Jump to content

ZTE V975 geek


venividivici
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Είναι Ρουτ, έχει και superuser, θα το συναντησες φαντάζομαι..

Το backup απο cwm πως περνιέται? Κάνουμε τον φάκελλο zip? Ρωταω γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Έπεσα στα βαθιά..

Που βρίσκουμε παλιότερες εκδόσεις ρομ?Θέλω να βάλω ΒΟ3 η ΒΟ4 για official μιλάω φυσικά..

Οι κινεζιες της custom δεν παλευονται, και αυτός ο launcher επίσης μου κάθεται στο στομάχι..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είναι Ρουτ, έχει και superuser, θα το συναντησες φαντάζομαι..

Το μπακ απο cwm πως περνιέται? Κάνουμε τον φάκελλο zip? Ρωταω γιατί δεν το έχω ξανακάνει. Έπεσα στα βαθιά..

Που βρίσκουμε παλιότερες εκδόσεις ρομ?Θέλω να βάλω ΒΟ3 η ΒΟ4 για official μιλάω φυσικά..

Οι κινεζιες της custom δεν παλευονται, και αυτός ο launcher επίσης μου κάθεται στο στομάχι..

xaxaxa είστε απίστευτοι..θα μπεις στο cmw και θα πας στην επιλογή restore και εκεί θα βρείς το backup που είχες κάνει..θα κανεις restore και τα wipe.. το κινητό εγώ δεν το χω 2 φίλοι μου το έχουν και μου είπαν ότι είναι καλύτερη αυτήν η rom και οτι δεν εχει κινεζιες και έχει και super user και μπορείς να αντικαταστήσεις αυτό που έχει με το superSu..για να βλέπεις το εικονίδιο.. άφησε την 2 3 μέρες να δεις πως πάει πρώτα..από εδώ μπορείς να κατεβάσεις την official B06 http://adf.ly/dADOh

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Απο cwm λογικά θα έχει την επιλογή "back up/restore", αν ναι επιλεγεις αυτό και συνεχιζεις αρκεί να έχεις ενα σεβαστό κενό χώρο στην κάρτα σου.

Τώρα οι εφαρμογές που δεν θέλεις μπορούν άνετα να γίνουν απεγκατάσταση. Θα σου πρότεινα την εφαρμογή titanium back up από play store(θέλει να είσαι ροοτ) οπου μπορεις να διαγραψεις οποια θελεις αλλα και να την επαναφερεις αν κανεις κατι λαθος.

Επιισης με το titanium backup μπορείς να μεταφεις τις εφαρμογές στην κάρτα και το αντιθετο. Αλλη πολυ καλη και χρησιμη εφαρμογη για root χρηστη θεωρω το root browser

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

xaxaxa είστε απίστευτοι..θα μπεις στο cmw και θα πας στην επιλογή restore και εκεί θα βρείς το backup που είχες κάνει..θα κανεις restore και τα wipe.. το κινητό εγώ δεν το χω 2 φίλοι μου το έχουν και μου είπαν ότι είναι καλύτερη αυτήν η rom και οτι δεν εχει κινεζιες και έχει και super user και μπορείς να αντικαταστήσεις αυτό που έχει με το superSu..για να βλέπεις το εικονίδιο.. άφησε την 2 3 μέρες να δεις πως πάει πρώτα..από εδώ μπορείς να κατεβάσεις την official B06 http://adf.ly/dADOh

Τι γελας ρε Vagos με τα χαλια μας..?:lol:, ξερουμε οτι εσυ δεν το εχεις το κινητο, ενταξει, μπορει η ρομ αυτη ναναι καλυτερη και λογικα εφ οσον ειναι custom (γι αυτο την εκαναν οι ανθρωποι) αλλα για τις Κινεζιες αληθεια λεω. Διαβασες και τη γνωμη του αλλου φιλου πιο πανω. Δεν εχει εφαρμογες Κινεζικες τοσες πολλες σαν την official αλλα εχει κατι διασπαρτα κινεζικα εδω κι εκει, πχ στην notification bar εχει κατι Κινεζικα, στην lock screen εχει την ημερομηνια και στα Κινεζικα, ενα συννεφο επισης στην εξωτερικη οθονη, αυτα φευγουν με titanium? Μαλλον οχι...

