Jump to content

Xiaomi Red Rice (Hongmi)


orlox
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις ειδοποίησεις λέει ότου το τάδε προγράμμα can be moved to SD card αλλά όταν πω οκ μόνο να το διαγράφω μπορώ .ξερει κάποιος τι παίζει?
«Η Ρωμιοσύνη εν φυλή συνότζιαιρη του κόσμου, κανένας δεν εβρέθηκεν για να την-ι-ξηλείψη,κανένας, γιατί σιέπει την που τάψη ο Θεός μου.Η Ρωμιοσύνη εν να χαθή, όντας ο κόσμος λείψη!Βασίλης Μιχαηλίδης (1849-1917)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα..Στο Hongmi με multilanguage v5 rootarismeni έχει καταφέρει κάποιος να βάλει τις εφαρμογές να αποθηκεύονται στην εξωτερική sd card? δεν μπόρεσα να το καταφέρω ούτε με το swap της μνήμης με τα ροοτ permisions που αναφέρεται λίγο πιο πίσω. υπάρχει τρόπος?ευχαριστώ εκ των προτέρω
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με τον ήχο κλήσης, όταν κάποιος καλεί, ανάβει η οθόνη αλλά ο ήχος κλήσης ακούγεται μετά από αρκετά δευτερόλεπτα. Υπάρχει τρόπος να ακούγεται αμέσως ο ήχος κλήσης χωρίς καθυστέρηση;
Link to comment
Share on other sites

παιδια εβαλα απο το παλιο τηλεφωνο την καρτα sim και την sd card . και στις δυο εχω μεσα επαφες που ομως δεν μπορω να τις δω.

πως τις βλεπω ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Στο Hongmi με multilanguage v5 rootarismeni έχει καταφέρει κάποιος να βάλει τις εφαρμογές να αποθηκεύονται στην εξωτερική sd card? δεν μπόρεσα να το καταφέρω ούτε με το swap της μνήμης με τα ροοτ permisions που αναφέρεται λίγο πιο πίσω. υπάρχει τρόπος?ευχαριστώ εκ των προτέρω

 

Δοκιμασε μεσα απο το mobile uncle tools να βαλεις το APPToSD default installation location for app σε external.

Νομιζω οτι το εκανα κατα λαθος και δουλεψε.

Γιατι το λεω: Γιατι στο Astro file manager μου εχει την εξωτερικη καρτα ως SDCard0. Και οταν εκανα record video με την Lenovo Snapit Camera εφαρμογη οταν επιλεγω save to sdcard μου σωζει το βιντεο στην εσωτερικη μνημη, ενω αν βαλω save to phone τοτε μου την σωζει στην καρτα μνημης.

Ισως να κανω και λαθος αλλα ειναι το μοναδικο που θυμαμαι οτι ειχα πειραξει και γινεται εκτοτε αυτο το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..Στο Hongmi με multilanguage v5 rootarismeni έχει καταφέρει κάποιος να βάλει τις εφαρμογές να αποθηκεύονται στην εξωτερική sd card? δεν μπόρεσα να το καταφέρω ούτε με το swap της μνήμης με τα ροοτ permisions που αναφέρεται λίγο πιο πίσω. υπάρχει τρόπος?ευχαριστώ εκ των προτέρω

 

Αν δεν εχεις βάλει ακόμα κάποιο προγραμμμα τύπου sdmove και λοιπά βάλε το root browser και τα κανει όλα αυτόματα! Αποθηκεύει μονο του στην εξωτερικη! ( αν εχεις βάλει όμως κάποιο πρόγραμμα. Sdmove δε σου εγγυουμε οτι θα δουλέψει) εγώ μόλις έκανα root την v5 multi το έβαλα και δουλεψε!

 

----- προσθήκη μηνύματος 16 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια εβαλα απο το παλιο τηλεφωνο την καρτα sim και την sd card . και στις δυο εχω μεσα επαφες που ομως δεν μπορω να τις δω.

πως τις βλεπω ??

