Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 1020 Μέρος Ι


impreza_sti
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

τελικα δεν μου εβγαλε το store ειδοποιηση για αναβαθμιση των εφαρμογων και τις εκανα μια μια με το χερι.Πρωτες φορτισεις τι κανουμε?

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω βαλει ιταλικη ρομ απο την voda που ειχε το κινητο και στο locκscreen μου βγαζει timeout values μεχρι 5 λεπτα ενω σε ενα 920 που εχω εχει μεχρι και never

εχει παρατηρησει κανεις κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζείω τον,τελευταίο καιρό ένα,πρόβλημα με,την κάμερα που με,έχει,ξενερώσει..βεβαια,δεν,θυμάμαι αν μου το έκανε μετά απο το,update,των,gdr3 preview η πριν...οταν θέλω να,τραβιξω τοπίο,δεν,εστιάζει,με τίποτα γενικα σε,οτιδήποτε απο τα,40 μ και πάνω....κανει να,εστιασει αλλα,χάνει την εστίαση και θολώνει...στο Nokia,discussions είχαν,και άλλοι θέματα,σλλα η Νοκια,δεν,έχει απαντησει....Κανείς απο εδω έχει θέμα...Να πω ότι πριν το κινητό δούλευε αριστα...

 

 

 

 

 

 

έγω δεν έχω κανένα θέμα....

nokia 3310 - nokia 5130 - sharp gx 25 - k750i - nokia e66 - nokia 5800 - motorola milestone - htc desire-iphone 3gs - ideos x5 - lg optimus black - lg optimus 2x - iphone 4 16gb - galaxy s2 - 4s - s3 - iphone5 - lg g2 - lumia 1020 - note 2 - note 3 - 5s - iphone 6 (asus fonepad 3g 8gb) - lg v10 black - s7 edge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.πως βλεπω τι έκδοση έχω στο κινητό?πως την εμφανίζει την black και που το βλεπω ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.πως βλεπω τι έκδοση έχω στο κινητό?πως την εμφανίζει την black και που το βλεπω ?

 

Ρυθμισεις--προσθετα+πληροφοριες

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζείω τον,τελευταίο καιρό ένα,πρόβλημα με,την κάμερα που με,έχει,ξενερώσει..βεβαια,δεν,θυμάμαι αν μου το έκανε μετά απο το,update,των,gdr3 preview η πριν...οταν θέλω να,τραβιξω τοπίο,δεν,εστιάζει,με τίποτα γενικα σε,οτιδήποτε απο τα,40 μ και πάνω....κανει να,εστιασει αλλα,χάνει την εστίαση και θολώνει...στο Nokia,discussions είχαν,και άλλοι θέματα,σλλα η Νοκια,δεν,έχει απαντησει....Κανείς απο εδω έχει θέμα...Να πω ότι πριν το κινητό δούλευε αριστα...

 

Φίλε, ακούγετε σαν πρόβλημα της κάμερας! Εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα! Εστιάζει κατευθείαν!

Κάνε καμιά επαναφορά και δοκίμασε πάλι! Αν σου κάνει τα ίδια τότε γύρνα το με doa να πάρεις άλλο σφραγισμένο!

(Στο κάνει με το μαμά πρόγραμμα της Νοκια ή έβαλες κάποιο από το store?)

*αν βγεις στο μπαλκόνι σου και βγάλεις φώτο στην μεριά του δρόμου (που φαντάζομαι έχεις θέα πάνω από 40 μέτρα), πάλι το κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα.Η μαύρη τι πρέπει να γραφει?παντως επιλογή για raw φωτο έχω...μηπως η αναβάθμιση που μου εβγαλε μόλις το πρωτοανοιξα ήταν αυτη?Συγνώμη αλλα τώρα μαθαίνω.Ειμαι νεοπας
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν φαινεται να εχεις καταλαβει ειναι πως οι φωτο των 5mp βγαινουν απο αυτες των 38mp (ή 34mp) μικραινοντας τες ... και δεν ειναι το ιδιο σαν να τις εχει τραβηξει με μια καμερα που εχει 5mp αισθητηρα .. για αυτο ειναι και εξαιρετικες ποιοτικα αλλωστε ;)

