Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9090 (T-Mobile MDA III / Xda 3)


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (15 Ιαν. 2005 , 12:10)

 

Μα δεν το πήρα για τα ελληνικά,εξού κι ότι έχω ως default γλώσσα τα ελληνικά...

Όπως προείπα περιμένω(ουμε) το συντομότερον δυνατόν καινούρια rom...

 

 

Τα αγγλικά θες να πεις...

 

Πάντως δεν δικαιολογούνται τόσες πολλές ταλαιπωρίες με την αγορά του 9090. Ίδια προβλήματα αντιμετώπισα την πρώτη μέρα/μερες που πήρα το 2020. Μέχρι να μπει ο κατάλληλος συνδυασμός εφαρμογών/εκδόσεών τους πάντα δημιουργούνταν κάποια προβλήματα. Το πιο απίστευτο από αυτά ήταν οτι έχανα όλη τη δυνατότητα αναπαραγωγής αρχείων wav όταν εγκαθιστούσα κάποιον MP3/WAV player εκτός του WMP... Για να το καταλάβω χάλασα 2 μέρες από τη ζωή μου, έμαθα να κάνω ταχύτατα back up να περιμένω να αναβαθμιστεί το κινητό κλπ. κλπ. Σήμερα το 2020 πετάει, χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσως έπρεπε να εξελιχθώ και εγώ μαζί του :p

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει τόσα πολλά προβλήματα bill. Το 9090 που είχα, είχε την προηγούμενη έκδοση firmware και παρουσίασε κάποια προβλήματα, τα οποία υποθέτω οτι θα λύνονταν στην πρώττη επίσημη έκδοση που θα κυκλοφορούσε... Σε καμία περίπτωση όμως δεν μου εφάνισε τόσο απαράδεκτη συμπεριφορά... :(

 

P.S. Ένας από τους λόγους πάντως που επέλεξα το 2020 και όχι το 9090, είναι και το γεγονός οτι δεν θέλω να γίνω beta tester σε καμία mobile συσκευή... Προτιμώ ώριμες εκδόσεις firmware... αν και σε αυτές... :p

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bill_viper (14 Ιαν. 2005 , 19:08)

 

Μετά κόπων και βασάνων κάτι κατάφερα με το 9090...

Μπόρεσα επιτέλους να του περάσω κάποιες εφαρμογές (είπαμε μην τι θέλουμε κι όλα δικά μας :p ) χωρίς να έχει γίνει κάποιο hard reset! :)

Αυτό που με παραξενεύει τώρα είναι το γεγονός ότι πρέπει να κάνω πάνω από 5 soft reset (όταν κάνω) για να λειτουργήσει το ppc.

Tί εννοώ λέγοντας "λειτουργήσει",όταν ανοίγει μετά το soft reset η οθόνη αν κλικάρεις πάνω της δεν ανταποκρίνεται,το ίδιο γίνεται και με τα κουμπιά-power button.Aφού κάνω πάνω από 5 soft reset τότε λειτουργεί μια χαρά. :wacko: :worry:

 

Υ.Γ:Αλλή μία εφαρμογή που δε λειτουργεί (τουλάχιστον σ'εμένα) με οποιονδήποτε συνδυασμό κι αν δοκίμασα (και μόλις μου προκάλεσε hard reset) είναι το WorldMate 2004 Pro.

 

Ουφ...δεν αντέχω άλλο...παρατώ κάθε προσπάθεια...ας πάρουμε τις πιθανές αιτίες με τη σειρά!

1)Αν τα κολλήματα μετά το soft reset (τα οποία έχουν ως άμεση συνέπεια το hard reset) οφείλονται στο hardware τότε το ppc δε θα έπρεπε ν'ανοίγει καθόλου.Τις μισές φορές όμως άλλωτε μετά από 2 soft resets,άλλωτε μετά από 5 κι άλλωτε μετά από 7+ soft resets το ppc ανοίγει,οπότε το αποκλείουμε να υπάρχει κάποιο hardware problem.

