Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με το system update δείχνει να έχει θέμα, ακόμα και μέσω recovery που πήγα να φλασάρω το ανάλογο zip αρχείο αναβάθμισης που είχε κατεβάσει που έβγαζε error σε κάποιο σημείο, εάν θυμάμαι έγραφε status 7 στο error. Lag έχει ακόμα αλλά πολύ λιγότερο, σχεδόν καθόλου θα έλεγα, δείχνει ότι με κάθε νέα έκδοση θα διορθώνεταί το θέμα αυτό.

Αν δεν περασε μεσω CWM πως περασε τοτε η kitkat ρε φιλε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε αδερφέ, είπα ότι δε πέρασε το update zip αρχείο το οποίο προφανώς θα περνούσε τις αναβαθμήσεις πάνω στη προηγούμενη έκδοση. Πέρασε όμως κανονικά το zip αρχείο ολόκληρης της rom που τη κατέβασα από το site της VIBE.UI.
Link to comment
Share on other sites

Ρε αδερφέ, είπα ότι δε πέρασε το update zip αρχείο το οποίο προφανώς θα περνούσε τις αναβαθμήσεις πάνω στη προηγούμενη έκδοση. Πέρασε όμως κανονικά το zip αρχείο ολόκληρης της rom που τη κατέβασα από το site της VIBE.UI.

Χεχεχεχε. Ειπες μεσω recovery και κολλησα γιατι νομιζα οτι εννοουσες cwm recovery. Και μετα αναρωτιομουν μηπως εννοουσες οτι την περασες με flash. Σορρυ για την παρανοηση

Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε. Ειπες μεσω recovery και κολλησα γιατι νομιζα οτι εννοουσες cwm recovery. Και μετα αναρωτιομουν μηπως εννοουσες οτι την περασες με flash. Σορρυ για την παρανοηση

cwm εννοουσα. Κοίτα, όταν κάνεις update σου φτιάχνει ένα zip αρχείο στον φάκελο lenovoota που το ονομάζει from 1417 to 1419.zip. Αν από το system update κάνεις slide δεξιά σου εμφανίζει μεταξύ άλλων και την επιλογή recovery. Εάν επιλέξεις αυτό σε πάει σε cwm εφόσον το έχεις και ψάχνεις να βρεις το αρχείο για να το φλασάρεις. Αυτό το αρχείο βγάζει error. Ολόκληρη η rom από το site τη φλασάρεις χωρίς πρόβλημα από cwm.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω σημερα εγινα κατοχος αυτης της κινηταρας!! εχω μερικες ερωτησεις 1η ποιον browser εχετε για γενικη χρηση fb youtube κλπ

2η update μπορω να κανω στο κινητο γτ οταν προσπαθησα δεν με αφησε

3η εχετε να προτινεται καποιο καλο προγραμα για το κινητο?

4η καποιες συμβουλες ισως ? Δεν ειμαι ειδικος με τα ρουτ κλπ ειμαι καινουργιος ακομα στα ανδροιντ !

5η η οθονη μπορει να κανει rotate δηλαδη να την γυρισω

6hvμπορω να βαλω επιλογη την αθηνα για να βλεπω τον καιρο ? δεν την ωρισκω εχει ασχετες χωρες

7h καποιο δωρεαν antivirus υπαρχει? αν ναι ποιο και χρειαζεται?

και κατι τελευτεο γιατι οταν προσπαθω να μπω στο youtube με βαζει με m.youtube και δοκιμασα mozila kai chrome kai sto ena den fortonei τα βιντεο ευκολα και στο αλλο τα φορτωνει γρηγορα αλλα οχι σε ολη την οθονη....

Edited by maverik13
Link to comment
Share on other sites

Φίλε maverik13 θεωρούνται γενικά πολύ καλοί browsers οι: Dolphin και Maxthon

Επίσης για ρουτ μπορείς να ακολουθήσεις τα παρακάτω:

Κατεβάζεις την τελευταία έκδοση του framaroot (δες εδώ-->>http://forum.xda-developer...-root-t2130276) και το βάζεις στην κάρτα micro-sd ή στην μνήμη της συσκευής (να θυμάσαι που είναι όμως...).

