Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν κανω hard reset φοβαμαι οτι θα χασω το data sense και το θελω.

 

Παντως υποψιαζομαι οτι με ενα Hard reset θα στρωσουν ολα...Αλλα αφου δεν θες να χασεις το data sense θα πρεπει να καταφυγεις στη λυση του Nokia care και να σου περασουν unbranded firmware και θα εισαι κομπλεΑν θυμαμαι καλα εισαι με voda συσκευη?

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παντως υποψιαζομαι οτι με ενα Hard reset θα στρωσουν ολα...Αλλα αφου δεν θες να χασεις το data sense θα πρεπει να καταφυγεις στη λυση του Nokia care και να σου περασουν unbranded firmware και θα εισαι κομπλεΑν θυμαμαι καλα εισαι με voda συσκευη?

ναι

απλα αν ξερει καποιος νοκια στην θεσσαλονικη που να μην χρεωνει....

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ναι

απλα αν ξερει καποιος νοκια στην θεσσαλονικη που να μην χρεωνει....

 

Παντως εγω που εκανα ακριβως το ιδιο και μου περασαν Ουγγρικο firm με voda συσκευη δεν εχω το παραμικρο θεμα ουτε με battery drain ουτε τπτ.Βεβαια και πριν δεν ειχα θεμα,τον 1ο μηνα τον περασα ετσι οπως ηταν για να το τεσταρω(vodafone)...Και δεν πληρωσα και τιποτα για να μου περασουν το firmware,αλλά το εκανα στο Nokia care Κατεχακη,Αθηνα...Για Θεσσαλονικη δεν ξερω,αλλα ελπιζω να βρεις.

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που εκανα ακριβως το ιδιο και μου περασαν Ουγγρικο firm με voda συσκευη δεν εχω το παραμικρο θεμα ουτε με battery drain ουτε τπτ.Βεβαια και πριν δεν ειχα θεμα,τον 1ο μηνα τον περασα ετσι οπως ηταν για να το τεσταρω(vodafone)...Και δεν πληρωσα και τιποτα για να μου περασουν το firmware,αλλά το εκανα στο Nokia care Κατεχακη,Αθηνα...Για Θεσσαλονικη δεν ξερω,αλλα ελπιζω να βρεις.

 

ευχαριστω, μαλλον θα κανω όπως εσυ... θα κανω reset και θα δουμε μετα για αλλαγη....

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση... πρέπει να πάει κάποιος με την απόδειξη μαζί ή μόνη η συσκευή με το imei είναι αρκετή; Επίσης από το υποκατάστημα της vodafone που το παρέλαβα, μου έκοψαν μια απλή απόδειξη, που γράφει τα στοιχεία της εταιρίας, ότι είναι νόμιμη η απόδειξη, την τιμή του και στην περιγραφή απλά τη λέξη "Κινητό τηλέφωνο"... είναι σαν τις απλές μικρές αποδείξεις που παίρνει κάποιος αν πάει να πάρει σάντουιτς :lol: και ρωτάω... πως θα συνδέσουν αυτή την απόδειξη, με το συγκεκριμένο κινητό που έχω πάρει, αφού δεν αναφέρει ούτε ποιο είναι, άλλα ούτε το imei του; Φαντάζομαι αν τύχει και χρειαστεί service και πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν θέλω να το δώσω μελλοντικά και αυτός που το πάρει είναι από άλλη πόλη, πως θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει μια απόδειξη σαν αυτή;

 

Αν βάλω το imei σε αυτό το site http://www.nokia.com/gr-el/support/warranty-check/ μου εμφανίζει "Εγγύηση: Με εγγύηση (σε αυτήν τη χώρα)", άλλα δε γράφει κάτι για την ισχύ του (έως πότε).

