Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις αρχές της προσφοράς είχα διαβάσει τουλάχιστον καναδυό ακόμη περιπτώσεις που πέτυχαν συσκευη VF GR με το data sense μέσα, σε κάτι λίγα κομμάτια στις αρχές ξεχάσανε να βάλουν χέρι, μετά έπεσε ράβδος λέει lol
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν θυμάμαι καλά το data sense υπάρχει στην Amber της voda αλλά δεν υπάρχει στην Black. Οπότε αν περάσεις από amber σε black με update παραμένει. Αν όμως περάσεις με φλασάρισμα ή κάνεις μετά hard reset χάνεται γιατί μπαίνει η Black καθαρή.

Και για να το ολοκληρώσω στο 8.1 υπάρχει data sense σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

VF GR ? :confused:

Screenshto απ' τις πληροφορίες της συσκευής θέλουμε...

 

Παρακάτω επισυνάπτω screenshot

 

 

 

Αν θυμάμαι καλά το data sense υπάρχει στην Amber της voda αλλά δεν υπάρχει στην Black. Οπότε αν περάσεις από amber σε black με update παραμένει. Αν όμως περάσεις με φλασάρισμα ή κάνεις μετά hard reset χάνεται γιατί μπαίνει η Black καθαρή.

Και για να το ολοκληρώσω στο 8.1 υπάρχει data sense σε κάθε περίπτωση.

 

Και εγώ έτσι θυμάμαι όταν είχα τα προηγούμενα Vodafone αλλά θα δείξει γιατί θα του κάνω Hard reset αύριο να το στήσω καθαρό, θα δω και θα πω.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το data sense υπάρχει στην Amber της voda αλλά δεν υπάρχει στην Black. Οπότε αν περάσεις από amber σε black με update παραμένει. Αν όμως περάσεις με φλασάρισμα ή κάνεις μετά hard reset χάνεται γιατί μπαίνει η Black καθαρή.

Και για να το ολοκληρώσω στο 8.1 υπάρχει data sense σε κάθε περίπτωση.

 

Με Hard Reset δεν αλλάζει τίποτα αν έχεις φλασάρει το κινητό (είτε εσύ είτε κάποιο Νόκια Care)...

 

Δηλ αν φλασάρεις Γερμανική ρομ για παράδειγμα, όταν κάνεις hard reset, θα σε επαναφέρει σε αυτή και όχι σε μία branded όπως η ρομ της Vodafone...

Ακόμα και τα 8.1 να βάλεις μόλις κάνεις hard reset θα σε επαναφέρει στα 8.1...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το data sense υπάρχει στην Amber της voda αλλά δεν υπάρχει στην Black. Οπότε αν περάσεις από amber σε black με update παραμένει. Αν όμως περάσεις με φλασάρισμα ή κάνεις μετά hard reset χάνεται γιατί μπαίνει η Black καθαρή.

Και για να το ολοκληρώσω στο 8.1 υπάρχει data sense σε κάθε περίπτωση.

 

Είχαμε δίκιο

τελικά.

Έκανε Hard reset και. ... πάει το data sense :)

 

 

 

 

Παρακάτω επισυνάπτω screenshot

 

Και εγώ έτσι θυμάμαι όταν είχα τα προηγούμενα Vodafone αλλά θα δείξει γιατί θα του κάνω Hard reset αύριο να το στήσω καθαρό, θα δω και θα πω.

 

 

Με Hard Reset δεν αλλάζει τίποτα αν έχεις φλασάρει το κινητό (είτε εσύ είτε κάποιο Νόκια Care)...

 

Και όμως, πάει το data sense

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Είχαμε δίκιο

τελικά.

Έκανε Hard reset και. ... πάει το data sense :)

 

Και όμως, πάει το data sense

 

Είχες φλασάρει unbranded rom και μετά το hard reset σε γύρισε στην branded της Vodafone? :shock:

Απίθανο μου φαίνεται...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήταν με voda.

Βλέπω τρεις επιλογές για να ξαναδείς datasense

1. φλασάρεις unbranded black με άλλο product code

2. downgrade σε amber και update σε black διατηρώντας το voda product code

3. καλώς ώρισες στα 8.1 με οποιοδήποτε product code

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις πρώτα την black σωστά. Σε διαφορετική περίπτωση θα έχεις 8.1 OS με amber firmware και δεν το θέλεις αυτό. Νομίζω μετά δεν θα μπαίνει το black firmware γιατί είναι πακέτο με OS μικρότερης έκδοσης.
Link to comment
Share on other sites

Είχες φλασάρει unbranded rom και μετά το hard reset σε γύρισε στην branded της Vodafone? :shock:

Απίθανο μου φαίνεται...

Οχι βρε συ.

Αν είχα θα με γυρνούσε στη rom που θα είχα βάλει αν έκανα Hard reset.

