Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση που στις αγγελίες δεν βλέπω ούτε ένα S820! Τόσο καλό έχει βγει ή τόσο λίγα έχουν αγοραστεί;; :)

 

Ειναι απλα vfm!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια το hotspot δουλευει; το βλεπω στις ολλες οι ρυθμισεις /περισσοτερα /personal hotspot αλλα οταν παταω μεσα γραφει η εφαρμογη σταματησε να λειτουργει...;

 

Και εγω ειχα το ιδιο προβλημα.κατεβασα απο playstore το portable wifi hotspot και ειμαι οκ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια εχει και αυτο το θεματακι του με τα ελληνικα οπως και τα υπολοιπα lenovo? Και εννοω χωρις μετατροπες romκαι ρουταρισματα.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μονη λυση για να δουλευει το κινητο αριστα χωρις κανενα προβλημα ειναι να του περασετε την vibe rom η οποια κανει το κινητο να λειτουργει καλυτερα απο ποτε. Και στο σημα και σε ολα. Το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει Ελληνικο μενου. Εχει ομως κανονικα Ελληνικο πληκτρολογιο και φυσικα γραφεις κανονικα στα Ελληνικα μηνυματα και επαφες.

 

Τελικά αυτό έπρεπε να γίνει! Διορθώθηκαν όλα!

 

Επέλεξα να ακολουθήσω τον οδηγό του xda: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865

 

Η μόνη αλλαγή, έβαλα την τελευταία ROM 1409 από το needrom. http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820-vibe/

 

Αναλυτικότατος, δεν κόλλησε πουθενά η διαδικασία ακολουθώντας ακριβώς τις οδηγίες.

 

Το Hotspot δουλεύει, το θεματάκι με τη Sim 1 ΟΚ, το WLAN δεν έχει κάποια διαφορά και οι κινέζικοι χαρακτήρες στο Caller ID με update της εφαρμογής Contact Manager (του Dialer δηλαδή) με επιλογή disable του location μέσα από τα settings της εφαρμογής έφτιαξε. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη το GPS και τα μηνύματα με τους ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Rootαρισμένο και as brand as new!!!

 

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας δεν εχω ιδεα απο αγορα κινητου μεσω ιντερνετ και θα ηθελα την βοηθεια σας επανω σε αυτο το κινητο. Θα ηθελα να το παρω με ελληνικη ROM και ολα κομπλε απο το minideal. Μπορει να γινει αυτο? και αν ναι πως μπορω να κανω την παραγγελια ωστε να ερθει χωρις να εχω θεμα με το τελωνειο? :confused:
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας δεν εχω ιδεα απο αγορα κινητου μεσω ιντερνετ και θα ηθελα την βοηθεια σας επανω σε αυτο το κινητο. Θα ηθελα να το παρω με ελληνικη ROM και ολα κομπλε απο το minideal. Μπορει να γινει αυτο? και αν ναι πως μπορω να κανω την παραγγελια ωστε να ερθει χωρις να εχω θεμα με το τελωνειο? :confused:

 

Μην βάλεις dhl!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Επειδη ενδιαφέρομαι για το τηλέφωνο για δώρο κι επειδη διαβάζοντας αρκετα και σ αυτο το νημα κατέληξα οτι είναι ποιοτικό , θέλω να ρωτήσω αν εχει Ελληνικά (επαφες , μηνύματα για να αποφύγουμε greeklish, μενου κλπ) και γενικά αν έρχεται <έτοιμο> και φιλικό στο χρήστη για κάποιον που δεν τόχει πολύ πολύ με την τεχνολογία.
Link to comment
Share on other sites

Μην βάλεις dhl!

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το dhl ! θα εχω καποιο προβλημα οπως για παραδειγμα με τα ελληνικα ή με χαμηλο σημα?

Γιατι κατι τετοια προβληματα βλεπω να αντιμετωπιζουν οι χρηστες του οπως διαβαζω στο φορουμ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Έχω το κινητό εδώ και 20 μέρες από το minideal και μέχρι την Τρίτη δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με επαφές ούτε με το gps ούτε με οτιδήποτε έχει η συσκευή. Από την τρίτη όμως μάλλον δημιούργησα με κάποια ενέργειά μου κάποιο πρόβλημα και δε μπορούσα να κατεβάσω τίποτα από το play store. Μου βγάζει το εξής μήνυμα: Δυστηχώς η εφαρμογή com.google.process.gapps έχει σταματήσει. Τελικά έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά έχω μεγαλύτερο πρόβλημα διότι δεν με ενεργοποιεί το πληκτρολόγιο βγάζοντας το μήνυμα: Δυστυχώς η εφαρμογή Πληκτρολόγιο Android (AOSP) έχει σταματήσει. Και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Παρακαλώ για λύση στο 2ο πρόβλημα περισσότερο. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα. Έχω το κινητό εδώ και 20 μέρες από το minideal και μέχρι την Τρίτη δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε με επαφές ούτε με το gps ούτε με οτιδήποτε έχει η συσκευή. Από την τρίτη όμως μάλλον δημιούργησα με κάποια ενέργειά μου κάποιο πρόβλημα και δε μπορούσα να κατεβάσω τίποτα από το play store. Μου βγάζει το εξής μήνυμα: Δυστηχώς η εφαρμογή com.google.process.gapps έχει σταματήσει. Τελικά έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά έχω μεγαλύτερο πρόβλημα διότι δεν με ενεργοποιεί το πληκτρολόγιο βγάζοντας το μήνυμα: Δυστυχώς η εφαρμογή Πληκτρολόγιο Android (AOSP) έχει σταματήσει. Και δε μπορώ να κάνω τίποτα. Παρακαλώ για λύση στο 2ο πρόβλημα περισσότερο. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

