Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τα νευρα μου..... Πηρα την πεμπτη το Lumia 1020 απο το πλαισιο προς 349€ (ηταν το τελευταιο)... Η μπαταρια του δεν κραταει πανω απο 5 ωρες.... Παρολο που του εχω κανει πληρεις φορτισεις, τα ιδια... Εχω βαλει και ενα προγραμμα παρακολουθησης της μπαταριας και μου δινει ως ταχυτητα αποφορτισης 11,52% την ωρα...:blink: Τωρα η μπαταρια ειναι στο 43% και μου δινει 3 ωρες και 44 λεπτα μεχρι να αποφορτιστει, αλλα δεν λεει την αληθεια... το φορτισα μεχρι τις 16:50 στο 100% και μεχρι 20:30 ειχε πεσει στο 16% !!!! Λετε να εχει προβλημα....ο φορτιστης???:lol::lol::lol::p:p

 

Εχω δοκιμασει παντως να κλεισω οτι εχετε προτεινει κατα καιρους για να μειωθει η καταναλωση, αλλα δεν....

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικά βγάλε την εφαρμογή της μπαταρίας καθώς όλες καταναλώνουν αρκετή ενέργεια... Έπειτα κάνε ένα soft reset και αν δεν γίνει τίποτα hard reset
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου..... Πηρα την πεμπτη το Lumia 1020 απο το πλαισιο προς 349€ (ηταν το τελευταιο)... Η μπαταρια του δεν κραταει πανω απο 5 ωρες.... Παρολο που του εχω κανει πληρεις φορτισεις, τα ιδια... Εχω βαλει και ενα προγραμμα παρακολουθησης της μπαταριας και μου δινει ως ταχυτητα αποφορτισης 11,52% την ωρα...:blink: Τωρα η μπαταρια ειναι στο 43% και μου δινει 3 ωρες και 44 λεπτα μεχρι να αποφορτιστει, αλλα δεν λεει την αληθεια... το φορτισα μεχρι τις 16:50 στο 100% και μεχρι 20:30 ειχε πεσει στο 16% !!!! Λετε να εχει προβλημα....ο φορτιστης???:lol::lol::lol::p:p

 

Εχω δοκιμασει παντως να κλεισω οτι εχετε προτεινει κατα καιρους για να μειωθει η καταναλωση, αλλα δεν....

 

Δηλαδη εχεις κλεισει το "αγγιγμα και αποστολη"?

Η εφαρμογη μπαταριας χειροτερευει την κατασταση........

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου..... Πηρα την πεμπτη το Lumia 1020 απο το πλαισιο προς 349€ (ηταν το τελευταιο)... Η μπαταρια του δεν κραταει πανω απο 5 ωρες.... Παρολο που του εχω κανει πληρεις φορτισεις, τα ιδια... Εχω βαλει και ενα προγραμμα παρακολουθησης της μπαταριας και μου δινει ως ταχυτητα αποφορτισης 11,52% την ωρα...:blink: Τωρα η μπαταρια ειναι στο 43% και μου δινει 3 ωρες και 44 λεπτα μεχρι να αποφορτιστει, αλλα δεν λεει την αληθεια... το φορτισα μεχρι τις 16:50 στο 100% και μεχρι 20:30 ειχε πεσει στο 16% !!!! Λετε να εχει προβλημα....ο φορτιστης???:lol::lol::lol::p:p

 

Εχω δοκιμασει παντως να κλεισω οτι εχετε προτεινει κατα καιρους για να μειωθει η καταναλωση, αλλα δεν....

 

Το έχεις σε 4g?

Link to comment
Share on other sites

εχω κλεισει και το glance και το double tap... και την φωτεινοτητα την εχω στο χαμηλο, bluetooth-nfc κλειστα, τοποθεσια κλειστη...

και στις εργασιες παρασκηνιου εχω μονο viber και της μπαταριας

 

Το προγραμμα το εβαλα σημερα, το πρωι, δεν ειδα και καμια διαφορα απο πριν για να πω οτι φταιει μονο αυτο:mad:

 

και το εχω μονο 3g

Edited by MALLIARAS
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπα και πριν η εφαρμογή της μπαταρίας χειροτερεύει την κατάσταση πολύ... Όταν έχεις απενεργοποιημένα τα δεδομένα να το βάζεις σε 2G για να μην κάνει αναζήτηση συνεχώς για 3G...