 

 

 

Προφανώς ήταν με voda.

Βλέπω τρεις επιλογές για να ξαναδείς datasense

1. φλασάρεις unbranded black με άλλο product code

2. downgrade σε amber και update σε black διατηρώντας το voda product code

3. καλώς ώρισες στα 8.1 με οποιοδήποτε product code

 

Δε με ενδιαφέρει καθόλου το data sense καθώς έχω ενημέρωση οπότε θέλω με 1 απλό SMS αλλά θα πάρω τη 3 επιλογή, γιαυτό άλλωστε ξαναπήρα το 1020 να δω τα 8.1 με σκοπό αν μου αρέσουν τόσο ίσως κάνω τα wp πρώτη συσκευή.

Απλά το αργώ λίγο να βεβαιωθώ για το ποιόν της μπαταρίας.

Πάντως σε 2 μέρες που το έχω πάει σχετικά καλά οπότε από βδομάδα πάμε για update :)

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε συ.

Αν είχα θα με γυρνούσε στη rom που θα είχα βάλει αν έκανα Hard reset.

 

Ναι οκ... Εγώ δεν κατάλαβα τι λέγατε στην προηγούμενη συζήτηση σας και δεν διάβασα όλα τα ποστ... Νομιζα ότι μιλάγατε για ήδη φλασαρισμένη συσκευή...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις πρώτα την black σωστά. Σε διαφορετική περίπτωση θα έχεις 8.1 OS με amber firmware και δεν το θέλεις αυτό. Νομίζω μετά δεν θα μπαίνει το black firmware γιατί είναι πακέτο με OS μικρότερης έκδοσης.

 

Για να βαλεις την 8.1 πρεπει να εχεις εγκατεστημενη την black

Link to comment
Share on other sites

Για να βαλεις την 8.1 πρεπει να εχεις εγκατεστημενη την black

υπάρχουν μοντέλα και product codes που δεν έχουν ακόμα την black. το παραπάνω σενάριο δεν είναι απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν μοντέλα και product codes που δεν έχουν ακόμα την black. το παραπάνω σενάριο δεν είναι απίθανο.

 

Αμα εχεις Amber και πας να βαλεις την 8.1 θα σου περασει και το update ths Nokia(Black).

Επισης με την επισημη 8.1 θα ειναι ενσωματωμενη και η Nokia cyan...πακετο πανε αυτα

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ! Νομιζω εχω καταληξει σε ενα συμπερασμα & ΘΕΛΩ τη βοηθεια σας... ΝΟΜΙΖΩ οτι οταν φορτιζω απο USB το κινητό ( ειτε γιατι κανω μεταφορά φωτογραφιες ειτε για διαφορους λογους ) η μπαταρια μετα αδιαζει γρηγορα... το κανει συνεχεια οταν το φορτιζω απο USB! το εβγαλα 10 απο τη φορτιση με USB & στις 12 ειχα 81% με 2 φωτογραφιες και λιγο Facebook ( ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΠΑΝΤΑ ΕΝΕΡΓΗ )

 

Απο ρευμα οταν το φορτιζω κραταει στο 100% κανενα 2ωρο χαλαρα...

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΣ! Νομιζω εχω καταληξει σε ενα συμπερασμα & ΘΕΛΩ τη βοηθεια σας... ΝΟΜΙΖΩ οτι οταν φορτιζω απο USB το κινητό ( ειτε γιατι κανω μεταφορά φωτογραφιες ειτε για διαφορους λογους ) η μπαταρια μετα αδιαζει γρηγορα... το κανει συνεχεια οταν το φορτιζω απο USB! το εβγαλα 10 απο τη φορτιση με USB & στις 12 ειχα 81% με 2 φωτογραφιες και λιγο Facebook ( ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΠΑΝΤΑ ΕΝΕΡΓΗ )

 

Απο ρευμα οταν το φορτιζω κραταει στο 100% κανενα 2ωρο χαλαρα...

 

Αυτό παρατηρώ κι εγώ τώρα που το έχω φορτίσει με usb, τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία και χρησιμοποιώ μόνο viber.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν έχει αναφερθεί το αντίθετο. Ότι η φόρτιση με usb είχε καλύτερα αποτελέσματα.

Αποφασίστε επιτέλους......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν έχει αναφερθεί το αντίθετο. Ότι η φόρτιση με usb είχε καλύτερα αποτελέσματα.

Αποφασίστε επιτέλους......:lol:

 

Πολύ δύσκολο... Πέφτει πολύ γρήγορα από το usb

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παρατηρώ κι εγώ τώρα που το έχω φορτίσει με usb, τελειώνει πιο γρήγορα η μπαταρία και χρησιμοποιώ μόνο viber.