Εγκαθιστάς το framaroot.apk στο τηλέφωνο, το τρέχεις, επιλέγεις InstallSuperSU, δοκιμάζεις τα exploits που έχει (Boromir, Faramir, Barahir, δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς κάνει σε αυτήν τη συσκευή, πάνε μήνες που το έκανα στο S820 της κόρης μου...) και έτοιμος.

Αν τυχόν αργότερα θέλεις unroot το επιλέγεις πάλι μέσα από το framaroot.

Antivirus δεν είναι απαραίτητο, όπως και task killers.

 

ευχαριστω για την απαντηση . το κινητο ειναι ηδη ρουταρισμενο!

 

για browser θα τα δοκιμασω και αυτα να δω τη λενε !

 

αλλα γνωριζεις γιατι το κινητο δουλευει η ραμ του συνεχεια στο 40%?

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω σημερα εγινα κατοχος αυτης της κινηταρας!! εχω μερικες ερωτησεις 1η ποιον browser εχετε για γενικη χρηση fb youtube κλπ

2η update μπορω να κανω στο κινητο γτ οταν προσπαθησα δεν με αφησε

3η εχετε να προτινεται καποιο καλο προγραμα για το κινητο?

4η καποιες συμβουλες ισως ? Δεν ειμαι ειδικος με τα ρουτ κλπ ειμαι καινουργιος ακομα στα ανδροιντ !

5η η οθονη μπορει να κανει rotate δηλαδη να την γυρισω

6hvμπορω να βαλω επιλογη την αθηνα για να βλεπω τον καιρο ? δεν την ωρισκω εχει ασχετες χωρες

7h καποιο δωρεαν antivirus υπαρχει? αν ναι ποιο και χρειαζεται?

και κατι τελευτεο γιατι οταν προσπαθω να μπω στο youtube με βαζει με m.youtube και δοκιμασα mozila kai chrome kai sto ena den fortonei τα βιντεο ευκολα και στο αλλο τα φορτωνει γρηγορα αλλα οχι σε ολη την οθονη....

1: Maxthon

2: Ποια rom έχεις;

3: Εξαρτάται για τι είδους πρόγραμμα μιλάς, must have για μένα το titanium

4: Μιας και δεν είσαι πολύ έμπειρος, μη πειράζεις πράγματα που δεν είσαι σίγουρος τι κάνουν και τι μπορεί να προκαλέσουν, προσπάθησε να διαβάσεις το θέμα αλλά και άλλα θέματα σχετικά με android

5: από τις ρυθμίσεις της οθόνης επιλέγεις να κάνει rotate

6: Επίσης ποια rom έχεις;

7: Επίσης ποια rom έχεις;

 

Στο m.youtube σε βγάζει γιατί καταλαβαίνει ότι μπαίνεις από κινητό και σε πάει στη mobile σελίδα του. Κατέβασε την εφαρμογή του youtube από το play.

αλλα γνωριζεις γιατι το κινητο δουλευει η ραμ του συνεχεια στο 40%?

Και δε χαίρεσαι; Προφανώς δεν έχεις φορτώσει πολλές εφαρμογές ακόμα οπότε δεν έχει να τρέξει πολλά. Αλλά έχει να κάνει και με το ποια rom φοράς.

Link to comment
Share on other sites

cwm εννοουσα. Κοίτα, όταν κάνεις update σου φτιάχνει ένα zip αρχείο στον φάκελο lenovoota που το ονομάζει from 1417 to 1419.zip. Αν από το system update κάνεις slide δεξιά σου εμφανίζει μεταξύ άλλων και την επιλογή recovery. Εάν επιλέξεις αυτό σε πάει σε cwm εφόσον το έχεις και ψάχνεις να βρεις το αρχείο για να το φλασάρεις. Αυτό το αρχείο βγάζει error. Ολόκληρη η rom από το site τη φλασάρεις χωρίς πρόβλημα από cwm.

