Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα. Είμαι στο δίλημα να διαλέξω κινέζικο κινητό και καταλήγω στη λενόβο κυρίως για ψυχολογικούς λόγους λόγω επωνυμίας. η χρήση του είναι συμβατική θα ελεγα: 45 λεπτα μ.ο ομιλία τη μέρα, ίντερνετ κ μαιλ αρκετά και αραιά καμιά φωτο . είμαι μεταξύ του s750 k p780 . Λειτουργικά μου φαίνονται τα ίδια για μένα αλλα τα + του πρώτου είναι η αντοχή και οι μικρές διαστάσεις (άσχετο με χαλάει απίστευτα αυτή η πορτοκαλί γραμμή γύρω... βγαίνει σε άλλο χρώμα ή παρακάμπτεται?) ενώ στα + του p780 η μπαταρία αλλά όχι το ανοικονόμητο μέγεθος( 15 πόντους ..τεράστιο για τσέπη). τείνω στο s750 αλλά θέλω να μου πείτε το χρόνο που κρατάει η μπαταρία και ψάχνω αξιόπιστο site μιας και οι διαφορές είναι μικρές, (minideal, to2c,geekbuying,ecotalk?) Eπεσα και πάνω στα Χριστούγεννά τους γμτ

ευχαριστω για την υπομονη και την κατανόηση της ασχετοσύνης μου

 

Το πορτοκαλί μην σε νοιάζει. Εγω εχω βάλει την θήκη που δίνουν μαζι και δεν φαινεται καθόλου.

Τωρα για την μπαταρία που ρωτάς. Κρατάει μια χαρα αναλογα την χρήση.

Π.χ . Σε αναμονή με έχει πάει και 10 μέρες, Με Gps 6 ώρες ανοιχτό και φουλ φωτεινότητα άντεξε λιγότερο από 2

Συνήθως με πάει 5 μέρες σε light χρήση ελάχιστες κλήσεις, wifi μόνο όταν τω χρειάζομαι, ελάχιστα παιχνίδια.

Απο ότι εχουν αναφερει και άλλοι 3 μέρες βγάζει άνετα

Για μαγαζι οι περισσότεροι έχουν αγοράσει από minideal αλλά και τα άλλα μια χαρά αξιόπιστα είναι

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα σε ολους ,,,,θα ηθελα κι εγω να σας ρωτησω κατι για το s750..

Eiδα οτι πλεον το κιν πωλειτε και εδω Ελλαδα ,,στην τιμη των 250 περιπου,,,και εφοσον εγω δεν γνωριζω να κανω αγορες απο αλλες χωρες,,,ειπα να το παρω απο εδω,,,μιλησα σημερα και με διαβεβαιωσαν οτι εχει και 2 ετη εγγυηση!!

Να το παρω;; η εχετε να με συμβουλεψετε κατι;;

Ευχαριστω εκ των προτερων..Κωστας:)

Link to comment
Share on other sites

To Κινητό δεν πωλείται επίσημα στην Ελλάδα. Η Lenovo θα έρθει Έυρώπη με κάποια κινητά που ανακοίνωσε μετα την άνοιξη.

http://www.adslgr.com/forum/threads/786742-%CE%97-Lenovo-%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-LTE-Smartphone-%CF%84%CE%BF-VibeZ-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-Smartphone

 

Αυτά που βλέπεις να κυκλοφορούν σε ελληνικά eshop είναι πιθανότατα αγορές από Κίνα. Το αγόρασε 170€ και στο πουλάει 260€.

Οπότε δεν σε συμφέρει να αγοράσεις με καπέλο. Μην φοβάσε την αγορα απο Κινα, με καρτούλα μεσω paypal το ρίσκο είναι πολύ μικρό.