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , δε νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα στα Nokia Care μιας και πλέον κοιτάνε το ΙΜΕΙ ηλεκτρονικά και βρίσκουν το υπόλοιπο εγγύησης! Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις, να πας πίσω στο κατάστημα που το πήρες και να τους πεις να σου βγάλουν μια απόδειξη που να λέει το μοντέλο του κινητού και το ΙΜΕΙ!! Πολύ απαράδεκτη απόδειξη σου έδωσαν, λες και το πήρες από καμιά λαϊκή!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι από εξωτερικό στα Nokia Care απαιτούν απόδειξη με το ΙΜΕΙ γραμμένο πάνω (κ μάλιστα μου είχαν διευκρινίσει τυπωμένο και όχι γραμμένο με το χέρι).. Οπότε πήγαινε στο μαγαζί και ζήτα τους κανονική απόδειξη... Απαράδεκτο, δεν πήρες τισγάρα... Κινητό με 350+ ευρώ αγόρασες...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αυτο είναι σχετικό....εγω που μίλησα με 3 Nokia care,πήρα 3 διαφορετικες απαντησεις....

το ένα μου είπε φέρτε το κινητό με την αποδειξη και θα σας την περάσουμε δωρεαν,το δευτερο μου είπε ότι για να την περάσουν θέλουν 16€ χωρίς αποδειξη αγορας, και το τρίτο επειδή είναι firmware της Voda πρέπει να ρωτήσουν στα κεντρικά γιατι υπάρχει η σύμφωνια με την Vodafone και δεν ξέρουν αν μπορούν να την περάσουν....

Εγώ παντός θα του περάσω την Ελληνική rom,απλα δεν ξέρω αν σε κάποια μεγάλη αναβαθμηση περάσει την ρομ της Voda,και πρέπει να ξανακάνω την διαδικασια....

 

Εγω πιστευω οτι το καθε nokia care εχει και διαφορετικη πολιτικη,γυρω απο αυτο το θεμα.......

Link to comment
Share on other sites

Φίλε , δε νομίζω να συναντήσεις πρόβλημα στα Nokia Care μιας και πλέον κοιτάνε το ΙΜΕΙ ηλεκτρονικά και βρίσκουν το υπόλοιπο εγγύησης! Επειδή όμως ποτέ δεν ξέρεις, να πας πίσω στο κατάστημα που το πήρες και να τους πεις να σου βγάλουν μια απόδειξη που να λέει το μοντέλο του κινητού και το ΙΜΕΙ!! Πολύ απαράδεκτη απόδειξη σου έδωσαν, λες και το πήρες από καμιά λαϊκή!!:lol:

 

Αν το κινητό είναι από εξωτερικό στα Nokia Care απαιτούν απόδειξη με το ΙΜΕΙ γραμμένο πάνω (κ μάλιστα μου είχαν διευκρινίσει τυπωμένο και όχι γραμμένο με το χέρι).. Οπότε πήγαινε στο μαγαζί και ζήτα τους κανονική απόδειξη... Απαράδεκτο, δεν πήρες τισγάρα... Κινητό με 350+ ευρώ αγόρασες...

Ελπίζω μόνο να μπορούν να το κάνουν και να μη μου πούνε, ότι δεν γίνεται, επειδή έχει ήδη κοπεί η απόδειξη! Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, άλλα μετά που σκέφτηκα τα της εγγύησης, άρχισαν να μου μπαίνουν ψύλλοι! Η απόδειξη έχει κοπεί 23/1 και έχουν περάσει ήδη δυο βδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω που εκανα ακριβως το ιδιο και μου περασαν Ουγγρικο firm με voda συσκευη δεν εχω το παραμικρο θεμα ουτε με battery drain ουτε τπτ.Βεβαια και πριν δεν ειχα θεμα,τον 1ο μηνα τον περασα ετσι οπως ηταν για να το τεσταρω(vodafone)...Και δεν πληρωσα και τιποτα για να μου περασουν το firmware,αλλά το εκανα στο Nokia care Κατεχακη,Αθηνα...Για Θεσσαλονικη δεν ξερω,αλλα ελπιζω να βρεις.

 

Και εγώ απο βδομαδα θα πάω να το κάνω απο branded Vodafone σε unbranded,αλλα δεν ειμαι σίγουρος μετά σε κάποιο update π.χ όταν δωσουν τα WP 8.1 αν θα περαστεί η rom της voda η όχι....λογικα στα hard reset δεν θα υπάρχει πρόβλημα,αλλα σε update δεν γνωριζω τι ********...

