Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτο είναι σχετικό....εγω που μίλησα με 3 Nokia care,πήρα 3 διαφορετικες απαντησεις....

το ένα μου είπε φέρτε το κινητό με την αποδειξη και θα σας την περάσουμε δωρεαν,το δευτερο μου είπε ότι για να την περάσουν θέλουν 16€ χωρίς αποδειξη αγορας, και το τρίτο επειδή είναι firmware της Voda πρέπει να ρωτήσουν στα κεντρικά γιατι υπάρχει η σύμφωνια με την Vodafone και δεν ξέρουν αν μπορούν να την περάσουν....

Εγώ παντός θα του περάσω την Ελληνική rom,απλα δεν ξέρω αν σε κάποια μεγάλη αναβαθμηση περάσει την ρομ της Voda,και πρέπει να ξανακάνω την διαδικασια....

 

Αύριο θα πάω σε NOKIA Care Θεσσαλονίκης να ζητήσω αλλαγή firmware και θα σας πω τις εμπειρίες μου.:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, πολύ σημαντικό!!!, αποφύγετε το πρόγραμμα System Tiles μιας και προκαλεί σοβαρό πρόβλημα στο 1020 αλλά και στο 925! Το εγκατέστησα τις προάλλες και πρόσεξα πως σε ανύποπτες στιγμές και ενώ ήταν το κινητό σε stand by χωρίς να τρέχει τίποτα, ζεσταινόταν η μπαταρία και γινόταν τρελό battery drain! Μόλις μίλησα με τους προγραμματιστές του app και μου είπαν πως * το πρόβλημα είναι στο "Lock Phone" (κλείσιμο οθόνης) tile και μου είπαν να το αποφύγω μέχρι να βρεθεί λύση!

Έτσι εξηγείται πως είναι και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πρόγραμμα στο store που σου δίνει την δυνατότητα αυτή!

Βλέποντας πολλούς που έχουν πρόβλημα με την μπαταρία τους, είναι σίγουρο πως φταίνε οι "προβληματικές εφαρμογές"!!

Απαράδεκτο αυτό που το λειτουργικό ...επιτρέπει στις εφαρμογές να του κάνουν τέτοια ζημιά!!

 

*...... avoid using this tile as it seems has the problem on 92x and 1020 phones....

Windows Phone Support team.

Amaze Pictures Inc.

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο αυτό που το λειτουργικό ...επιτρέπει στις εφαρμογές να του κάνουν τέτοια ζημιά!!

Απορώ με τόσο κλείδωμα που έχουν φάει τα wp πως γίνονται αυτά... Μήπως το "ξεκλείδωμα" είναι η λύση?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται πως είναι και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πρόγραμμα στο store που σου δίνει την δυνατότητα αυτή!

Και το Connection tiles έχει το "Lockscreen", ίδια δουλειά με το lock phone δεν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι εξηγείται πως είναι και το ΜΟΝΑΔΙΚΟ πρόγραμμα στο store που σου δίνει την δυνατότητα αυτή!

 

Όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ το Quick tiles έχει και αυτό! το κλείδωμα οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λάθος μάγκες, δεν έχουν το Lock Screen που εννοώ! Αυτό που λέτε εσείς είναι ένα tile που σε πάει στο μενού "οθόνη κλειδώματος" ! Αυτό που περιγράφω εγώ παραπάνω του System Tiles , έχει ένα συγκεκριμένο tile που το πατάς και κλείνει τελείως η οθόνη, σα να πατάς το κουμπί κλειδώματος στα πλάγια του κινητού !;) Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Κάνετε λάθος μάγκες, ΔΕΝ έχουν το Lock Screen που εννοώ! Αυτό που λέτε εσείς είναι ένα tile που σε πάει στο μενού "οθόνη κλειδώματος" ! Αυτό που περιγράφω εγώ παραπάνω του System Tiles , έχει ένα συγκεκριμένο tile που το πατάς και κλείνει τελείως η οθόνη, σα να πατάς το κουμπί κλειδώματος στα πλάγια του κινητού !;)

 

