Jump to content

Karaoke: Software και τεχνικές


SAXOVTS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια ξερει κανεις πως μπορω να αφαιρεσω την φωνη απο ενα τραγουδι και να μεινει μονο η μουσικη στο cool edit pro?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι εγώ πολύ πρόσφατα άρχισα να ψάχνω το CEP...

Ο μόνος τρόπος που ξέρω προς το παρόν γι'αυτό που ζητάς είναι να μαρκάρεις το κομμάτι και μετά Effects-->Amplitude-->Channel mixer-->Vocal cut

 

Βέβαια δεν φεύγει εντελώς η φωνή... Είναι όπως το κουμπί Karaoke που έχουν κάποια στερεοφωνικά...

Link to comment
Share on other sites

Basika einai adinaton na aferesei entelos tin foni apo ena kommati

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχει plugin στο winamp που κατά κάποιο τρόπο "κόβει" τα λόγια από ένα τραγούδι αλλά αυτό γίνεται βάσει συχνοτήτων και δεν είναι πολύ αξιόπιστο...
Link to comment
Share on other sites

...και συνεχίζω :) Αν και δεν έχω δει αυτό το plug in του Winamp, εξ όσων γνωρίζω (και αν δεν κάνω λάθος) είναι κάτι σαν την επιλογή Karaoke που έχουν κάποια στερεοφωνικά. Το ίδιο γίνεται και με το πολύ καλό Cool edit Pro... Τα vocals μένουν αλλά χαμηλά, στο βάθος (κήπος)... :)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yianniscy84 ( 3 Σεπ. 2004 , 08:42)

 

Egw zhthsa gia programma pou afairei th mousikh...

 

 

Προσπάθησε και εδώhttp://p081.ezboard.com/facousticafrm3.showMessage?topicID=4.topic :worry:

GMC

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/26829Constantinos-thumb.jpg

My son

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
cooledit στις τελευταίες του εκδόσεις. να ξέρεις πάντως ότι το caraoke - το έχω δοκιμάσει - απλά "αφαιρεί" συχνότητα φωνής. θα ακούς μόνο όργανα και "σε βάθος" κάτι λίγο από τα λόγια.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lambrosbouk (11 Οκτ. 2004 , 11:34)

 

cooledit στις τελευταίες του εκδόσεις. να ξέρεις πάντως ότι το caraoke - το έχω δοκιμάσει - απλά "αφαιρεί" συχνότητα φωνής. θα ακούς μόνο όργανα και "σε βάθος" κάτι λίγο από τα λόγια.

 

 

προσπαθεί να το κάνει αλλα με απαράδεκτο αποτέλεσμα. Αφαιρούνται και πολλές άλλες χρήσιμες συχνότητες όπως οι μπάσες και γενικά το τραγούδι ακούγεται σαν να παίζει μέσα απο πηγάδι.

Δεν υπάρχει και ουτε θα υπάρξει προγραμμα που να αφαιρεί με υποφερτό τρόπο την φωνή απο ένα τραγούδι.Αυτά για audio κομμάτια.

Για τα καραόκε (midi στην ουσία) η ποιότητα των ήχων της ορχήστρας εξαρτάται απο την ποιότητα των samples που έχει η κάρτα ήχου. Ορισμένα προγράμματα βέβαια χρησιμοποιούν τα δικά τους samples αλλα σε καμία περίπτωση οι ήχοι δεν θα είναι ίδιοι με το κανονικό τραγούδι. Κια απο πλευρά ενορχήστρωσης και απο πλευρά ποιότητας και ταυτότητας ήχων.

Επίσεις κυκλοφορούν στο net κάποιες εκδόσεις ξένων κυρίως τραγουδιών οι οποίες προέρχονται απο τα στούντιο που ηχογραφήθηκαν τα τραγούδια χωρίς το κανάλι της φωνής. Εκεί μπορείς πραγματικά να βάλεις την φωνή σου με άψογη ποιότητα αποτελέσματος.

 

Προσπάθησα να εξηγήσω με πολυ απλό τρόπο την όλη διαδικασία. ότι απορίες εδώ είμαστε! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dinosss (13 Οκτ. 2004 , 05:37)

 

Εγω ψαχνω κατι σαν αυτο : http://computer-karaoke.com/ αλλα να εχει και ελληνικους στοιχους.

 

 

Δεν νομίζω ότι το πρόγραμμα πρέπει να έχει τους στίχους αλλά το τραγούδι...

 

Εγώ έχω βρει κατά καιρούς κάποια ξένα τραγούδια σε midi μορφή που μαζί με τη μουσική δίνουν παράλληλα και τους στίχους. Βεβαια ελληνικά τραγούδια δεν είχα βρει σε midi, που να έχουν στίχους...

 

Και βέβαια χρησιμοποιείς ένα πρόγραμμα που να παίζει midi...

Q σου λεβέντη μου!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...