 

Επίσης το soft reset επιβάλλεται καθώς υπάρχει περίπτωση να έχει "κολλήσει" κάποια εφαρμογή/διεργασία στο παρασκήνιο...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ετσι ομως ηταν και πριν την εφαρμογη της μπαταριας... Soft reset πως κανω? Και τι θα χασω οταν το κανω?
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

ετσι ομως ηταν και πριν την εφαρμογη της μπαταριας... Soft reset πως κανω? Και τι θα χασω οταν το κανω?

 

Ρε μεγάλε αν θες μην τη βγάζεις... Εγώ και ο φίλος από πάνω στο είπαμε ότι κάνει μεγάλη κατανάλωση... Δική σου απόφαση...

 

Soft Reset κάνεις πατώντας μαζί volume down + lock key μέχρι να κάνει μία δόνηση... Δεν χάνεις τίποτα εκτός πιθανότατα από την ώρα που θα την ξαναρυθμίσεις... Είναι σαν να έβγαζες απλά την μπαταρία...

 

Επίσης αν αποφασίσεις τελικά να την βγάλεις την εφαρμογή της μπαταρίας κάντο πριν το soft reset ώστε να "καθαρίσει" και από αυτή...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

ωραια, να την βγαλω, αλλα γιατι δεν καταλαβαινεις οτι το προβλημα μαλλον ειναι της μπαταριας, δεν υπαρχει αυτη η πιθανοτητα? Βασικα θα ηθελα να μαθω αν ειχε και αλλος παρομοιο προβλημα με την μπαταρια... Και σιγα το προγραμμα;) Μη κολλατε με αυτο, απο την πεμπτη μεχρι και το σαββατο, δεν κραταγε πανω απο πεντε ωρες και δεν ειχα το app για την μπαταρια... Ελπιζω να αλλαζει η μπαταρια, δεν βλεπω να ανοιγει απο καπου η συσκευη:blink::worry:
Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό σου λέω... Για να δεις αν υπάρχει θέμα με την μπαταρία πρέπει πρώτα να κάνεις αυτά και ειδικά soft reset και αν δεν πιάσει Hard Reset... Μετά από αυτά αν δεν γίνει τίποτα στείλτο για έλεγχο/επισκευή...

 

Με τις εφαρμογές της μπαταρίας όλοι είχαμε θέμα...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, και αφαιρεση εκανα, και soft reset.... Θα επανελθω αυριο...αλλα δεν το βλεπω να γλιτωνω το Nokia Care:mad:

κοιταξα στις ρυθμισεις>οικονομια μπαταριας και λεει για 100%=8 ωρες αυτονομια... Παιζει κατι τετοιο?

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λέει 26% ,6 ώρες...

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ασχετο,αυριο θα την περάσετε την 8.1 η θα περιμένετε την τελική;

Link to comment
Share on other sites

εγω μπαταρια θελω για αρχη... μεχρι τοτε, θα εχει βγει η τελικη:lol::lol:

 

Ευχαριστω για την βοηθεια σας, καλο βραδυ:)

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

λοιπον, και αφαιρεση εκανα, και soft reset.... Θα επανελθω αυριο...αλλα δεν το βλεπω να γλιτωνω το Nokia Care:mad:

κοιταξα στις ρυθμισεις>οικονομια μπαταριας και λεει για 100%=8 ωρες αυτονομια... Παιζει κατι τετοιο?

 

Μη παιδεύεσαι άδικα.

Αν δε στρώση και τώρα(βάλτο και 2G)τότε πίσω κατευθείαν.

2 Lumia 1020 απ τα 4 που πήρα συνολικά είχαν μεγάλο θέμα και ένοχος ήταν η μπαταρία.

Το τι πεδευτηκα και εγώ δε λέγεται, κυρίως ψυχολογικά μιας και δε το περίμενα.

Είχα κάνει τα πάντα, ακόμα και αλλαγή firmware αλλά τίποτα.

Οπότε αν δεις και στο συνεχίζει, πίσω για DOA ΆΜΕΣΑ! !

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιον λογαριασμό mail να συγχρονίζει? Μήπως έχει κολλήσει? Αν δεν λυθείτο θθέμα σου με soft reset τότε πας για Hard reset (χάνεις τα παντα).

Μετά πας σε αντικατασταση σε Nora care

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αδικείται ο Johnboy, και μου κάνει εντύπωση να το βλεπω αυτό απο έμπειρους χρήστες.

Το παιδί έγραψε για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε με το 1020, δεν ξέρει αν είναι θέμα συσκευής η εφαρμογής. Γι αυτο είμαστε εδώ για να βοηθούμε αν μας είχε τύχει ποτέ κάτι αντιστοιχο.

Ούτε σε λάθος θέμα είναι, ούτε παράλογος είναι, εαν ζορίστηκε λόγω της δουλειάς που ήθελε να κάνει. Τα smartphones τα χρησιμοποιούμε και για δουλεια, και όχι μόνο για παιχνίδι...