Αυτό ακριβός κάνει το Quick tiles δοκίμασε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά μετά από αυτό που έπαθα και μετά που οι ίδιοι οι προγραμματιστές του app μου είπαν αν μην το χρησιμοποιήσω, λέω καλύτερα ν' αποφύγω παρόμοια κατάσταση... :lol: (το Connection tiles πάντως που λέει ο apVga από πάνω, σίγουρα δεν έχει τέτοιο tile , εκτός αν του έβαλαν με τελευταία αναβάθμιση! Αυτό που λές φίλε ipso δεν το ξέρω, αλλά θα το έχω στα υπόψιν! Σ' ευχαριστώ!)

EDIT , χθες μου έβγαλε και αναβάθμιση του χάρτη της Ελλάδας ... όποιος δεν το έκανε, ας το κάνει τώρα από το αντίστοιχο μενού! Σίγουρα κάτι θα διόρθωσαν/πρόσθεσαν!! :-)

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

Παιδες...βοηθεια ΜΕΓΑΛΗ...έγινε χοντρή βλακεια και εχω σπαστει άπειρα. ........ εβαλα ανταπτορα για να κανω τη nano sim σε micro sim και κολλησε μεσα ο ανταπτορας..προσπαθησα να το βγαλω αλλα στραβωσαν ολα τα σιδερα μεσα και εσπασε και ενα και παλι δε βγηκε ολοκληρο αλλα το μισο.......Αν το παω Vodafone εδω ηρακλειο που ειμαι σε ποσο καιρο μπορουν να το κανουν και με τι κόστος????? Μεσα στα νευρα ειμαι...

 

 

 

 

 

 

220 ευρώ στην αρβατο και αναμονή 5-6 βδομάδες για πλακέτα.το έπαθα εγώ το Νοέμβριο και το έφτιαξα αν διαβασεις αρκετα πιο πάνω. Υπόψιν πως αυτη τη στιγμή βρισκεις το κινητό καινούριο 350 ευρώ οπότε δεν ξέρω κατά πόσο αξιζει να το φτιάξεις.

Link to comment
Share on other sites

χθες μου έβγαλε και αναβάθμιση του χάρτη της Ελλάδας ... όποιος δεν το έκανε, ας το κάνει τώρα από το αντίστοιχο μενού! Σίγουρα κάτι θα διόρθωσαν/πρόσθεσαν!! :-)

 

Δεν ξέρω τι διόρθωσαν πάντως οι κάθετοι προς τη θάλασσα δρόμοι στο Βόλο είναι κυριολεκτικά πάνω στα σπίτια!

Ούτε τσίπουρο να έπινε αυτός που τους έφτιαξε!:mad:

Link to comment
Share on other sites

[...]Connection tiles[...]

True, εγώ όντως για την λειτουργία του shortcut έλεγα... δεν ήξερα αν κάνει όντως το ίδιο, ερώτηση ήταν (στο πλαίσiο του "δεν ήξερες, δεν ρώταγες;" LoL) μιας και είπα να μην το διαπιστώσω από πρώτο χέρι, μετά την προειδοποίηση που διάβασα =P

Edited by apVga
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκλεισα 1 εβδομαδα συμβιωσης ...

Γενικα πολυ ευχαριστημενος

Σε οτι αφορα την μπαταρια κι εγω μπερδευτηκα λιγο, αλλα, μετα απο ψαξιμο,σε οτι αφορα apps (οχι αχρηστα προγραμματα και φυσικα οχι μπαταριας), εργασιες στο παρασκήνιο (μονο AccuWeather, Facebook, Viber, WhatsApp, Εορτες και live title ημερολογιο) λειτουργιες (απενεργοποιημενo διπλο άγγιγμα, email (χειροκινητος συγχρονισμος), NFC, Bluetooth, WiFi, πακετα δεδομενων Gprs, Gps, τοποθεσια, (χειροκινητα εννοειται οποτε ηθελα),γρηγορη ματια ενεργη κατα διαστηματα, ευαισθησια αφης κανονικη, φωτεινοτητα μεσαια, σημα στο 3g και γενικα με κανονικη χρηση ομιλιας, sms, internet (facebook, email, whatsapp), στις πληροφοριες μπαταριας με ενεργοποιημενη την οικονομια (μετα απο πληρη φορτηση), μου βγαζει:

