Jump to content

Samsung Galaxy Core (I8260)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πήρα κι εγώ το Core από πλαίσιο πριν μία εβδομαδα περίπου. Προηγούμενο κινητό εδώ και 3 χρόνια το Samsung Galaxy 3!

 

Γενικά πολύ καλές εντυπώσεις από το κινητό, αν και δεν το έχω γεμίσει με πολλές και βαρίες εφαρμογές. Η μπαταρία του αρκετά ικανοποιητική θα έλεγα, κάθε μέρα στη σχολή με αρκετό 3G, Wi-fi, παιχνίδια και ένα δίωρο μουσική, βγάζει τη μέρα ανετότατα! Πολύ καλή εμπειρία browsing, έχω λατρέψει τον Chrome, και χρησιμοποιώ και Opera Mini για mobile data.

 

Η κάμερά του πολύ καλή για 5άρα, έχω πάθει πλάκα με το φλας που ακόμα και σε μηδενική φωτεινότητα βγάζει πεντακάθαρες φωτογραφίες!

 

Το ηχείο δε μου άρεσε άλλα δεν περιμένεις και πολλά από ένα μονοφωνικό ηχείο. Το μεγάλο μου παράπονο είναι τα ακουστικά! :p Είχα συνηθίσει τα in-ear του galaxy 3, είχαν απίστευτη ποιότητα στον ήχο και αρκετή ένταση! Όμως δεν είναι συμβατά με το Core παρόλο που έχουν την ίδια υποδοχή (ακούγεται ήχος, αλλά όχι όπως πρέπει)... Αυτά έχουν σχεδόν μηδενικό μπάσο σε σχέση με τα προηγούμενα, και επειδή δεν είναι in-ear, μέσα στο λεωφορείο πολλές φορές δυσκολεύομαι να ακούσω τα τραγούδια! (Έχει παρατηρήσει κανείς διαφορά στις δύο εφαρμογές για μουσική?)

 

Ως τώρα μου έχει εμφανιστεί lag μόνο σε ένα σημείο, όμως γίνεται αρκετές φορές. Συγκεκριμένα, όταν είμαι στην εφαρμογή της κάμερας, είναι πολύ πιθανό να κολλήσει στην προεπισκόπηση των φωτογραφιών που έχω βγάλει... Αυτό συνήθως γίνεται όταν πάω να διαγράψω ή να κάνω crop μια φωτογραφία. Σήμερα ειδικά, σε μια διαγραφή κόλλησε, κράσαρε η εφαρμογή, και από τότε όποτε πάω να ανοίξω την κάμερα, εμφανίζονται τα πλαϊνά πλήκτρα ρυθμίσεων, αλλά βγαίνει το μήνυμα "Σφάλμα κάμερας" και η εφαρμογή κρασάρει! (μετά από reboot λειτουργεί και πάλι η κάμερα)

 

Γενικά υπάρχουν tips ώστε να βελτιστοποιήσουμε τη χρήση του κινητού? Αν κάνω root ξέρω ότι χάνεται η εγγύηση. Με unroot επανέρχεται όπως γινόταν σε άλλα κινητά? Και επίσης, με root η διαγραφή των stock εφαρμογών είναι εύκολη? Χρειάζεται δηλαδή και κάποιο έξτρα πρόγραμμα ή διαγράφονται άμεσα από τις ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι rootαρισμένο παίρνει αναβάθμιση;Γιατί το τσέκαρα από το κινητό και μου έβγαλε ότι η συσκευή είναι πειραγμένη και δεν υπάρχει διαθέσιμη αναβάθμιση.Επίσης από το kies μου έβγαλε ότι αν αναβαθμίσω θα χαθούν δεδομένα και ρυθμίσεις.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να χάσω αρχεία;Έχω το 4.1.2
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανω root μπορω να σβησω τις αχρηστες εφαρμογες που εχει μεσα ?χρειαζετε καποιο επιπλεον προγραμμα ?

μπορω να το κανω και ποιο γρηγορο?

ειναι το root ασφαλες η μπορει να παθει το κιν ζημια?

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κάποιος τα ILuv ακουστικά για το συγκεκριμένο κινητό; Θέλω να τα αγοράσω αλλά δεν ξέρω αν θα παίζει το ραδιόφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Αν το κανω root μπορω να σβησω τις αχρηστες εφαρμογες που εχει μεσα ?χρειαζετε καποιο επιπλεον προγραμμα ?

μπορω να το κανω και ποιο γρηγορο?

ειναι το root ασφαλες η μπορει να παθει το κιν ζημια?