Εξ αλλου εγω ημουν που ειπα να την κρατησω κανα δυο μερες αλλα αν παραμεινουν τα Κινεζικα αυτα, θα παει γι'αλλα..

Τα φιλαρακια σου που το πηραν τι λενε, τα εβγαλαν αυτα τα σκουπιδια που ανεφερα πιο πανω? Και αν ναι, πως?

Ασχετα με αυτο, 1) ο φακελλος clockworkmode με το backup μπαινει οπως ειναι στην καρτουλα, οχι zip, σωστα? 2) Προφανως κανουμε πρωτα τα wipes (οπως στην εγκατασταση) και μετα το restore, σωστα?

Σε παρακαλω απαντησε μου σε ολες τις ερωτησεις, να ξερω τι να κανω και πως..(τουλαχιστον οσον αφορα την..επιστροφη;))

Απο cwm λογικά θα έχει την επιλογή "back up/restore", αν ναι επιλεγεις αυτό και συνεχιζεις αρκεί να έχεις ενα σεβαστό κενό χώρο στην κάρτα σου.

Τώρα οι εφαρμογές που δεν θέλεις μπορούν άνετα να γίνουν απεγκατάσταση. Θα σου πρότεινα την εφαρμογή titanium back up από play store(θέλει να είσαι ροοτ) οπου μπορεις να διαγραψεις οποια θελεις αλλα και να την επαναφερεις αν κανεις κατι λαθος.

Επιισης με το titanium backup μπορείς να μεταφεις τις εφαρμογές στην κάρτα και το αντιθετο. Αλλη πολυ καλη και χρησιμη εφαρμογη για root χρηστη θεωρω το root browser

Μια αδεια καρτα 2Gb με το backup μεσα, φτανει για την επαναφορα φανταζομαι, ετσι? Το titanium backup υπαρχει εγκατεστημενο ηδη, νομιζεις οτι αυτο θα μπορεσει να ξηλωσει αυτη την διασπαρτη σαβουρα που εγραψα παραπανω? Κατι μου λεει πως οχι.. Thanks για τις πληροφοριες..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι root... :(

ειναι root.

Τηλέφωνο: SAMSUNG OMNIA->HUAWEI 8800->ZTE V967S-> NUBIA Z5S MINI-> Χiaomi Mi3 16gb White->ZTE GEEK V975>XIAOMI REDMI NOTE 2->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO->XIAOMI REDMI NOTE 3 PRO SE-> POCO F1

Tablet: Pipo M2 Mix->CHUWI HI8->GHUWI HI10

TVBOX:RPI3-> UGOOS AM7

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ρουτ, και superuser εχει εγκατεστημενο (του οποιου το εικονιδιο βεβαια δεν υπαρχει), αλλα και ζηταει permissions καθε λιγο και λιγακι αλλα και το root checker λεει rooted. Αν καταφερουμε να εξαφανισουμε αυτες τις διασπαρτες Κινεζιες το συζηταμε. Αν και εμενα ο Nova Launcher που εχει με ξενιζει, δεν τον εχω βεβαια δουλεψει αλλου να εχω εμπειρια, αλλα γενικα οι πολλες παραμετροποιησεις δεν μου αρεσουν, τις θεωρω αχρηστες και υπερβολικες. Ο stock μου φανηκε βεβαια λιγο φτωχουτσικος σε σχεση με αλλους stock που ειχα αλλα μου αρεσε..

Παντως τα 975 εξαφανιστηκαν απο την αγορα. Κατι κινειται στα 300$ αλλα με αυτα τα λεφτα υπαρχουν κι αλλους πορτοκαλιες. Στα 200$ οσοι πηραμε, πηραμε..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος με τις κινεζιες. Ολα τα προγραμματα που εχει βαλει η ZTE ήτε γίνονται disable ήτε uninstall. 5 λεπτα δουλεια και το geek καθαριζει...
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος με τις κινεζιες. Ολα τα προγραμματα που εχει βαλει η ZTE ήτε γίνονται disable ήτε uninstall. 5 λεπτα δουλεια και το geek καθαριζει...

