Jump to content

MT6589 SoC : Οδηγός για ενοποίηση αποθηκευτικού χώρου


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ας πει κάποιος παρακαλώ τη διαδικασία επαναφοράς στην αρχική κατάσταση...Γιατί εμένα πλέον δεν δουλεύει το flashtool...Και έχω μείνει με 273 mb και όλες οι εφαρμογές πάνε εκεί...Όποιος ξέρει να πει 1) αυτό 2) εκείνο...Έλεος δλδ...

Micro sd εχεις?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 361
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Micro sd εχεις?

 

Έχω?Πως θα το επαναφέρω ξέρεις?

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Έχω?Πως θα το επαναφέρω ξέρεις?

Στο τηλέφωνο σου δεν υπάρχει επιλογή να μετακινήσεις της εφαρμογές στην sd ?

Επαναφορά μπορείς να κάνεις μόνο με το flashtool.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο σου δεν υπάρχει επιλογή να μετακινήσεις της εφαρμογές στην sd ?

Επαναφορά μπορείς να κάνεις μόνο με το flashtool.

 

Μου τις μετακινεί στα 273mb και μου γεμίζει το χώρο με 3 εφαρμογές...Το flashtool πάλι για κάποιο λόγο δεν δουλεύει...Δεν αναγνωρίζει το κιν μολις το συνδέω αρχίζει η φόρτιση...Τι κάνω τώρα οεο?

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

Μου τις μετακινεί στα 273mb και μου γεμίζει το χώρο με 3 εφαρμογές...Το flashtool πάλι για κάποιο λόγο δεν δουλεύει...Δεν αναγνωρίζει το κιν μολις το συνδέω αρχίζει η φόρτιση...Τι κάνω τώρα οεο?

Δοκίμασε σε pc με windows vista ή 7αρια.

Δοκίμασε διαφορετικό καλώδιο διαφορετική θύρα usb.

Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε σε pc με windows vista ή 7αρια.

Δοκίμασε διαφορετικό καλώδιο διαφορετική θύρα usb.

Ακολούθησε αυτόν τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

7αρια δουλεύω και το μόνο που δεν έχω κάνει είναι αυτό με το καλώδιο.Τεσπα έχω βρει ένα οδηγό με λινουξ θα το παλέψω έτσι...Danke πάντως..

Να γινότανε επιτέλους πράξη,Ένα τραγούδι τον κόσμο να αλλάξει..

Να απλωνότανε να τους τρομάξει παντού...Σαν την φωτιά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ COPILOT ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ.....

 

ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ CLEAN MASTER. ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ HDC GALXY S4.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :(

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

 

ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ ΠΩΣ ΣΑΝ ΠΡΟΕΠΙΛΕΓΜΕΝΟ ΔΙΣΚΟ ΕΓΡΑΦΗΣ ΕΧΩ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ Ο ΟΔΗΓΟΣ ΑΛΛΑ ΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟ COPILOT ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ Ο ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΚΗΣ.....

 

ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ Ο ΑΠΟΘΗΚΕΥΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΧΩΡΟΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΟ CLEAN MASTER. ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΤΟ HDC GALXY S4.

ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ :(

Το πρόβλημα είναι ένα λάθος λογισμικού στο firmware της συγκεκριμένης συσκευής. Πρέπει με έναν root file manager όπως ο X-plore ,να τροποποιήσεις το /system/etc/vold.fstab. Βρες το αρχείο και καντο copy paste εδώ για να στο φτιάξω κατάλληλα.

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΕ....SCREENSHOT ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ ΟΛΟ?

 

Το πρόβλημα είναι ένα λάθος λογισμικού στο firmware της συγκεκριμένης συσκευής. Πρέπει με έναν root file manager όπως ο X-plore ,να τροποποιήσεις το /system/etc/vold.fstab. Βρες το αρχείο και καντο copy paste εδώ για να στο φτιάξω κατάλληλα.

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SCREENSHOT

 

:!:Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.:!:

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SCREENSHOT
άλλαξε τα κόκκινα στο παρακάτω τμήμα

# Mounts the first usable partition of the specified device

dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emms@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host

dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emms@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host

μετά κανε επανακίνηση και θέσε ως προεπιλεγμένο χώρο εγγραφής την εσωτερική μνημη

 

ΥΓ. μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις κι απαγορεύεται κι απ τους κανονισμούς του forum

Link to comment
Share on other sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ SCREENSHOT[/QUOΤΕ

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΙΣΟ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΗΣ :)

 