 

Το Google Play δουλεύει τώρα? Αν ναι, δοκίμασε να εγκαταστήσεις κάποιο keyboard όπως το Swiftkey.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι δεν ενεργοποιείται οπότε δε μπορώ να μπω στο wifi του σπιτιού μου. Ούτε μήνυμα δε μπορώ να γράψω!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα φίλε μου ειναι ότι δεν ενεργοποιείται οπότε δε μπορώ να μπω στο wifi του σπιτιού μου. Ούτε μήνυμα δε μπορώ να γράψω!!!

 

Φιλέ μου αφαιρεσε το κωδικο απο το μοντεμ μεσω του υπολογιστή σου και συνδεσου ετσι με το κινητό για να κατεβάσεις πληκτρολόγιο. Αλλιως κατεβασε κάποιο μεσω υπολογιστή και βαλτο με το καλωδιο στο κινητό για να το εγκαταστήσεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα τι ειναι το dhl ! θα εχω καποιο προβλημα οπως για παραδειγμα με τα ελληνικα ή με χαμηλο σημα?

Γιατι κατι τετοια προβληματα βλεπω να αντιμετωπιζουν οι χρηστες του οπως διαβαζω στο φορουμ...

Το dhl που σου ειπε ο φιλος, σου απαντησε στην ερωτηση σου για το τελωνειο. Στην αποστολη να μη διαλεξεις dhl(δηλαδη courier) αλλα το singapore post, το απλο ταχυδρομειο της Κινας, δηλαδη σαν τα δικα μας τα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δε μπορώ να κατεβάσω τίποτα διότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το λογαριασμό μου στο Gmail. Ενώ πάω να γράψω κάποιο όνομα και μου βγάζει μήνυμα ότι δε λειτουργεί το πληκτρολόγιο αυτό φαίνεται αχνά από κάτω και στη συνέχεια εξαφανίζεται. Επίσης ανακάλυψα ότι δε μπορώ να ενεργοποιήσω από τις εφαρμογές ότι έχει σχέση με Android. Παρακαλώ βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

Γράφεις παραπάνω ότι δημιούργησες το πρόβλημα με κάποια ενέργειά σου. Μπορείς να μας πεις τι ακριβώς έκανες και προέκυψε το πρόβλημα; Ίσως διεγράφη κάποιο αρχείο συστήματος και σου δημιουργεί όλο αυτό το πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αντρέα. Δεν θυμάμαι τι έκανα γιατί το πείραζα την Δευτέρα. Τώρα κατέβασα από το κινητό της γυναίκας μου ένα πληκτρολόγιο και θα το περάσω σε μένα να δω. Θα ενημερώσω τι έγινε.
Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα σημερα....εκπληκτικο κινητο...περασα τη VIBE...ολα καλα...μια ερωτηση μονο...Μονο σε μενα το eu adaptor δε χωραει σε πριζα σουκο? :wacko:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να το πάρω το κινητό για 2ο, η για καμιά δοκιμή λίγες μέρες και μετά να το πουλήσω. Άραγε θα έχει καμία μεταπωλητική αξία σε 1 μήνα; Είναι λίγο γκάλοπ η ερώτηση μου.... γιατί με έχει πιάσει ο υπερκαταναλωτισμός μου!

 

Από αίσθηση στο χέρι, είναι καλή; Από ομορφία (σε σχέση με άλλα κινητά πάντα!);

 

Παρελαβα σημερα....εκπληκτικο κινητο...περασα τη VIBE...ολα καλα...μια ερωτηση μονο...Μονο σε μενα το eu adaptor δε χωραει σε πριζα σουκο? :wacko:

 

Κλασσικό πρόβλημα ;) Πρέπει να βρεις κάποιον αντάπτορα που να σου κάνει...! Ή να πετάξεις τον φορτιστή και να πάρεις άλλον τουλάχιστον 1.5Α όπως αυτός

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να το πάρω το κινητό για 2ο, η για καμιά δοκιμή λίγες μέρες και μετά να το πουλήσω. Άραγε θα έχει καμία μεταπωλητική αξία σε 1 μήνα; Είναι λίγο γκάλοπ η ερώτηση μου.... γιατί με έχει πιάσει ο υπερκαταναλωτισμός μου!