 

,πατά το εικονίδιο επαφές μόλις μπεις επαφες πατά του κουμπί δίπλα απο το ,home! Μετα επέλεξε ρυθμίσεις στην καρτέλα contact, έχει μια επιλογή contact display και μέσα εκεί εμφάνιση επαφών Sim! Ελπιζω να βοήθησα !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους . Μετα από μελέτη το αγόρασα και εγώ. English version χωρις root για να έχω ta updates. Ελπίζω το MIUI είναι εύκολο και να μην με παιδεύψει .

Το έστειλαν 23-01-14 και έχω και tracking number αλλα ακόμα δεν φαίνεται στο http://www.17track.net . Ας ελπίσουμε ότι θα φύγει πρίν τις γιορτές .

Ξέρει κανείς SAR values ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το singpost.com αρχικα για tracking.

Εγω εκανα πληρωμη paypal στις 7 Ιαν και εμφανιστηκε στις 9 η στις 10 (δε θυμαμαι ακριβως)

Το SAR οσο κι αν το εψαξα εβρισκα παντου ενα γενικο below 2 (το οποιο ειναι το ανωτερο αποδεκτο). Δε ξερω αν αυτο λεει κατι η αν ειναι κοντα στο 2 αλλα σιγουρα εκει ισως υπαρχει ενα θεμα για να μην υπαρχει κατι ξεκαθαρο.

Βεβαια το εχω μονιμα με bluetooth οπως ειχα και τα προηγουμενα κινητα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω, ενταξει με την sim ομως εχω επαφες και στη sd card και δεν τις βλεπω...... και εκει ειναι οι περισσοτερες , τι να κανω ?? Edited by cosini
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χθες παρέλαβα το Xonmi με Άγγλο-κινεζικη ρομ.

Είναι το πρώτο μου android…. Μετά από πολύ διάβασμα έχω βάλει vroot, mobileuncle και morelocale 2.

Στο morelocale έδωσα root privileges και επέλεξα γλώσσα Greek / Location Greece.

Στα language settings δεν μου βγάζει ελληνικά και δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο ουτε στα μηνύματα ούτε στις επαφές.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

Αν μπορείτε να μου πείτε τι άλλο πρέπει να περάσω στο κινητό για να ξεκινήσω (πρέπει να κάνω κάτι για να πηγαίνουν οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης και ποιο από άλλα μου προτείνεται, η είναι καλύτερα να περάσω την multi)

Συγγνώμη, ξέρω ότι έχουν ειπωθεί άλλα διαβάζω τα ποστ από την παρασκευή και δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Χθες παρέλαβα το Xonmi με Άγγλο-κινεζικη ρομ.

Είναι το πρώτο μου android…. Μετά από πολύ διάβασμα έχω βάλει vroot, mobileuncle και morelocale 2.

Στο morelocale έδωσα root privileges και επέλεξα γλώσσα Greek / Location Greece.

Στα language settings δεν μου βγάζει ελληνικά και δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο ουτε στα μηνύματα ούτε στις επαφές.

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω?

Αν μπορείτε να μου πείτε τι άλλο πρέπει να περάσω στο κινητό για να ξεκινήσω (πρέπει να κάνω κάτι για να πηγαίνουν οι εφαρμογές στην κάρτα μνήμης και ποιο από άλλα μου προτείνεται, η είναι καλύτερα να περάσω την multi)

Συγγνώμη, ξέρω ότι έχουν ειπωθεί άλλα διαβάζω τα ποστ από την παρασκευή και δεν βγάζω άκρη.

Ευχαριστώ πολύ.

 

βαλε το swiftkey pro και βάλε ελληνικά. βάλε Link2sd για μεταφορα στην κάρτα αλλά εχει και το λειτουργικό αυτόνομη μεταφορα. στην αρχή δεν χρειάζεται μεταφορά. Αν γεμίσει η μνήμη αρχίζεις να μεταφερεις.

μην αλλάξεις ρομ.

