Jump to content

Sony Xperia Z Ultra


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.σήμερα παρελαβα τις 2 θήκες που είχα παραγγείλει αλλά δεν με βολεύουν τελικά...εσεις τις θηκες εχετε η το εχετε γυμνο το θηριο?

 

Καλησπέρα Γιαννη:) τι εγινε με τις θηκες, ωραιες φαινονται:rolleyes: τελικα γυμνο το θηριο αφου η sony δεν μας εκανε το χατηρι με την cp12 με την τιμη της στο θεο:X

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιαννη:) τι εγινε με τις θηκες, ωραιες φαινονται:rolleyes: τελικα γυμνο το θηριο αφου η sony δεν μας εκανε το χατηρι με την cp12 με την τιμη της στο θεο:X

 

γεια σου βαγγελη!ωραιες ειναι οι θηκες αλλα χαραμιζεται το θηριο εκει μεσα.δεν βολευουν.επειδη ειναι πολυ λεπτο κ μεγαλο κινητο οι θηκες ειναι δυσχρηστες ειδικα οταν το εχεις στο χερι.χαλαει ολη την ομορφια του κινητου.

μου φενεται θα το αφησω γυμνο οπως ειναι με screen protector εννοειται μπρος κ πισω.

Edited by johnnyman25

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι γυμνό το θηρίο :D το βλέπω να μένει τελικά απλώς σκέφτομαι και την λύση με tempered glass για ασφάλεια και πρέπει να το δούμε το θέμα για παραγγελία από έξω, όπως επίσης και του μαγνητικού φόρτιση :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλο το φόρουμ !!!

 

Τις γιορτές μου μπήκε η ιδέα να συνδέσω το sbh-52 με το στερεοφωνικό..... έψαξα αποθήκη βρήκα ένα καρφί σε μπανάνα....επί 3 μέρες

το Ζ έπαιζε μουσική ασταμάτητα ..... έπαθα πλάκα δεν έκανε κιχ 8 ώρες συνεχόμενα ( την πρώτη μέρα ) ....απόσταση 10 μέτρα και η ποιότητα ULTRA :D:D:D

 

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να παίζω το you tube σε παράθυρο ??

 

Ευχαριστώ

 

[ATTACH]55245[/ATTACH]

 

Viral φίλε ή αν θες το youtube όπως το βλέπεις στο pc (σε pc mode) σε μικρογραφία (παράθυρο που το αυξομειώνεις) Floating browser. Ά, επίσης ο browser που σου προτείνω υποστηρίζει και flash.

Edited by Ellhn_1
Link to comment
Share on other sites

Ναι γυμνό το θηρίο :D το βλέπω να μένει τελικά απλώς σκέφτομαι και την λύση με tempered glass για ασφάλεια και πρέπει να το δούμε το θέμα για παραγγελία από έξω, όπως επίσης και του μαγνητικού φόρτιση :)

 

Axonta το temptered το χεις πιάσει καθόλου στα χέρια σου; Το σκεφτομουνα και εγώ γιατί το χω στη θήκη και πάει χαράμι το πόσο λεπτό και όμορφο είναι όπως λέει και ο φίλος παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου :) το έχω δει σε σε sony και Samsung και μου άφησε θετικές εντυπώσεις, επίσης δίνει έξτρα πόντους στην ασφάλεια σε περίπτωση πτώσης:wacko: και θα ήθελα να τοποθετήσω και στο θηρίο :D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν δε χάνει πόντους η απόκριση του touch screen τότε και μένα μου φάνηκε καλή περίπτωση. Χάζευα αυτό χθές και μπήκα σε σκέψεις για μπρος-πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αν δε χάνει πόντους η απόκριση του touch screen τότε και μένα μου φάνηκε καλή περίπτωση. Χάζευα αυτό χθές και μπήκα σε σκέψεις για μπρος-πίσω.

 

Ναι πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, τώρα για την απόκριση και στο νήμα έχω διαβάσει ότι έχουν αφαιρέσει και την εργοστασιακή μεμβράνη και μετά από καθαρισμό του γυαλιού τοποθέτησαν tempered με άριστα αποτελέσματα :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Axonta το temptered το χεις πιάσει καθόλου στα χέρια σου; Το σκεφτομουνα και εγώ γιατί το χω στη θήκη και πάει χαράμι το πόσο λεπτό και όμορφο είναι όπως λέει και ο φίλος παραπάνω.

