Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το root, δοκίμασα να το root-άρω με framaroot, VRoot, Kingo Root και Root Genius χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης flash-αρα το superuser.zip από xda αλλά και πάλι δεν είχε θετική κατάληξη. Καμία άλλη πρόταση;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η πρώτη σιμ έχει δυνατότητα για Mobile Internet. Η δεύτερη είναι πάντα σε gsm

Κι απ τις 2 σιμ μπορείς να μπεις στο ιντερνετ

Σχετικά με το root, δοκίμασα να το root-άρω με framaroot, VRoot, Kingo Root και Root Genius χωρίς αποτέλεσμα. Επίσης flash-αρα το superuser.zip από xda αλλά και πάλι δεν είχε θετική κατάληξη. Καμία άλλη πρόταση;

Ποια ρομ έχεις; Όλες ρουτάρονται με το framaroot τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ έχεις; Όλες ρουτάρονται με το framaroot τουλάχιστον

Την VIBE 1.0 1413 DEV. Δοκίμασα να κάνω install SuperSU με το Framaroot 1.9.1 και μου βγάζει και στις τρεις μεθόδους error (#9 στις δύο πρώτες και #15 στη τελευταία). Η 1.0 1415 STABLE που είχα βάλει πρώτα είχε γίνει root κανονικά με το framaroot (βέβαια μου έβγαζε μετά πρόβλημα με το update του SU Binary) αλλά επειδή δε μπορούσα να εγκαταστήσω τα Gapps, έβαλα της 1413 που δεν είχε θέμα με το Google Play...

Link to comment
Share on other sites

Την VIBE 1.0 1413 DEV. Δοκίμασα να κάνω install SuperSU με το Framaroot 1.9.1 και μου βγάζει και στις τρεις μεθόδους error (#9 στις δύο πρώτες και #15 στη τελευταία). Η 1.0 1415 STABLE που είχα βάλει πρώτα είχε γίνει root κανονικά με το framaroot (βέβαια μου έβγαζε μετά πρόβλημα με το update του SU Binary) αλλά επειδή δε μπορούσα να εγκαταστήσω τα Gapps, έβαλα της 1413 που δεν είχε θέμα με το Google Play...

Τη VIBE 1.0 1413 DEV τη ρούταρα εχτές με το framaroot

Link to comment
Share on other sites

Τη VIBE 1.0 1413 DEV τη ρούταρα εχτές με το framaroot

Επειδή μου φάνηκε παράξενο, ξαναφλάσαρα την 1413 DEV και αμέσως μετά έτρεξα το framaroot και το root-άρισμα έγινε κανονικά.

Τι διαφορες υπαρχουν συγκριτικα με αυτη που φοραει ? αξιζει να κανω την δοκιμη και αν ναι μπορειτε να δωσετε links ?

Μιλάς σε σύγκριση με αυτή που φοράει από το minideal; Η μέρα με τη νύχτα, καμία σχέση. Η VIBE είναι απείρως καλύτερη. Μοναδικό μειονέκτημα (για αυτούς που δε κατέχουν τη γλώσσα) ότι έχει μόνο αγγλικά...

 

Edit: Και κάτι ακόμα. Δείτε λίγο τα screenshots. Πάω να μπω στον superSU και μου βγάζει το update του SU Binary. Πατάω continue και μετά πατάω στη δεύτερη εικόνα το normal. Μετά βγαίνει το μνμ για fail και με βγάζει από τον super SU. Τι ακριβώς πρόβλημα έχει;

 

Ξαναμάτα Edit: Κατέβασα από εδώ το UPDATE-SuperSU-v1.94.zip, το φλάσαρα, έκανα reboot, το εικονίδιο του SuperSU υπήρχε αλλά η εφαρμογή όχι (όταν το επέλεγα έγραφε application is not installed), μπήκα στο play, κατέβασα και πάλι την εφαρμογή και δούλεψε κανονικά...

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω προβλημα στο κινητο και δεν κανει Unmount την sd.

Συνδεω το καλωδιο και αφου διαλεξω mass storage μου βγαζει στο pc μονο την εσωτερικη μνημη και η επιλογη της sd ειναι διαφανης.