υπάρχει ενα greek keyboard sto market που έχει κεφαλαία Ελληνικά 7βιτ ωστε να γράφεις 160 χαρακτήρες παντού σε μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαρη στη βοηθεια σας περασα τις επαφες απο την sim, ομως εξακολουθω να μην μπορω μα περασω επαφες απο την καρτα μνημης (εκει ειναι και οι περισσοτερες επαφες μου ) καποια βοηθεια ................... επισης κατι αλλο , το paypal κραταει 0,73 λεπτα ανα συναλλαγη ??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες και παλι

Υπαρχει δυνατοτητα να αλλαξουμε το file format του video recording απο 3gp σε MP4?

Αν οχι υπαρχει αλλο καλο video recording app που να καταγραφει σε MP4?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Όλα οκ με το ελληνικό πληκτρολόγιο άλλα στην πορεία βγήκαν άλλες δυο απορίες.

Οι φωτογραφίες είναι σωστό να πηγαίνουν στην SD του τηλέφωνου και όχι στην εξωτερική? Πρέπει να κάνω κάτι?

Θέλω να εγκαταστήσω το sygic. Σε ποια κάρτα πρέπει να το βάλω? Προτείνεται κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Όλα οκ με το ελληνικό πληκτρολόγιο άλλα στην πορεία βγήκαν άλλες δυο απορίες.

Οι φωτογραφίες είναι σωστό να πηγαίνουν στην SD του τηλέφωνου και όχι στην εξωτερική? Πρέπει να κάνω κάτι?

Θέλω να εγκαταστήσω το sygic. Σε ποια κάρτα πρέπει να το βάλω? Προτείνεται κάποιο άλλο?

Ευχαριστώ.

 

Ναι οι φώτο σωστά πάνε στο τηλέφωνο. Αν θέλεις μπορείς να αλλάξεις το που πηγαίνουν, αλλά καλύτερα να μεταφέρεις αυτές που θέλεις εκτός τηλεφώνου για να μην τα χάσεις όλα όταν πεθάνει η κάρτα.

Το συγκικ θα πάει εκεί που πρέπει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οτιδήποτε αφορά αποστολές παραλαβές κλπ, μόνο στο σχετικό θέμα: Οδηγός αποστολών από αγορές από Κίνα

 

Δοκιμασε το singpost.com αρχικα για tracking.

Εγω εκανα πληρωμη paypal στις 7 Ιαν και εμφανιστηκε στις 9 η στις 10 (δε θυμαμαι ακριβως)

Το SAR οσο κι αν το εψαξα εβρισκα παντου ενα γενικο below 2 (το οποιο ειναι το ανωτερο αποδεκτο). Δε ξερω αν αυτο λεει κατι η αν ειναι κοντα στο 2 αλλα σιγουρα εκει ισως υπαρχει ενα θεμα για να μην υπαρχει κατι ξεκαθαρο.

Βεβαια το εχω μονιμα με bluetooth οπως ειχα και τα προηγουμενα κινητα.

κανένα πρόβλημα δεν έχει με το sar. Αντιθέτως, όπως σχεδον σε όλα τα επώνυμα mediatek, το μέγιστο είναι γυρω στο 0.7W/kg σε GSM, και 0.35W/kg σε 3G. Έχω επίσημα SAR test reports από αρκετά mediatek κινητά, κι όλα κει κυμαινονται, εφόσον έχουν ίδιο modem, και πλαστική κατασκευή (μεταλλικά, όπως το Lenovo P780, ανεβαίνουν γύρω στο 0.9W/kg)

Ναι οι φώτο σωστά πάνε στο τηλέφωνο. Αν θέλεις μπορείς να αλλάξεις το που πηγαίνουν, αλλά καλύτερα να μεταφέρεις αυτές που θέλεις εκτός τηλεφώνου για να μην τα χάσεις όλα όταν πεθάνει η κάρτα.

Το συγκικ θα πάει εκεί που πρέπει από μόνο του.