 

μπορεις να σβησεις τα παντα πολυ ευκολα οταν θα κανεις ρουτ κ κατεβαζοντας μια εφαρμογη απεγκαταστασης(οπως το κορυφαιο titanium)κ αυτο απο μονο του το κανει πολυ επικίνδυνο για καποιον που δεν γνωριζει τι να απεγκαταστησει...κατα τ αλλα το ρουτ ειναι ελευθερια..κανεις οτι θες στο κινητο σου...αλλα βασικο ειναι να γνωριζεις πολυ καλα τι κανεις...διαβασε τους οδηγους...

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον θέλει και ασχολείται, τα τυπάκια στο xda-developers τα έκαναν όλα.Tweaks, cwm και τώρα έχουν έτοιμη και custom rom.

 

Χθες πέρασα CWM Touch Recovery. Έχει ένα μικρό γραφικό πρόβλημα, δλδ το μενού του recovery βγαίνει λίγο εκτός οθόνης, αλλά μπορείς να δουλέψεις. Για όποιον ενδιαφέρεται οδηγίες εδώ.

Το έκανα με την 1η μέθοδο και Odin 3.07

Galaxy Core I8260: Rom: Official 4.1.2

Galaxy S Plus I9001: Rom: CM 10.1 R8 by ADC-Team, Kernel: K^Kernel 3.4.67 v2.5 (370MB, ExUV)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εγω αγορασα το κινητο πριν απο καμμια εβδομαδα περιπου δεν λεω πολυ καλο γισ τα λεφτα του απλα χωρις πολυ χρηση η μπαταρια εξαντλειται γρηγορα ξερει κσνεις τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια εγω αγορασα το κινητο πριν απο καμμια εβδομαδα περιπου δεν λεω πολυ καλο γισ τα λεφτα του απλα χωρις πολυ χρηση η μπαταρια εξαντλειται γρηγορα ξερει κσνεις τι μπορει να φταιει;

 

εξαρταται τι χρηση κανεις αδερφε,δεν εχει κ κανενα τερας μπαταρια,αλλα προβληματα δεν εχουν αναφερθει,με μια απλη χρηση(τλφ,σμσ,διαδικτυο)κραταει σιγουρα μια μερα,απο την αλλη αν ξεκινησεις τα games...αστο...κανα 4ωρο κ καλα θα σαι...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω ακουστικα.Εχω σταμπαρει κατι sony τα οποια ειναι αυτα που μπαινουν μεσα στο αφτι.Η αλλη επιλογη ειναι τα iluv.Πιστευετε να αντιμετοπισω προβλημα με καποιο απο τα δυο?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω ακουστικα.Εχω σταμπαρει κατι sony τα οποια ειναι αυτα που μπαινουν μεσα στο αφτι.Η αλλη επιλογη ειναι τα iluv.Πιστευετε να αντιμετοπισω προβλημα με καποιο απο τα δυο?

 

Για να ακούσεις μουσική και ραδιόφωνο κανένα..... σίγουρα πράγματα! Το θέμα είναι άμα θέλεις να πάρεις ακουστικά με μικρόφωνο που πρέπει να λέει ότι είναι συμβατά με την εκάστοτε συσκευή!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Εχω ενα προβλημα με το galaxy core .Ενω ενεργοποιω τα δεδομενα κινητου για συνδεση με 3g δεν μπορει να συνδεθει.

Ευχαριστω.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!

Εχω ενα προβλημα με το galaxy core .Ενω ενεργοποιω τα δεδομενα κινητου για συνδεση με 3g δεν μπορει να συνδεθει.

Ευχαριστω.

Προσπαθελις να συνδεθείς 1η φορά ή συνδεόσουν κανονικά και τώρα δεν συνδέεται? Αν συμβαίνει το 1ο πιθανόν δεν έχεις περασμένο το APN του πάροχου κινητής.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε αναβάθμιση λογισμικού για το ελληνικό core (έχω ελληνική συσκευή). Μου διόρθωσε το θέμα που είχε το wifi με το router του γραφείου μου και προστέθηκε σαν εφαρμογή τα περιοδικά play. Mέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. επίσης έχω την αίσθηση οτι ειναι πλέον πιο smooth! Έκανα την αναβάθμιση μέσω kies. Υπάρχει και στο sammobile.com. Φυσικά η έκδοση παραμένει 4.1.2!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βγήκε αναβάθμιση λογισμικού για το ελληνικό core (έχω ελληνική συσκευή). Μου διόρθωσε το θέμα που είχε το wifi με το router του γραφείου μου και προστέθηκε σαν εφαρμογή τα περιοδικά play. Mέχρι στιγμής δεν έχω παρατηρήσει κάτι άλλο. επίσης έχω την αίσθηση οτι ειναι πλέον πιο smooth! Έκανα την αναβάθμιση μέσω kies. Υπάρχει και στο sammobile.com. Φυσικά η έκδοση παραμένει 4.1.2!
πως τη βρισκουμε ?μεσα απο το κιν γινετε ?
Link to comment
Share on other sites

πως τη βρισκουμε ?μεσα απο το κιν γινετε ?

