Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τσάμπα αλλάζετε μπαταρίες. Ο επεξεργαστής είναι το θέμα που κόλλα κάποια διεργασία χωρίς να το ξέρουμε. Οι μπαταρίες όλες ίδιες είναι. Το διαβαζα στο windows phone central αυτο. Επίσης οι οποίες δοκιμές πρέπει να γίνονται με sim. Εγώ του έκανα φορματ, αγόρασα νέα σιμ , εβαλα μόνο viber και τώρα με 100% λέει πως μένουν ακομα σχεδόν δυο ημέρες όταν πριν έλεγε 23 ώρες. Ελπίζω και στην πράξη να φανεί διαφορα

 

Εγώ τρέχω μόνο viber και whatsapp αλλά συνεχίζει να μου λέει 15 ώρες!!!Μπορεί πιθανόν κάποια κινητα να έχουν ελλατωματικές μπαταρίες γιατί δεν γίνεται να αντέχει σε άλλους 1,5 μέρα και σε άλλους μισή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ τρέχω μόνο viber και whatsapp αλλά συνεχίζει να μου λέει 15 ώρες!!!Μπορεί πιθανόν κάποια κινητα να έχουν ελλατωματικές μπαταρίες γιατί δεν γίνεται να αντέχει σε άλλους 1,5 μέρα και σε άλλους μισή

 

Ένα συχνό πρόβλημα είναι και ο συγχρονισμός των emails. Ένα σβήσιμο και ξαναδημιουργια τους ίσως λύσει το πρόβλημα

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα λοιπόν restore χωρίς να βάλω απολύτως τίποτα. Μπαταρία στις 12.30 - 100% και στις 7 το πρωί 70%.

Κλειστα όλα nfc, gps, κτλ κτλ.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα το παρελαβα μου αλλαξανε μπαταρια χωιρς να χρειαστει να το στειλουν στα κεντρικα . Δεν μπορω να βγαλω συμπερασματα γτ το ξεσκισα αλλα μου εκανα το εξης εντυπωση σε full φορτιση μου εβγαζε στην αναμονη περισσοτερο χρονο απο οτι με την παλια και το βραδυ που το εβαλα σε flight mode μου εφαγε σχεδον το μισο απο οτι μου ετρωγε πριν 4% σε σχεση με το 8%.

2. μου το φλασαραν κιολας οποτε πλεον εχουμε κανονικα παλι data sense αλλα εχω το εξης θεμα στις ρυθμισεις για την κινητα τηλεφωνια μου βγαζει μονο 3G kai 4G δεν εχει πουθενα για 2G πρεπει να φτιαξω εγω κατι γιατι πριν μου το ειχε εξ αρχης

 

Φίλε μου παρατήρησε την μπαταρία πως πάει και γράψε τις εντυπώσεις σου με την καινούρια γιατί και εγώ θα πάω για αλλαγή για να ξέρω αν θα έχουμε ελπίδες ή θα φύγει για για γενική επισκευή

Link to comment
Share on other sites

Πάντως απαράδεκτο να έχει γίνει τόσο κακή δουλειά σε μπαταρία

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η μπαταρία είναι πολύ κακή! ενώ είναι πολύ καλή η συσκευή μου άρεσε και το λειτουργικό... Εκεί μας τα χαλάει....
nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Ο πιο βασικός λόγος να σταματήσεις να την χρησιμοποιείς δλδ. Κρίμα..

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω τον φίλο να μας πει για την μπαταρία γιατί υπάρχει ενδεχόμενο να φταίει και η πλακέτα και μετά αστα
Link to comment
Share on other sites

που το διάβασες αυτο; μπορείς να δώσεις λινκ. Τι εννοείς ότι αγόρασες αλλη sim; η παλιά τι πρόβλημα είχε;
δεν έχω λινκ είναι 170 σελίδες το θέμα στο wpc. Η παλιά ήταν " κομμένη" και έδωσα 5 ευρώ να πάρω νεα.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μετά το πέρασμα καινούριας rom σε NOKIA Care συνεχίζει να κάνει κανονικότατα τις επανεκκινήσεις του στο άσχετο. Αύριο τους το πάω να το ψάξουν.
Link to comment
Share on other sites

Η όχι τόσο καλή απόδοση της μπαταρίας και οι επανεκκινήσεις σε windows phone συσκευές είναι γνωστά προβλήματα, για τα οποία μπορεί να ευθύνονται και θέματα του λειτουργικού και προβληματικές εφαρμογές, χωρίς κανένας να μπορεί να πει κάτι με βεβαιότητα.