 

Οι εφαρμογές φεύγουν.

Οι μεταφράσεις είναι ένα θεματάκι.

Μάλλον οι μη μεταφράσεις :happy:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ελεος με τις κινεζιες. Ολα τα προγραμματα που εχει βαλει η ZTE ήτε γίνονται disable ήτε uninstall. 5 λεπτα δουλεια και το geek καθαριζει...
..Και μια που ειναι 5 λεπτα δουλεια γιατι δεν μας λες εμας που δεν ξερουμε (γιατι εμεις γεννηθηκαμε χωρις να ξερουμε) πως φευγουν στην notification bar τα Κινεζικα γραμματα, στην lock screen η ημερομηνια στα Κινεζικα, ενα συννεφο επισης στην lock screen και μια μπαρα Κινεζικη που βγαινει κατω οταν παω να πεταξω τις ανοιχτες εφαρμογες?

By the way, τι λετε οι ειδικοι, μπορουμε να χρησιμοποιησουμε Gravity Box?

 

Υ.Γ Και να συμπληρωσω και κατι? Αν ειναι, εγω που δεν γνωριζω και πολλα, να φαω τη μερα μου η και παραπανω, ψαχνοντας εδω κι εκει και ρωτωντας μονο και μονο για να σβησω αυτα τα σκουπιδια (που αυτο ειναι για μενα δυσκολο), προτιμω να περασω την official που ειναι μεν γεματη απο Κινεζικες εφαρμογες αλλα φευγουν πανευκολα δε και στη συνεχεια root και gapps, που ολα μαζι θα μου παρουν το πολυ δυο ωρες..

Ασε που ουτε εικονιδιο Superuser εχει, ουτε της SD, ουτε της καρτας SIM εχει..

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ναι με το titanium φεύγουν. Ανοιγεις τη εφαρμογή πατάς αντίγραφα ασφαλείας, πατάς πάνω στην εφαρμογή, πατάς απεγκατάσταση
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το θεμα ξεκαθαρισε, το βρηκα.

Ειμαστε στη φαση που εχουμε μπει με το κινητο σε λειτουργια droidboot, το συνδεουμε στον υπολογιστη, ακουμε το χαρακτηριστικο ντογκ αναγνωρισης, ανοιγουμε το φακελλο με το CWM και εκτελουμε το αρχειο (σαν διαχειριστης) flash_recovery_cwm.bat. Βλεπουμε να αρχιζει το φλασαρισμα και μετα λιγα δευτερολεπτα βλεπουμε κατω στην οθονη ενα μπλε okay, οποτε ειμαστε ετοιμοι και ξεσυνδεουμε το βυσμα απο το κινητο μας.

Απο τις 4 επιλογες που εχουμε στο droidboot παταμε την τριτη RECOVERY, οποτε σ αυτες που εμφανιζονται παταμε Reboot system now και μετα σε αυτες που εμφανιζονται παταμε YES και ειμαστε ετοιμοι. Το κινητο αναβει κανονικα.

Κανουμε δοκιμη σβηνοντας το κινητο, παταμε Vol+ και power και εμφανιζεται τωρα το CWM recovery.

Για να βγαινουμε απο CWM recovery παταμε παντα το reboot system now.

Τωρα εχουμε στα χερια μας ενα πολυ χρησιμο εργαλειο με διαφορες επιλογες και φυσικα τη δυνατοτητα εγκαταστασης της custom rom μας απο την καρτουλα μας. Η συνεχεια στο..επομενο τευχος..:)

 

Σωστός δούλεψε!

Υπάρχει κάτι να δυναμώσουμε την ένταση ηχείου και δόνησης?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την official έχω. Αυτή την στιγμή το geek έφυγε από τα χέρια μου και έτσι δεν θυμάμαι να έχει αυτά τα κινέζικα που αναφέρεται, μια και έτσι και αλλιώς το είχα στα αγγλικά.