 

Από αίσθηση στο χέρι, είναι καλή; Από ομορφία (σε σχέση με άλλα κινητά πάντα!);

 

Κλασσικό πρόβλημα ;) Πρέπει να βρεις κάποιον αντάπτορα που να σου κάνει...! Ή να πετάξεις τον φορτιστή και να πάρεις άλλον τουλάχιστον 1.5Α όπως αυτός

 

Απο μεταπωλητική αξία πιστεύω θα χάσεις ελάχιστα, αν χάσεις καν. Αν το βάλεις εδώ έχει φύγει. Από αίσθηση και ομορφιά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, πραγματικά, ιδιαίτερα χωρίς τη θήκη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να το πάρω το κινητό για 2ο, η για καμιά δοκιμή λίγες μέρες και μετά να το πουλήσω. Άραγε θα έχει καμία μεταπωλητική αξία σε 1 μήνα; Είναι λίγο γκάλοπ η ερώτηση μου.... γιατί με έχει πιάσει ο υπερκαταναλωτισμός μου!

 

Από αίσθηση στο χέρι, είναι καλή; Από ομορφία (σε σχέση με άλλα κινητά πάντα!);

 

 

 

Κλασσικό πρόβλημα ;) Πρέπει να βρεις κάποιον αντάπτορα που να σου κάνει...! Ή να πετάξεις τον φορτιστή και να πάρεις άλλον τουλάχιστον 1.5Α όπως αυτός

 

αν μενεις κοντα στο αγρινιο και εχεις σκοπο αν το παρεις να το πουλησεις μετα απο 1 μηνα... βρηκες τον ανθρωπο σου :p

Link to comment
Share on other sites

Απο μεταπωλητική αξία πιστεύω θα χάσεις ελάχιστα, αν χάσεις καν. Αν το βάλεις εδώ έχει φύγει. Από αίσθηση και ομορφιά δεν έχει να ζηλέψει τίποτα, πραγματικά, ιδιαίτερα χωρίς τη θήκη.

 

αν μενεις κοντα στο αγρινιο και εχεις σκοπο αν το παρεις να το πουλησεις μετα απο 1 μηνα... βρηκες τον ανθρωπο σου :p

 

χαχαχ οκ, με ψήσατε! Πάω να βρω τον φτηνότερο κινέζο :)

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της αξίας μεταπώλησης, προσωπικά πιστεύω ότι εάν το πάρεις τώρα στα 148 € (τιμή Minideal) θα χάσεις 30-40 € στη μεταπώληση. Για να το θέσω μάλλον πιο σωστά, εγώ προσωπικά, εάν ήταν να αγοράσω ένα κινητό μεταχ/νο δε θα το αγόραζα σχεδόν στην ίδια τιμή με το καινούργιο αλλά τουλάχιστον 20-30% κάτω. Όταν αποφάσισα να αγοράσω το S820 υπήρχαν κάποιοι που πούλαγαν τον δικό τους (1-3 μηνών) και ζήταγαν ακριβώς την ίδια τιμή (ή και πολλές φορές υψηλότερη) από του καινούργιου. Φυσικά το πήρα καινούργιο από Minideal και το περιμένω από ώρα σε ώρα. Εφόσον κάποιος δε καίγεται να έχει ένα συγκεκριμένο κινητό εδώ και τώρα, δε βρίσκω το λόγο να το πάρει 2ο χέρι στην ίδια τιμή με το καινούργιο. Προσωπική άποψη πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της αξίας μεταπώλησης, προσωπικά πιστεύω ότι εάν το πάρεις τώρα στα 148 € (τιμή Minideal) θα χάσεις 30-40 € στη μεταπώληση. Για να το θέσω μάλλον πιο σωστά, εγώ προσωπικά, εάν ήταν να αγοράσω ένα κινητό μεταχ/νο δε θα το αγόραζα σχεδόν στην ίδια τιμή με το καινούργιο αλλά τουλάχιστον 20-30% κάτω. Όταν αποφάσισα να αγοράσω το S820 υπήρχαν κάποιοι που πούλαγαν τον δικό τους (1-3 μηνών) και ζήταγαν ακριβώς την ίδια τιμή (ή και πολλές φορές υψηλότερη) από του καινούργιου. Φυσικά το πήρα καινούργιο από Minideal και το περιμένω από ώρα σε ώρα. Εφόσον κάποιος δε καίγεται να έχει ένα συγκεκριμένο κινητό εδώ και τώρα, δε βρίσκω το λόγο να το πάρει 2ο χέρι στην ίδια τιμή με το καινούργιο. Προσωπική άποψη πάντα...

 

εννοειται! και εγω με τετοια προοπτικη εχω σκοπο να το παρω απο το φιλο μας παραπανω αν το δωσει τλκ! αλλιως το περνω και καινουριο δεν εχω προβλημα

Link to comment
Share on other sites

η vibe οντως ειναι ωραια rom.....το μονο προβλημα που δεν εχω λυσει ειναι αυτο με τους 160 χαρακτηρες...οποιο apk και να δοκιμασα μολις πατησω το πρωτο γραμμα τοτε πεφτει παλι...καμμια ιδεα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...