Ta αρχεία μας είναι πολύ πιο ασφαλή σε μια κάρτα μνήμης. Σκέψου να σου χαλάσει το κινητό πχ, απ την εσωτερική μνήμη δε σώζεις τίποτα..
Link to comment
Share on other sites

κανένα πρόβλημα δεν έχει με το sar. Αντιθέτως, όπως σχεδον σε όλα τα επώνυμα mediatek, το μέγιστο είναι γυρω στο 0.7W/kg σε GSM, και 0.35W/kg σε 3G. Έχω επίσημα SAR test reports από αρκετά mediatek κινητά, κι όλα κει κυμαινονται, εφόσον έχουν ίδιο modem, και πλαστική κατασκευή (μεταλλικά, όπως το Lenovo P780, ανεβαίνουν γύρω στο 0.9W/kg)

 

Ναι , δεκτο, ομως γιατι δεν το γραφουν επισημα στη σελιδα τους ,στο gsmarena , καπου τελοσπαντων!

Δε φαινεται καπως αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , δεκτο, ομως γιατι δεν το γραφουν επισημα στη σελιδα τους ,στο gsmarena , καπου τελοσπαντων!

Δε φαινεται καπως αυτο?

 

Δεν αμφισβητουμε τα λεγόμενα του gerstavros.

Ότι πει το δεχόμαστε και προχωράμε. Το χει ψάξει ο ίδιος διεξοδικά ώστε να γλιτώνουμε χρόνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα bluetooth ειναι ολα συμβατα; Εχουν λιγοτερη ακτινοβολια;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω διαβαζω και μαλλον εχω μπερδευτει πολλοι αναφερουν προβληματα.

τελικα το κινητο αξιζει?γιατι εχω ψιλοαπογοητευτει με αυτα που διαβαζω αναγνωριζει τελικα την sd καρτα?δηλαδη αμα κατεβασω τραγουδια μπορω να τα μετακινησω εκει?με τις φωτο τι γινετε μονο στην εσωτερικη μνημη?

 

αμα μπορει καποιος που το εχει καιρο δεν κανει μια σουμα να αναφερει τα συν και τα πλην?δεν λεω για ροοτ που πολλοι βλεπω αντιμετωπιζουν προβλημα λεω για απλη χρηση κανονικη.

Link to comment
Share on other sites

@sauron35:

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το κινητο.

Εγω εκανα μεταβαση απο Iphone και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Για τα λεφτα που κοστιζει ειναι super value δε το συζητω καν.

Το εγραψα και λιγο πιο πισω.

Με το root σε αντιθεση με οτι εχεις διαβασει αλλα ισως εχεις χασει σελιδες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

η official αγγλοκινεζικη ρουταρεται πανευκολα με το Vroot μεσω υπολογιστη.

Η multilanguage ρουταρεται με αυτον εδω τον οδηγο (credits στον larineos post #2051)

http://en.miui.com/thread-13293-1-2.html

αφου κατεβασεις την Multilanguage στο λινκ που εχει εκει.

 

Bluetooth: Εχω δοκιμασει 2 (Plantronics m165 + Sony Ericsson 703) αψογη λειτουργια και στα 2 (στο plantronics δεν ξερω γιατι αλλα δε μου βγαζει την μπαρα μπαταριας που βγαζει στο Iphone αλλα εχω δυνατοτερο ηχο απο οτι με το iphone)

Ποιοτητα κατασκευης: Για πλαστικα καλυματα υπεροχη δεν σου δινει με την καμια την αισθηση οτι ειναι ψευτικο.

MIUI: Αψογο στυλ IOS (τωρα καταλαβα γιατι την λενε κινεζικη apple) Λαγκαρισμα δεν εχω δει πουθενα μεχρι στιγμης.

