Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν το έχω δουλέψει αυτό το flash tool να σου πώ με σιγουριά αλλά βάλε την επιλογή ( Firmware Upgrade: Το επιλέγουμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε όλα τα partitions, και το preloader. Μόνο σε περιπτώσεις που έχουμε μπρικάρει τη συσκευή, ή περνάμε firmware με διαφορετικό partition table της nand rom)

Οτι και να επιλεξω αφου πατησω download και μετα συνδεσω το κινητο με το usb (χωρις μπαταρια) παιρνω το error που φαινεται παρακατω

 

Edit.

Ok, τωρα εγινε εντελως brick. Οτι και να κανω δεν αναβει καν για να φτασει στο λογοτυπο lenovo που εφτανε πριν!

Πειτε καμια ιδεα ρε παιδια! Εχω απηυδησει. Δοκιμασα και με τις 2 vibe roms που ειχα αλλα δεν εχω εδω την original και αντε βρες την.

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οτι και να επιλεξω αφου πατησω download και μετα συνδεσω το κινητο με το usb (χωρις μπαταρια) παιρνω το error που φαινεται παρακατω

Kατεβασέτο απο εδώ http://www.easybytez.com/a84kk4elrkq6 αποσυμπίεση και τον φάκελο καλύτερα στον C: και χωρίς ελληνικά γράμματα στη διαδρομή και το όνομα φακέλου της ρομ.

Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Kατεβασέτο απο εδώ http://www.easybytez.com/a84kk4elrkq6 αποσυμπίεση και τον φάκελο καλύτερα στον C: και χωρίς ελληνικά γράμματα στη διαδρομή και το όνομα φακέλου της ρομ.

Δες και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Αυτο ειναι το SP_Flash tool το οποιο ειναι ιδιο αν δεν κανω λαθος με αυτο που χρησιμοποιω εγω απλα αυτο που εχω ειναι πιο συγχρονο version. Θα το δοκιμασω ομως να δω τι μπορει να γινει.

 

Edit.

Ψαχνοντας για το error αυτο βλεπω οτι το θεμα ηταν μαλλον το preloader. Σα να λεει οτι ηταν λαθος το Scatter μεσα απο το vibe. Δεν καταλαβαινω γιατι αλλα θα παω σπιτι να κατεβασω απο το needrom ενα για το S820 που υποτιθεται οτι ειναι original και ο Θεος βοηθος.

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

μη κολλάς δεν παθένει τίποτα η συσκευή δοκίμασε και θα βρεί λύση όταν κατεβάσεις

βάλε τον φάκελο με το φλασ τολ και τον φάκελο της ρομ στο C και οι φάκελοι με Αγγλικούς χαρακτήρες μόνο οχι Ελληνικά και Κινέζικα. τρέξε το φλαςτολ φορτωσε το scatter και τσεκάρισε το DA DL All WITH CHECKSUM πάτα το Firmware Upgradeοκ και σύνδεσε το τηλέφωνο.

(μία μέρα παιδευόμουν για σφάλμα που έβγαζε το φλαστολ γιατί ήταν ελληνικά στη διαδρομή των φακέλων ρομ κλπ.)

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

μη κολλάς δεν παθένει τίποτα η συσκευή δοκίμασε και θα βρεί λύση όταν κατευάσεις

βάλε τον φάκελο με το φλασ τολ και τον φάκελο της ρομ στο C και οι φάκελοι με Αγγλικούς χαρακτήρες μόνο οχι Ελληνικά και Κινέζικα. τρέξε το φλαςτολ φορτωσε το scatter και τσεκάρισε το DA DL All WITH CHECKSUM πάτα το Firmware Upgradeοκ και σύνδεσε το τηλέφωνο.

(μία μέρα παιδευόμουν για σφάλμα που έβγαζε το φλαστολ γιατί ήταν ελληνικά στη διαδρομή των φακέλων ρομ κλπ.)

 

Χεχεχεχεε. Δεν εχω πουθενα φιλε μου ελληνικα στο path.

Βρηκα τι φταιει. Τα 2 Vibe roms που δοκιμασα να φορτωσω με SP_TOOL ειναι για εγκατασταση με CWM και το scatter αρχειο ειναι λαθος. Θα κατεβασω σπιτι το Lenovo rom που ειναι για φορτωση με SP_TOOL και μετα λογικα θα ειναι οκ.