Εγώ έχω tempered glass μπρος-πίσω, και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Δεν χάνει καθόλου σε απόκριση, και αναδεικνύει το πόσο λεπτή είναι η συσκευή. Το μόνο μου θέμα είναι ότι πλέον δεν χωράει στο docking station της Sony...

1998 - 2015: Πάνω από 50 συσκευές, ουτε θυμάμαι ποιες... 2015: Nokia Lumia 930, 2016: Samsung S6 Edge Plus, 2017: LG G6, Sony Xperia XA1 Ultra, 2018: Xiaomi Mi A1, Samsung Note 8, 2019: Samsung Note 10 Plus
2023: Moving to IOS, iPhone 14 Pro Max, iPhone 15 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Βάλε PVstar+ εφαρμογή και θα παίζεις youtube στο παρασκήνιο!

 

Viral φίλε ή αν θες το youtube όπως το βλέπεις στο pc (σε pc mode) σε μικρογραφία (παράθυρο που το αυξομειώνεις) Floating browser. Ά, επίσης ο browser που σου προτείνω υποστηρίζει και flash.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις ....είχα και εγώ επανεκκίνηση αλλά μάλλον ήταν bug από το social life της sony μετά το update δεν είχα κάποιο άλλο πρόβλημα. ( το social life έκανε ενημέρωση γύρω στις 11 το βράδυ ).

Tempered glass άφοβα πάνω από την εργοστασιακή μεμβράνη η δικιά μου είναι κινέζικη μαιμουτσικο και είμαι απόλυτα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το note 3 στο σπίτι, ειναι αληθεια οτι το χερι παει πιο ευκολα στο θηριο.... Αλλα η μπαταρια βρε παιδια, δεν περναει τη μια μερα με κανονική για μενα χρηση, ενω το samsung παει ανετα δυο. Αμφοτερα κλειστα το βραδυ...

ειναι δυνατον χωρις να κανει τιποτε να χανει 5% ανα ωρα; εχω ακριβως το ιδιο σεταρισμα με το note...

το μεγεθος δε συνηθιζεται με τίποτα, ειχα και το galaxy mega παλιοτερα που με συγκρισιμο μεγεθος οθονης ηταν μικροτερο...

 

ειναι ανεμος παντως η συσκευη, χορταστικη στη χρηση και στα ματια.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το note 3 στο σπίτι, ειναι αληθεια οτι το χερι παει πιο ευκολα στο θηριο.... Αλλα η μπαταρια βρε παιδια, δεν περναει τη μια μερα με κανονική για μενα χρηση, ενω το samsung παει ανετα δυο. Αμφοτερα κλειστα το βραδυ...

ειναι δυνατον χωρις να κανει τιποτε να χανει 5% ανα ωρα; εχω ακριβως το ιδιο σεταρισμα με το note...

το μεγεθος δε συνηθιζεται με τίποτα, ειχα και το galaxy mega παλιοτερα που με συγκρισιμο μεγεθος οθονης ηταν μικροτερο...

 

ειναι ανεμος παντως η συσκευη, χορταστικη στη χρηση και στα ματια.

 

Εγω με το θηριο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος οπως κ με την μπαταρια του.το βραδυ στην αναμονη δεν χανει καθολου μεσα σε 8-9 ωρες σε λειτουργια πτησης!η μπαταρια ανετα με βγαζει 2 μερες με κανονικη χρηση.το κινητο απλα σπερνει κ απο τοτε που το πηρα δεν εχω πιασει το tablet στα χερια μου!!! :D:D

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το note 3 στο σπίτι, ειναι αληθεια οτι το χερι παει πιο ευκολα στο θηριο.... Αλλα η μπαταρια βρε παιδια, δεν περναει τη μια μερα με κανονική για μενα χρηση, ενω το samsung παει ανετα δυο. Αμφοτερα κλειστα το βραδυ...

ειναι δυνατον χωρις να κανει τιποτε να χανει 5% ανα ωρα; εχω ακριβως το ιδιο σεταρισμα με το note...

το μεγεθος δε συνηθιζεται με τίποτα, ειχα και το galaxy mega παλιοτερα που με συγκρισιμο μεγεθος οθονης ηταν μικροτερο...

 

ειναι ανεμος παντως η συσκευη, χορταστικη στη χρηση και στα ματια.

