Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξερει κανεις, πως μπορω το βραδυ, να παιρνω μονο email απο ενημερωσεις και τπτ αλλο? Τρωει απιστευτη μπαταρια, το αφηνω στο 50% και παει σε 8ωρες στο 25%. Ανετα μου τρωει μιση μερα μπαταρια, τι παιζει?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξερει κανεις, πως μπορω το βραδυ, να παιρνω μονο email απο ενημερωσεις και τπτ αλλο? Τρωει απιστευτη μπαταρια, το αφηνω στο 50% και παει σε 8ωρες στο 25%. Ανετα μου τρωει μιση μερα μπαταρια, τι παιζει?

 

Δεν ειναι λογική αυτη η κατανάλωση. Ρίξε μια ματιά στην οικονομία μπαταρίας να δεις τι τρέχει και έλεγξε τους συγχρονισμούς των mais

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι λογική αυτη η κατανάλωση. Ρίξε μια ματιά στην οικονομία μπαταρίας να δεις τι τρέχει και έλεγξε τους συγχρονισμούς των mais

 

Δεν βγαζω ακρη, δεν φαινεται κατι να κανει μεγαλη καταναλωση. Θελω να βρω τροπο να βαζω το battery saver στο on και οταν ερχονται mail να να με ειδοποιει, αλλα δεν βλεπω στην λιστα την εφαρμογη των mail. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαζω ακρη, δεν φαινεται κατι να κανει μεγαλη καταναλωση. Θελω να βρω τροπο να βαζω το battery saver στο on και οταν ερχονται mail να να με ειδοποιει, αλλα δεν βλεπω στην λιστα την εφαρμογη των mail. :worry:

 

Τσέκαρες τον συγχρονισμό των mails? Πολλές φορές έχουν δημιουργήσει προβλήματα. Ειδικά το Gmail. Έλεγξε και στην τελική διέγραψέ τον και ξαναδημιούργησέ τον.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χθες (προχθές; ) κατέβηκε ενημέρωση για Lumia Camera (με επίσημη Cyan είμαι). Έχω καιρό να ενημερωθώ, προς τι η ενημέρωση, έχουμε κανένα νέο feature (που ακόμη δεν εντόπισα...; ).
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο μήνα με έχει ταράξει στα κολλήματα. Μαύρες οθόνες και δεν ανταποκρινεται σε τίποτα. Του εκανα μια επαναφορά εργοστασιακών μπας και, αλλά παλι τα ιδια. Μου το κανει σχεδόν κάθε μέρα. Τι λετε, δεν το γλιτωνω το Nokia care? Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω και δυσάρεστη εμπειρία απο αυτους ( αρβατο γαρ).

 

Λοιπόν, ένα update για τα παραπάνω. Έκανα επαναφορά (hard reset) του τηλεφώνου, και τελικά το πρόβλημα με τα παγώματα συνεχίζεται. Το έψαξα λίγο σε σχετικά φορουμ και το πρόβλημά μου είναι τελικά συχνό και γνωστό στη MS, όπως φαίνεται και στο παρακάτω link:

http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-wp-81-freezing-issues-with-lumia-925-and-1020-patch-on-the-way

Το γεγονός δε πως όταν παγώνει και του κάνεις αναγκαστικά soft reset, αν το έχεις μόνο με WIFI και όχι με ενεργοποιημένη τη sim ανήγει με ημερομηνία 22 Μαίου με ξεπερνάει :ninja:.

Τι να κάνω ρε παιδιά? Να το παω σε Nokia Care για αλλαγή ρομ μπας και... (γιατί για να το πανε για σερβις σε arvato είναι out of the question:mad::mad:) η να περιμένω την denim?

Σε εσας δεν το έχει κάνει ποτέ? Τι εκδόσεις έχετε?