Υπολοιπο μπαταριας 36%

Εκτιμωμενος χρονος που απομενει : 10 ωρες

Χρονος απο την τελευταια φορτιση : 1 μερα και 9 ωρες

Edited by Doukas_F

http://facebook.com/doukasf

Nokia list : 2110, 8110, 6110, 7110, 6210, 8210, 7210, 6600, 7610, 6680, N70, N73, N82, N97, N8, Lumia 520 red, Lumia 1020 white, Lumia 930 green, Iphone 6 Space Gray 64gb

Link to comment
Share on other sites

Παιδες...βοηθεια ΜΕΓΑΛΗ...έγινε χοντρή βλακεια και εχω σπαστει άπειρα. ........ εβαλα ανταπτορα για να κανω τη nano sim σε micro sim και κολλησε μεσα ο ανταπτορας..προσπαθησα να το βγαλω αλλα στραβωσαν ολα τα σιδερα μεσα και εσπασε και ενα και παλι δε βγηκε ολοκληρο αλλα το μισο.......Αν το παω Vodafone εδω ηρακλειο που ειμαι σε ποσο καιρο μπορουν να το κανουν και με τι κόστος????? Μεσα στα νευρα ειμαι...

 

Έχει αναφερθεί σε αυτό το θέμα, στα θέματα των Lumia που μπαίνει συρτά η sim και το λέει και στις οδηγίες της συσκευής !!! Δυστυχώς φίλε την πάτησες και απλά περιμένουμε να μας πεις πόσο άσχημα...

 

Ναι είχε μεγάλη διαφορά από την πρώτη μέρα, από την άποψη ότι δεν υπήρχε drain σε standby αλλά κρατούσε σταθερά ποσοστά όσο δεν το χρησιμοποιούσα ενώ το παλιό κατέβαινε ασταμάτητα ακόμα και χωρίς χρήση.

Απλά πλέον μετά από κάποιες φορτίσεις έχω την εντύπωση (αν δεν είναι ιδέα μου φυσικά) ότι κατεβαίνει πιο αργά ΜΕ χρήση.

 

Δεν είναι η ιδέα σου... ;) Το καλό είναι ότι μπορείς να ευχαριστηθείς την συσκευή σου.

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκλεισα 1 εβδομαδα συμβιωσης ...

Γενικα πολυ ευχαριστημενος

Σε οτι αφορα την μπαταρια κι εγω μπερδευτηκα λιγο, αλλα, μετα απο ψαξιμο,σε οτι αφορα apps (οχι αχρηστα προγραμματα και φυσικα οχι μπαταριας), εργασιες στο παρασκήνιο (μονο AccuWeather, Facebook, Viber, WhatsApp, Εορτες και live title ημερολογιο) λειτουργιες (απενεργοποιημενo διπλο άγγιγμα, email (χειροκινητος συγχρονισμος), NFC, Bluetooth, WiFi, πακετα δεδομενων Gprs, Gps, τοποθεσια, (χειροκινητα εννοειται οποτε ηθελα),γρηγορη ματια ενεργη κατα διαστηματα, ευαισθησια αφης κανονικη, φωτεινοτητα μεσαια, σημα στο 3g και γενικα με κανονικη χρηση ομιλιας, sms, internet (facebook, email, whatsapp), στις πληροφοριες μπαταριας με ενεργοποιημενη την οικονομια (μετα απο πληρη φορτηση), μου βγαζει:

Υπολοιπο μπαταριας 36%

Εκτιμωμενος χρονος που απομενει : 10 ωρες

Χρονος απο την τελευταια φορτιση : 1 μερα και 9 ωρες

 

με λιγοτερα απο αυτα που λες μου βγαζει 16-18 ωρες και εχω ελενξει τα παντα. Δοκιμασα flight mode και καταναλωνε 0,5 ανα ωρα αρα η μπαταρια θεωρητικα μιλωντας δεν εχει προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Κάποια εφαρμογή στην κάνει Μορφέα... Έχεις πολλές? Τις έχει τρέξει έστω και μια φορά όλες?