 

Αν παλι θες να εχεις τεραστια αρχεια και φωτογραφιες σε μεγεθος αφισας εκει ειναι και οι φωτο των 38mp αν θες να τις χρησιμοποιεις .... απλα θα πρεπει να τις επεξεργαστεις απο καποιο pc. Τα 38mp περιεχουν σχεδον 20 φορες περισσοτερη πληροφορια απο μια fullhd 1080p εικονα. Η (σοβαρη) επεξεργασια τετοιων αρχειων/φωτο απαιτει και μεγαλη οθονη και δυνατους επεξεργαστες.

 

είναι ξενέρωτο που δεν μπορείς να δείς τις φωτογραφίες των 34-38 MP... το αγόρασα εχθές και μέχρι να ψάξω να βρώ τι παίζει κόντεψα να τρελαθώ...βγάζω φωτο μες την καλη χαρά κάνω φουλ zoom in για να δω την τρομερη κάμερα και παρατηρώ...πιξέλιασμα...βγάζει και ενα παληκάρι με ένα s4 mini την ιδια φωτο και στο φουλ ζουμ...τι να δω?? περισσότερη λεπτομερεία...εεεε όχι...παραδίνομαι, άντε να μην μπορώ να τις επεξεργαστώ...να ΜΗΝ μπορώ να τις δω και στην οθόνη του κινητού μου??? tragic!! Nokia lumia 1020 falseview μονο αυτό έχω να πώ...

Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα.Η μαύρη τι πρέπει να γραφει?παντως επιλογή για raw φωτο έχω...μηπως η αναβάθμιση που μου εβγαλε μόλις το πρωτοανοιξα ήταν αυτη?Συγνώμη αλλα τώρα μαθαίνω.Ειμαι νεοπας

 

Lumia black θα πρεπει να γραφει με κοκκινα γραμματα!Αφου εχεις raw παντως εισαι με την μαυρη μιας και μονο με αυτη μπορεις να τραβηξεις τετοιες φωτο....

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

είναι ξενέρωτο που δεν μπορείς να δείς τις φωτογραφίες των 34-38 MP... το αγόρασα εχθές και μέχρι να ψάξω να βρώ τι παίζει κόντεψα να τρελαθώ...βγάζω φωτο μες την καλη χαρά κάνω φουλ zoom in για να δω την τρομερη κάμερα και παρατηρώ...πιξέλιασμα...βγάζει και ενα παληκάρι με ένα s4 mini την ιδια φωτο και στο φουλ ζουμ...τι να δω?? περισσότερη λεπτομερεία...εεεε όχι...παραδίνομαι, άντε να μην μπορώ να τις επεξεργαστώ...να ΜΗΝ μπορώ να τις δω και στην οθόνη του κινητού μου??? tragic!! Nokia lumia 1020 falseview μονο αυτό έχω να πώ...

 

Άμα του βγάλες το ζουμί στο ζούμ λογικό είναι να δεις πιξέλιασμα! :p

Το θέμα είναι πόσο ζουμ έκανε το 1020 και πόσο το s4 mini;

Πάντως το 920 που έχω κάνει πλάκα στο s4 mini που έχει ένα φιλαράκι μου κάτι που θα κάνει σε μεγαλύτερο βαθμό το 1020 μιας και έχει μακράν καλύτερη κάμερα! Να το κατηγορούμε για την μπαταρία, για τις εφαρμογές, για το δεν μπορείς να δεις και να στείλεις από τη συσκευή τις 38ρες φωτογραφίες να το καταλάβω. Όχι όμως να τα ισοπεδώνουμε όλα και να βγάζουμε false την κάμερά του! Φιλικά πάντα!

