Jump to content

Lenovo A630


domminus
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα το Lenovo Α630 σε προσφορά στο Minideal.net 74 ευρώ με 2500 mah μπαταρία!

Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο για την τιμή του! :happy:

http://www.minideal.net/lenovo-a630-smartphone-android-os-4-0-dual-sim-1024mhz-dual-core-4-5-tft-3mp-3g-2500mah.html

Link to comment
Share on other sites

θεωρω πως το Α800 ειναι σιγουρα καλυτερο, και στον επεξεργαστη και στην καμερα...και τα κατι ψιλα δολλαρια διαφορα δεν δικαιολογουν τα 500mAh παραπανω που εχει το Α630.
Link to comment
Share on other sites

Οπως και το Α660 δεν εχει οθονη IPS οποτε προτεινω το Α800, αν και ελαχιστα ακριβότερο.

 

Δεν είμαι σίγουρος οτι δεν έχει οθόνη IPS... Αλλού γράφουν οτι έχει αλλού όχι. Σε πολλά τηλέφωνα πλέον δεν το γράφουν γιατί θεωρείται αυτονόητο. Σε κάθε περίπτωση η IPS θεωρώ οτι είναι απαραίτητη πάντως.

 

θεωρω πως το Α800 ειναι σιγουρα καλυτερο, και στον επεξεργαστη και στην καμερα...και τα κατι ψιλα δολλαρια διαφορα δεν δικαιολογουν τα 500mAh παραπανω που εχει το Α630.

 

Το Α800 όντως έχει υπερχρονισμένο επεξεργαστή στα 1,2GHz αντί για 1,0GHz αλλά όποιος είχε είτε το Α660 είτε το Α789 και μετά πήρε το Α800 θα σου πει οτι το Α800 ψιλοκολλούσε και είχε μια μικρή καθυστέρηση σε σχέση με τα 2 προηγούμενα.

 

Εγώ πιστεύω οτι αυτό οφείλεται στην μεγαλύτερη ανάλυση της οθόνης του Α800 (540x960) που τραβάει περισσότερη μνήμη. Επίσης σε φωτό απο Antutu φαίνεται οτι η κάμερα είναι 5MP.

 

Για να μας λυθούν οι απορίες θα παραγγείλω ένα εντός των επόμενων ημερών και όταν έρθει με το καλό θα σας πω τα πραγματικά χαρακτηριστικά ;)

Tutorial για rooting και Google Play σε Lenovo A520, A660, A789, A800 http://androidphoneguides.blogspot.gr/ - τα link που δεν δούλευαν διορθώθηκαν
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτη τη στιγμη ένα Α800 στα χερια μου. Ο επεξεργαστής είναι ο 6577Τ, οπου αυτο το Τ σημαινει +200 αλλα δε νομίζω να είναι υπερχρονισμένος.... πάντως δε ζεσταινεται καθόλου, παρα μόνο αν του βάλω να παίξει ταινία 720p. Μάλιστα επειδή έχει γνωστός μου και το Α660 δεν έχω παρατηρήσει κάποια υστερηση του ενός έναντι του άλλου, εκτός φυσικά οτι το Α660 που δεν εχει IPS ειναι ψιλοχάλια.

 

Εδω ειναι ένα συγκριτικό των χαρακτηριστικών τους

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5245&idPhone2=4985

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρει κάποιος, ή έχει δει κάπου, για την απόδοσή του σαν τηλέφωνο;

(Εννοώ αν έχει προβλήματα όπως πχ. το Α800 όπου κάποιοι ανέφεραν στο αντίστοιχο νήμα΄ότι χάθηκαν κλήσεις, δηλαδή ότι τους έπαιρναν αλλά το τηλέφωνό τους φαινόταν σαν κλειστό ή εκτός σύνδεσης ή κάτι άλλο που δυσκολεύει τη λειτουργία του σαν τηλέφωνο)

 

θεωρω πως το Α800 ειναι σιγουρα καλυτερο, και στον επεξεργαστη και στην καμερα...και τα κατι ψιλα δολλαρια διαφορα δεν δικαιολογουν τα 500mAh παραπανω που εχει το Α630.

Lenovo Α630: http://www.minideal.net/lenovo-a630-smartphone-android-os-4-0-dual-sim-1024mhz-dual-core-4-5-tft-3mp-3g-2500mah.html στα $95

Lenovo A760: http://www.minideal.net/lenovo-a760-quad-core-msm8225q-android-4-1-os-android-phone-4-5-ips-screen-smartphone.html στα $115

Lenovo Α800: http://www.minideal.net/russian-lenovo-lephone-a800-mtk6577-4-5-inch-ips-screen-android-4-0-1-2ghz-3g-smart-phone.html στα $123

Με αυτές τις τιμές (τώρα), σαφώς καλύτερη αγορά είναι το Α760 (ακόμα και αν δεν έχει λυθεί ακόμα το θέμα που έχει με κάποια router).