Την πρωτη διαδικασια που ανεφερες τωρα δεν την ηξερα καν γι'αυτο και δεν καταλαβα οτι αναφεροσουν σε αυτην. Την 2η ειχα στο μυαλο μου και γι'αυτο μπερδευτηκα.

Thnx φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

[

 

Και δε χαίρεσαι; Προφανώς δεν έχεις φορτώσει πολλές εφαρμογές ακόμα οπότε δεν έχει να τρέξει πολλά. Αλλά έχει να κάνει και με το ποια rom φοράς.

 

εχω κατεβασει την εφαρμογη του youtube και συμβαινουν 2 πραγματα 1 αμα φορτωσει το βιντεο ακου μονο ηχο εικονο οχι κολαει και παιζει το ενδεχομενο να μην φορτωσει με τιποτα...

 

 

οσο για την ρομ αν εννοις ποια εκδοση αντροιντ εχει ειναι 4.2 αλλιως δεν εχω ιδεα πως το βλεπω εκτος και αν μου πεις που το κοιταζω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω βάλει την vibe rom 4.4.2 . Υπαρχει τρόπος εκτός απο το να προσθέσω σε όλες της επαφές το +30 ,να μου εμφανίζει το ονομα οταν με καλει καποιος?

Google Pixel 8 pro

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! :)

Μόλις παρέλαβα το Lenovo S820, το οποίο είναι και το πρώτο σωστό android κινητό που παίρνω. Είναι γρήγορο, με πολλή δυνατή οθόνη και δεν είναι δυσχρηστo απ'ο,τι είδα μέχρι τώρα.

Απλά, επειδή είμαι εντελώς καινούρια, θέλω λίγη βοήθεια. Πώς κάνω εγκατάσταση Rοm για να έχω και ελληνική γλώσσα στο κινητό? (βασικά ελληνικό πληκτρολόγιο θέλω, το αγγλικό μενού δε με πειράζει.)

Είμαι σίγουρη ότι κάπου στο thread υπάρχει απάντηση, αλλά είναι πολύ μεγάλο για να μπορέσω να το ψάξω αναλυτικά.

Επίσης, η ερώτηση σχετικά με τις επαφές που δεν εμφανίζονται και το +30 την έχω κι εγώ. Και ενώ έχω περάσει τη SIM μου δε μου εμφανίζει καμία από τις αποθηκευμένες επαφές με όνομα, μόνο σκόρπιους αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! :)

(βασικά ελληνικό πληκτρολόγιο θέλω, το αγγλικό μενού δε με πειράζει.)

Επίσης, η ερώτηση σχετικά με τις επαφές που δεν εμφανίζονται και το +30 την έχω κι εγώ. Και ενώ έχω περάσει τη SIM μου δε μου εμφανίζει καμία από τις αποθηκευμένες επαφές με όνομα, μόνο σκόρπιους αριθμούς.

 

Στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου δοκιμασε να επιλεξεις τις γλωσσες που θες να εχεις, διαφορετικα προσθεσε το TouchPal X.

 

για το +30 υπαρχει εφαρμογη, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer

εναλλακτικα, ανοιγμα του αρχειου των επαφων με notepad++ ,αναζητηση και αντικατασταση ( πχ 69 με +3069 )

kabbat zin @ google
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις ρομ για να έχεις Ελληνικό πληκτρολόγιο. ;)

Ψάξε στο Play Store και εγκατέστησε ένα από τα πολλά που υπάρχουν π.χ. TouchPal, Swiftkey, Smart keyboard , Greek keyboard κ.α.

Για το θέμα με το +30 δεν ξέρω :(

Ευχαριστώ πολύ! :)

Δεν το σκεφτηκα καν, με βόλεψε απίστευτα!