 

 

Edit

 

Πωωω... Δε με παει με τπτ. Ηρθα σπιτι και προσπαθω να περασω τα drivers της συσκευης στο pc μου αλλα το αναγνωριζει ως Alcatel Single RNDIS interface #2 και φυσικα δεν μπορω να κανω update τα drivers για να συνδεσω το κινητο πανω στο pc. Το laptop στο οποιο ειχα συνδεσει προηγουμενως το κινητο και εβλεπε κανονικα τα drivers το εχω αφησει στη δουλεια οποτε τωρα τι γινεται? Εχει κανεις καμια ιδεα?

 

Edit

Καταφερα και το εφτιαξα τελικα και εβαλα και το Vibe 1413 dev & root. Προσπαθω τωρα να βαλω gapps.

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θελω να ρωτησω πως περναμε την vibe rom.Μεσω recovery η με flash tool;το τηλ εχει την κινεζικη rom πανω οπως ηρθε.Κ μια δευτερη ερωτηση.Αν εχω πανω την ROW s120 που δινουμε εδω πως βαζω μετα την vibe αν θελω;ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.θελω να ρωτησω πως περναμε την vibe rom.Μεσω recovery η με flash tool;το τηλ εχει την κινεζικη rom πανω οπως ηρθε.Κ μια δευτερη ερωτηση.Αν εχω πανω την ROW s120 που δινουμε εδω πως βαζω μετα την vibe αν θελω;ευχαριστω

 

Αν κατεβασεις μια απο τις vibe που εχει το needrom τοτε μπαινουν μονο μεσω cwm και οχι απο flash. Μην κανεις το λαθος που εκανα κι εγω και παιδευτηκα να το φτιαξω.

Αν δεν κανω λαθος απο εκει που το κατεβαζεις καθε φορα γραφουν αν ειναι για cwm ή για flash tool.

Η Vibe μπαινει μονο πανω απο CN και οχι ROW

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβασεις μια απο τις vibe που εχει το needrom τοτε μπαινουν μονο μεσω cwm και οχι απο flash. Μην κανεις το λαθος που εκανα κι εγω και παιδευτηκα να το φτιαξω.

Αν δεν κανω λαθος απο εκει που το κατεβαζεις καθε φορα γραφουν αν ειναι για cwm ή για flash tool.

Η Vibe μπαινει μονο πανω απο CN και οχι ROW

Αύριο περιμένω 2 κινητά.Θα έρθουν λογικά με την κινέζικη S129.Έχω κατεβάσει την vibe 1413_DEV από needrom.Μπαίνει με CWM.To CWM πως το περνάω?

Link to comment
Share on other sites

Αύριο περιμένω 2 κινητά.Θα έρθουν λογικά με την κινέζικη S129.Έχω κατεβάσει την vibe 1413_DEV από needrom.Μπαίνει με CWM.To CWM πως το περνάω?

 

Ακολουθεις απο το link παρακατω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865 το βημα 2 που περιγραφει πως να βαλεις το cwm και εχει και το αρχειο για το S820 ;-)

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια σημερα περασα την vibe v1_0 1413_2 και θελω να απεγκαταστησω τις στοκ εφαρμογες που εχει.ξερει κανεις πως γινεται?

Ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν παρα πολυ τροποι.

Εγω το κανω με titanium backup και παω και βρισκω μια μια ποια θελω να φυγει. Υπ'οψιν θελει root.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει αντιμετωπίσει μια φίλη μου σε THL W100 και το παθαίνει όταν καλεί 2 συγκεκριμένα τηλέφωνα (το ένα THL W200 και το άλλο Lenovo A820).

 

Ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι είναι και πως αντιμετωπίζεται αυτό το θέμα! και ο ήχος είναι ενοχλητικά ...διαπεραστικός!!

 

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το έχω παρατηρήσει μόνο σε κλήσεις μεταξύ των lenovo s820. Τυχαίο;

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ το έχω παρατηρήσει μόνο σε κλήσεις μεταξύ των lenovo s820. Τυχαίο;

 

Δεν είναι καθόλου τυχαίο και δεν ξέρω τι φταίει. Δεν είναι της Lenovo. Είναι των Κινέζικων απ'οτι κατάλαβα γιατί το κάνει και μεταξύ THL W100 και THL W200.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω τα εξης θεματακια με την 1413 dev vibe rom.