Ενδεικτικα το δικό μου έχει

Εκδοση ΛΣ 8.10.12393.890

Αριθμός αναθεώρησης υλικολογισμικού 3051.50009.1424.0003

Αριθμός αναθεώρησης υλικού 4.4.0.2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ένα update για τα παραπάνω. Έκανα επαναφορά (hard reset) του τηλεφώνου, και τελικά το πρόβλημα με τα παγώματα συνεχίζεται. Το έψαξα λίγο σε σχετικά φορουμ και το πρόβλημά μου είναι τελικά συχνό και γνωστό στη MS, όπως φαίνεται και στο παρακάτω link:

http://www.neowin.net/news/microsoft-confirms-wp-81-freezing-issues-with-lumia-925-and-1020-patch-on-the-way

Το γεγονός δε πως όταν παγώνει και του κάνεις αναγκαστικά soft reset, αν το έχεις μόνο με WIFI και όχι με ενεργοποιημένη τη sim ανήγει με ημερομηνία 22 Μαίου με ξεπερνάει :ninja:.

Τι να κάνω ρε παιδιά? Να το παω σε Nokia Care για αλλαγή ρομ μπας και... (γιατί για να το πανε για σερβις σε arvato είναι out of the question:mad::mad:) η να περιμένω την denim?

Σε εσας δεν το έχει κάνει ποτέ? Τι εκδόσεις έχετε?

Ενδεικτικα το δικό μου έχει

Εκδοση ΛΣ 8.10.12393.890

Αριθμός αναθεώρησης υλικολογισμικού 3051.50009.1424.0003

Αριθμός αναθεώρησης υλικού 4.4.0.2

 

Σημερα μου εμφανίστηκε κ μενα πρωτη φορα. 2 φορες το επαθα την πρωτη φορα εκανα hard reset και την δευτερη soft και φοβαμαι οτι θα το ξαναπαθω συντομα. Καμια λυση? Αν το παω σε nokia care θα πληρωσω για αυτο? θεωρητικα ειναι στην εγγύηση απλα επειδη μου ειχε σπασει η οθονη και μου την αλλαξαν σε μαγαζι εκτος νοκια δεν ξερω αν ισχυει ακομα η εγγυηση

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να αναβαθμίστηκε η Lumia camera του φίλου Paok και να είδε τις διαφορες...που κι εγώ παρατήρησα μετά το τελευταίο update της εφαρμογής...Το denim είναι απλά bug

 

Ποιο ειναι το τελευταιο update σε καμερα??

Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι το τελευταιο update σε καμερα??

 

http://www.windowsphone.com/s?appid=bfd2d954-12da-415c-ad99-69a20f101e04

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχω το περίφημο πρόβλημα με τη χαμηλή ένταση κατά τη διάρκεια της κλήσης. Ακόμα και στο 10/10 με δυσκολία ακούω το συνομιλητή μου και αν υπάρχει θόρυβος στο περιβάλλον (αυτοκίνητα στο δρόμο ή να είμαι μέσα σε καφετέρια) δεν ακούω τίποτα. το προτείνετε να κάνω; Θα μπορούσε να λυθεί το θέμα με άλλη ρομ (vodafone branded) ή υπάρχει πρόβλημα στο hardware. Παιδιά περιμένω της προτάσεις σας γιατί κατα τα άλλα το γουστάρω πολύ.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το ιδιο προβλημα εχω..Με rom voda ειμαι αν και εχω κανει 2-3 αλλαγες rom αλλα δεν ειδα καποια αλλαγη

Το παραξενο ειναι οτι στην αρχη σιγουρα δεν ηταν τοσο χαμηλα γιατι θυμαμαι το ειχα στο 6-7 επιπεδο εντασης,τωρα κι εγω στο 10 και με δυσκολευει..Εχω βρει θεραπεια με ενα bt hands free βασικα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Μετακίνησε λίγο το τηλέφωνο στο αυτί και θαύμα! Ακούγεται! Λάθος θέση μεγαφώνου

εισαι τεχνικος?

φίλε μου το τηλέφωνο ακουγόταν μια χαρά παλιότερα. Σε σύγκριση με άλλα τώρα παιζει πάρα πολύ χαμηλά. Δεν ισχύει αυτό που πρότεινες.

φιλε μου αυτο το προβλημα το ειχε και ενας φιλος μου και ειναι προβλημα σε καποια 1020.πηγαινε το πισω με την εγγυηση και θα στο αλλαξουνε :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θεωρείται πως εξακολουθεί να αξίζει η αγορά του 1020 σήμερα; Οι τιμές έχουν πέσει αλλά πλην της κάμερας τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του 1020 είναι μάλλον παρωχημενα ακόμα κι αν τα WP8 είναι ιδιαίτερα ελαφριά ενώ ήδη ακούγονται φήμες για το 1030 κι ας μην επιβεβαιωνονται επίσημα.