Απο τις ρυθμισεις του κινητου κανω unmount αλλα αφου γραψει "Unmounting in progress" σταματαει και ξαναεχει την επιλογη για unmount και φυσικα δεν την βλεπει το pc.

Καποια λυση?

Εχω την κλασσικη ρομ του minideal.

 

 

edit:

Το "εφτιαξα" επιλεγοντας media player αντι για usb storage. Βρηκε κανονικα και την εσωτερικη μνημη και την sd και εγινε η αντιγραφη κανονικα.

Edited by andersgr
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Παρέλαβα σήμερα το S820 και μπορώ να πω ότι ήδη είμαι αρκετά ικανοποιημένος, ενώ χάρη σε σας βρήκα λύσεις στις αρκετές ερωτήσεις που είχα και σας ευχαριστώ.

Ωστόσο έχω ένα θεματάκι και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Το μενού του καιρού στην αρχική σελίδα είναι μονίμως κολλημένο στον καιρό Πεκίνου κ δεν κάνει automatic update με βαση την τοποθεσία. Το δοκίμασα κ manually, αλλά και πάλι τίποτα, συνέχεια Beijing. Καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Tη δοκιμασα τελικα......

Πολυ ομορφη αλλα εχει καποιο lag .Περασα κανονικα τα gapps ,αλλα δε μπορουσα να τη rootαρω με τιποτα και ετσι την εβγαλα και ξαναπερασα τη 1413 που τρεχει πολυ καλυτερα.

Ενα θεμα ομως που εχω ειναι με την microsd,την πηρα απο ebay(kingston),και εκει που αποθηκευω πραγματα,ξαφνικα χανονται καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.

Πηρα το s 820 πριν μια εβδομαδα και σκεφτομαι να βαλω τη vibe, απλα εχω μια ερωτηση.

Με τη vibe μπορεις να εχεις ελληνικη γλωσσα στο πληκτρολογιο?

Δεν με νοιαζει το μενου μονο αυτο.

 

Επισης

Δοκιμασα να εγκαταστησω το ndrive.

Εκανα install ολα μια χαρα παω να το ανοιξω και μου βγαζει απλα μια μαυρη οθονη. Τι να κανω?

Edited by Stavrisd
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θα έχεις ελληνικό πληκτρολόγιο. Το android keybord που έχει η VIBE έχει και ελληνικά στις επιλογές αλλά μπορείς να κατεβάσεις όποιο πληκτρολόγιο θες από το play.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εσείς που έχετε πλέον αρκετούς μήνες στην κατοχή σας κυρίως. Αξίζει η αγορά του σήμερα? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό είναι θεωρώ από τα καλύτερα που κυκλοφορούν στη τιμή του, η οποία έχει πέσει κάτω από τα 130 € (minideal). Το γεγονός ότι η Lenovo το έχει συμπεριλάβει στα μοντέλα της που τα αναβαθμίζει σε 4.4 KitKat λέει πολλά. Απλά για να αποδώσει τα μέγιστα και να δουλέψει όπως πρέπει, θα πρέπει να περαστεί η VIBE ROM της LENOVO η οποία όμως έχει στη παρούσα φάση μόνο αγγλικό και κινέζικο μενού (οι ROMS που το φορτώνουν τα κινεζομάγαζα θεωρώ ότι το σκοτώνουν και το αδικούν). Προς το καλοκαίρι αναμένεται να περαστούν και άλλες γλώσσες στο μενού της VIBE ROM.
Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο κινητό είναι θεωρώ από τα καλύτερα που κυκλοφορούν στη τιμή του, η οποία έχει πέσει κάτω από τα 130 € (minideal). Το γεγονός ότι η Lenovo το έχει συμπεριλάβει στα μοντέλα της που τα αναβαθμίζει σε 4.4 KitKat λέει πολλά. Απλά για να αποδώσει τα μέγιστα και να δουλέψει όπως πρέπει, θα πρέπει να περαστεί η VIBE ROM της LENOVO η οποία όμως έχει στη παρούσα φάση μόνο αγγλικό και κινέζικο μενού (οι ROMS που το φορτώνουν τα κινεζομάγαζα θεωρώ ότι το σκοτώνουν και το αδικούν). Προς το καλοκαίρι αναμένεται να περαστούν και άλλες γλώσσες στο μενού της VIBE ROM.