Οθονη: Με μια λεξη αψογη

Βιντεο φωτο μουσικη φορτωμενα στην 32 Samsung SD παιζουν μια χαρα. Φωτογραφιες βιντεο σωζονται κανονικα στην καρτα μνημης δεν υπαρχει θεμα. (υπαρχει επιλογη που θες να τις σωσεις). Βιντεο καταγραφη μεχρι και 1080

 

GPS: Για μενα βασικο λειτουργει μεχρι και το Navigon που σε Zopo και απο οτι εχω διαβασει και σε αλλες MTK συσκευες δεν φορτωνει. Δειχνει σημα με ακριβεια, πιανει παντου μια χαρα.

Μπαταρια ικανοποιητικη με πολυ χρηση μεχρι στιγμης επειδη το ψαχνω πολυ. το φορτιζω το βραδυ.

Το μοναδικο μειον για εμενα ειναι το μεγεθος του που θα μπορουσαν τα μπεζελ να ειναι πιο μαζεμενα. Αυτα !!

Οτι αλλο συγκεκριμενο θες ρωτα

Edited by matzos
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και εγώ μιας και το παρήγγειλα το κινητό. Το να το ρουτάρει κανείς τί θα προσφέρει γενικά στο κινητό και όλη την εμπειρία χρήσης;

Ρωτάω γιατί δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

@sauron35:

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα με το κινητο.

Εγω εκανα μεταβαση απο Iphone και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

Για τα λεφτα που κοστιζει ειναι super value δε το συζητω καν.

...

Οτι αλλο συγκεκριμενο θες ρωτα

Ποιότητα φωτογραφίας;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο πλεον ειδικος να σου απαντησω γι αυτο καθοτι δεν εχω γνωσεις περι του θεματος. Εμενα μου φαινονται πολυ ικανοποιητικες 5-6 που τραβηξα ως τωρα σε κλειστο χωρο. Δεν ζηταω ομως κατι το εξειδικευμενο ουτε εχω υψηλες απαιτησεις. Μου φαινονται ιδιες με του Iphone 4

Αυτο που μολις ειδα και δεν μου αρεσε ειναι το βιντεο (Κατι που προσωπικα με ενδιαφερει περισσοτερο) που τραβηξα σημερα 1080p σε 3gp format σε ανοιχτο χωρο (ποδοσφαιρικο αγωνα). Σε καμια περιπτωση δεν φτανει το βιντεο που τραβαω με το filmic app του iphone

Κατι το οποιο θα ψαξω

Βρηκα και μια εφαρμογη lgcamera pro που τραβαει βιντεο σε mp4 και θα τη δοκιμασω με τη πρωτη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω διαβαζω και μαλλον εχω μπερδευτει πολλοι αναφερουν προβληματα.

τελικα το κινητο αξιζει?γιατι εχω ψιλοαπογοητευτει με αυτα που διαβαζω αναγνωριζει τελικα την sd καρτα?δηλαδη αμα κατεβασω τραγουδια μπορω να τα μετακινησω εκει?με τις φωτο τι γινετε μονο στην εσωτερικη μνημη?

 

αμα μπορει καποιος που το εχει καιρο δεν κανει μια σουμα να αναφερει τα συν και τα πλην?δεν λεω για ροοτ που πολλοι βλεπω αντιμετωπιζουν προβλημα λεω για απλη χρηση κανονικη.

 

Φιλέ τοχω περιπου 2 βδομαδες! Δε ξερω τι λενε τα αλλα παιδιά αλλά Αν το ρουταρεις απο αρχης και βάλεις το root browser τα κάνει όλα μόνο του, τα πάει όλα στην εξωτερική κάνει mount την εξωτερική (προσοχή ξαναλέω μην βάλεις άλλο πρόγραμμα τύπου sdlink,sdmove, μετα το root browser δε θα σου δουλέψει!

Επισυνάπτω και φωτο!

http://youupload.org/vbf99ri

 

Να τονίσω ότι έχω γύρο στις 65 εφαρμογές μέσα σε αυτές έχω και 20 games ( 4 με αρχεία χωριτικοτητας 900-1,7 ) τα συμπεράσματα δικά σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...