Τα προβλήματα μπαταρίας που αναφέρονται όμως επί τόσες σελίδες εδώ δεν είναι φυσιολογικά. Για να βγάλουμε ένα ασφαλέστερο συμπέρασμα για το εάν τα προβλήματα αυτά ευθύνονται σε προβληματικές εφαρμογές ή στη συσκευή (hardware, software) προτείνω σε αυτούς που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα να κάνουν hard reset και να χρησιμοποιήσουν τις συσκευές τους για 2 μέρες χωρίς καθόλου third party εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Η όχι τόσο καλή απόδοση της μπαταρίας και οι επανεκκινήσεις σε windows phone συσκευές είναι γνωστά προβλήματα, για τα οποία μπορεί να ευθύνονται και θέματα του λειτουργικού και προβληματικές εφαρμογές, χωρίς κανένας να μπορεί να πει κάτι με βεβαιότητα.

Τα προβλήματα μπαταρίας που αναφέρονται όμως επί τόσες σελίδες εδώ δεν είναι φυσιολογικά. Για να βγάλουμε ένα ασφαλέστερο συμπέρασμα για το εάν τα προβλήματα αυτά ευθύνονται σε προβληματικές εφαρμογές ή στη συσκευή (hardware, software) προτείνω σε αυτούς που αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα να κάνουν hard reset και να χρησιμοποιήσουν τις συσκευές τους για 2 μέρες χωρίς καθόλου third party εφαρμογές.

 

Δίκιο έχεις. Θα το δοκιμάσω και αυτό πριν το πάω στο service. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι είχα εγκαταστήσει τελικά λίγες εφαρμογές και όλες ίδιες με το 920 και εκεί φυσικά δεν είχα κανένα θέμα με επανεκκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παιδιά δοκίμασα πολλά hard reset στην τελευταία φορά τώρα δεν έχω βάλει σχεδόν τίποτα από εφαρμογές και πάλι δεν βλέπω να βελτιώνεται το θέμα!!Επομένως πάμε για μπαταρία ή πλακέτα!!!Έχω φθάσει σε σημείο να μου κλείνει το κινητό στις 10 ώρες και όχι στις 8 και να είμαι "ικανοποιημένος"....:)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λοιπόν restore χωρίς να βάλω απολύτως τίποτα. Μπαταρία στις 12.30 - 100% και στις 7 το πρωί 70%.

Κλειστα όλα nfc, gps, κτλ κτλ.

 

Αυτο δεν γίνεται. Σίγουρα έχεις πρόβλημα hardware ή μπαταρίας. Έφυγες για Nokia care. Δυστυχώς. Περιμένουμε νέα σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν προτίθεσαι να κάνεις Hard reset κάνε την μέτρηση βράδυ. Εννοώ, κάνε hard reset, μην περάσεις τίποτα, κλείσε όσα σου είπα από πάνω, φόρτισε το πλήρως, βγάλε το από την φόρτιση πριν κοιμηθείς και το πρωί θα δεις τα αποτελέσματα.

Με τον ίδιο τρόπο, το ελαττωματικό το πρωί είχε πάει στο 72% (απώλεια σχεδόν 30%).

Το επόμενο είχε χάσει ~6%.

 

Έκανα λοιπόν restore χωρίς να βάλω απολύτως τίποτα. Μπαταρία στις 12.30 - 100% και στις 7 το πρωί 70%.

Κλειστα όλα nfc, gps, κτλ κτλ.

Τι σου έλεγα? Επειδή λοιπόν το έψαξα τότε αρκετά το θέμα, μάλλον δεν υπάρχει λύση στην περίπτωση σου, πας για επισκευή αφού έχασες το DOA.

Δεν ξέρω αν με λίγο φωνή και επιμονή πετύχεις καμία αντικατάσταση συσκευής από κανένα Nokia Care λόγω νεότητας της συσκευής σου.

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι το 1020 είναι αρκετά καλό ώστε με ένα τρίποδα να το χρησιμοποιώ ως κάμερα για ένα κανάλι YouTube που σκέφτομαι να ξεκινήσω;

Όλοι έχουμε μαζευτεί παρέα για να δούμε ταινία σε κάποιο φιλικό σπίτι.Όλοι έχουμε βαρεθεί να μαλώνουμε για το ποια ταινία θα δούμε.Για αυτό δημιουργήσαμε το Buddy Movie Night Reviews ένα blog με reviews σφηνάκια.

http://buddymovienight.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύετε ότι το 1020 είναι αρκετά καλό ώστε με ένα τρίποδα να το χρησιμοποιώ ως κάμερα για ένα κανάλι YouTube που σκέφτομαι να ξεκινήσω;

 

Φυσικα.Μπες you tube να δεις μερικα εντυπωσιακα δειγματα..

