Jump to content

Lenovo s750


basdel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]εσυ ετσι ακριβως το εκανες? εγω που εχω βάλει μονος μου το recovery εδω και κανα μηνα απλα πεταω το zip στην καρτα και κανω τα υπολοιπα βηματα?Μπορει καποιος να μου απαντησει αν κανω το εξης??Περναω αλλη ρομ αλλα θελω να γυρισω στην παλια τι κανω?Απλα κανω recovery το παλιο αρχειο back up που εχω φτιαξει με την παλια ρομ?Το αρχειο maranl ειναι η rom?ειναι διαφορετικη rom απο αυτη?andrea_d86-lenovos750-4.2.2-131218

Edited by killer125
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[/color]εσυ ετσι ακριβως το εκανες? εγω που εχω βάλει μονος μου το recovery εδω και κανα μηνα απλα πεταω το zip στην καρτα και κανω τα υπολοιπα βηματα?Μπορει καποιος να μου απαντησει αν κανω το εξης??Περναω αλλη ρομ αλλα θελω να γυρισω στην παλια τι κανω?Απλα κανω recovery το παλιο αρχειο back up που εχω φτιαξει με την παλια ρομ?Το αρχειο maranl ειναι η rom?ειναι διαφορετικη rom απο αυτη?andrea_d86-lenovos750-4.2.2-131218

Το πρώτο που ρωτάς, ναι έτσι είναι.

Τα πρώτα δεν ξέρω να στα απαντήσω στα σίγουρα γιατί δεν τα έχω κάνει. Υποθέτω όμως ότι με το firmware που έχει CWM θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στο μέλλον...

Η ROM ναι, είναι η ίδια που αναφέρεις. Είναι η ROM του Ιταλού. Δεν μπορούσα να κατεβάζω από το MEGA.nz και την κατέβασα από αλλού.

Μιά μικρή επιφύλαξη έχω , μήπως δεν είναι και η πιο τελευταία αλλά δε με νοιάζει αφού δουλεύουν όλα μια χαρά....

Αν μπορείς να κατεβάσεις του Ιταλού απευθείας, βάλε εκείνη...

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και άσχετος , θα γράψω τι έχω καταλάβει εγώ.

Το βασικό είναι να ξεκινήσεις από ένα firmware που συμπεριλαμβάνει ένα πρόγραμμα CWM Recovery.

Το firmware της minideal δεν έχει κάτι τέτοιο. Πρέπει λοιπόν να βρεις ένα τέτοιο firmware και να το ρίξεις επάνω. Είτε με τη μέθοδο που λέει ο Ιταλός, με πρόγραμμα flashtools δηλαδή, είτε να φορτώσεις στη μνήμη του κινητού ένα αρχείο recovery.img και να κάνεις recovery με κάποιο πρόγραμμα όπως το mobile uncle tools .

Πάμε λοιπόν:

1) Κατεβάζεις στο πησί σου αυτό

https://rapidshare.com/share/F03A3F44695DC00CDA1E85A04FAE568B

Έχει μέσα δύο αρχεία , ένα μικρό recovery.img και ένα μεγάλο maranl.zip.

2) Πας στο Play Store, βρίσκεις το mobile uncle tool και το κατεβάζεις. Αν έχεις το firmware του etotalk, μάλλον το έχει μέσα το mobile uncle και δε χρειάζεται να το κατεβάσεις.

3) Φορτώνεις στη μνήμη του κινητού το μικρό αρχείο recovery.img και μετά με το mobile uncle πας Recovery Update και κάνεις recovery από το recovery.img. Μετά έχεις CWM Recovery, δηλαδή αν σβήσεις το κινητό και το ξανα ανοίξεις πατώντας ταυτόχρονα το volume + (δυνάμωμα έντασης σα να λέμε) σε βγάζει σε μενού recovery.

4) Φορτώνεις στην κάρτα του κινητού το αρχείο maranl.zip

5) Κλείνεις κινητό, ανοίγεις με το volume + πατημένο και βγαίνεις σε μενού CWM recovery .

6) Πηγαίνοντας πάνω κάτω στις επιλογές με χρήση του πλήκτρου volume, φτάνεις στην επιλογή install zip. Εκεί πατάς μια φορά το πάνω κουμπί power και την επιλέγεις. Μετά πας στην επιλογή "choose zip from scard" και την επιλέγεις πάλι με το πάνω κουμπί power.