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

To Κινητό δεν πωλείται επίσημα στην Ελλάδα. Η Lenovo θα έρθει Έυρώπη με κάποια κινητά που ανακοίνωσε μετα την άνοιξη.

http://www.adslgr.com/forum/threads/786742-%CE%97-Lenovo-%CE%BB%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%AC%CF%81%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-LTE-Smartphone-%CF%84%CE%BF-VibeZ-%CF%84%CE%AD%CF%83%CF%83%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CF%83%CF%85%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%AD%CF%82-Smartphone

 

Αυτά που βλέπεις να κυκλοφορούν σε ελληνικά eshop είναι πιθανότατα αγορές από Κίνα. Το αγόρασε 170€ και στο πουλάει 260€.

Οπότε δεν σε συμφέρει να αγοράσεις με καπέλο. Μην φοβάσε την αγορα απο Κινα, με καρτούλα μεσω paypal το ρίσκο είναι πολύ μικρό.

Και η εγγυηση που μου ειπαν πατατα;;

Οκ δεν αντιλεγω ,,ομως πεστε μου ,,,διαβασα εδω πως ολο και καποια μικροπροβληματακια υπαρχουν με το τηλ που τα λυνετε με καποια updates καιποια προγγραματα κλπ ,,που εγω δεν γνωριζω να κανω ,,επισης σε τηλ επικοινωνια που ειχα με το καταστημα που το πουλαει μου ειπαν οτι εχει τους χαρτες για Ελαδα,,κλπ κλπ

Θελω να πω ,,,,, μηπως αυτα που πουλανε εδω ειναι ετοιμα σεταρισμενα;;

Γιατι αν ειναι ετσι δεν με πειραζουν ταπαραπανω χρηματα ,,απο το να χαθω στις προσπαθειες του να το κανω να λειτουργει σωστα!!

Επισης μηπως θα ηταν ευκολο να μου δινατε και το site που τα πουλανε 170;;

Ευχαριστω και παλι!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το bluetoth. Δεν μπορεί να στείλει αρχεία(συνήθως φωτογραφίες) σε άλλα κινητά.

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια ανανέωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παρατηρώ ένα πρόβλημα με το bluetoth. Δεν μπορεί να στείλει αρχεία(συνήθως φωτογραφίες) σε άλλα κινητά.

Μήπως πρέπει να κατεβάσω κάποια ανανέωση; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Και εγώ έχω πρόβλημα με το Bluetooth.. Όταν κάνω κλήση, μου κόβει την σύνδεση, γυρνάει για 2 δευτερόλεπτα σε Airplane Mode και επανέρχεται...

Μετά από αυτό, η ποιότητα του ήχου μέσα από το Bluetooth είναι πολύ κακή...

ΙΔΕΕΣ κανείς?

 

ρε παιδες, αυτο το προβλημα μου εχει σπασει τα νευρα. οι εχοντεσ γνωση ας δωσουν μια λυση. με πρωτη sim cosmote 3g και δευτερη wind οποτε κανω εξερχομενη απο cosmote κανει τα ανωθεν που περιγραφει ο ομοιοπαθων. ΜΑΓΚΕΣ HELPPPPPP

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με την κάρτα Wind που είναι στη δεύτερη θέση το bluetooth δουλεύει κανονικά. Με την πρώτη όμως που είναι cosmote τι κάνουμε; μήπως θέλει ψάξιμο με τις συχνότητες; γιατί μου βγάζει, εκτός από αεροπλανάκι, και το μήνυμα ότι ο πομπός είναι απενεργοποιημενος.

 

Aκριβωσ το ιδιο θεμα, ακριβωσ το ιδιο responce. αν εχει θεμα το ριμαδι με την cosmote τοτε θα πρεπει να ειδιποιησουμε τουσ γαμοκοινεζους να το δουνε και οχι να φτασουμε στο σημειο οσι απο εμασ εχουμε cosmote να μην εχουμε bluetooth.

τωρα: λυση θα δωσει κανεισ??????

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ που επικοινώνησα με τους κινέζουν και ανέφερα το πρόβλημα .Μου απάντησαν ότι φταίει η συσκευή bluetooth.Εγώ πιστεύω ότι κάποια από τις συχνότητες της COSMOTE επηρεάζει!!