 

Στις ρυθμισεις του πληκτρολογιου δοκιμασε να επιλεξεις τις γλωσσες που θες να εχεις, διαφορετικα προσθεσε το TouchPal X.

 

για το +30 υπαρχει εφαρμογη, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer

εναλλακτικα, ανοιγμα του αρχειου των επαφων με notepad++ ,αναζητηση και αντικατασταση ( πχ 69 με +3069 )

Ευχαριστώ πολύ, η εφαρμογή δούλεψε μια χαρά! Είδα έχει ακόμα και να αφαιρέσεις τον κωδικό όποτε θέλεις, οπότε τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζετε καποιο πργραμα να το κατεβασω απο το google store η απο αλλου για τις διαφιμησεις στα παιχνιδια ? γιατι σπανε λιγο νευρα
Link to comment
Share on other sites

παιδια γνωριζετε καποιο πργραμα να το κατεβασω απο το google store η απο αλλου για τις διαφιμησεις στα παιχνιδια ? γιατι σπανε λιγο νευρα

 

εδώ είσαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2190753

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μόλις παρέλαβα κι εγώ!

 

Όμως είμαι άσχετος τελείως κι ενώ έχω προσπαθήσει φιλότιμα να βγάλω άκρη μέσα απ' αυτό το thread, και άλλα, δεν τα κατάφερα. Μπορείς λοιπόν να μου πει κάποιος:

  1. Το κινητό το πήρα root-αρισμένο [από το minideal, και στο about > versions δεν γράφει αν είναι ROW ή CN, αλλά μόνο s820_s129_130513. Να υποθέσω ότι είναι CN;
  2. Αν θέλω αγγλικό μενού, αλλά και ελληνικό πληκτρολόγιο, χωρίς καθόλου κινέζικα υπολείμματα, ποια είναι η πιο πρόσφατη και σταθερή χωρίς παιδικές ασθένειες ROM που μπορώ να βάλω; Είτε MIUI, είτε VIBE είτε οποιαδήποτε άλλη, ποιο version number, κι από πού ακριβώς το κατεβάζω; Π.χ. εδώ βλέπω δύο κουμπιά download.
  3. Υπάρχουν κάπου αναλυτικές οδηγίες για εντελώς πρωτάρηδες σε αγγλικά ή ελληνικά για το πέρασμα της παραπάνω ROM που θα μου προτείνετε; Βρήκα αυτό από το παρόν thread, αλλά μάλλον είναι για αρκετά παλιότερη έκδοση, και δεν ξέρω αν απλά μπορώ να αντικαταστήσω το αρχείο της ROM κι όλα τα άλλα να ισχύουν.
  4. Χρειάζομαι κάρτα microSD για να περάσω άλλη ROM, ή μπορώ να κάνω τη δουλειά και με τα 4GB του κινητού;

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά :)

Link to comment
Share on other sites

Οποτε για κινεζικη εκδοση ποια ρομ προτεινετε; Ενδιαφερομαι για αγορα και θελω να ξερω εκ των προταιρων τι να βαλω και πως θα δουλεψει. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες δυστυχώς μου έπεσε το s820 κάτω και ράγισε η οθόνη (για την ακρίβεια το touch screen). Επικοινώνησα με minideal και μου ζήτησαν 100$ για αντικατάσταση, άσε που θα μείνω και πάνω από μήνα χωρίς κινητό. Σκέφτομαι να παραγγείλω ανταλλακτικό touch screen από ebay, στοιχίζει περίπου 20€, απλά κολλάω λίγο στη διαδικασία αντικατάστασης. Έχει πάθει κάποιος κάτι αντίστοιχό και αν ναι πως το επίλυσε; Το άλλαξε μόνος του ή το πήγε σε κάποιον τεχνικό;
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες δυστυχώς μου έπεσε το s820 κάτω και ράγισε η οθόνη (για την ακρίβεια το touch screen). Επικοινώνησα με minideal και μου ζήτησαν 100$ για αντικατάσταση, άσε που θα μείνω και πάνω από μήνα χωρίς κινητό. Σκέφτομαι να παραγγείλω ανταλλακτικό touch screen από ebay, στοιχίζει περίπου 20€, απλά κολλάω λίγο στη διαδικασία αντικατάστασης. Έχει πάθει κάποιος κάτι αντίστοιχό και αν ναι πως το επίλυσε; Το άλλαξε μόνος του ή το πήγε σε κάποιον τεχνικό;[/quote