Παρόλα αυτά, τα 2500mAh εξακολουθούν να είναι κάτι σοβαρό αν κάποιος τα χρειάζεται και μπορεί να ζήσει με τα μείον της οθόνης, κάμερας και 2πύρινου επεξεργαστή.

Έχετε δει / βρει / ακούσει κάπου κάτι παραπάνω, σχετικά με το Α630;

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παρήγγειλα το Α630 από Focalprice κι ελπίζω μέσα στις επόμενες 20 μέρες να παραλάβω...

 

Δεν ξέρω αν θα έρθει ρουταρισμένο ή όχι, αλλά δεν βρίσκω και τα σχετικά εργαλεία που υπάρχουν για άλλα τηλέφωνα...

Παρόλο που βάσει χαρακτηριστικών είμαι πολύ ικανοποιημένος, με ανησυχεί το γεγονός ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είναι σαν να μην υπάρχει για τη Lenovo, η μόνη αναφορά που βρήκα ήταν το A630T στο ινδικό lenovo...

 

Ξέρει κανείς τί επιλογές έχουμε για έλεγχο του τηλεφώνου;

- ροοτ πρόσβαση

- εγκατάσταση ελληνικών

- απεγκατάσταση άχρηστων ή κινέζικων εφαρμογών

- Αναβάθμιση στην έκδοση Android 4.2.2;

 

μια δοκιμή στα γαλλλικά

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μενα..Παρηγγειλα προχτες Παρασκευη το Α630 από minideal μεσω Singapore και το περιμενω σε 1 μηνα περιπου, ρουταρισμενο και στα ελληνικα...Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ωπς μπορω να αναβαθμισω την εκδοση Android από 4.0 σε 4.2 και αν αυτό θα επηρεασει αρνητικα την λειτουργια του κινητου...
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν υπάρχει διαθέσιμη η rom για τη συγκεκριμένη συσκευή και μόνο. Έχεις βρει κάτι;

 

Αν μου επιτρεπεις και δεν απορροφω πολυ απο τον χρονο σου, να κανω μια γελοιοδεστατη ερωτηση-απορια:

a) Τι σημαίνει "αλλαζω ROM στο android"

b) Τι σημαίνει "Root"

 

Ειμαι τελείως αρχαριος απο smartphones..ως τωρα ειχα μια μπακατελα του 1940..

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Καθόλου γελοίες οι απορίες σου, αντιθέτως είναι εύλογες για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί ευρέως με το android.

 

Απαντήσεις για τα πάντα θα βρεις εδώ... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη ΡΟΜ που βρήκα ήταν εδώ...αλλά είναι απλώς πολυγλωσσική, δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη διαφορά

http://www.needrom.com/mobile/lenovo-a630/

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιμπτόντως, γνωρίζει κανείς πόσο είναι το SAR της συσκευής, δεδομένου οτι ειναι και dual SIM?? Δεν αναφερεται καπου στο site, όπου το παρηγγειλα...:confused:
Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου στα περισσοτερα κινητα γινεται αυτο,δλδ να μην γραφουν το sar τους που για μερικους οπως και για μενα ειναι σοβαρο κριτηριο.

Τωρα τα lenovo οσα γραφουν το sar τους,ειναι σε χαμηλα ορια ολα τους δηλαδη κατω απο 0.50 W/kg αρα πιστευω οτι καλα εισαι.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γενικότερα σε συσκευές με mediatek επεξεργαστή το sar δεν ξεπερνά το 1. Που σημαίνει ότι είναι μια χαρά!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα σε συσκευές με mediatek επεξεργαστή το sar δεν ξεπερνά το 1. ...

Νομίζω ότι δεν είναι σωστό, αν βλέπουμε κάποιες συσκευές χαμηλό SAR, να θεωρούμε σίγουρο ότι όλες με το ίδιο chipset θα έχουν παρόμοια χαμηλό! Σίγουρα παίζει ρόλο και η υλοποίηση, δηλαδή η θέση πάνω στη μητρική, η κεραία και φαντάζομαι και άλλα. Είναι πολύ κατατοπιστικά όσα γράφει ένας συμφορουμίτης εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=352568&page=37 (δείτε τη λογική όχι τα απόλυτα νούμερα).