Άμα χάνεις 5%/ώρα είναι πολύ, έχεις wakelocks και θέλει ψάξιμο. Δυστυχώς η stock Sony ROM τρέχει ένα σωρό πράγματα στο παρασκήνιο. Το δικό μου το βράδυ κατά την διάρκεια του ύπνου έχοντας κλειστό WiFi και Μobile Data τρώει 0,5% / ώρα. Βέβαια έχω αλλάξει ROM αλλά και πάλι το 5% είναι πολύ.

 

Γενικότερα πάντως το Ultra την ρουφάει την μπαταρία αν αρχίσεις και παίζεις μαζί του. Ωραία η μεγάλη οθόνη αλλά έχει κόστος :)

 

EDIT: Μόλις είδα την τιμή της CP12 για το ULTRA και έπαθα σοκ...Μάλλον δεν έχουν ασχοληθεί και έχουν ξεχάσει να ρίξουν την τιμή δεν δικαιολογείται τόσο ψηλά ακόμα

Edited by ins0mniak

Le Max 2 X829 4/64

Le Max 2 Pro X820 6/64

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας και το note 3 στο σπίτι, ειναι αληθεια οτι το χερι παει πιο ευκολα στο θηριο.... Αλλα η μπαταρια βρε παιδια, δεν περναει τη μια μερα με κανονική για μενα χρηση, ενω το samsung παει ανετα δυο. Αμφοτερα κλειστα το βραδυ...

ειναι δυνατον χωρις να κανει τιποτε να χανει 5% ανα ωρα; εχω ακριβως το ιδιο σεταρισμα με το note...

το μεγεθος δε συνηθιζεται με τίποτα, ειχα και το galaxy mega παλιοτερα που με συγκρισιμο μεγεθος οθονης ηταν μικροτερο...

 

ειναι ανεμος παντως η συσκευη, χορταστικη στη χρηση και στα ματια.

 

Καλησπέρα φίλε και στη παρέα (αν και για μερικούς θα είναι καληνύχτα). Το παιδί παραπάνω έχει δίκιο, έχεις wakelocks στη cpu-επεξεργαστή γι'αυτό και σου ρουφάει τη μπαταρία.

Λύση: Greenify λειτουργεί και unroot πλέον ή Watchdog.

Με το σκύλο θα δεις ποιά εφαρμογή τρέχει μόνιμα στο παρασκήνιο και απασχολεί τον επεξεργαστή συνέχεια και θα "της πάρεις το λαρύγκι":X

Επίσης αν πας, ρυθμίσεις>Διαχείριση μπαταρίας>χρήση μπαταρίας θα δεις ποιά εφαρμογή τρώει τι.

Δεν είναι λογικό 5%/ώρα (αν και δυσκολεύομαι να το πιστέψω) σε αδράνεια. Προσωπικά με μαμά rom ας πούμε σήμερα που το έιχα 6 ώρες σε λειτουργία πτήσης δεν έφαγε τίποτα. Η μπαταρία είναι καλή και όπως λέει και ο ΓιάννηςMAN:D πάει το θηρίο και 2 με λογική χρήση. Για ότι χρειαστείς εδώ είμαστε, καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, τώρα για την απόκριση και στο νήμα έχω διαβάσει ότι έχουν αφαιρέσει και την εργοστασιακή μεμβράνη και μετά από καθαρισμό του γυαλιού τοποθέτησαν tempered με άριστα αποτελέσματα :)

 

Είχα tempered glass σε Note 2 και με είχε σώσει από σπάσιμο οθόνης. Συνεχίζω να τις προτιμώ παρά το κόστος.

 

Εχει αγοράσει κανείς θήκη με μπαταρία; Οπως Power Jacket for Sony Xperia Z Ultra - 4500mAh ή Mugen Power 4000mAh Battery Case for Sony Xperia Z Ultra ή κάτι παρόμοιο; Λεπτομέρεια είναι πως δεν έχουν προστασία στις γωνίες και οι δύο :(

 

Εναλλακτικά σκέφτομαι μια θήκη αλουμινίου όπως αυτή και ενα power bank.

 

Όποια εμπειρία ευπρόσδεκτη :)

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα :) πολλή ησυχία έχει πέσει στο νήμα.... Φίλε @faji ναι το tempered μπορεί να αποδειχθεί πολύ χρήσιμο και σε πτώση, δεν ξέρω απλώς εάν υπάρχει πακέτο και για το πίσω μέρος, για θήκη αλουμινίου να πω την φοβάμαι μήπως φύγει το χρώμα στα περιμετρικά του θηριου :( επίσης το power bank είναι μέσα στις επιλογές μου :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Για το tempered εγλω κατλεληξα στο Mocolo Premium μετά από λίγο ψάξιμο. Θα σας πώ εντυπώσεις όοοοοταν έρθει.