 

Όσο για το θέμα μεταφοράς φωτογραφιών έχει να προτείνει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Και η εγγυηση που μου ειπαν πατατα;;

Οκ δεν αντιλεγω ,,ομως πεστε μου ,,,διαβασα εδω πως ολο και καποια μικροπροβληματακια υπαρχουν με το τηλ που τα λυνετε με καποια updates καιποια προγγραματα κλπ ,,που εγω δεν γνωριζω να κανω ,,επισης σε τηλ επικοινωνια που ειχα με το καταστημα που το πουλαει μου ειπαν οτι εχει τους χαρτες για Ελαδα,,κλπ κλπ

Θελω να πω ,,,,, μηπως αυτα που πουλανε εδω ειναι ετοιμα σεταρισμενα;;

Γιατι αν ειναι ετσι δεν με πειραζουν ταπαραπανω χρηματα ,,απο το να χαθω στις προσπαθειες του να το κανω να λειτουργει σωστα!!

Επισης μηπως θα ηταν ευκολο να μου δινατε και το site που τα πουλανε 170;;

Ευχαριστω και παλι!!:)

 

H εγγύηση προφανώς παρέχεται απο το eshop που στο πουλάει και όχι από την Lenovο απευθείας

Τα μικροπροβληματάκια που αναφέρθηκαν και διάβασες αναφέρονται στην μη επίσημη rom.

Το κινητό επίσημα έχει αγγλικά και κινέζικα. Για να μπουν ελληνικά τα κινέζικα καταστήματα τροποποιήσαν την rom του κινητού Έτσι έχουμε κάποια μικροπροβλήματα ελάχιστης σημασίας.

Σίγουρα το ελληνικό eshop εχει τροποποιήσει την rom για να βάλει ελληνικά. Κυκλοφορούν 4 νομίζω. Οπότε δεν είναι σίγουρο ότι το κινητό δεν θα έχει αυτά τα μικροπροβλήματα ή κάποια άλλα αφού δεν ξέρουμε πια rom έχουν περάσει.

Τα μικροπροβλήματα αναφέρονται κυρίως στην rom του minideal που είναι πιο σταθερή και έχουν βάλει οι περισσότεροι.Τα όποια λύνονται σχετικά. εύκολα(δες ποστ 631). Επίσης μπορείς να περάσεις την καινούργια rom του andrea που αναφέρεται μόλις 2 σελίδες πριν και δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα μεχρι στιγμής.

 

Και γω 6-8 μήνες πριν δεν είχα ιδέα αλλά αφιέρωσα λίγο χρόνο και το έχω στρώσει μια χαρά

Τώρα για κατάστημα που ρωτάς το minideal που αγόρασαν οι περισσότεροι το έχει 230$=169.96€

ενώ Ελλάδα το φθηνότερο είναι σχεδόν 100€ παραπάνω

http://www.skroutz.gr/s/4150151/Lenovo-S750.html?from=most-popular&keyphrase=lenovo+s750

http://www.minideal.net/lenovo-s750-gorilla-water-proof-ip67-android-4-2-quad-core-1-2ghz-dual-sim-4-5-inch-qhd.html

Edited by blkik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω περάσει στο κινητό τη ρομ του andrea αλλά έχω ενα πρόβλημα. Μερικές φορές, όταν παίζω ή γενικά έχω ανοιχτό το κινητό, ξαφνικά μου κολλάει και κάνει μόνο του επανεκίνηση. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει; :blink:
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δεν έχω καταφέρει να να βάλω κάποιο δικόμου ήχο κλήσης .

Δεν αναγνωρίζει mp3 ούτε ogg .

Κάποιος για αυτό ;

Ευχαριστώ Πολύ

Unlock All Mobile Phones , Modem .

Repair Boot HTC , Samsung , LG ...

Ανάκτηση επαφών από νεκρά τηλέφωνα .