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

κανεις καμια ιδεα για την ρυθμισεις δεν μου εχει επιλογη για 2G παρα μονο για 3G και 4G ??

 

Κουλο και ανεξηγητο...Εμενα εχει και τις 3.Το αυτοκολλητακι στο πλαι στο κουτι της συσκευης ποια χωρα αναγραφει?Μηπως ετσι λυθει το μυστηριο....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Κουλο και ανεξηγητο...Εμενα εχει και τις 3.Το αυτοκολλητακι στο πλαι στο κουτι της συσκευης ποια χωρα αναγραφει?Μηπως ετσι λυθει το μυστηριο....

 

απο voda απλως μου περασαν αλλη rom απο nokia care

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που έλεγα ότι είμαι τυχερός και ότι όλα πάνε καλά με τη δική μου συσκευή, σήμερα σε κάποια φάση ενώ είχε μπαταρία κάπου στο 30-40% πάω να το ξεκλειδώσω αλλά τίποτα (κλειστό και καμία ανταπόκριση)... Πατάω το camera button τίποτα. Πατάω συνεχόμενα το power button για να κάνει restart τίποτα. Το βάζω στο φορτιστή τίποτα. Μετά από 3 λεπτά και ενώ ντύθηκα για να προλάβω να πάω στο nocia care άνοιξε μόνο του... Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο?:blink: Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από μένα, νέος στο forum και νέος και στο 1020 το οποίο πήρα πριν από 3 ημέρες.

Διαβάζοντας τα τελευταία μνματα εδώ μέσα λίγο απογοητεύτηκα για την επιλογή μου από την άποψη μπορεί να αντιμετωπίσω προβλήματα με την μπαταρία ή δεν ξέρω και 'γω τι άλλο αλλά η τύχη δούλεψε και το κινητό έχει βγει καλύτερο απ' ότι περίμενα :D !

Μικρά-μικρά που είχα συνηθίσει με το iPhone λείπουν αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα ... ειδικά από την στιγμή που προγραμματίζονται για να μπούνε στα 8.1 και εδώ τώρα έρχεται η ερώτησή μου: Θα υποστηρίζει το 1020 8.1; Γιατί αν ΔΕΝ το υποστηρίζει, αυτή θα είναι η μεγαλύτερη απογοήτευση :confused:

 

Έτσι για την ιστορία να πω ότι πρόσεξα πολύ ποιες εφαρμογές θα κλείνω από το παρασκήνιο ή και για ρυθμίσεις εξοικονόμησης της μπαταρίας (thanks Alex ;) ) και σήμερα από τις 8 που ξύπνησα μέχρι και τώρα με μουσική, πλοήγηση σε διάφορα φόρα, αναβάθμιση εφαρμογών (έβγαλε καμιά 10αριά μαζεμένες) και όλη τη μέρα ανοιχτό το wifi, βρίσκεται η μπαταρία στο 72%! Δεν θα το φορτίσω το βράδυ και θα δοκιμάσω και την λειτουργία πτήσης και θα ξαναποστάρω αύριο τα αποτελέσματα.

 

Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ, θα περιμένω απάντηση αν γνωρίζει κάποιος για την αναβάθμιση και καλώς σας βρήκα και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ρε συ inokishi//kasper :D:D:D...

 

Νομίζω σε flight mode αναφέρουν κάποια θεματάκια με πτώση μπαταρίας οπότε καλύτερα να το αποφύγεις... Όσο για τα νούμερα της μπαταρίας πήγε πολύ καλά... Και εγώ πιάνω παρόμοια νουμεράκια... Πχ χθες βράδυ σε 10 ώρες ύπνου (φοιτητής ντε) έχασε 1% όλο κι όλο και δεν είχα αλλάξει κάτι παρά μόνο ότι έκλεισα το wifi....

 

EDIT: Όσο για τα 8.1 το μόνο που έχει βγει επίσημα από τη Microsoft είναι ότι θα φορέσουν τα 8.1.... Θα μάθουμε σε λίγο καιρό φαντάζομαι...

Edited by alex_gate_7
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...