Κι οι πολυγλωσσικες ρομ που βαζουν τα μαγαζια, της Lenovo είναι. Για ελληνικά πάντως προτείνω τη Miui που ανέφερε κι ένας παραπάνω, γρήγορη σταθερή κι όμορφη, αν κι έχει ένα θεματάκι με το 3G, πρέπει να μπεις στο android engineer menu για να το γυρισεις σε αυτοματο ή gsm

Link to comment
Share on other sites

Κι οι πολυγλωσσικες ρομ που βαζουν τα μαγαζια

Ναι, δε διαφωνώ, αλλά εάν δε κάνω λάθος καμία πολυγλωσσική ROM της LENOVO δε περιλαμβάνει την ελληνική γλώσσα από κατασκευής, οπότε είναι "πειραγμένες" ROMS προκειμένου να συμπεριλάβουν και την ελληνική γλώσσα. Για αυτό και δεν είναι πλήρως ελληνοποιημένες αλλά έχουν ελληνικά σε ορισμένα μόνο σημεία του μενού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση, είμαι ανάμεσα στο s820 και στο s650 η διαφορά ε΄ναι γύρω στα 15-20 ευρώ. Υπάρχει καμία χτυπητή διαφορά ανάμεσα στα 2 που αγνοώ? το σ820 έχει καλύτερη κάμερα (στα χαρτιά τουλάχιστον) , καλύτερη οθόνη και 4gb, ενώ το σ650 8gb .Με ένα ροοτ και τις εφαρμογές στην sd αυτο ξεπερνιέται ευκολα έτσι? Επίσης για να περάσω vibe ή miui υπαρχει πλήρης οδηγός ,για προγράμματα, recovery ,roms κτλ ε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα δύο δεν έχουν τεράστιες διαφορές. Στα συν του s650 τα 8GB μνήμης, στα συν του S820 η καλύτερη οθόνη και η καλύτερη κάμερα και (προσωπική άποψη) ομορφότερο. Και εγώ στο ίδιο δίλημμα ήμουν πριν λίγο καιρό (συν το Hongmi) αλλά την έκανα την επιλογή μου και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το να περάσεις την VIBE είναι πολύ απλό. Την MIUI δε ξέρω γιατί δε το έχω δοκιμάσει.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για να περάσω vibe ή miui υπαρχει πλήρης οδηγός ,για προγράμματα, recovery ,roms κτλ ε?

Αν δεν το εχεις δει απο κοντα, το s820 εχει "ανωμαλο" σκελετο.

Η οθονη του εξεχει σε σχεση με αυτον.

Δες εδω:

Το αλλο δεν το ξερω

 

Εχω δωσει πιο πισω συνδεσμους με οδηγιες για miui.

Εχει καλυτερα ελληνικα αλλα το ποσοστο μεταφρασης δεν πρεπει να ειναι πανω απο 60% μετα απο μια δευτερη ματια που εριξα στην συσκευη.

 

Η μεταφραση περασε αυτες τις μερες στο xiaomi-miui.gr/, οποτε λογικα συντομα θα υπαρξει βελτιωσει.

Το πως και αν θα την αναβαθμισουν και σε αυτο δεν γνωριζω

Edited by highsky
kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

αν φλασαρω την VIBEROM_V1.0_1415_2_ST_S820 πανω απο την 1409, πρεπει να ξαναπερασω εφαρμογες κτλ?

 

επισης πηρε το ματι μου το εξης:

LENOVO Lenovo S820 (Build: VIBEROM_V1.0_1415_2_ST_S820) #Android 4.2.2 Now Supported for #Root at http://www.SRSRoot.com

Edited by gnffilos
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις να το συνδεσει με bluetooth σε car audio? Συνδεεται? Παιζει κανονικα? Αν χρησιμοποιεις και τις 2 καρτες παιζουν και οι 2 κανονικα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...