Πολύ απλα μπορούμε να τον βοηθησουμε, όποιος θέλει, χωρίς να τον κάνουμε να μην ξαναγράψει στο φόρουμ ποτέ...

 

Μάλλον οι άλλοι το έχουν και ή το κοιτάνε, ή παίζουν κάνα παιχνίδι ή απλώς όλα λειτουργούν καλά σε αυτούς = σε όλους θα'ναι εντάξει.

Το παράδειγμα με το ταξί είναι εντελώς άστοχο και δείχνει πόσο δεν κάθεστε να διαβάσετε ή απλά διαβάζετε για να διαβάσετε και δεν καταλαβαίνετε καν τι γράφω! Απλά έγραψα μια εμπειρία μου με το 1020 χωρίς να ξέρω αν φταίει το κινητό ή εφαρμογή και αυτό που έδωσα να καταλάβετε, σύμφωνα με το παράδειγμα είναι: πήρα ένα ταξί, με έκανε βόλτες πριν με πάει κάπου και αυτό με κάνει να πιστεύω πως είτε ο ταξιτζής ήταν απατεώνας είτε απλά πρωτάρης.

Φαίνεται πως έχετε ακούσει πολύ κράξιμο για το λειτουργικό σας και κάθε τι που πάει να χαλάσει την εικόνα του, πάτε και το κρίνετε χωρίς καν να έχετε καταλάβει τι γράφει ο άλλος. :down:

Και για όσους ενδιαφέρονται, το κινητό είχε full σήμα wifi και παρ'όλο που είχα gprs, δεν χρειάστηκε καθόλου.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον οι άλλοι το έχουν και ή το κοιτάνε, ή παίζουν κάνα παιχνίδι ή απλώς όλα λειτουργούν καλά σε αυτούς = σε όλους θα'ναι εντάξει.

Το παράδειγμα με το ταξί είναι εντελώς άστοχο και δείχνει πόσο δεν κάθεστε να διαβάσετε ή απλά διαβάζετε για να διαβάσετε και δεν καταλαβαίνετε καν τι γράφω! Απλά έγραψα μια εμπειρία μου με το 1020 χωρίς να ξέρω αν φταίει το κινητό ή εφαρμογή και αυτό που έδωσα να καταλάβετε, σύμφωνα με το παράδειγμα είναι: πήρα ένα ταξί, με έκανε βόλτες πριν με πάει κάπου και αυτό με κάνει να πιστεύω πως είτε ο ταξιτζής ήταν απατεώνας είτε απλά πρωτάρης.

Φαίνεται πως έχετε ακούσει πολύ κράξιμο για το λειτουργικό σας και κάθε τι που πάει να χαλάσει την εικόνα του, πάτε και το κρίνετε χωρίς καν να έχετε καταλάβει τι γράφει ο άλλος. :down:

Και για όσους ενδιαφέρονται, το κινητό είχε full σήμα wifi και παρ'όλο που είχα gprs, δεν χρειάστηκε καθόλου.

 

Ξέρεις τι μου έκανε μεγάλη εντύπωση? Ότι ο φίλος σου δεν είχε βάλει τον λογαριασμό του.....

Κάνε κάτι απλό. Δοκίμασε πάλι για να δούμε αν ήταν τυχαίο ή αν κάτι πάει στραβά

Αν διαβάσεις παλιότερα σχόλια θα δεις πως στην αρχή είχαμε χαμένες κλήσεις και δεν μασησαμε τα λόγια μας. Επίσης έπεσε κράξιμο με τα προβλήματα του Viber. Οπότε μη φοβάσαι. Αν υπήρχε πρόβλημα θα είχε ειπωθεί. Άλλωστε πολλοί εδώ μέσα προέρχονται από το Android οπότε δεν έχουν καμία καψούρα με τα wp.... ;)

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως έχετε ακούσει πολύ κράξιμο για το λειτουργικό σας και κάθε τι που πάει να χαλάσει την εικόνα του, πάτε και το κρίνετε χωρίς καν να έχετε καταλάβει τι γράφει ο άλλος. :down:

 

Φίλε μου νομίζω πως έχεις χάσει την μπάλα...