 

Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι παρότι το 1020 θεωρείται ακόμα κορυφή από άποψη κάμερας πλέον η ψαλίδα αρχίζει να κλείνει οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάω σε WP8 που ειλικρινα δεν μου αρέσουν μόνο για την πολύ καλή κάμερα ή να κοιτάξω πχ τις υπόλοιπες προτάσεις του Android πχ Ζ3.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Θεωρείται πως εξακολουθεί να αξίζει η αγορά του 1020 σήμερα; Οι τιμές έχουν πέσει αλλά πλην της κάμερας τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του 1020 είναι μάλλον παρωχημενα ακόμα κι αν τα WP8 είναι ιδιαίτερα ελαφριά ενώ ήδη ακούγονται φήμες για το 1030 κι ας μην επιβεβαιωνονται επίσημα.

 

Αυτό που με προβληματιζει είναι ότι παρότι το 1020 θεωρείται ακόμα κορυφή από άποψη κάμερας πλέον η ψαλίδα αρχίζει να κλείνει οπότε αναρωτιέμαι αν αξίζει να πάω σε WP8 που ειλικρινα δεν μου αρέσουν μόνο για την πολύ καλή κάμερα ή να κοιτάξω πχ τις υπόλοιπες προτάσεις του Android πχ Ζ3.

 

Η ψαλίδα στην κάμερα καλά κρατεί. Το 1020 είναι ακόμα αλλού.

Όσο για το 1030 ειναι ακομα πολύ μακριά και σκέψου πως τους πρώτους μήνες οι τιμές του θα είναι στον θεό.

Επίσης σήμερα η τιμή του 1020 είναι παρα πολύ καλή (267€ καινούριο, 170€ μεταχειρισμένο). Αν σου αρέσουν τα WP τότε μη το σκέφτεσαι. Έρχονται και τα windows 10 (τα οποια θα πάρει το 1020).....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τα WP δεν με τρελαινουν αλλά το 1020 το προοριζω για τα βασικά (τηλέφωνα, φωτογραφίες και Internet) καθώς για το σπίτι έχω άλλες εναλλακτικές. Εναλλακτικά σκεφτόμουν και το 1520 αλλά είμαι ήδη καλυμμένος με το Z Ultra και θα ήθελα κάτι πιο μικρό. Άρα φαντάζομαι πως το 1020 είναι ταμαμ.

 

Και κάτι τελευταίο. Η καθυστέρηση από φωτογραφία σε φωτογραφία είναι τόσο ενοχλητική όσο λένε κάποιοι και όσο φαίνεται και στο YouTube. Επίσης από άποψη μπαταρίας με μέτρια χρήση την βγάζει την μέρα;

 

Και κατι τελευταίο. Να πάρω το 64αρι ή θα είμαι ΟΚ με το 32αρι; Στο Skroutz τα 1020 είναι branded ή unbranded;

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως τα WP δεν με τρελαινουν αλλά το 1020 το προοριζω για τα βασικά (τηλέφωνα, φωτογραφίες και Internet) καθώς για το σπίτι έχω άλλες εναλλακτικές. Εναλλακτικά σκεφτόμουν και το 1520 αλλά είμαι ήδη καλυμμένος με το Z Ultra και θα ήθελε κάτι πιο μικρό. Άρα φαντάζομαι πως το 1020 είναι ταμαμ.

 

Και κάτι τελευταίο. Η καθυστέρηση από φωτογραφία σε φωτογραφία είναι τόσο ενοχλητική όσο λένε κάποιοι και όσο φαίνεται και στο YouTube. Επίσης από άποψη μπαταρίας με μέτρια χρήση την βγάζει την μέρα;

 

Η καθυστέρηση είναι σχετικη (δυο δευτερόλεπτα). Ενοχλητική ως ένα σημείο αλλά όχι και τόσο τραγική. Νομίζω πως έρχεται update που βελτιώνει λίγο το παραπάνω αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Μπαταρία με σκληρή χρήση βγάζει μια ημέρα. Με χαλαρότερη πας ανετότατα στη 1,5

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η καθυστέρηση είναι σχετικη (δυο δευτερόλεπτα). Ενοχλητική ως ένα σημείο αλλά όχι και τόσο τραγική. Νομίζω πως έρχεται update που βελτιώνει λίγο το παραπάνω αλλά δεν είμαι και σίγουρος.