2)Ας υποθέσουμε ότι δεν είχε περαστεί σωστά η rom (άνθρωποι είμαστε,λάθη κάνουμε) τότε θα έπρεπε να είχε διορθωθεί αφού έχω περάσει 7 φορές την καινούρια rom που υπάρχει στο site της Qtek!

Άρα το αποκλείουμε κι αυτό!

3)Μπορεί να οφείλονται τα προβλήματα στις εφαρμογές,οκ δεκτό.

Έχω χαλάσει όμως πάνω απο 60 ώρες (ναι-ναι αρκετές μέρες άυπνος) για να δοκιμάσω κάθε πιθανή εκδοχή ανάλογα με τον τρόπο της εγκατάστασης,την έκδοση της κάθε εφαρμογής και συνδυάζοντας άπειρες σειρές με τις οποίες έκανα install το κάθε πρόγραμμα για να δω που οφείλεται κι αν υπάρχει κανένα conflict.To μόνο που μπόρεσα όμως να κάνω είναι να περάσω 3-4 apps στο ppc και μετά άντε πάλι τα ίδια...

4)Υποθέτω ότι συμβαίνει κάτι με τη rom της Qtek...και στο κάτω-κάτω έκανα μ@λ@κεια που δεν πήρα imate όπως είχα πρωτοαποφασίσει...οι ευαισθησίες μου θα με φάνε μπας και πάνε μπροστά οι ελληνικές εταιρείες...αλλά δεν ανέχομαι να δίνω 920 ευρώ (που θα μπορούσα να έπαιρνα κι ένα laptop αν δεν είχα στην τελική και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο) και να έχω αυτή την αντιμετώπιση,προβλήματα μ'ένα τόσο ακριβό κι "υποτίθεται" καλό προιόν...

Γι'αυτό murdof ευελπιστώ στην όσο πιο γρήγορα γίνεται έκδοση μιας καινούριας rom που να διορθώνει ΟΛΑ αυτά τα προβλήματα...

Μέχρι στιγμής είμαι πλήρως απογοητευμένος,τουλάχιστον ας "γυρίσει" αυτό έστω και την τελευταία στιγμή..

 

Τα ίδια και μεγαλύτερα προβλήματα είχα τις πρώτες μέρες επαφής μου με το 9090.

Αυτά λύθηκαν όταν πέρασα όλα τα apps στην sdio και κυρίως όταν απαίκτησα την υπομονή μετά το soft reset να περιμένω 3-4 λεπτά να ξαναξεκινήσει.

Αυτή τη στιγμή γράφω από το 9090 καί μπορεί ναχρειαστεί soft reset 1 κάθε 4-5 μέρες -λογικό-

Και οσο για το τί εφαρμογές έχω φορτώσει, είναι πάμπολες και θα προσπαθήσω με screen shoot να δείτε τί εννοώ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

epimeno oti to i-mate ine pio stathero me poli ligotera bugs opws me diavevewse o geovass.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yannisg (15 Ιαν. 2005 , 12:17)

 

As dosei mia apantisi o Murdof.....an kai xathike pali....

-iparxi telika stin thessaloniki to 9090 ?

-sto plaisio kai cosmote den iparxi oute temaxio..

-isxii afto pou mou ipane oti aposirthikan gia anavathmisi?

-ean nai, pote tha kikloforisoun?

 

 

Ο Cosmote εχει και τα i-mate PDA2K.Εταιρεια πελατης του πατερα μου

εκανε εταιρικο πακετο με PDA2Κ.

Ζητα τα και απο τον αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη.

Νομιζω εχει ο Πουλιαδης γραφεια εκει περα.

Στην ACE HELLAS ειναι ζωα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος son_alerik (15 Ιαν. 2005 , 13:26)

 

Ο Cosmote εχει και τα i-mate PDA2K.Εταιρεια πελατης του πατερα μου

εκανε εταιρικο πακετο με PDA2Κ.

Ζητα τα και απο τον αντιπροσωπο στη Θεσσαλονικη.

Νομιζω εχει ο Πουλιαδης γραφεια εκει περα.