 

Ρυθμίσεις σχετικά με το τηλέφωνο και μετά αναβάθμιση λογισμικού :)

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

την εκανα μολις

τι διαφορα εχει και καλα απο την παλια ?

εγω δεν ειδα καμια διαφορα

μας δουλευουν μου φαινετε

αντι να δωσουν καμια παραπανω εκδοση ....

Link to comment
Share on other sites

την εκανα μολις

τι διαφορα εχει και καλα απο την παλια ?

εγω δεν ειδα καμια διαφορα

μας δουλευουν μου φαινετε

αντι να δωσουν καμια παραπανω εκδοση ....

 

γι αυτους που ειχαν προβλημα με την συνδεση στο ρουτερ ειναι μεγαλη αναβαθμιση φιλε μου...το κινητο παει νερακι ουτως η αλλος...δεν καταλαβα ποτε αυτη την μανια τον αναβαθμισεων...

Link to comment
Share on other sites

Για να ακούσεις μουσική και ραδιόφωνο κανένα..... σίγουρα πράγματα! Το θέμα είναι άμα θέλεις να πάρεις ακουστικά με μικρόφωνο που πρέπει να λέει ότι είναι συμβατά με την εκάστοτε συσκευή!

Καλημερα παιδια...Τα ακουστικα iluv δουλευουν κανονικα για τις κλησεις και το ραδιοφωνο,αλλα δν δουλευουν τα πληκτρα της εντασης...Υποψην οτι εχω και το core duos...Και στα 2 τονιζω οτι δν δουλευουν τα πληκτρα εντασης που ειναι επανω στο handsfree...Αρα την ενταση την ελεγχεις μονο απο τα πληκτρα του κινητου...Το κουμπι κλησης δουλευει κανονικοτατ...

Edited by arghi_tt
Link to comment
Share on other sites

γι αυτους που ειχαν προβλημα με την συνδεση στο ρουτερ ειναι μεγαλη αναβαθμιση φιλε μου...το κινητο παει νερακι ουτως η αλλος...δεν καταλαβα ποτε αυτη την μανια τον αναβαθμισεων...
κοιτα εγω ειχα θεμα με το ρουτερ μου και αλλαξα ρουτερ αλλα ενω τις τελευταιες 10 μερες μπαινοβγαινε συχνα απο χθες απο οτι βλεπω μενει κανονικα μεσα οποτε εχεις δικιο

Επισης νομιζω οτι ειναι λιγο ποιο γρηγορο τωρα εκτος αν με γελαει το ματι μου

Edited by Tr3LaRaS
Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω ειχα θεμα με το ρουτερ μου και αλλαξα ρουτερ αλλα ενω τις τελευταιες 10 μερες μπαινοβγαινε συχνα απο χθες απο οτι βλεπω μενει κανονικα μεσα οποτε εχεις δικιο

Επισης νομιζω οτι ειναι λιγο ποιο γρηγορο τωρα εκτος αν με γελαει το ματι μου

 

Αν μπορείς φιλέ μου να μας πεις και καμια λεπτομέρεια σε σχέση με την μπαταρία και την καταναλώσει της! Έχει κάποια αλλαγή;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς φιλέ μου να μας πεις και καμια λεπτομέρεια σε σχέση με την μπαταρία και την καταναλώσει της! Έχει κάποια αλλαγή;

 

Εγώ πάντως, για να συνεισφέρω την εμπειρία μου μετά από την τελευταία αναβάθμιση και παρ' ότι την έκανα χθες βράδυ, η μπαταρία με λογική κατανάλωση (αρκετά τηλέφωνα, WI FI, εφαρμογές) κρατάει καλά. Πλήρως φορτισμένο χθες, τώρα έφτασε πιο πάνω απο το μισό. Δεν ξέρω αν είναι η εντύπωση μου αλλά είδα διαφορά και στη μνήμη του κινητού (περισσότερος χώρος). Σίγουρα και πιο γρήγορο.

Kyrillos' ROM v9.7.1 JPU
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Core (I8260)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...