7) Βρίσκεις το αρχείο maranl.zip και το επιλέγεις. Σε ρωτάει κάτι στα ξένα και του λες Yes.

8) Περιμένεις να τελειώσει και μόλις επανέρθει στο προηγούμενο μενού επιλέγεις "+++++Go Back+++++"

9) Μετά επιλέγεις wipe data/factory reset" και μετά "Yes -- delete all user data" και μετά- Select "reboot system now"

10) Η Παναγιά μαζί σου! Επαναλαμβάνω, εγώ τα έκανα όπως τα έγραφε ένας Γερμανός στο σάιτ του, πήρα το ρίσκο μου και μου έκατσε μια χαρά. Αν μπερδευτείς, δεν έχω ιδέα πως να σε βοηθήσω. Επίσης τα αρχεία που έχω ανεβάσει στο RS δεν είναι δικά μου, ούτε θα μείνουν εκεί πολύ καιρό....

 

Ευχαριστώ την έβαλα και εγώ ! Όλα δουλεύουν μια χαρά... :)

Αλλά έχω ένα άλλο πρόβλημα. Η κάρτα sim μου cosmote δεν μου βγάζει ποτέ σήμα και μου γράφει ΜΗ ΕΓΚΥΡΟ ΙΜΕΙ. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει;

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και άσχετος , θα γράψω τι έχω καταλάβει εγώ.

Το βασικό είναι να ξεκινήσεις από ένα firmware που συμπεριλαμβάνει ένα πρόγραμμα CWM Recovery.

Το firmware της minideal δεν έχει κάτι τέτοιο. Πρέπει λοιπόν να βρεις ένα τέτοιο firmware και να το ρίξεις επάνω. Είτε με τη μέθοδο που λέει ο Ιταλός, με πρόγραμμα flashtools δηλαδή, είτε να φορτώσεις στη μνήμη του κινητού ένα αρχείο recovery.img και να κάνεις recovery με κάποιο πρόγραμμα όπως το mobile uncle tools .

Πάμε λοιπόν:

1) Κατεβάζεις στο πησί σου αυτό

https://rapidshare.com/share/F03A3F44695DC00CDA1E85A04FAE568B

Έχει μέσα δύο αρχεία , ένα μικρό recovery.img και ένα μεγάλο maranl.zip.

2) Πας στο Play Store, βρίσκεις το mobile uncle tool και το κατεβάζεις. Αν έχεις το firmware του etotalk, μάλλον το έχει μέσα το mobile uncle και δε χρειάζεται να το κατεβάσεις.

3) Φορτώνεις στη μνήμη του κινητού το μικρό αρχείο recovery.img και μετά με το mobile uncle πας Recovery Update και κάνεις recovery από το recovery.img. Μετά έχεις CWM Recovery, δηλαδή αν σβήσεις το κινητό και το ξανα ανοίξεις πατώντας ταυτόχρονα το volume + (δυνάμωμα έντασης σα να λέμε) σε βγάζει σε μενού recovery.

4) Φορτώνεις στην κάρτα του κινητού το αρχείο maranl.zip

5) Κλείνεις κινητό, ανοίγεις με το volume + πατημένο και βγαίνεις σε μενού CWM recovery .

6) Πηγαίνοντας πάνω κάτω στις επιλογές με χρήση του πλήκτρου volume, φτάνεις στην επιλογή install zip. Εκεί πατάς μια φορά το πάνω κουμπί power και την επιλέγεις. Μετά πας στην επιλογή "choose zip from scard" και την επιλέγεις πάλι με το πάνω κουμπί power.

7) Βρίσκεις το αρχείο maranl.zip και το επιλέγεις. Σε ρωτάει κάτι στα ξένα και του λες Yes.

8) Περιμένεις να τελειώσει και μόλις επανέρθει στο προηγούμενο μενού επιλέγεις "+++++Go Back+++++"

9) Μετά επιλέγεις wipe data/factory reset" και μετά "Yes -- delete all user data" και μετά- Select "reboot system now"

10) Η Παναγιά μαζί σου! Επαναλαμβάνω, εγώ τα έκανα όπως τα έγραφε ένας Γερμανός στο σάιτ του, πήρα το ρίσκο μου και μου έκατσε μια χαρά. Αν μπερδευτείς, δεν έχω ιδέα πως να σε βοηθήσω. Επίσης τα αρχεία που έχω ανεβάσει στο RS δεν είναι δικά μου, ούτε θα μείνουν εκεί πολύ καιρό....