 

 

-Den tha exei omos ta firmware update.....kano lathos? oute ta ellinika...

:wacko:

den nomizo omos oti ine i-mate, i ACE-HELLAS ,exei link, oti ta prosferei meso cosmote!!! :wacko:

 

-kai apo service? Pouliadis!!!! :whistle: :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος yannisg (15 Ιαν. 2005 , 13:35)

 

-Den tha exei omos ta firmware update.....kano lathos? oute ta ellinika...

:wacko:

den nomizo omos oti ine i-mate, i ACE-HELLAS ,exei link, oti ta prosferei meso cosmote!!! :wacko:

 

-kai apo service? Pouliadis!!!! :whistle: :whistle:

 

 

Αφου εγω του ειπα να πανε να ζητησουν i-mate ετσι για πλακα

και τους δωσανε !!!!

Οσον αφορα firmware αμα παρεις ι-ματε θα δεις ποσο οργανωμενο ειναι το site τους.

http://www.imate.com

http://www.club-imate.com

κανεις registration και εισαι αρχηγος.

Στην ACE HELLAS ειναι ζωα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (15 Ιαν. 2005 , 13:02)

 

epimeno oti to i-mate ine pio stathero me poli ligotera bugs opws me diavevewse o geovass.

 

 

σημειωσε και μια δευτερη γνωμη υπερ του pda2k και απο εμενα :!: :)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (15 Ιαν. 2005 , 11:35)

 

elpizw na min ine to idio me to s100 :S

 

 

 

Γιατι ?? τι έχει το S100??

Current mobile devices : iPhone 6s Plus,iPad Air 2,Nexus 6
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος porcupine (15 Ιαν. 2005 , 15:16)

 

σημειωσε και μια δευτερη γνωμη υπερ του pda2k και απο εμενα :!: :)

 

 

και μια τριτη απο εμενα ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος TLG (15 Ιαν. 2005 , 15:54)

 

Γιατι ?? τι έχει το S100??

 

 

ennoo na min kollai to s100 oso to 9090 mias ke ine 'piragmena' @ ace.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

se olous osous anaferoun oti to pda2k ine kalitero apo to 9090 parakalo as apantisoun:

- se ti ine kalitero?

- exoun dokimasi kai ta dio?

-poio exi kalitero service?

-ektos apo Pouliadi apo pou mporoume na agorasoume to pda2k?kai pos mporoume saftin tin periptosi na kanoume firmware update an xriasthi?

 

-kai mia apantisi ston filo pou lei gia tin COTE oti exi pda2k....mallon tote oute o Pouliadis exei alla temaxia.....giati mou ipane oti den gnorizoun pote tha ta exoun.....

Link to comment
Share on other sites

agora mesw http://www.expansys.com.gr

 

ine kalitero ws pros tin statherotita logo kaliteris rom.

 

gia update mesw internet. (i-mate vgazi proti apoles tis rom)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

γιατι απο expansys?

http://www.play247.gr στα 800 €

http://www.e-shop24open.com στα 645€

http://www.handit.com στα 697€

 

διαλεγεις και περνεις

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο εξωτερικό και γύρισα σήμερα οπότε μη φωνάζετε!

 

Η Cosmote και το πλαίσιο έχει Qtek 9090 αλλά έχουν εξαντληθεί!

Αναμένεται τροφοδοσία των καταστημάτων αυτών σε περιορισμένες ποσότητες (λόγω έλλειψης) μέσα στην εβδομάδα

 

Όσο αφορά τα προβλήματα του viper του έστειλα pm να κάνει μια δοκιμή με μόνο την Αγγλική ROM για να δούμε τι θα ψάρια θα βγάλουμε από εκεί. Από ότι φαίνεται αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα που μάλλον έχουν να κάνουν με hardware.

 

Το ότι η i-mate έχει καλύτερες ROM είναι κάτι που δε φανταζόμουν ποτέ να έλεγε ο Alexkass καθώς έχει και κάποια γνώση πάνω στο αντικείμενο!

 

Η HTC βγάζει τη ROM και τη δίνει σε όλους!