 

ναι εχω πολλες οπως επισης και παιχνιδια. Τις εχω ανοιξει ολες. Επισης ολες τους ειναι γνωστες, δεν εγκαθιστω οτι να ναι. Εχω απανεργοποιησει το nfc / location service. Στο background τρεχω μονο το viber ολα τα αλλα block.

 

double tap off , ευαισθησια οθονης στο medium, wifi always on, σημα εως και 3g, glance always on . Δοκιμασα παρα πολλα. Η διαρκεια της μπαταριας δεν ειναι "ασχημη" αλλα σιγουρα πιο κατω σε σχεση τοσο με το 920 οσο και με το 925. Το 920 μαλιστα κρατουσε πιο πολυ απο ολα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη δεν το εχω καταλαβει...Λειτουργιες τοποθεσιας για καθε εφαρμογη ξεχωριστα που μπορουμε να ρυθμισουμε,υπαρχει κατι σχετικο?Για παραδειγμα μου ερχεται mail και βλεπω να ενεργοποειται το gps,δεν το θελω αυτο...Εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι...Επισης η δονηση των κατω κουμπιων μπορει να απενεργοποιηθει?

 

Κατα τ'αλλα αρχιζω να το ερωτευομαι ασχημα!Η μπαταρια το βγαζει το 24ωρο,το συνδεω στον υπολογιστη,το αναγνωριζει ως εξωτερικο σκληρο και απλα ''πεταω'' ό,τι θελω μεσα χωρις να μπλεκω με itunes τα οποια ποτε μου δε συμπαθησα...Και το σημαντικοτερο...Απολαμβανω στο επακρο τη κατακραυγη φιλων και γνωστων!!!:lol:Μονο 2-3 πραγματικα μου ειπαν μπραβο με τη ψυχη τους για την επιλογη μου...Οι υπολοιποι 15 με κοιταζαν με συγκαταβατικοτητα....:lol:

3310 3510 3650 6270 Ε65 5800 iphone4 X1 Lumia1020
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς κάποιον τρόπο ή εφαρμογή για να ταξινομήσουμε αρχεία PDF..?

Πχ σε έναν φάκελο "Ονομα1" με 5-6 σχετικά pdf αρχεία φάκελο Β κτλ κτλ...

Αν γίνεται να είναι και στην αρχική ακόμα καλύτερα...

Στο Adobe πχ δεν γίνεται να ταξινομήσεις σε φακέλους..

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , και εγώ νέος χρήστης σε windows phone & 1020. Προσπαθώ να σεταρω το λογαριασμό mail της forthnet και μου ζητάει domain.Ξέρει κάποιος τι πρέπει να βάλουμε;
Link to comment
Share on other sites

με λιγοτερα απο αυτα που λες μου βγαζει 16-18 ωρες και εχω ελενξει τα παντα. Δοκιμασα flight mode και καταναλωνε 0,5 ανα ωρα αρα η μπαταρια θεωρητικα μιλωντας δεν εχει προβλημα

 

Να ρωτησω κατι σχετικο. Το φορτισα προχθες το βραδυ, εβγαλα τον φορτιστη χθες το πρωι, δεν το χρησιμοποιώ, απλα το εχω ανοικτο, χθες το απογευμα εκανα αναβάθμιση, το βραδυ παλι ανοικτο. Δεν εχω βαλει ουτε την sim μεσα. Πριν απο λιγο ηταν στο 51% η μπαταρία. Είναι καλο? Για να ξερω μηπως προλαβω και το αλλαξω . Την Τετάρτη το παρελαβα. Είναι λογικο να χάνει ενέργεια ενω δεν κάνει τιποτα...