Info msn : e-gsmshop@hotmail.com

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Παρηγγειλα κ εγω το s750 στις 24 Γεναρη κ το tracking του λεει απο τις 30 dispatched to ATC.Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που καθυστερει αυτη την περιοδο?Καποιος εγραψε πιο πανω οτι εχουν Πρωτοχρονια.Επισης τους ζητησα να βαλουν την Αγγλικη official Rom αφου ειναι η πιο σταθερη κ να γινει ρουτ.Την εχει δουλεψει κανεις αυτη?Δεν με πειραζουν τα Αγγλικα στο μενου αλλα να μπορω να γραφω Ελληνικα.Ευχαριστω. Edited by Thomas1979
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Δεν έχω καταφέρει να να βάλω κάποιο δικόμου ήχο κλήσης .

Δεν αναγνωρίζει mp3 ούτε ogg .

Κάποιος για αυτό ;

Ευχαριστώ Πολύ

 

υποστηριζει τα παντα,βαλε τον ηχο μεσα στην καρτα και μετα επελεξε τον.

 

<<Καλημερα παιδια.Παρηγγειλα κ εγω το s750 στις 24 Γεναρη κ το tracking του λεει απο τις 30 dispatched to ATC.Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος που καθυστερει αυτη την περιοδο?Καποιος εγραψε πιο πανω οτι εχουν Πρωτοχρονια.Επισης τους ζητησα να βαλουν την Αγγλικη official Rom αφου ειναι η πιο σταθερη κ να γινει ρουτ.Την εχει δουλεψει κανεις αυτη?Δεν με πειραζουν τα Αγγλικα στο μενου αλλα να μπορω να γραφω Ελληνικα.Ευχαριστω.>>

 

φιλε μπορει να κανει 20 -30 μερες γι'αυτο μην ανυσηχεις απλα περιμενε.

εμενα εκανε 25 μερες και δεν ηταν και γιορτες.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω προβλημα με την μπαταρια! χτες το βραδυ που εκλεισα το κινητο ειχε 100% μπαταρια. Σημερα που το ανοιξα η μπαταρια ηταν στο 45%! Ξερει κανεις τι παιζει;
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη σου την τρωει.
siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Ναι cosmote

 

Ναι COSMOTE και εγώ..

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδώ και 3 μήνες έχω το κινητό lenovo s750 και με παρουσιάζει το εξής πρόβλημα.Οταν συνδέω καποιο Bluetooth ήχου και μόνο για εξερχόμενες κλήσεις μετάγετε σε κατάσταση λειτουργία πτήσης και για της δυο κάρτες πρέπει να βάζω και πάλι το πιν, αυτο δεν συμβένει για εσερχόμενες κλήσεις.Παρακαλώ μπορεί κάποιος να βοηθήσει.Καλή χρονιά.

 

Μια από τα ίδια και εγώ... Μακάρι να είχαμε λύση. Είναι γνωστό bug.. :(

Link to comment
Share on other sites

Για να επαναφέρω μερικά θεματάκια για το κινητό.

 

1) Έχει βρει κανένας κάποια λύση για το Bluetooth. ;¨οσον αφορά τις κλήσεις με την COSMOTE έχουμε θέμα με το αεροπλανάκι.

2)Με την μεταφορά αρχείων δεν βρίσκω επίσης άκρη ούτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα που προσπάθησα.

3) Μύνημα με 160 έχει καταφέρει κάποιος να γράψει?

 

Τέλος έχει κάποιος την official rom των κινέζων;

Αν ναι να μας πει αν γράφει Ελληνικά στα μηνύματα και στα ονόματα του καταλόγου

και αν δεν έχει πρόβλημα με το Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την ρομ του Andrea. Όλα καλά μέχρι την στιγμή που πήγα να εγκαταστήσω το gravity. έσβησε και δεν ξαναάνοιξε.

Ανοίγει και σταματάει στην οθόνη Lenovo.

Ούτε BAck up ούτε τίποτα δεν πιάνει.

error και signature fail βγάζει.

Τι κάνουμε τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την ρομ του Andrea. Όλα καλά μέχρι την στιγμή που πήγα να εγκαταστήσω το gravity. έσβησε και δεν ξαναάνοιξε.

Ανοίγει και σταματάει στην οθόνη Lenovo.