Αρχικα δε γουσταρα τον default lenovo launcher και εβαλα τον nova. Απο εκεινη την ωρα καθε φορα που βαζω καινουρια εφαρμογη μου πεταει μνμ οτι unfortunately lenovo launcher has stopped running.

Επισης μετα απο διαφορες αφαιρεσεις κινεζοπρογραμματων και γενικοτερα αρκετων lenovo χαζομαρων που θεωρουσα οτι δε θα με εξυπηρετουσαν σε τπτ, τωρα δεν παιζει η cam και το gallery.

Τελος και το κυριοτερο απεγκαθιστω το SecureIT και καθε φορα που κανω reboot το κινητο ειναι επανεγκατεστημενο.

Ξερει κανεις τι στο καλο ειναι αυτη η βλακεια και πως το εξαφανιζω δια παντως?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδες εχω τα εξης θεματακια με την 1413 dev vibe rom.

Αρχικα δε γουσταρα τον default lenovo launcher και εβαλα τον nova. Απο εκεινη την ωρα καθε φορα που βαζω καινουρια εφαρμογη μου πεταει μνμ οτι unfortunately lenovo launcher has stopped running.

Επισης μετα απο διαφορες αφαιρεσεις κινεζοπρογραμματων και γενικοτερα αρκετων lenovo χαζομαρων που θεωρουσα οτι δε θα με εξυπηρετουσαν σε τπτ, τωρα δεν παιζει η cam και το gallery.

Τελος και το κυριοτερο απεγκαθιστω το SecureIT και καθε φορα που κανω reboot το κινητο ειναι επανεγκατεστημενο.

Ξερει κανεις τι στο καλο ειναι αυτη η βλακεια και πως το εξαφανιζω δια παντως?

Ευχαριστω.

 

Πρώτα ψάξε της εφαρμογές τι κάνουν και μετά ξήλωνε το SecureIT πχ είναι πολύ καλό εργαλείο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ψάξε της εφαρμογές τι κάνουν και μετά ξήλωνε το SecureIT πχ είναι πολύ καλό εργαλείο.

Ε πες κιολας τι κανει ομως. Μην τα κρατας μονο για σενα ρε φιλε :p

Edit

Οκ το εψαξα και ειδα τι ειναι. Δε με ενδιαφερει κανενα antivirus & securrity εργαλειο στο κινητο μου και αν θελω να το βαλω θελω να ειναι δικη μου επιλογη.

Ξερει κανεις πως να το βγαλω και να μεινει εκτος?

Edited by geoav
Link to comment
Share on other sites

Ε πες κιολας τι κανει ομως. Μην τα κρατας μονο για σενα ρε φιλε :p

Edit

Οκ το εψαξα και ειδα τι ειναι. Δε με ενδιαφερει κανενα antivirus & securrity εργαλειο στο κινητο μου και αν θελω να το βαλω θελω να ειναι δικη μου επιλογη.

Ξερει κανεις πως να το βγαλω και να μεινει εκτος?

 

με το sdmaid, κανε freeze to secureit...δε μπορει να σβηστει..τουλαχιστον δε θα σου βγαζει το Notification.

Link to comment
Share on other sites

με το sdmaid, κανε freeze to secureit...δε μπορει να σβηστει..τουλαχιστον δε θα σου βγαζει το Notification.

Σκεφτομουν, μηπως ειναι στο path /system/apps ή καπου εκει τεςπα και το βρισκει καθε φορα που γινεται Restart και το ξαναβαζει οποτε ελεγα να το σβησω αν το βρω το σκασμενο εκει μεσα αφου το κανω uninstall και να δω τι θα γινει μετα απο reboot.

Link to comment
Share on other sites

Το SECUREit υπάρχει και ως δωρεάν εφαρμογή και στο Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.safecenter.ww

 

Εχθές έκανα αναβάθμιση από V1.0 1413_DEV σε V1.5 1417_5_DEV. Εγκατέστησα flash-άροντας τα Gapps_Minimal από εδώ και το root-αρα flash-άροντας ένα zip αρχείο με το όνομα 4.4Root (εγκαταστάθηκε ο Kinguser) το οποίο δε μπορώ να θυμηθώ που το βρήκα, σε κάποιο σχετικό με Lenovo θέμα εδώ μέσα αλλά δε θυμάμαι ποιο είναι... Όλα καλά, και η 4.4 kitkat αρκετά καλή, πολύ καλύτερη από την πρώτη V1.5 1415 kitkat.