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες! Εκανα μια παρατηρηση οσο εχει να κανει με την μπαταρια του κιν. ..Χρησιμοποιω σχετικα συχνα whatsapp,viber και τωρα τελευταια instagram..Αυτο που ειδα ειναι οτι με το instagram απλα την λιωνει την μπαταρια!!Καιει ολοκληρο το καυμενο και την ρουφαει τρελα γρηγορα.. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος? Γενικα την μπαταρια βλεπω οτι την ρουφαει γρηγορα οταν παιζεις αρκετα μαζι του. Προχθες το ειχα με αρκετα λιγη χρηση,κανενα-δυο τηλ κανενα-δυο μνμ και λιγο whatsapp και λιγο ιντερνετ..Ολα αυτα μιλαμε απο 10λεπτα το πολυ το καθενα..και οταν το ξαναβαλα για φορτιση 1,5 μερα μετα ειχε αν θυμαμαι καλα 25%..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι σχετικο. Το φορτισα προχθες το βραδυ, εβγαλα τον φορτιστη χθες το πρωι, δεν το χρησιμοποιώ, απλα το εχω ανοικτο, χθες το απογευμα εκανα αναβάθμιση, το βραδυ παλι ανοικτο. Δεν εχω βαλει ουτε την sim μεσα. Πριν απο λιγο ηταν στο 51% η μπαταρία. Είναι καλο? Για να ξερω μηπως προλαβω και το αλλαξω . Την Τετάρτη το παρελαβα. Είναι λογικο να χάνει ενέργεια ενω δεν κάνει τιποτα...

 

Οχι φιλε.Εχεις μεγαλο drain battery χωρις λογο..Φαντασου τι εχει να γινει αμα βαλεις και sim card...Για κοιταξε το λιγο....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε.Εχεις μεγαλο drain battery χωρις λογο..Φαντασου τι εχει να γινει αμα βαλεις και sim card...Για κοιταξε το λιγο....

 

Τι να κανω για να το δω? Επισης εχω θεμα με τον λογαριασμό microsoft. Ο δικος μου ειναι της μορφης χχχχ@yahoo.com , και δεν μπορω να τον βαλω στο τηλεφωνο. Χθες τον εβαλα καπως δεν θυμάμαι πως, κατεβασα επαφες και ημερολογιο, οταν πηγα να δω τον συχρονισμο, ελεγε μη ενημερωμενο. Μηπως αυτο προκάλεσε το drain. Τελικα τον εσβησα και δεν ξερω πως να τον ξαναβαλλω. Επισης κατα λαθος εβαλα εναν αλλο που δεν ισχυει σαν Microsoft και δεν με αφήνει να τον σβησω.

Edited by emm_stra
Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Τι να κανω για να το δω? Επισης εχω θεμα με τον λογαριασμό microsoft. Ο δικος μου ειναι της μορφης χχχχ@yahoo.com , και δεν μπορω να τον βαλω στο τηλεφωνο. Χθες τον εβαλα καπως δεν θυμάμαι πως, κατεβασα επαφες και ημερολογιο, οταν πηγα να δω τον συχρονισμο, ελεγε μη ενημερωμενο. Μηπως αυτο προκάλεσε το drain. Τελικα τον εσβησα και δεν ξερω πως να τον ξαναβαλλω. Επισης κατα λαθος εβαλα εναν αλλο που δεν ισχυει σαν Microsoft και δεν με αφήνει να τον σβησω.

 

Πολυ πιθανον να ευθυνεται αυτο και ο συγχρονισμος με το συγκεκριμενο μειλ(δηλ.να προσπαθουσε συνεχεια να συγχρονισει κι επειδη δεν ειχες καρτα μεσα να μην μπορουσε).Τωρα οσον αφορα το τελευταιο σκελος του ερωτηματος σου δεν ξερω τι μπορεις να κανεις...

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανον να ευθυνεται αυτο και ο συγχρονισμος με το συγκεκριμενο μειλ(δηλ.να προσπαθουσε συνεχεια να συγχρονισει κι επειδη δεν ειχες καρτα μεσα να μην μπορουσε).Τωρα οσον αφορα το τελευταιο σκελος του ερωτηματος σου δεν ξερω τι μπορεις να κανεις...

 

Αν κανω hard reset φοβαμαι οτι θα χασω το data sense και το θελω.

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...