 

Πάντως δεν χρειάζεται κανείς να ψάχνει αριστερά δεξιά για τις εφαρμογές, αρκει να πάει στο μενού και να τις απεγκαταστήσει η να τις απενεργοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Τι γελας ρε Vagos με τα χαλια μας..?:lol:, ξερουμε οτι εσυ δεν το εχεις το κινητο, ενταξει, μπορει η ρομ αυτη ναναι καλυτερη και λογικα εφ οσον ειναι custom (γι αυτο την εκαναν οι ανθρωποι) αλλα για τις Κινεζιες αληθεια λεω. Διαβασες και τη γνωμη του αλλου φιλου πιο πανω. Δεν εχει εφαρμογες Κινεζικες τοσες πολλες σαν την official αλλα εχει κατι διασπαρτα κινεζικα εδω κι εκει, πχ στην notification bar εχει κατι Κινεζικα, στην lock screen εχει την ημερομηνια και στα Κινεζικα, ενα συννεφο επισης στην εξωτερικη οθονη, αυτα φευγουν με titanium? Μαλλον οχι...

Εξ αλλου εγω ημουν που ειπα να την κρατησω κανα δυο μερες αλλα αν παραμεινουν τα Κινεζικα αυτα, θα παει γι'αλλα..

Τα φιλαρακια σου που το πηραν τι λενε, τα εβγαλαν αυτα τα σκουπιδια που ανεφερα πιο πανω? Και αν ναι, πως?

Ασχετα με αυτο, 1) ο φακελλος clockworkmode με το backup μπαινει οπως ειναι στην καρτουλα, οχι zip, σωστα? 2) Προφανως κανουμε πρωτα τα wipes (οπως στην εγκατασταση) και μετα το restore, σωστα?

Σε παρακαλω απαντησε μου σε ολες τις ερωτησεις, να ξερω τι να κανω και πως..(τουλαχιστον οσον αφορα την..επιστροφη;))

 

Μια αδεια καρτα 2Gb με το backup μεσα, φτανει για την επαναφορα φανταζομαι, ετσι? Το titanium backup υπαρχει εγκατεστημενο ηδη, νομιζεις οτι αυτο θα μπορεσει να ξηλωσει αυτη την διασπαρτη σαβουρα που εγραψα παραπανω? Κατι μου λεει πως οχι.. Thanks για τις πληροφοριες..

Όπως είναι ο φάκελος τον

περνάς για να κάνεις restore..όχι σε zip..πριν κανείς τα wipeΑλλά σε μερικές περιπτώσεις σε κάποιες Rom χρειάζετε και μετά την εγκατάσταση να κάνεις..θα ξανά ρωτήσω τα παιδια για τις κινέζιες..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησεις γι αυτα τα συγκεκριμενα που εγραψα. Εφαρμογες για ξηλωμα εχει ελαχιστες, αλλα αυτα που εγραψα ειναι ενα προβλημα.

Τι εννοεις? "πριν, κανεις τα wipe" η "πριν κανεις τα wipe?

δεν καταλαβα, Πρωτα το restore και μετα τα wipes?

Thanks

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησεις γι αυτα τα συγκεκριμενα που εγραψα. Εφαρμογες για ξηλωμα εχει ελαχιστες, αλλα αυτα που εγραψα ειναι ενα προβλημα.

Τι εννοεις? "πριν, κανεις τα wipe" η "πριν κανεις τα wipe?

δεν καταλαβα, Πρωτα το restore και μετα τα wipes?

Thanks

Πρώτα wipe και μετά restore

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν κανουμε ένα google docs με pubic share να μαζέψουμε εκεί όλες τις πληροφορίες γιατί τώρα όλα είναι χαοτικα και διασκορπισμενα ;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μετα το restore να γινουν τα wipes δεν μοιαζει και πολυ καλο, ε? :rolleyes:

πως φευγουν στην notification bar τα Κινεζικα γραμματα, στην lock screen η ημερομηνια στα Κινεζικα, ενα συννεφο επισης στην lock screen και μια μπαρα Κινεζικη που βγαινει κατω οταν παω να πεταξω τις ανοιχτες εφαρμογες?