Με όλα αυτά δεν θέλω να πω κάτι για το lenovo A630, μόνο ότι καλύτερα είναι να βρίσκουμε στοιχεία για το συγκεκριμένο μοντέλο που μας ενδιαφέρει κάθε φορά. Για τα lenovo A820 και Α390 έχω βρει κάποια νούμερα googlάροντας είναι ~0,35 και ~0,6.

Edited by Baniko
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν λέω κάτι διαφορετικό, αν διαβάσεις το προηγούμενο post μου θα δεις ότι δεν πέφτω έξω σε αυτό που λέω.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, μολις παρελαβα το κινητο και εχω πανικοβληθει,καθως ειμαι ΑΝΙΔΕΟΣ από Androind και smartphone!!!!!!!!!!

Ορισμενες ερωτησεις αν μπορειτε please..

 

a) Σε ποια υποδοχη βαζω την καρτα μου (εχω wind)..Μολις διαπιστωσα οτι ειναι δικαρτο....

 

Αφου καταφερα να επιλεξω το ελληνικο μενου, βλεπω στην αρχικη οθονη τα εξης..

 

β) Βγαζει μηνυμα "Παρουσιαστηκε προβλημα στη φορτωση του γραφικού στοιχείου".. Ο σταυρος με τα εικονιδια λειτουργει κανονικα..

 

γ) Πως επιλεγω ενα σωστο ελληνικο πληκτρολογιο για μηνυματα?? Με δυσκολευει αυτο που βλεπω και δεν μπορω να βρω αν εχει Τ9..

 

δ) Στις επαφες εχει δεξια την αγγλικη αλφαβητο και δεν μου επιτρεπει να βρω την επαφη που ψαχνω (π.χ πατω Χ για να βγαλει Χρηστος).Πως αλλαζει αυτο πραγμα?? Επισης θελω να βαλω πολλους αριθμους σε ενα προσωπο και τα δειχνει ενα ενα.....

 

Και το πιο βασικο: Μου στειλανε αυτον τον πλακε φορτιστη, αλλα και ενα μικροτερο πραγματακι που κανει στην πριζα,αλλα δεν ξερω πως συνδεεται...Πρεπει να βαλω το πλακε μεσα σε αυτο το μικροτερο φις???????????????Πρεπει να φορτισω!!!

 

Θεε μου, δεν την παλευω, ας με ξεκουνησει καποιος χριστιανος!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μολις παρελαβα το κινητο και εχω πανικοβληθει,καθως ειμαι ΑΝΙΔΕΟΣ από Androind και smartphone!!!!!!!!!!

Ορισμενες ερωτησεις αν μπορειτε please..

 

a) Σε ποια υποδοχη βαζω την καρτα μου (εχω wind)..Μολις διαπιστωσα οτι ειναι δικαρτο....

 

Αφου καταφερα να επιλεξω το ελληνικο μενου, βλεπω στην αρχικη οθονη τα εξης..

 

β) Βγαζει μηνυμα "Παρουσιαστηκε προβλημα στη φορτωση του γραφικού στοιχείου".. Ο σταυρος με τα εικονιδια λειτουργει κανονικα..

 

γ) Πως επιλεγω ενα σωστο ελληνικο πληκτρολογιο για μηνυματα?? Με δυσκολευει αυτο που βλεπω και δεν μπορω να βρω αν εχει Τ9..

 

δ) Στις επαφες εχει δεξια την αγγλικη αλφαβητο και δεν μου επιτρεπει να βρω την επαφη που ψαχνω (π.χ πατω Χ για να βγαλει Χρηστος).Πως αλλαζει αυτο πραγμα?? Επισης θελω να βαλω πολλους αριθμους σε ενα προσωπο και τα δειχνει ενα ενα.....

 

Και το πιο βασικο: Μου στειλανε αυτον τον πλακε φορτιστη, αλλα και ενα μικροτερο πραγματακι που κανει στην πριζα,αλλα δεν ξερω πως συνδεεται...Πρεπει να βαλω το πλακε μεσα σε αυτο το μικροτερο φις???????????????Πρεπει να φορτισω!!!

 

Θεε μου, δεν την παλευω, ας με ξεκουνησει καποιος χριστιανος!!