 

Απλά η i-mate τη κυκλοφορεί χύμα στο κύμα ενώ η Qtek πριν τη κυκλοφορήσει τη δίνει για έλεγχο στους operators. Οπότε σαν βασική έκδοση έχουν τις ίδιες απλά μπορεί η Qtek να είναι μια minor έκδοση μπροστά ή πίσω γιατί αυτή έχει πάρει το OK από τους operators.

 

Αυτό έχει αναφερθεί ξανά στο γιατί άργησε η ROM 1.72 από τη Qtek για το 2020.

 

Τώρα εαν ο καθένας θέλει να βάζει τη τελευταία έκδοση και να κάνει upgrade κάθε μήνα και να γίνεται beta-tester ας πάρει i-mate. Οι πιο "stable" εκδόσεις είναι αυτές που βγαίνουν από την Qtek που ακολουθεί διαδικασία certification με τους operators.

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα και το S100.

 

Απλά υπάρχει έλλειψη (από το εξωτερικό δε μπορούν να μας παραδόσουν λόγω μεγάλης ζήτησης)

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Ημουν στο εξωτερικό και γύρισα σήμερα οπότε μη φωνάζετε!

 

Η Cosmote και το πλαίσιο έχει Qtek 9090 αλλά έχουν εξαντληθεί!

Αναμένεται τροφοδοσία των καταστημάτων αυτών σε περιορισμένες ποσότητες (λόγω έλλειψης) μέσα στην εβδομάδα

 

Όσο αφορά τα προβλήματα του viper του έστειλα pm να κάνει μια δοκιμή με μόνο την Αγγλική ROM για να δούμε τι θα ψάρια θα βγάλουμε από εκεί. Από ότι φαίνεται αντιμετωπίζει μεγάλα προβλήματα που μάλλον έχουν να κάνουν με hardware.

 

Το ότι η i-mate έχει καλύτερες ROM είναι κάτι που δε φανταζόμουν ποτέ να έλεγε ο Alexkass καθώς έχει και κάποια γνώση πάνω στο αντικείμενο!

 

Η HTC βγάζει τη ROM και τη δίνει σε όλους!

 

Απλά η i-mate τη κυκλοφορεί χύμα στο κύμα ενώ η Qtek πριν τη κυκλοφορήσει τη δίνει για έλεγχο στους operators. Οπότε σαν βασική έκδοση έχουν τις ίδιες απλά μπορεί η Qtek να είναι μια minor έκδοση μπροστά ή πίσω γιατί αυτή έχει πάρει το OK από τους operators.

 

Αυτό έχει αναφερθεί ξανά στο γιατί άργησε η ROM 1.72 από τη Qtek για το 2020.

 

Τώρα εαν ο καθένας θέλει να βάζει τη τελευταία έκδοση και να κάνει upgrade κάθε μήνα και να γίνεται beta-tester ας πάρει i-mate. Οι πιο "stable" εκδόσεις είναι αυτές που βγαίνουν από την Qtek που ακολουθεί διαδικασία certification με τους operators.

σωστά δεν το λέω εγώ μόνο ;) που στην τελική το έχω διαβάσει αλλά και τόσοι άλλοι που ΞΕΡΟΥΝ και όχι "ΞΕΡΟΥΝ" από ππσί ;)

 

καλή χρονία.

 

βέβαια σε καταλαβαίνω, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει και θα σε πλακώσει αλλά ας είμαστε και ορθολογιστές.

 

η ACE βγάζει πάντα τελευταία τις ρομ (ίσως μαζί με την O2) και στο θέμα του 9090 έχει προβλήματα που τα ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ όλοι όσοι έχουν ελληνικό 9090.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

σωστά δεν το λέω εγώ μόνο ;) που στην τελική το έχω διαβάσει αλλά και τόσοι άλλοι που ΞΕΡΟΥΝ και όχι "ΞΕΡΟΥΝ" από ππσί ;)

 

καλή χρονία.

 

βέβαια σε καταλαβαίνω, αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει και θα σε πλακώσει αλλά ας είμαστε και ορθολογιστές.