 

Καλησπέρα :) το συγκεκριμένο έχει και για πίσω; επίσης είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρουν στο xda;

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :) το συγκεκριμένο έχει και για πίσω; επίσης είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρουν στο xda;

 

Ναι μπορεις να διαλέξεις αν θες μπρος, πισω ή και τα 2. Στο xda λένε βέβαια ότι είχαν περιστατικά με γρατζουνιές. Αλλά το ίδιο είδα να λένε και για το GLASS-M οπότε το βαλα στο καλάθι σε μια στιγμή αδυναμίας :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεις να διαλέξεις αν θες μπρος, πισω ή και τα 2. Στο xda λένε βέβαια ότι είχαν περιστατικά με γρατζουνιές. Αλλά το ίδιο είδα να λένε και για το GLASS-M οπότε το βαλα στο καλάθι σε μια στιγμή αδυναμίας :P

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου :) πολύ ωραία, με το καλό να τα πάρεις και αναμένουμε εντυπώσεις :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα στο xda πως η αλουμινένια θήκη χαμηλώνει το σήμα, οπότε θα προτιμήσω κάτι άλλο :) .

 

Το γυαλί είναι εγγύηση, όσο μπορεί κι αυτό βέβαια να προστατέψει. Πάντως εμένα με έσωσε μια φορά απο σίγουρο σπάσιμο τζαμιού σε Note 2. Μιλούσα στο τηλέφωνο και για να συνεχίσω την κουβέντα (τρομάρα μου) μάγκωσα στον ώμο μου το τηλέφωνο. Γλίστρησε και έπεσε, ευτυχώς πρόλαβα και του έκοψα την ταχύτητα με το πόδι αλλά δεν στάθηκε εκεί (το ρημάδι). Έπεσε με το τζάμι στο πάτωμα της πυλωτής που είναι από βοτσαλάκι. Όταν σήκωσα το τηλέφωνο είδα ένα ραγισματάκι στο γυαλί και τα χρειάστηκα. Ευτυχώς όμως ήταν στο εξωτερικό γυαλί και όχι στο τηλέφωνο :D . Απαραίτητο.-

Για επισκευές: http://servicekiniton.gr/.
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την εμπειρία μου.. Περιμένοντας το tempered glass και πάντα σε δερμάτινη θήκη πορτοφόλι κατάφερε να γρατζουνιστει το φιλμ.. Τέλος στην προσπάθεια να αφαιρέσω το μπροστά φιλμ γρατζουνισα σε ένα σημείο το κανονικό γυαλί, ευτυχώς μόνο εγώ το βλέπω, οπότε θα συνιστούσα πάνω από το μαμά φιλμ το tempered glass. Το τελευταίο κατάφερα επίσης να γρατζουνισω κόβοντας ξύλα!!! Ευτυχώς ελάχιστα... Να πω ότι κρατάει πολύ καλά... Τέλος με ψήνει και μένα το αλουμινένιο περίγραμμα μιας και είναι πολύ κομψό και με μπρος πίσω κάλυμμα θα είναι απόλυτα προστατευμενο. Αργότερα θα πάρω και powerbank με solar πινελάκι από Κίνα μάλλον μιας και κάνω συχνά camping.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Lars Magnus Ericsson

An Empire was born...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερες στην παρέα :) φίλε @theodwroz επική εμπειρία και η περιγραφή της :) είχες αναφέρει την διαδικασία αφαίρεσης της εργοστασιακης και τοποθέτηση tempered, το θετικό είναι ότι σε γλύτωσε από τα χειρότερα και δεν έπαθε ζημιά η οθόνη, για το αλουμινένιο περίγραμμα εκτός ότι το φοβάμαι για φθορές στο θηρίο όπως αναφέρει και ο @faji για απώλεια σήματος :ninja: επίσης για power bank συνυπογραφω:)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφέρεται κανείς για το Z ultra, δίνω το δικό μου γιατί πρεπει αναγκαστικά να πάω σε Samsung. Με αρκετά έξτρα. Δείτε στις αγγελίες.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z Ultra

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...