 

από πού το παρήγγειλες;

Εγώ έχω παραγγείλει απο Focalprice που δεν εγκαθιστούν τα ελληνικά και θα ήθελα να παρακαλέσω κάποιον, αν έχει τη πολυγλωσσική έκδοση με τα ελληνικά (πχ από minideal), αν γίνεται να ανεβάσει κάπου κάποιο backup/image της αρχικής ROM που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω (ότε + αν με το καλό παραλάβω) και στο δικό μου τηλέφωνο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Από minideal παρηγγειλα..Ζητησαν να το ρουταρουν, να εγκαταστησουν ελληνικα και google play..

 

Δυστυχως ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τιποτα απο χειρισμο..Οταν το ανοιξα ειχε αγγλικο μενου, το οποιο γυρισα απο τις Ρυθμισεις σε Ελληνικα..Επίσης έχω ελληνικο πληκτρολογιο, το οποιο εναλλασω με αγγλικο (εδω πειραξα την εφαρμογη Go..δεν θυμαμαι καν τι εκανα, ουτε Τ9 εχω ουτε τιποτα, βγαινει ενα ξερο πληκτρολογιο). Στο ευρετηριο χανω λιγο την μπαλα, οπου δεν εχω ολα τα νουμερα ανα χρηστη, αλλα ειναι ενα ενα περασμενα (π.χ εχω χρηστη καταχωρημενο 3 φορες με 3 διαφορετικα τηλεφωνα)..

 

Προσπαθησα να συνδεθω στο ιντερνετ με wifi ή και χωρις (στο google play), αλλα δεν τα καταφερα (βγαζει και ενα μηνυμα περι συνδεσης δεδομενων)..Τι κανω λαθος???????

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Από minideal παρηγγειλα..Ζητησαν να το ρουταρουν, να εγκαταστησουν ελληνικα και google play..

 

Δυστυχως ειμαι αρχαριος και δεν ξερω τιποτα απο χειρισμο..Οταν το ανοιξα ειχε αγγλικο μενου, το οποιο γυρισα απο τις Ρυθμισεις σε Ελληνικα..Επίσης έχω ελληνικο πληκτρολογιο, το οποιο εναλλασω με αγγλικο (εδω πειραξα την εφαρμογη Go..δεν θυμαμαι καν τι εκανα, ουτε Τ9 εχω ουτε τιποτα, βγαινει ενα ξερο πληκτρολογιο). Στο ευρετηριο χανω λιγο την μπαλα, οπου δεν εχω ολα τα νουμερα ανα χρηστη, αλλα ειναι ενα ενα περασμενα (π.χ εχω χρηστη καταχωρημενο 3 φορες με 3 διαφορετικα τηλεφωνα)..

 

Προσπαθησα να συνδεθω στο ιντερνετ με wifi ή και χωρις (στο google play), αλλα δεν τα καταφερα (βγαζει και ενα μηνυμα περι συνδεσης δεδομενων)..Τι κανω λαθος???????

 

Φίλε Εστιακέ, επειδή επι του θέματος έχεις ελλείψεις βασικότατων γνώσεων, καλά θα είναι να βρείς κάποιον να σου τα δείξει απο κοντά για να μπεις στο πνεύμα. Αυτο που ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμα οτι δε μπορείς να συνδέσεις καν τον αντάπτορα ρευματος στον φορτιστή, είναι ένα ακραίο παράδειγμα άγνοιας βασικής χρήσης μια συσκευής. (συμβουλή: πρόσεχε με αυτον τον κινέζικο αντάπτορα γιατί βγαίνει αρκετά εύκολα απο τον φορτιστή και αφήνει εκτεθειμένες τις μεταλλικές επαφές του. Προσοχή όταν πας να το βγάλεις/βάλεις στο ρευμα μην έχει βγεί και βάλεις κανα δάχτυλο στο μέταλλο!!!!)

 

Στις ερωτήσεις σου:

1. Βαζεις την καρτα όπου θες. Απλα η θέση 1 έχει μεγαλύτερη ταχύτητα όταν συνδέεσαι στον ιντερνετ μέσω κινητής τηλεφωνίας (σύνδεση Δεδομενων όπως μεταφράζεται)

2. Προβλήματα τέτοια θα έχεις συνεχεια, καθώς το κινητό που αγόρασες είναι σαν ενας μικρός υπολογιστής, και μικρή σχεση εχει με τα απλα τηλεφωνα.