Μπαταρία με σκληρή χρήση βγάζει μια ημέρα. Με χαλαρότερη πας ανετότατα στη 1,5

 

ναι συμφωνω σε αυτο.προσωπικα δε με ενοχλει η καθυστερηση που εχει.δε τραβαμε και γαμο για να πιασουμε τη στιγμη που θελουμε.αυτο με το update που λες δε ξερω κατα ποσο σιγουρο ειναι μιας και ακουσα οτι θα μπει στα νεα μοντελα πιο πολυ η νεα εφαρμογη που θα κανει πιο γρηγορα και τα παλια μοντελα θα μεινουν ως εχει με αυτο το μικρο lag

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα ακουστικού? θα με κράξετε πάλι αλλά εγώ σώθηκα.

Στην σχισμή του ακουστικού υπάρχει μια μεμβράνη με πόρους μικρούς, η σκόνη τους κλείνει.

Η δική μου λύση είναι με μια ψιλή καρφίτσα να κάνω τρυπούλες στην μεμβράνη και εκ θαύματος το ηχείο με ξεκουφαίνει πάλι. Πίσω από την μεμβράνη δεν υπάρχει ηχείο αλλά μεταλλο το ηχείο είναι αριστερά και είναι προστατευμένο, και ναι είμαι τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά όλα ωραία αλλά πότε θα δούμε αυτή την Denim με την καινούρια Lumia camera;Πολύ το καθυστερούν και κοντεύει και τέλος του έτους που υποτίθεται θα ξεκινούσε για το1520 και το 930!!!Πρέπει πάντως η Μs να επιταχύνει λίγο τις αναβαθμίσεις που δίνει...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά.

 

Ακόμα πάντως δεν έχω ασχοληθεί. Απλά το άνοιξα και βλέποντας το σήμα της Nokia με έπιασε μια χαρμολυπη. Από την μία ειλικρινα λυπάμαι που η Nokia όπως την ξέραμε δεν υπάρχει πια αλλά από την άλλη χαίρομαι που έστω και καθυστερημένα πήρα το 1020.

 

Τα υπόλοιπα μόλις ασχοληθώ σοβαρά μαζί του.

 

Κανονισε να γινεις φανατικος υποστηρικτης τωρα. :lol:

 

Περα απο την πλακα και εγω για τα 41mp το πηρα, αλλα δεν ειναι κακο λειτουργικο, θελει πολυ δουλεια ακομα που εν μερει θα γινει απο το κοντινο update των 8.1 και πιο ολοκληρωμενα στην εκδοση 10, εδω θα ειμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Πολύ καλή φωτογραφική και πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Επίσης τα βασικά (τηλέφωνα, Internet κτλ) τα κάνει απροβληματιστα οπότε ο στόχος επιτευχθη. Α, και το μικρό μέγεθος του σε σχέση με το Note 2 και το Ζ Ultra μου είναι καλοδεχουμενο για χρήση τηλεφώνου. Κάτι πάντως που με προβλημάτισε είναι 1-2 κολλήματα που έφαγε χωρίς λόγο.

 

Από εκεί και πέρα βέβαια τα WP8 είναι πολύ πίσω από το Android τόσο ως λειτουργικό όσο και ως εφαρμογές. Δεν λέω μια χαρά ελαφρύ και smooth είναι αλλά κάποιες ελλείψεις είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Πχ είναι δυνατόν στο notification center να έχεις μόνο 4 shortcut και κανένα από αυτά να μην είναι για τα Mobile data και να καταφευγω σε τρίτες εφαρμογές; Είναι δυνατόν να μην μπορώ να επιλέξω την φωτεινότητα που θέλω και να έχω μόνο 3 επιλογές; Όσο για τo settings menu είναι ένας αχτραμας με τις επιλογές να είναι σε εντελώς τυχαία σειρά και χωρίς καμία λογική.

 

Όσο για τις εφαρμογές το look & feel τους ειναι πολύ πίσω από τις αντίστοιχες του Android ενώ κάποιες από αυτές έχουν τελευταία ενημέρωση πριν κάποιους μήνες. Τι να πω, ελπίζω να φτιάξουν στο μέλλον.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...