Τελικα ξερει κανεις πως φευγουν αυτα?

Και εγώ την official έχω. Αυτή την στιγμή το geek έφυγε από τα χέρια μου

Η official δεν ειχε τετοια σκουπιδακια, καμμια 15ρια Κινεζικες εφαρμογες ειχε, τις φυσουσες και φευγανε..

Καλα, ποτε το πηρες και ποτε το πουλησες και γιατι? Μια χαρα τηλεφωνακι ειναι. Εγω απο τα τεσσσερα μου Antroid ειναι το πρωτο που ερωτευτηκα. Γεροντοκαψουρα βλεπεις..:lol::lol:

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω mms,το internet το πέρασα με τις ρυθμίσεις cosmote αλλά το mms δεν παίζει.Γνωρίζει κανείς κάτι? Edited by strldb
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα σε μενού, μπάρες κλπ δε φεύγουν εύκολα.

Χρειάζεται compile/decompile, κοινώς δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Μετα το restore να γινουν τα wipes δεν μοιαζει και πολυ καλο, ε? :rolleyes:

 

Τελικα ξερει κανεις πως φευγουν αυτα?

 

Η official δεν ειχε τετοια σκουπιδακια, καμμια 15ρια Κινεζικες εφαρμογες ειχε, τις φυσουσες και φευγανε..

Καλα, ποτε το πηρες και ποτε το πουλησες και γιατι? Μια χαρα τηλεφωνακι ειναι. Εγω απο τα τεσσσερα μου Antroid ειναι το πρωτο που ερωτευτηκα. Γεροντοκαψουρα βλεπεις..:lol::lol:

 

δεν το πούλησα, ήρθε σε εμένα, το πέρασα ένα review που θα διαβάσετε σύντομα στην κεντρική και έφυγε για Ελλάδα μια και είναι δώρο ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να στείλω mms,το internet το πέρασα με τις ρυθμίσεις cosmote αλλά το mms δεν παίζει.Γνωρίζει κανείς κάτι?

 

Λοιπόν έσβησα και τα δυο APN και πρώτα πέρασα τις ρυθμίσεις των mms. Έστειλα μήνυμα και πήγε. Μετά αφού πέρασα τις ρυθμίσεις του internet έχω internet αλλά όχι mms.Διέγραψα το apn του internet έκανα reboot και πάλι έστελνε mms..περίεργο

Ένα απο τα δυο μόνο μπορώ να έχω.Τα φώτα σας αν γνωρίζετε.Ευχαριστώ

 

Παιδιά εσάς δουλεύει το mms μαζί με mobile internet cosmote γιατί δεν έχω βρεί άκρη.

Καλά κούλουμα!

Edited by strldb
Link to comment
Share on other sites

Τα κινέζικα σε μενού, μπάρες κλπ δε φεύγουν εύκολα.

Χρειάζεται compile/decompile, κοινώς δουλειά.

Δουλεια που δεν ειναι για μας.. κοινως, παμε πισω...:(

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες δεν κανουμε ένα google docs με pubic share να μαζέψουμε εκεί όλες τις πληροφορίες γιατί τώρα όλα είναι χαοτικα και διασκορπισμενα ;

 

Εδώ μπορείτε να βρείτε ένα Google Docs που έφτιαξα με πληροφορίες από εδώ και από αλλού σχετικά με τεχνικά χαρακτηριστικά, Root, Official ROMS, Custom Roms, CWM, και άλλες πληροφορίες σχετικά με το ZTE Geek V975

 

http://tinyurl.com/ztev975

 

Ότι θέλετε να συμπληρώσω κτλπ Feel free :O

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και εγώ!! Γενικότερα δε βλέπω να έχει κανείς παράπονα από το κινητό πάντως, έτσι;

Ήθελα να σας ρωτήσω από που θα προτείνατε να πάρω το κινητό,γιατί γενικά το βρίσκω out of stock!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...