 

Δοκιμασα και εγω τη ρομ και οντως ειναι πολυ γρηγορη....Με χαλασανε ομως τα εξης...Οταν κανω κληση και σβηνει η οθονη αναβοσβηνουν τα πληκτρα απο κατω για κανα 2 δευτερα...Δεν εχει επιλογες οπως να τερματιζει η κληση με το πληκρο on-off δεν εχει την επιλογη οταν χτυπαει και το σηκωνεις να χαμηλωσει ο ηχος και τετοια επισης και o file browser αλλα καταφερα να τον περασω αλλα δεν εκανε μετα αναβαθμιση ωστε να γινει οπως αυτος που εχουμε τωρα...Αυτο που με χαλαει ομως πιο πολυ ειναι o dialer η επαφες και τα μηνυματα..Θεωρω οτι αυτα τις lenovo ειναι κορυφαια...Προσπαθουσα σημερα απο το πρωι να τα βαλω αλλα δεν... (πηρα τα αρχεια apk απο την ρομ που φοραω και τα εριξα στο zip του ιταλου...) Επισης ο launcher δεν με τρελανε αλλα αυτος αλλαζει ευκολα τουλαχιστον...Αν καποιος μπορει να τα φτιαξει αυτα η να δωσει οδηγιες για να τα κανουμε μονοι μας θα ηταν ΘΕΟΣ!!!Γιατι η ρομ αυτη ειναι απιστευτα γρηγορη και εχει την καρτα sd ως κυρια μνημη...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και εγω τη ρομ και οντως ειναι πολυ γρηγορη....Με χαλασανε ομως τα εξης...Οταν κανω κληση και σβηνει η οθονη αναβοσβηνουν τα πληκτρα απο κατω για κανα 2 δευτερα...Δεν εχει επιλογες οπως να τερματιζει η κληση με το πληκρο on-off δεν εχει την επιλογη οταν χτυπαει και το σηκωνεις να χαμηλωσει ο ηχος και τετοια επισης και o file browser αλλα καταφερα να τον περασω αλλα δεν εκανε μετα αναβαθμιση ωστε να γινει οπως αυτος που εχουμε τωρα...Αυτο που με χαλαει ομως πιο πολυ ειναι o dialer η επαφες και τα μηνυματα..Θεωρω οτι αυτα τις lenovo ειναι κορυφαια...Προσπαθουσα σημερα απο το πρωι να τα βαλω αλλα δεν... (πηρα τα αρχεια apk απο την ρομ που φοραω και τα εριξα στο zip του ιταλου...) Επισης ο launcher δεν με τρελανε αλλα αυτος αλλαζει ευκολα τουλαχιστον...Αν καποιος μπορει να τα φτιαξει αυτα η να δωσει οδηγιες για να τα κανουμε μονοι μας θα ηταν ΘΕΟΣ!!!Γιατι η ρομ αυτη ειναι απιστευτα γρηγορη και εχει την καρτα sd ως κυρια μνημη...

 

παρε οτι αρχεια χρειαζεσαι για dialer απο δω.. http://forum.android.com.pl/f849/app-lenovo-pl-launcher-power-music-ideafriend-calendar-filebrowser-338962/ παντως απ οσο ξερω ο dialer της lenovo δεν υποστηριζει Ελληνικα..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Για dialer έχω βάλει το DW και το Go keyboard και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...

Υπάρχουν και τα apk για premium αν ψάξεις....

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

παρε οτι αρχεια χρειαζεσαι για dialer απο δω.. http://forum.android.com.pl/f849/app-lenovo-pl-launcher-power-music-ideafriend-calendar-filebrowser-338962/ παντως απ οσο ξερω ο dialer της lenovo δεν υποστηριζει Ελληνικα..

 

δεν ειναι μονο dialer..περιλαμβανει και τα μηνυματα ...εμενα με βολευει και μου αρεσει πολυ...γουστα ειναι αυτα!το βρηκα και εγω αυτο το αρχειο αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω....Ξερει καποιος να μου πει πως?ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με πολύ προσοχή όλα αυτά που λέτε. Έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.

1ον) Ακόμα δεν βρήκαμε απάντηση για το τι φταίει με το bluetooth που το γυρνάει σε αεροπλανάκι και είναι για μένα πολύ χρήσιμο.

