στην cache της εφαρμογής, κολλάει!!

Όταν παιζει streaming στο XBMC, που γράφει δεδομένα στην cache, πάλι κολλάει!!

Εγώ το έψαξα με το PiPo M9 και ειδικά όταν γεμίζει η internal τα πράγματα είναι τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για το μαντα. Βλέπω διαφορά υπέρ της εσωτερικής μνήμης. Η cashe στον ίντερνετ Explorer γράφει μια φορά και μετά συμπληρώνει όταν χρειάζεται αλλά κυρίως διαβάζει, εκτός αν την σβήνεις συστηματικά. Τότε κάνεις διπλή δουλειά συνεχώς.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για το μαντα. Βλέπω διαφορά υπέρ της εσωτερικής μνήμης. Η cashe στον ίντερνετ Explorer γράφει μια φορά και μετά συμπληρώνει όταν χρειάζεται αλλά κυρίως διαβάζει, εκτός αν την σβήνεις συστηματικά. Τότε κάνεις διπλή δουλειά συνεχώς.

Εσύ τι ταχύτητα write έχεις στην internal memory και με πόσο ελευθερο χώρο?

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τι ταχύτητα write έχεις στην internal memory και με πόσο ελευθερο χώρο?

 

Δεν μετράω. Απλώς η αίσθηση της ταχύτητας είναι καλύτερη χωρίς εξωτ. μνήμη.

Έχω ανέβασει screenshot λίγα ποστ πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα.το εχω το ταμπλετακι 1 εβδομαδα τωρα και ειμαι υπερευχαριστημενος.αρκετα καλο VFM εαν εξαιρεσει κανεις την απαραδεκτη μπαταρια.:mad:

ξερει καποιος εαν κυκλοφορει στο εμποριο καποιο καλωδιο usb για να μπορουμε να το φορτιζουμε και απο θυρα usb σε λαπτοπ κτλ;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει. Υπάρχουν universal φορτιστές και πρέπει να έχουν και ίδιο βύσμα.

Αν βγάλεις τις άχρηστες εφαρμογές και παγωσεις ότι δεν χρειάζεσαι, κρατάει πολύ η μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Το μαμα firmware από το mid706 ταιριάζει στο mid706s? Σκέφτομαι να του περάσω recovery και να του κάνω backup για να το έχω όπως το θέλω εάν γίνει κάτι!
Link to comment
Share on other sites

Το μαμα firmware από το mid706 ταιριάζει στο mid706s? Σκέφτομαι να του περάσω recovery και να του κάνω backup για να το έχω όπως το θέλω εάν γίνει κάτι!

 

Τι να γίνει Δλδ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν είσαι root και δεν προσέξεις τι πειράζεις, τότε μπορεί να συμβούν πάρα πολλά προβλήματα.:shifty:

 

Εντάξει, αν κάποιος είναι απρόσεκτος, πιο εύκολο είναι να του πέσει κάτω η να χυθεί ο καφές κλπ παρα να αφαιρέσει κάτι περίεργο. Άλλωστε αν είναι τόσο άσχετος ούτε ρουτ μπορεί να κάνει ούτε ρικοβερι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω κραταω ενα backup στα κινητα μου με recovery για να τα εχω οπως θελω με τα προγραμματα που θελω και τις ρυθμισεις οου θελω. Ετσι και βαλω αρκετες εφαρμογες η πειραξω καταλαθος κατι και αρχιζει να παει αργα και να κολαει να μπορω να το επαναφερω οπως ητανε, ειδικα ε;ν δεν υπαρχει μαμα ρομ για να την φλασαρω ξανα. Εαν η ρομ απο το mid706 ταιριαζει στο mid706s τοτε δεν χρειαζεται το recovery!!!
Link to comment
Share on other sites

τελικα αφου εφαγα ολο το ιντερνετ να βρω προγραμμα για να το κανω root τα καταφερα

για οποιον θελει να το κανει η ευθυνη ειναι δικια του ουδεμια ευθυνη φερω αν κατι παει στραβα απλα γραφω εδω τον τροπο που το εκανα εγω root και πετυχε

κατεβαζουμε αυτο το αρχειο απο εδω http://www.mediafire.com/download/vd3y1rld2amdxq5/TPSarky-VonDroid-Root.rar

αφου πρωτα συνδεσουμε το ταμπλετ με το pc ...λογικα το pc θα εγκαταστησει αυτοματα ADB οδηγους εγω εχω windows 8 και η διαδικασια εγινε αυτοματα

αποσυμπιεζουμε τον φακελο τον ανοιγουμε και τρεχουμε το TPSparkyRoot και ακολουθουμε τις οδηγιες

θα κανει 2-3 επανεκκινησεις το ταμπλετ και ειναι ετοιμο ρουταρισμενο

 

σημειωση

υπαρχει πιθανοτητα να μην εγκατασταθει ο superuser

αν γινει κατι τετοιο κατεβαζουμε απο το google play το super su το κανουμε εγκατασταση και το κανουμε εφαρμογη συστηματος για να δουλεψει εχει τετοια δυνατοτητα μεσα στο προγραμμα θα το δειτε ειναι και στα Ελληνικα

κανουμε μετα μια επανεκκινηση στο ταμπλετ και ειναι ετοιμο

και μην ξεχασετε να ενεργοποιησετε το usb debugging απο το ταμπλετ πριν το συνδεσετε με τον υπολογιστη

 

παραθετω εδω και τους οδηγους για οποιον εχει προβλημα συνδεσης του ταμπλετ με τον υπολογιστη επειδη βλεπω οτι υπαρχει μεγαλο ενδιαφερον και κινηση για το εν λογω ταμπλετ

https://www.dropbox.com/s/miqz6nujjwn1s8j/drivers.exe

thanks to pavlitakis1

Edited by admen
Link to comment
Share on other sites

τελικα παρηγγειλα το παρακατω καλωδιο για φορτιση μεσω θυρας usb

 

http://www.ebay.co.uk/itm/5V-2A-USB-Cable-Lead-Charger-Power-Supply-for-Manta-MID706S-Power-HD-7-Tablet-/400649468338?pt=UK_iPad_Tablet_Cases_Covers_Keyboard_Folios&hash=item5d4891b9b2

 

ελπιζω να κανει.θα σας ενημερωσω μολις παραλαβω.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Manta Mid 706 Duo Power HD 7"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...