 

Εγώ στην προσπάθειά μου το κατέστρεψα. Αυτό

, αν τελικά το προσπαθήσεις θα σε βοηθήσει. καλή επιτυχία.
Link to comment
Share on other sites

 

 

επειδη ειναι νεος με τα ανδροιντ που το περναω το αρχειο? μετα πρεπει να γινει ινσταλλ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι νεος με τα ανδροιντ που το περναω το αρχειο? μετα πρεπει να γινει ινσταλλ?

κατεβάζεις το αρχείο Το κάνεις εγκατάσταση τρέχεις το πρόγραμμα και κάνεις ενημέρωση, θα ζητήσει να κάνεις reboot το τηλέφωνο πατάς οκ και είσαι έτοιμος. Απλά ανα διαστήματα θα το κάνεις ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτη, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-copy-mt6572-multilanguage-rom/

Ειναι ιδια με την εκδοση που ειχε το τηλεφωνο, χωρις κινεζικα και με λειτουργικο mail.

Πριν δοκιμασα την Vibe και φρικαρα, δεν ειναι τα χρωματα που ειναι σαν ζωγραφια παιδιου, κατω ειχε 4 θεσεις αντι για 5, δεν μπορουσα να βρω τις εγκατεστημενες εφαρμογες και την εβγαλα αμεσως.

 

Καλησπέρα, επιδή είμαι νεος στο android ... και λέει κάτι ακαταλαβίστικα εκει μέσα... έχω το s820 όπως ήρθε απο minideal.. μπορείς να μου παραθέσεις ένα μίνι οδηγό? (τι χρειάζομαι στο PC και τι πρέπει να έχω στο κινητό) θα σου είμαι υπόχρεος!!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα αυτη, http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-copy-mt6572-multilanguage-rom/

Ειναι ιδια με την εκδοση που ειχε το τηλεφωνο, χωρις κινεζικα και με λειτουργικο mail.

Καλησπέρα, επιδή είμαι νεος στο android ... και λέει κάτι ακαταλαβίστικα εκει μέσα... έχω το s820 όπως ήρθε απο minideal.. μπορείς να μου παραθέσεις ένα μίνι οδηγό? (τι χρειάζομαι στο PC και τι πρέπει να έχω στο κινητό) θα σου είμαι υπόχρεος!!

Η συγκεκριμένη rom λέει στο Needrom ότι πρόκειται για rom που φοράει ο κλώνος του S820 με τον dual core 6572 επεξεργαστή. Orck, το δικό σου S820 είναι το γνήσιο ή ο κλώνος; Και εάν είναι το γνήσιο, δούλεψε κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη rom λέει στο Needrom ότι πρόκειται για rom που φοράει ο κλώνος του S820 με τον dual core 6572 επεξεργαστή. Orck, το δικό σου S820 είναι το γνήσιο ή ο κλώνος; Και εάν είναι το γνήσιο, δούλεψε κανονικά;

 

Εγώ πήρα αυτό http://www.minideal.net/lenovo-s820-smartphone-android4-2-quad-core-1-2ghz-with-4-7-inch-hd-3g-wcdma-13-0mp.html

 

Λέει ότι είναι original.. τώρα τι να σας πώ... απλά έχω θέμα με την εφαρμογή mail (είτε την εργοστασιακή είτε κάποια άλλη απο google play) σε mail eexchange... και θέλω μια rom να δουλεύει καλά... αλλά και στα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...