άλλαξε τα κόκκινα στο παρακάτω τμήμα

# Mounts the first usable partition of the specified device

dev_mount sdcard2 /storage/sdcard1 emms@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host

dev_mount sdcard /storage/sdcard0 emms@fat /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/mtk-msdc.0/mmc_host

μετά κανε επανακίνηση και θέσε ως προεπιλεγμένο χώρο εγγραφής την εσωτερική μνημη

 

ΥΓ. μη γράφεις με κεφαλαία, είναι σαν να φωνάζεις κι απαγορεύεται κι απ τους κανονισμούς του forum

χιλια συγνωμη για τα κεφαλαια....αφου το κανω θα κανω επαναικινηση?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

χιλια συγνωμη για τα κεφαλαια....αφου το κανω θα κανω επαναικινηση?

με το x-plore (αφου στις ρυθμισεις του επιλεξεις root access/mount writable), κάνε τις τροποποιήσεις, μετά save, κι επανακίνηση

Link to comment
Share on other sites

με το x-plore (αφου στις ρυθμισεις του επιλεξεις root access/mount writable), κάνε τις τροποποιήσεις, μετά save, κι επανακίνηση

σε ευχαριστω παραπολυ φιλε μου σου ειμαι υποχρεος...πετυχε :)

Link to comment
Share on other sites

1.Είμαι στα πρόθυρα "ενοποίησης".

2.έχω backup cwm

3.είμαι 1G/8G (blackview)

4.έχω στημένο τηλέφωνο

5.έχω copy/paste=backup τις sd0 & sd1 (δεν ξέρω αν χρειαζόταν)στο pc

 

α.δεν είναι απαραίτητο τελικά wipe etc... /restore ( ; )

β.το partition που θα επιλέξω θα καταλάβει τα 4.44gb ελεύθερα που έχω

στο "Αποθηκευτικός χώρος" ( ; ) => άρα δεν μπορώ να επιλέξω 5gb ( ; ) αλλά έως 2.77gb( ; )

επειδή έχω : 8gb=4.44gb ελευθ. - ~1.12gb λειτουργικό - ~2.40gb ** ( ; )

γ.αν δημιουργήσω πχ 2.5gb και μετά θέλω 2.77bg κάνω απλώς ξανά την ίδια διαδικασία ( ; )

δ.θα σβηστεί ότι είναι γραμμένο στην sd1 ( ; )

 

**είναι το sd1 ( ; )δημιουργήθηκε στην αρχή όταν έτρεξα το τηλέφωνο χωρίς sd ( ; )

 

τα έχω μπερδέψει φαίνεται ...

ναι/όχι είναι αρκετές σαν απαντήσεις , εκτός του partition (β)

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

α) όχι

β) η εφαρμογή σου λέει τι μπορείς να επιλέξεις με βάση την εσωτερική ρομ του κινητού σου. Προφανώς μπορείς να επιλέξεις και 5GB, αν υπάρχει αυτή η επιλογή στο meteos. Μην επιλέξεις τη μέγιστη δυνατή πάντως, για καλό κ για κακό

γ) ναι

δ) αν sd1 εννοείς τον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης αρχείων, ναι. η κάρτα μνήμης σου, όχι

Link to comment
Share on other sites

1.Οπότε από τη στιγμή που έβαλα την κάρτα microsd η "sd1" (εσωτερικός χώρος ) είναι άχρηστη και δεν χρησιμοποιείται , και εκτός του dcim δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο ;

2. Για 8gb προτείνει και πάνω από 5gb! ?

2.77/5/6.33 αυτές είναι οι επιλογές για 8gb

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κάνε μέγιστο 5.Δεν χρειάζεται με τίποτε παραπάνω.Αλλά και 2.77 να βάλεις πάλι δύσκολα θα γεμίσει.το 5 είναι πρακτικά 4.92 και θα σου αφήσει 1.55gb στην δεύτερη εσωτερική κάρτα μνήμης

1.Ναι θα επιλέξεις όμως από ρυθμίσεις αποθηκευτικός χώρος την κάρτα μνήμης και όλα θα πηγαίνουν στην εξωτερική κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν την ωρα που κανει backup μου γραφει ''Ε:Α render request has failed'' παει κατι στραβα?

και κατι ακομα..στην εφαρμογη γραφει ''only 8gb rom'' σε παρενθεση διπλα στις επιλογες.εγω π εχω zopo zp980 2/32 θα εχω θεμα?για 32αρια κανει?

Edited by HARRIS_G3
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα την ενοποίηση , με 2.77gb . Δεν έκανα wipe data/factory reset .