2ον) για το partition που έχω κάνει την κάρτα μνήνης δεν ξέρω αν δουλεύει καλά αλλά ότι μεταφέρω από εφαρμογές πάνε εκεί.

Του Ιταλού τηνβλέπει όλη σαν κύρια μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

εχω δει απο καιρο την ρομ του ιταλου στο xda αλλα περιμενα να κανετε την αρχη,δωστε κι'αλλες πληροφοριες για την ρομ παιδια.

οταν βρω λιγο χρονο θα κατσω να την βαλω κι'εγω(αν μπορεσω :rolleyes:)

siemens s35i->sony ericsson t100->siemens s65->sony ericsson k750->eten x600->htc diamond->htc diamond 2->xperia ray (ποτέ Nokia :cool:)
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω με πολύ προσοχή όλα αυτά που λέτε. Έχω να κάνω 2 παρατηρήσεις.

1ον) Ακόμα δεν βρήκαμε απάντηση για το τι φταίει με το bluetooth που το γυρνάει σε αεροπλανάκι και είναι για μένα πολύ χρήσιμο.

2ον) για το partition που έχω κάνει την κάρτα μνήνης δεν ξέρω αν δουλεύει καλά αλλά ότι μεταφέρω από εφαρμογές πάνε εκεί.

Του Ιταλού τηνβλέπει όλη σαν κύρια μνήμη?

 

Δεν γινεται σε ολους..Σε εμενα παντως οχι....Επισης με το imei που ειχε ενα αλλος φιλος εγω το μονο που εκανα πριν ξεκινησω το οτιδηποτε ηταν να κανω και ενα backup το ιμει μεσω mobile uncle tools....δεν μου χρειαστηκε βεβαια...Του ιταλου την βλεπει σαν κυρια την καρτα..

Link to comment
Share on other sites

εχω δει απο καιρο την ρομ του ιταλου στο xda αλλα περιμενα να κανετε την αρχη,δωστε κι'αλλες πληροφοριες για την ρομ παιδια.

οταν βρω λιγο χρονο θα κατσω να την βαλω κι'εγω(αν μπορεσω :rolleyes:)

 

Η Ρομ είναι τέλεια! Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα! Το καλυτερο που εμένα με ενδιαφέρει πολύ είναι οτι έχει ως κύρια μνήμη την κάρτα SD ! Επίσης είναι και πολύ όμορφη! Θα την πρότεινα ανεπιφύλακτα ! ;)

Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους . μόλις έβαλα την Andrea και φαίνεται καλη..για να δουμε. Στην εργοστασιακή είχε μια εφαρμογή για backup της lenovo , με την οποία είχα πάρει backup. Σε αυτήν την Ρομ δεν υπάρχει.μήπως μπορεί κάποιος να την ανεβάσει; ευχαριστώ πολύ! :-)

 

Edit: Δεν βρισκει τοποθεσια στις εφαρμογες καιρου..Μεσω δικτυου και wifi. Λυση??

Edit 2 : με ενεργοποιηση του a-gps μεσω gravity απο enginering mode οκ και τοποθεσια.

edit3 : στην καρτελα ρυθμισεις /αντιγραφα ασφαλειας, λειπουν ρυθμισεις, οπως το να παρεις backup στη sd Πχ ή να εισαγεις backup απο αρχειο. Αν εχει κανεις λυση..

Edited by spok
http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καποιος να βοηθησει ωστε να εγκαταστησουμε τον dialer της lenovo στην ρομ του ιταλου....

 

βαλε το apk ιdeafriends απο το πολωνικο site στον φακελο system/app με rout explorer, δωσε τα σωστα permissions οπως εχουν ολα τα υπολοιπα, κανε reboot και λογικα θα ειναι οκ. Αλλα πες μου γιατι θελεις τον συγκεκριμενο dialer τοσο πολυ , περαν του οτι ειναι ομορφος, αφου ΔΕΝ υποστηριζει Ελληνικη αναζητηση.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω πρόβλημα! Δεν έχω ποτέ σήμα και μου γράφει ΜΥ ΕΓΚΥΡΟ ΙΜΕΙ. Η κάρτα μου είναι COSMOTE. Το έχω αναφέρει ξανά αλλά δεν πείρα απάντηση. Ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω; :worry:
Lenovo S750 !
Link to comment
Share on other sites