Εσύ ρώτησες ;;;

Edited by impreza_sti
Αφαίρεση ασέμνων εκφράσεων
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πως σε ΝΟΚΙΑ care Θεσσαλονίκης ζήτησαν 16 ευρώ για να βάλουν unbranded firmware. To Vodafone branded στο ξαναπερνουσαν αν ήθελες δωρεάν.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πως σε ΝΟΚΙΑ care Θεσσαλονίκης ζήτησαν 16 ευρώ για να βάλουν unbranded firmware. To Vodafone branded στο ξαναπερνουσαν αν ήθελες δωρεάν.

 

Εμένα πάντως σε Nokia Χαλκίδας μου πέρασαν τσάμπα unbranded firmware όπως έχω ξαναπεί.

Είναι που θα τύχεις τελικά

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ απο βδομαδα θα πάω να το κάνω απο branded Vodafone σε unbranded,αλλα δεν ειμαι σίγουρος μετά σε κάποιο update π.χ όταν δωσουν τα WP 8.1 αν θα περαστεί η rom της voda η όχι....λογικα στα hard reset δεν θα υπάρχει πρόβλημα,αλλα σε update δεν γνωριζω τι γμτ...

Εσύ ρώτησες ;;;

 

Εάν έχεις τη rom της voda θα περάσει η branded vodafone 8.1 όταν γίνει διαθέσιμη.

Εάν έχεις κάποια άλλη unbranded θα περάσει η unbranded 8.1 όταν γίνει διαθέσιμη για το firmware που έχεις.

Σε όλες τις συσκευές (windows phone, android) έτσι γίνεται για αυτό και οι περισσότεροι βάζουν τις ευρωπαϊκές unbranded rom που παίρνουν συνήθως γρηγορότερα το update.

Όμως να επισημάνουμε ότι το update σε windows phone black για την branded της vodafone ήταν άμεσα διαθέσιμο χωρίς καθυστερήσεις, οπότε εάν συνεχίσουν έτσι και στο επόμενο update τότε δεν υπάρχει λόγος για φλασάρισμα unbranded rom. (εκτός και αν είναι αναγκαίο το data sense)

 

(πχ. στο Ativ το αντίστοιχο update (black της NOKIA) δεν έχει δωθεί σε όλα τα firmware που είναι από διαφορετικές χώρες, αλλά σε κανά 2)

Edited by geo_xar
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω και εγώ πως σε ΝΟΚΙΑ care Θεσσαλονίκης ζήτησαν 16 ευρώ για να βάλουν unbranded firmware. To Vodafone branded στο ξαναπερνουσαν αν ήθελες δωρεάν.

 

Σε ποιο στη Θεσσαλονίκη?

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για ποιο λογο δεν μπαινει το data sense σε vodafone συσκευή? Η συνδεση μου ειναι σε αλλη εταιρεία. Επισης ειναι λιγικο στην αρχη η μπαταρια να μην εχει μεγαλη αυτονομια και μετα απο καποιες φορτισεις να πιασει την μεγιστη? Πως θα προλαβω να καταλάβω αν έχει θέμα η μπαταρία μεχρι 7 ημερες για να εκμεταλλευτω το doa ?
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς για ποιο λογο δεν μπαινει το data sense σε vodafone συσκευή? Η συνδεση μου ειναι σε αλλη εταιρεία. Επισης ειναι λιγικο στην αρχη η μπαταρια να μην εχει μεγαλη αυτονομια και μετα απο καποιες φορτισεις να πιασει την μεγιστη? Πως θα προλαβω να καταλάβω αν έχει θέμα η μπαταρία μεχρι 7 ημερες για να εκμεταλλευτω το doa ?