Αλλά δεν βλέπω τον "αποθηκευτικό χώρο τηλεφώνου" και βέβαια η μόνη επιλογή αποθήκευσης είναι στην sd . Κάτω-κάτω λέει : τοποθέτηση "κάρτας Αποθηκευτικός χώρος" . Η sd φαίνεται κανονικά ,παντού .

Για την ακρίβεια με τον es explorer φαίνεται ο sd1 empty και στον υπολογιστή μου ζητάει να φορμαριστεί ο g: .

Με πρώτη ματιά όλα λειτουργούν κανονικά πάντως .

 

το ερώτημα :

1.κάνω restore το τελευταίο backup cwm ;

2.κάνω διαγραφή δεδομένων από cwm / restore από cwm ;

3. ή κάτι άλλο ;

Edited by mimo

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να κάνεις wipe data/factory reset όπως λένε οι οδηγίες γιατί αλλιώς δεν φαίνεται ο χώρος.τώρα μπορείς να το κάνεις και από το pc σε fat32 θα επιλέξεις.και φυσικά μπορείς να κάνεις restore το backup σου
Link to comment
Share on other sites

τελικά όσα wipe/restore έκανα από cmw δεν επανέφεραν τον "αποθηκευτικό χώρο" ,

από το pc format εμφανίστηκε 3.77gb .

α. αυτό είναι άχρηστο εντελώς ;

β. μπορώ να το "ενοποιήσω" και αυτό ;

γ. μπορώ να επαναφέρω backup μετά την ενοποίηση αλλά πριν το format του "αποθ.χωρου" ;

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να κάνεις wipe data/factory reset όπως λένε οι οδηγίες γιατί αλλιώς δεν φαίνεται ο χώρος.τώρα μπορείς να το κάνεις και από το pc σε fat32 θα επιλέξεις.και φυσικά μπορείς να κάνεις restore το backup σου

Καμία σχέση δεν εχει το wipe data/factory reset με τον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο!

τελικά όσα wipe/restore έκανα από cmw δεν επανέφεραν τον "αποθηκευτικό χώρο" ,

από το pc format εμφανίστηκε 3.77gb .

α. αυτό είναι άχρηστο εντελώς ;

β. μπορώ να το "ενοποιήσω" και αυτό ;

γ. μπορώ να επαναφέρω backup μετά την ενοποίηση αλλά πριν το format του "αποθ.χωρου" ;

α. απ τη στιμή που έχει κάρτα μνήμης, ναι είναι άχρηστο, οπότε καλύτερα να επιλέξεις το 5GB

β. απλά ξανατρέξε το εργαλείο και επέλεξε το 5. μην κανεις wipes, και δεν είναι απαραίτητο να φορμαρεις τον εσωτερικο αποθηκευτικο χωρο που θα σου μεινει, αφού ειναι αχρηστος οταν εχεις καρτα μνήμης

γ, ναι

Link to comment
Share on other sites

στην εφαρμογη γραφει ''only 8gb rom'' σε παρενθεση διπλα στις επιλογες.εγω π εχω zopo zp980 2/32 θα εχω θεμα?για 32αρια κανει? εχει δοκιμασει κανεις με zopo zp980?
Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και έκανα την επαύξηση του Εσωτερικού Αποθηκευτικού Χώρου στο Lenovo A830 που διαθέτω. Χρησιμοποίησα την επιλογή 2.5 GB και έτσι τώρα έχω Συνολικό Αποθηκευτικό Χώρο 2.46 GB και Εσωτερική Κάρτα SD τα 273 MB που περίσσεψαν.

 

Το μόνο περίεργο που μου συνέβη είναι ότι μετά την επαναφορά των δεδομένων μου, μέσω Recovery και μετά την πρώτη επανεκκίνηση, μου έδωσε μήνυμα "Σφάλμα Εσωτερικής Κάρτας SD" με προτροπή για format αυτής. Πράγματι το έκανα και όλα ΟΚ!

 

Α! στο τηλέφωνο έκανα στη συνέχεια και Link2SD (όπως είχα και πριν την επαύξηση του Internal Storage) με επιτυχία επίσης!

Το παράξενο είναι ότι στις <Ρυθμίσεις>, <Αποθηκευτικός Χώρος> αναφέρει, μετά το Link2SD, Συνολικό Εσωτερικό Αποθηκευτικό Χώρο 3.32 GB! Μέσα από την εφαρμογή Link2SD όμως φαίνεται το σωστό Internal Storage των 2,46 GB. Όλα καλά λοιπόν!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες όλους τους φίλους του forum και ιδιαίτερα τον φίλο Karthan7! :)

Edited by Bill Mathioudaki
Διόρθωση ορολογίας

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...