Είχες, απ' ότι μας περιγράφεις, μια πολύ μικρή εμπειρία με τα windows phone και την εφαρμογή skype, σου έτυχε κάποια δυσλειτουργία, η οποία μπορεί να συνέβη για χίλιους 2 λόγους φυσιολογικούς ή όχι και από αυτήν την εμπειρία έβγαλες συμπέρασμα ότι τα windows phone είναι χάλια. Με την ίδια (απαράδεκτη) λογική, ο οποιοσδήποτε ερχόταν σε επαφή με μια midrange android συσκευή, η οποία σίγουρα κάτω από έντονη χρήση θα παρουσιάσει στα πρώτα λεπτά κάποιο μικρό η μεγάλο lag, θα έπρεπε να πει ότι το android είναι χάλια...

Έχω την εντύπωση ότι απλά δεν έχεις με τι να ασχοληθείς και ήμασταν εμείς οι άτυχοι που σε ακούσαμε...

Περαστικά:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ποια φωτογραφια εχει καλυτερη αναλυση-ποιοτητα?

Αυτη που ειναι στα 38Mp Η αυτη που κανει oversampling στα 5mp?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου νομίζω πως έχεις χάσει την μπάλα...

Είχες, απ' ότι μας περιγράφεις, μια πολύ μικρή εμπειρία με τα windows phone και την εφαρμογή skype, σου έτυχε κάποια δυσλειτουργία, η οποία μπορεί να συνέβη για χίλιους 2 λόγους φυσιολογικούς ή όχι και από αυτήν την εμπειρία έβγαλες συμπέρασμα ότι τα windows phone είναι χάλια. Με την ίδια (απαράδεκτη) λογική, ο οποιοσδήποτε ερχόταν σε επαφή με μια midrange android συσκευή, η οποία σίγουρα κάτω από έντονη χρήση θα παρουσιάσει στα πρώτα λεπτά κάποιο μικρό η μεγάλο lag, θα έπρεπε να πει ότι το android είναι χάλια...

Έχω την εντύπωση ότι απλά δεν έχεις με τι να ασχοληθείς και ήμασταν εμείς οι άτυχοι που σε ακούσαμε...

Περαστικά:lol:

 

Άντε πάλι τα ίδια. Δεν είπα ότι τα wp είναι χάλια, απλά έκανα μια παρατήρηση όσον αφορά τη λειτουργία του skype σε εμένα. Φυσιολογικό είναι να μην συμβαίνει σε όλους, μπορεί να έπεσα σε κάποιο πρόβλημα, αλλά προς Θεού, δεν είπα ότι τα wp δεν αξίζουν! Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, μπορείς να κοιτάξεις κάτι άλλο.

Twitter: twitter.com/gerakinasson
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι τα ίδια. Δεν είπα ότι τα wp είναι χάλια, απλά έκανα μια παρατήρηση όσον αφορά τη λειτουργία του skype σε εμένα. Φυσιολογικό είναι να μην συμβαίνει σε όλους, μπορεί να έπεσα σε κάποιο πρόβλημα, αλλά προς Θεού, δεν είπα ότι τα wp δεν αξίζουν! Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς, μπορείς να κοιτάξεις κάτι άλλο.

 

Εξαιτίας του συμβάντος κατέληξες στο "Thanks but no thanks" αλλα οκ. Κάνε ότι σου είπα πριν για να δούμε αν ητν κάτι στιγμιαίο ή αν παίζει κάτι αλλο.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο δημιουργούνται εντάσεις και ανεβαίνουν οι τόνοι δεν μπορώ να καταλάβω. Ως μέλη μιας κοινότητας που είμαστε οφείλουμε, και πρέπει, να συζητάμε ήρεμα πολιτισμένα και με επιχειρήματα. Και πάντα χωρίς να προκαλούμε τους συνομιλητές μας.

Στο θέμα μας, please. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Μη παιδεύεσαι άδικα.

Αν δε στρώση και τώρα(βάλτο και 2G)τότε πίσω κατευθείαν.

2 Lumia 1020 απ τα 4 που πήρα συνολικά είχαν μεγάλο θέμα και ένοχος ήταν η μπαταρία.

Το τι πεδευτηκα και εγώ δε λέγεται, κυρίως ψυχολογικά μιας και δε το περίμενα.

Είχα κάνει τα πάντα, ακόμα και αλλαγή firmware αλλά τίποτα.

Οπότε αν δεις και στο συνεχίζει, πίσω για DOA ΆΜΕΣΑ! !

 

Και τελικα??? Βρηκες ακρη???:worry::worry::worry::worry:

Δημήτρης :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καθότι γρασσο στο 1020 και γενικώς στα παραθυροτηλεφωνα ,μιας και σήμερα το πήρα ,με ποιον τρόπο θα έχω άμεση πρόσβαση στα στατιστικά της μπαταρίας; Εφόσον λέτε ότι οι εφαρμογές τρίτων αυξάνουν την κατανάλωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...