 

τι εννοεις δε μπαινει σε vodafone? Κανονικα εχει εμενα το data sense και vodafone εχω

Edited by morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

Vodafone συσκευή; ή εταιρεία; και πως το έβαλες;

 

vodafone συσκευη και εταιρια! Οπως και τα αλλα. Εβαλα το sysapppusher και μου τα κατεβασε

 

EDIT . Αν δε θυμαμαι λαθος δηλαδη οτι το εβαλε αυτο, γιατι τοτε εβαλα και την gdr3 black. Παντως το εχω κανονικοτατα

Edited by morfeas-dsl-
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξανα αναφερθει αλλα αλλη μια φορα

Η ρομ της vodafone στην προηγουμενη εκδοση amber το ειχε απο λαθος το data sense μαλλον απο καποια παραλειψη ενος υπαλληλου της Νοκια

Αν εκανες αναβαθμιση στην εκδοση black to data sense εμενε κανονικα

Αν ομως για οπιοδηποτε λογο εκανες hard reset τοτε αντιος data sense for ever

Link to comment
Share on other sites

Επισης ειναι λογικο στην αρχη η μπαταρια να μην εχει μεγαλη αυτονομια και μετα απο καποιες φορτισεις να πιασει την μεγιστη? Πως θα προλαβω να καταλάβω αν έχει θέμα η μπαταρία μεχρι 7 ημερες για να εκμεταλλευτω το doa ?
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την εγγύηση... πρέπει να πάει κάποιος με την απόδειξη μαζί ή μόνη η συσκευή με το imei είναι αρκετή; Επίσης από το υποκατάστημα της vodafone που το παρέλαβα, μου έκοψαν μια απλή απόδειξη, που γράφει τα στοιχεία της εταιρίας, ότι είναι νόμιμη η απόδειξη, την τιμή του και στην περιγραφή απλά τη λέξη "Κινητό τηλέφωνο"... είναι σαν τις απλές μικρές αποδείξεις που παίρνει κάποιος αν πάει να πάρει σάντουιτς :lol: και ρωτάω... πως θα συνδέσουν αυτή την απόδειξη, με το συγκεκριμένο κινητό που έχω πάρει, αφού δεν αναφέρει ούτε ποιο είναι, άλλα ούτε το imei του; Φαντάζομαι αν τύχει και χρειαστεί service και πάω στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν θα υπάρχει πρόβλημα, αν θέλω να το δώσω μελλοντικά και αυτός που το πάρει είναι από άλλη πόλη, πως θα μπορέσει να χρησιμοποιήσει μια απόδειξη σαν αυτή;

 

Αν βάλω το imei σε αυτό το site http://www.nokia.com/gr-el/support/warranty-check/ μου εμφανίζει "Εγγύηση: Με εγγύηση (σε αυτήν τη χώρα)", άλλα δε γράφει κάτι για την ισχύ του (έως πότε).

 

Γιαυτο μερικά μαγαζια ξεκολανε το αυτοκόλλητο με το IMEI απο την συσκευασία και το κολανε πάνω στην αποδειξη

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τι εννοεις δε μπαινει σε vodafone? Κανονικα εχει εμενα το data sense και vodafone εχω

 

Και εγώ Vodafone συσκευή έχω αλλά δεν έχει το data sence

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! Παντως αν αλλαξεις firmware χανεται η εγγυηση ακομα και αν το κανεις σε νοκια care. Μονο αν παρεις αδεια απο vodafone μπορει να γινει αλλαγη χωρις να χαθει η εγγυηση. Το διαβαζα στη γερμανικη voda αυτο . Αρα δεν αξιζει. Ετσι και αλλιως δηλαδη δε χρησιμοποιω data sense αλλα και γενικα μιλωντας.
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! Παντως αν αλλαξεις firmware χανεται η εγγυηση ακομα και αν το κανεις σε νοκια care. Μονο αν παρεις αδεια απο vodafone μπορει να γινει αλλαγη χωρις να χαθει η εγγυηση. Το διαβαζα στη γερμανικη voda αυτο . Αρα δεν αξιζει. Ετσι και αλλιως δηλαδη δε χρησιμοποιω data sense αλλα και γενικα μιλωντας.

Αλήθεια? Σημαντικό αυτό αν χάνεις όντως την εγγύηση...

Παρεμπιπτόντως μήπως δοκίμασε κανείς να χρησιμοποιήσει το official Nokia recovery tool που κάποιος έκανε link μερικές σελίδες πίσω να μας πει αν κάνει δουλειά?

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...