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας.

το έχω λάβει το κινητό εδώ και 20 μέρες από minideal και τα σπάει. τρομερό.

ενώ έχει Ελληνικά πάνω στις εφαρμογές, πολλές εφαρμογές μου εμφανίζουν και Κινέζικα. Στα ringtones είναι μόνο Κινέζικα. Επίσης, πως συνδέομαι με 3G? Χρειάζεται μήπως άλλη ROM, αν ναι ποιά?

Τέλος για gps (δωρεάν) ποιό να βάλω?

 

έχω διαβάσει όλο το thread, αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

gnfilos ευχαριστω για την απαντηση. Θα το δοκιμασω.

Andreas θα σε αφησω να το δοκιμασεις λιγο καιρο και μετα θα σε πρηξω για να μου πεις διαφορες σε σχεση με την 4.2.2 οσον αφορα ταχυτητα αλλα και γενικοτερα .

Νεα απορια. Στο contact manager του τηλ εχει μονο αγγλικα γραμματα στη δεξια πλευρα εκει που επιλεγεις δλδ σε ποιο γραμμα να σε παει για να βρεις το contact που θες. Δε λεω να κανεις search, μιλαω για τη λιστα με τα γραμματα στη δεξια πλευρα της οθονης οπως βλεπεις τις επαφες. Πως στο καλο το κανεις να βλεπει ελληνικα εκει ωστε να μη χρειαζεται να σκρολαρω μια ωρα προς τα κατω για να βρω τον Πανο ας πουμε? Αν δεν υπαρχει τροπος σ'αυτον τον contact manager ξερετε κανεναν αλλον?

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κ εγώ χθες την vibe 1413 από needrom.Δεν κατάφερα όμως να το rootάρω με το framaroot.Μου βγάζει error κ στα 3 Boromir κτλ.Τι φταίει?

Εμενα δουλεψε με τον τροπο που λεει στο παρακατω λινκ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865 .

Ξερω οτι ειναι για προηγουμενη version του vibe αλλα δουλεψε. Προχθες το εκανα!

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε σημερα το κινητο, εβαλα την vibe 1413, αλλα δε μου παιζει τα .mp3...το κανει σε ολους ή κατι λαθος?

δεν κατευασα ακομα να δω αν τα παιζει με αλλα music player...αλλα λογικα θα παιζουν απλα μου φανηκε περιεργο!

 

edit : ενταξει ολα καλα!...τα αρχεια ειχαν προβλημα!

Edited by jessegize
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για 1413 dev CN : Μήπως ξέρει κανείς πως να κάνω repartition την εσωτερική για να γίνει 2,κάτι Giga?

Τό χα κάνει όταν είχα βάλει τη ROW ( http://lenovo-forums.ru/topic/2438-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%B8-lenovo-s820 ) και έιχα 2,κάτι Giga και ένα χαζό partition 457MB.

 

Όταν κάνω το αντίστοιχο για CN ( http://lenovo-forums.ru/topic/2438-%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D1%82%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D1%82%D0%B8-lenovo-s820/#entry55703 ) μου βγαίνει το εσωτερικό partition 560ΜΒ κάτι τέτοιο..

 

Βοήθεια κανείς?

 

Edit: Το κανα και έχω τώρα για internal (/data) 1.97GB και ένα χαζό ψιλοάχρηστο external (/storage/sdcard1) 539MB. Έχω και την καρτούλα SD (/storage/sdcard0) 32GB και πρόβλημα χώρου τέλος.

 

Η διαδικασία απλή. Εννοείται έχει custom recovery ήδη, εγώ το κανα με CWM.

1. Κάνεις backup στο cwm recovery (εννοείται στην external SD..)

2. Με SP flash tool περνάς το extended_userdata_cn.zip (load scatter file, τσεκάρεις το DA DL, μετά download) από το παραπάνω λινκ.

3. Μένεις cwm recovery και πας wipe data/factory reset.

4. Πάς advanced restore και επιλέγεις από το backup του 1ου βήματος το \data.

5. Κάνεις restart. Γκρινιάζει ότι έχει χαλάσει η built-in storage. Αυτή είναι η μικρή, η /storage/sdcard1 (539MB). Πάτα format και είσαι οκ.

Edited by acetico303
Πέτυχε!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...