Ούτε BAck up ούτε τίποτα δεν πιάνει.

error και signature fail βγάζει.

Τι κάνουμε τώρα?

 

Για να πέρασες τη ROM του andrea λογικά έχεις βάλει CWM recovery πρίν? Μερικές φορές για να μπείς στο CWM δεν πιάνουν με την πρώτη τα κουμπιά. Αν μπαίνεις στο CWM και το backup δεν δουλεύει δες το όνομα του backup που έχεις πάρει, αν το έχεις αλλάξει και δεν έχει το άρχικό, τότε φταίει αυτό. Αν δεν πίανει τίποτα κατέβασε μία ROM από το needrom.com και εγκατεστησέ τη με το flashtools (έχουν οδηγίες), βάλε πάλι CWM και μετά ή κάνεις επαναφορά αν έχεις backup ή ξαναπερνάς τη ROM του andrea ή κρατάς αυτή που κατέβασες από τον needrom αμα σου αρέσει...

Edited by llouis_13
Link to comment
Share on other sites

Για να πέρασες τη ROM του andrea λογικά έχεις βάλει CWM recovery πρίν? Μερικές φορές για να μπείς στο CWM δεν πιάνουν με την πρώτη τα κουμπιά. Αν μπαίνεις στο CWM και το backup δεν δουλεύει δες το όνομα του backup που έχεις πάρει, αν το έχεις αλλάξει και δεν έχει το άρχικό, τότε φταίει αυτό. Αν δεν πίανει τίποτα κατέβασε μία ROM από το needrom.com και εγκατεστησέ τη με το flashtools (έχουν οδηγίες), βάλε πάλι CWM και μετά ή κάνεις επαναφορά αν έχεις backup ή ξαναπερνάς τη ROM του andrea ή κρατάς αυτή που κατέβασες από τον needrom αμα σου αρέσει...

Ναι είχα βάλει.Δυστυχώς δεν πιάνει τίποτα το είδα αυτό με το όνομα!

Αυτό προσπάθησα να κάνω .Κατέβασα ROM αλλά δεν έχει επικοινωνία το κινητό με τον υπολογιστή δεν ξέρω τι φταίει.

Περνάω τους drivers ξεκινάει να κάνει εγκατάσταση και σε κάποια φάση σταματά και μένει εκεί!!!:confused:

Καμιά ιδλεα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα βάλει.Δυστυχώς δεν πιάνει τίποτα το είδα αυτό με το όνομα!

Αυτό προσπάθησα να κάνω .Κατέβασα ROM αλλά δεν έχει επικοινωνία το κινητό με τον υπολογιστή δεν ξέρω τι φταίει.

Περνάω τους drivers ξεκινάει να κάνει εγκατάσταση και σε κάποια φάση σταματά και μένει εκεί!!!:confused:

Καμιά ιδλεα?

 

Στο CWM τελικά μπορείς να μπείς??? Αν ναι την ROM του andrea βάλε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Ναι είχα βάλει.Δυστυχώς δεν πιάνει τίποτα το είδα αυτό με το όνομα!

Αυτό προσπάθησα να κάνω .Κατέβασα ROM αλλά δεν έχει επικοινωνία το κινητό με τον υπολογιστή δεν ξέρω τι φταίει.

Περνάω τους drivers ξεκινάει να κάνει εγκατάσταση και σε κάποια φάση σταματά και μένει εκεί!!!:confused:

Καμιά ιδλεα?

 

Δοκίμασε σε άλλο υπολογιστη και άλλο καλώδιο!

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι πηρα αυτη την θηκη

 

http://www.ebay.com/itm/New-Sand-feeling-Matte-Frosted-Hard-cover-case-Lenovo-S750-Cell-Phone-/390765287572?pt=US_Cell_Phone_PDA_Cases&var=&hash=item99b77aacd0

 

ειναι σκληρο πλαστικο και πιο ακριβη απο τις σιλικονατες,αλλα εχει πολυ καλη αφη και γενικα πολυ καλη ποιοτητα.

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...