 

Δεν ξέρω αν το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος, αλλά συγκεκριμένα το Viber καταναλώνει όσο είμαι μέσα στην εφαρμογή απίστευτα γρήγορα την μπαταρία και επιπλέον κάνει τη συσκευή μου να θερμαίνεται έντονα στο πίσω μέρος. Τελευταία, δεν τη χρησιμοποιώ και την έχω απενεργοποιήσει από το παρασκήνιο (στα 8.1) και με μέτρια χρήση κρατά η μπαταρία πάντα πάνω από ένα 24ωρο από το 100% μέχρι το 20% περίπου που φορτίζω. Έχω ένα κίτρινο με unbranded ROM και από την πρώτη μέρα που το πήρα είμαι απίστευτα ικανοποιημένος, με μικρή εξαίρεση τη διάρκεια της μπαταρίας που κάποιες φορές με έντονη χρήση μειώνεται αρκετά (όταν είμαι συνεχώς WiFi ή δεδομένα και συνεχώς γράφω σε Skype ή σερφάρω).

 

Γενικά, άριστες εντυπώσεις. Και τώρα να ξαναδιάλεγα συσκευή, αυτήν θα έπαιρνα. Μπράβο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η χρήση data(ειδικά σε 3G) και οθόνης γονατίζει τη συσκευή.

Και όχι μόνο το 1020, και το iphone γνωστού έτσι κάνει και άλλες συσκευές.

Αλλά ειδικά στα wp υπάρχει πιο έντονο θέμα.

Και τώρα που καλώς ή κακώς αυτές οι συσκευές είναι προέκταση του χεριού μας καθώς οι πιο πολλοί της παίρνουν για να είναι on line συνεχώς(είτε για Facebook, είτε για viber,browsing etc) υπάρχει θέμα.

Εγώ πάντως αν δεν είχα το νοτε 3 στο τσαντάκι μου δε θα τη πάλευα και λόγο που έχω μάθει σε μεγάλες οθόνες και κυρίως ότι η μπαταρία του 1020 κάνοντας(θεωρητικά) τα ίδια πράγματα δε θα με έβγαζε ούτε έως το μεσημέρι.

Σα τηλέφωνο χωρίς πολύ 3G κρατάει 1 χαρά.

Και η λειτουργία της κάμερας τραβάει ρεύμα επίσης αλλά ξαναλέω εκτός των θηριων στυλ note 3 και LG G2 λίγο ή πολύ όλα έχουν Θέμα.

Το καλό είναι ότι δε μπορείς να κάτσεις και πολύ ώρα κάνοντας chat στο fb or viber με συσκευές σα το 1020 ή πόσο μάλλον να κάνεις browsing οπότε για 1 γρήγορη ενημέρωση ή λίγο chatting θα σε βγάλει η μέρα.

Όσο για τη φόρτιση από USB λίγο του ότι γίνεται πιο αργά είναι πιο καλό για τη μπαταρία μακροπρόθεσμα αλλά θέλει ποοολυ ώρα έως να φορτίσει στα αληθινά 100% πράγμα μη πρακτικό στη καθημερινότητα.

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

αυτες τις μερες που αποφασισα να το παρω δε το βρισκω στη vodafone..μονο σε ενα καταστημα στο skroutz στα 350 το smarties.το ξερετε;;ειναι εμπιστο;;

 

Απο οτι εχω ακουσει ΕΙΝΑΙ! Και να μην εινια που λεει ο λογος τι θα σου κανουν ? θα σου δωσουν μουφα κινητο ? ΔΥΣΚΟΛΟ το καταστημα ειναι ΧΡΟΝΙΑ δεν βγηκε χθες... Επισης, αν η συσκευη ειναι ελλατοματικη ΑΝ δεν δινει DOA το κατάστημα πας σε ενα Nokia Care ( ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ) και εχεις να κανεις μαζι τους...

 

Δεν νομιζω να υπαρχει λογος να το σκεφτεσαι αν θελεις το κινητο & ΔΕΝ σου περισσεύουν ( οπως στους περισσοτερους μας ) τα χρηματα για να το παρουμε απο πλαισιο κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όντως όταν φορτίζω με USB η διαρκεια της μπαταρίας είναι μικρότερη. Και στο 925 που είχα και στο 1020 τώρα. Μη σου πω και το bb που είχα πιο πριν. Γενικα αυτο ισχύει χωρίς να καταλαβαίνω το λόγο.
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω απο τον κοσμο του αντροιντ στα wp με αυτο το τηλεφωνο. Αλλα αν ειναι,θα το παρω του χρονου τετοια περιπου εποχη, αν το βρισκω. Γενικα μου το προτινετε ή να περιμενω για καινουργια μοντελα; Θελω να το παρω του χρονου οταν θα εχει πεσει ακομα χαμηλοτερα η τιμη. Σκεφτομαι βεβαια και το 930 που θα εχει πεσει αρκετα η τιμη του αλλα ειμαι σε διλημα. Τι λετε;
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...