3. Πρέπει να έχεις λογαριασμό e-mail στην υπηρεσία http://www.gmail.com της Google, το οποιο μόλις ανοιξεις το Play Store θα σου ζητήσει να εισαγεις. Στο play store θα βρεις πολλά πληκτρολόγια να εγκαταστήσεις, καποια εκ των οποιων έχουν και το αρχαίο Τ9 που ζητάς. Στην οθονη αφής όμως δεν είναι τόσο αποδοτικό σύστημα όσο ήταν με τα κουμπάκια, οπότε έχουν εφέυρει το σύστημα Swype που σέρνεις το δάκτυλο πάνω απο κάθε γράμμα και αυτό σου προτείνει λέξεις. Είναι πιο αποδοτικό απο ότι ακούγεται

4.1 Τα Lenovo έχουν το μεονεκτημα οτι δεν διαθετουν ελληνικά γράμματα στην ανευρεση με 1 πατημα. Αν δε σε ενδιαφέρει να δουλεψεις το κινητό με 2 Sim, τότε μπορείς να εγκαταστήσεις απο το play store ένα προγραμμα όπως το exdialer που θα κάνει αυτό που ζητάς.

4.2 Αν ψαξεις καλυτερα θα το βρεις.... η καθε επαφή εχει πολλα πεδία Σπιτι, Κινητο, Εργασια κτλ που βάζεις τηλεφωνα

 

Αν δεν ήσουν προετοιμασμένος για αυτα τα θέματα, το κινητό είναι ένα πολύ ωραίο δώρο τώρα για τις γιορτές

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dith, τι να πω τωρα εγω???Εισαι απεριγραπτος, σε ευχαριστω παρα πολύ...και λιγα λες. Ειμαι παππους ετων 32 σε αυτα τα θεματα, μαλλον θα χρειαστω ιδιαίτερα από καποιον γνωστη...

Χτες ηθελα να ανοιξω το παραθυρο και να το πεταξω (ας οψεται το κρυο..:lol:)...

 

Ειμαι ασχετος και εχω αγνοια για τα παντα.. Να εισαι καλα!!!

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχω βάλει την καρτα sim στην υποδοχή sim1 και προσπαθώ να μπω στο ιντερνετ (π.χ facebook, play store, google κλπ), μεσω wifi, αλλά δεν μου επιτρέπει την εισοδο, αναφεροντας κατι για ρυθμισεις συνδεσης δεδομενων ή οτι προσωρινα δεν επιτρέπεται...Υπαρχει λύση στο προβλημα ενος ανιδεου??????

Lenovo A630 -----> Cubot S200 -----> Xiaomi Redmi 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Εχω βάλει την καρτα sim στην υποδοχή sim1 και προσπαθώ να μπω στο ιντερνετ (π.χ facebook, play store, google κλπ), μεσω wifi, αλλά δεν μου επιτρέπει την εισοδο, αναφεροντας κατι για ρυθμισεις συνδεσης δεδομενων ή οτι προσωρινα δεν επιτρέπεται...Υπαρχει λύση στο προβλημα ενος ανιδεου??????

 

Με smartphone σαν το δικό σου, συνδέεσαι στο ιντερνετ με 2 τρόπους:

1. Με WiFi. Ενεργοποιεις το WiFi του κινητου, σου βγάζει λίστα με τα διαθεσιμα ασυρματα δικτυα που εκπέμπουν (πας στις Ρυθμισεις για να τα δεις αυτα). Εκεί θα βρείς το όνομα του ασύρματου δικτύου του σπιτιού σου (του ρούτερ σου), πατάς επάνω του, βαζεις τον κωδικό του (τον γράφει κάτω απο το ρούτερ σε αυτοκόλλητο) και είσαι συνδεδεμένος

2. Με σύνδεση data μέσω κινητής τηλεφωνίας. Πολύ ακριβές χρεώσεις γενικά και την χρησιμοποιείς ώς λύση αναγκης όταν είσαι στο δρόμο χωρίς WiFi τριγύρω. Τελευταία, στα καρτοκινητά δίνουν δωρεάν ή πολύ φτηνά πακέτα με περιορισμένο όγκο δεδομένων, οπότε μπορείς να το ψάξεις αν θες. Αν έχεις σύνδεση, πρέπει πρώτα να το ενεργοποιήσεις με αίτημα στην εταιρεία και τα πακέτα συνήθως είναι ακριβά. Εφόσον είναι ενεργοποιημένο απο την εταιρεία, στα περισσότερα τηλέφωνα αρκει να πατήσεις το κουμπακι Data και έχεις ίντερνετ. Σε κάποιες περιπτώσεις που δε δουλευει, πρέπει να εισάγεις χειροκίνητα καποιες ρυθμίσεις που θα σου πουν απο την εταιρεία τηλεφωνίας.

 

Φίλε Εστιακέ, βάλε επειγόντως κανα βιντεάκι στο youtube να "μορφωθείς" γιατί έχεις μείνει πίσω :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...