κανε restore την παλια ρομ...μετα κανε ενα backup to ιμει σου μεσω mobile uncle ξαναπερνα την ρομ και αν εχεις θεμα παλι με το ιμει κανε restore και εισαι ετοιμος....εγω αυτο θα εκανα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

βαλε το apk ιdeafriends απο το πολωνικο site στον φακελο system/app με rout explorer, δωσε τα σωστα permissions οπως εχουν ολα τα υπολοιπα, κανε reboot και λογικα θα ειναι οκ. Αλλα πες μου γιατι θελεις τον συγκεκριμενο dialer τοσο πολυ , περαν του οτι ειναι ομορφος, αφου ΔΕΝ υποστηριζει Ελληνικη αναζητηση.

 

Γιατι για παραδειγμα αν θελω να διαγραψω μια κληση απλα το κραταω πατημενο και σβηνει γιατι εχει πολλες επιλογες στα σμσ και διαφορα τετοια απλα....εχω φαει σκαλωμα...!Το θεμα ειναι οτι εκανα τα παραπανω βηματα αλλα τιποτα..δεν ξερω γιατι...θα ξαναπροσπαθησω αλλα δεν το βλεπω..

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε το κινητο απο etotalk με την etotalk rom και δεν παρουσιαζει κανενα απολυτος προβλημα απο οσα εχετε προαναφερει.

ουτε με τισ επαφες ουτε με το callendar και πανω απο ολα παει σφαιρα..

Αν και ποιος θελει να ρωτησει κατι ευχαριστως

Link to comment
Share on other sites

μολις μου ηρθε το κινητο απο etotalk με την etotalk rom και δεν παρουσιαζει κανενα απολυτος προβλημα απο οσα εχετε προαναφερει.

ουτε με τισ επαφες ουτε με το callendar και πανω απο ολα παει σφαιρα..

Αν και ποιος θελει να ρωτησει κατι ευχαριστως

 

Καλως το δεχτηκες καλοδουλευτο, οντως καταπληκτικο τηλεφωνο..! Μηπως μπορεις να γραψεις τι εκδοση εχει, και αααν μπορεις να ανεβασεις αυτην την ρημαδα την εφαρμογη της lenovo backup&restore απο το system/app , γιατι εχω φαγωθει και δεν υπαρχει πουθενα?!:O :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/grigol/19385/247603/0/120x90.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!Εχω παραγγειλει στις 31/12 απο το etotalk το τηλεφωνο και μεχρι σημερα δεν εχει ερθει. Ειχα επιλεξει το Airmail , μετα απο λιγες μερες μου εδωσαν track ID για το deutsche post μεσα απο το οποιο βρηκα οτι το κινητο ηρθε Ελλαδα και μου λεει The item was scanned in the country of destination Greece at Jan 9, 2014. Unfortunately the country of destination Greece offers tracking and tracing up to the recipient not yet. ΜΕχρι και σημερα δεν εχει ερθει.Να αρχισω να ανησυχω??Φταινε τα ΕλΤα??
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο ΕΛΤΑ tracking και θα το βρεις.το λεει ξεκαθαρα,οτι δεν μπορει η deutsche post να σε ενημερώσει εντός Ελλάδας.αν και θα επρεπε το τοπικό κατάστημα της περιοχής σου να σε ειχε ενημερώσει μεχρι τωρα

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι μπηκα στο ΕΛΤΑ tracking και μου λεει οτι οι κωδικοι δεν ειναι εγκυροι.Ο κωδικος που εχω ειναι της μορφης RX*********DE Edited by pant_85
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει καμια δουλεια η dhl.απλα πρόσεξε μηπως στο copy-paste πήρε και κανένα κενό μπρος ή πισω απο αριθμό εντοπισμού.μου εχει τύχει γιατι έπαιρνε ενα κενό μπροστά και δεν το αναγνώριζε η εφαρμογή.με το αριθμό μπορεις να πας και στα ΕΛΤΑ να στο εντοπίσουν

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω!!Τελικα το προβλημα ηταν με το κενο...Το παρελαβα απο τα ΕΛΤΑ χθες...Μια ερωτηση ακομα : Εχω κατεβασει το google για να κανω αναζητησεις αλλα οταν παταω για να ανοιξει μια σελιδα μου βγαζει μηνυμα οτι δεν βρεθηκε εφαρμογη για ανοιγμα διευθυνσης URL.Τι πρεπει να κανω??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...