 

η ACE βγάζει πάντα τελευταία τις ρομ (ίσως μαζί με την O2) και στο θέμα του 9090 έχει προβλήματα που τα ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ όλοι όσοι έχουν ελληνικό 9090.

 

Και θα συνεχίσουμε να βγάζουμε τις ROM όταν τις παίρνουμε από το εξωτερικό και όταν τις εγκρίνουν και οι operators στην Ελλάδα.

 

Αυτό θα αργεί πάντα σε σχέση με την i-mate αλλά τουλάχιστον εμείς περνάμε ένα operator test ενώ άλλοι ούτε καν που ασχολούνται. Αν εσύ θέλεις να το βλέπεις διαφορετικά κάντο.

 

Τα προβλήματα με το 9090 που έχουν αναφερθεί είναι του viper και του djbac. Ας είμαστε ορθολογιστές και να μην λέμε όλοι! Ασχολούμαστε με το θέμα τους για να βρούμε το τι φταίει!

Εαν είναι bug δικό μας, της HTC ή είναι θέμα με τον operator.

 

Μην τα κάνετε τα πράγματα τόσο απλά καθώς υπάρχουν πολλοί παράγοντες που μπορεί να φταίνε. Και εαν εσείς που είστε οι πιο "σχετικοί" δε βοηθήσετε να λυθούν, δε θα λυθούν ποτέ.!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχει βαλει κανεις το macromedia flash??Παω να το κανω και δεν γινεται
http://www.myphone.gr/gallery/uploads/5309/2.jpg Βελιγραδι VOLIM TE UVEK! 13/2/97
Link to comment
Share on other sites

Πήρα σήμερα τη SanDisk Ultra II 1GB. Μπορεί να μου πει κάποιος πως μπορώ να κάνω format? Ελπίζω να μην αντιμετωπίσω προβλήματα με τη συγκεκριμένη SD κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ενδιαφερομαι να αγορασω το i-mate ή qtek 9090

Ποιο προτεινετε απο τα 2 να προτιμησω

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σύντομα και το S100.

 

Απλά υπάρχει έλλειψη (από το εξωτερικό δε μπορούν να μας παραδόσουν λόγω μεγάλης ζήτησης)

 

i-mate JAM & i-mate PDA2K υπαρχουν μαγκες.

Και στο cosmote και παντου.

Μη μασατε.

2 πορτες εχει η ζωη.... ;)

Στην ACE HELLAS ειναι ζωα.
Link to comment
Share on other sites

 

-kai mia apantisi ston filo pou lei gia tin COTE oti exi pda2k....mallon tote oute o Pouliadis exei alla temaxia.....giati mou ipane oti den gnorizoun pote tha ta exoun.....

 

 

Γιαννακη υπαρχουν και παραυπαρχουν τεμαχια.

Οι φιλοι μου τα τσιμπανε την ιδια μερα.

Δεν εχουν προβλημα απο στοκ στο Πουλιαδη.

Απλα τα παραγγελνουν απο καταστημα που συνεργαζεται μαλλον

με Πουλιαδη και τα παιρνουν σφαιρα.

Στην ACE HELLAS ειναι ζωα.
Link to comment
Share on other sites

Γιαννακη υπαρχουν και παραυπαρχουν τεμαχια.

Οι φιλοι μου τα τσιμπανε την ιδια μερα.

Δεν εχουν προβλημα απο στοκ στο Πουλιαδη.

Απλα τα παραγγελνουν απο καταστημα που συνεργαζεται μαλλον

με Πουλιαδη και τα παιρνουν σφαιρα.

 

Ναι, καλά. Θα σε παρακαλέσω για αρχή να ηρεμήσεις λίγο με το συνεχές spamming που κάνεις σε προιόντα της i-mate και του Πουλιάδη. Εχεις κάνει 20 ποστς όλα σχετικα με αυτό το θέμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά θα σε παρεξηγήσει κανένας και θα χάσεις την αξιοπιστία σου σαν αντικειμενικός χρήστης... :whistle:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...