Edited by niotheros
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Το βρηκα.Η μαύρη τι πρέπει να γραφει?παντως επιλογή για raw φωτο έχω...μηπως η αναβάθμιση που μου εβγαλε μόλις το πρωτοανοιξα ήταν αυτη?Συγνώμη αλλα τώρα μαθαίνω.Ειμαι νεοπας
Link to comment
Share on other sites

Άμα του βγάλες το ζουμί στο ζούμ λογικό είναι να δεις πιξέλιασμα! :p

Το θέμα είναι πόσο ζουμ έκανε το 1020 και πόσο το s4 mini;

Πάντως το 920 που έχω κάνει πλάκα στο s4 mini που έχει ένα φιλαράκι μου κάτι που θα κάνει σε μεγαλύτερο βαθμό το 1020 μιας και έχει μακράν καλύτερη κάμερα! Να το κατηγορούμε για την μπαταρία, για τις εφαρμογές, για το δεν μπορείς να δεις και να στείλεις από τη συσκευή τις 38ρες φωτογραφίες να το καταλάβω. Όχι όμως να τα ισοπεδώνουμε όλα και να βγάζουμε false την κάμερά του! Φιλικά πάντα!

 

Προφανώς έκανε ζουμ στην φωτογραφία στην γκαλερί και δεν την άνοιξε στο Νοκια κάμερα για να κάνει reframe. Κάνω τρομερή υπομονή να μην πάρω το 1020 μια και έχω τρελαθεί με τις δυνατότητές της φωτογραφικές που έχει. Έχω το 920 και λέω να περιμένω αντικαταστατη του 1020 :-)

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]40142[/ATTACH]

Για κάτι τέτοιες φώτος το παίρνουμε το κινητό...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Έχω αγοράσει και έχω αυτό το καιρό τα note 3, 1020 925 και S4 mini. Το 1020 τα κερδίζει heads down. Έβγαλα κάτι φωτογραφίες σήμερα στο εξοχικό γνωστού του πατέρα με θέα τον Ευβοϊκό και κόντρα ήλιο και στις οθόνες των κινητών φαίνεται καθαρά η διαφορά όταν κάνω zoom. Θα τις περάσω στο κομπιούτερ όταν έχω χρόνο και θα ανεβάσω δείγματα στο dropbox μου. Είχα και 1 φωτογραφική μηχανή μαζί. Τα lumia(& τη φωτογραφική)τα έχω και θα τα κρατήσω λίγες μέρες να τα δω καθαρά σε θέματα φωτογραφίας βίντεο και μετά θα αποφασίσω αν και πιο θα δώσω.

Πάντως προς το παρόν τα χαίρομαι όλα μαζί όταν τα βάζω σε σύγκριση!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Να ρωτησω κατι το ηχειο του σας φαινεται λιγο χαμηλο η ειναι η ιδεα μου??Ειχα ενα lumia 800 και τα ιδια ringtones τα παιζει πιο σιγα...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Να ρωτησω κατι το ηχειο του σας φαινεται λιγο χαμηλο η ειναι η ιδεα μου??Ειχα ενα lumia 800 και τα ιδια ringtones τα παιζει πιο σιγα...

 

Οχι φιλε μου ισα ισα το ηχειο του ειναι τοσο δυνατο που εγω προσωπικα δεν τολμαω να το βαλω την ενταση στο 30...Ξεκουφαινει το δικο μου....:lol:

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πηρα από την προσφορά της voda, μια ερώτηση στους κατόχους: Έχετε προβλήματα με τυχαίες επανεκκινήσεις? Μου έχει κάνει 3 στο Σ/Κ που το χρησιμοποίησα. Τι μπορεί να φταίει? Να το πάω πίσω στη voda για αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το πηρα από την προσφορά της voda, μια ερώτηση στους κατόχους: Έχετε προβλήματα με τυχαίες επανεκκινήσεις? Μου έχει κάνει 3 στο Σ/Κ που το χρησιμοποίησα. Τι μπορεί να φταίει? Να το πάω πίσω στη voda για αλλαγή?

 

H Nokia παλιά είχε απαντήσει επίσημα σε παράπονα για "τυχαίες επανεκκινήσεις" ότι φταίνε κάποιες "προβληματικές" εφαρμογές που τρέχουν στο παρασκήνιο! Είπε να γίνετε πάντα έξοδος από αυτές χρησιμοποιόντας τo κουμπί back!

""Anyways, good news is that Nokia says, first hand they suspect some “problematic apps” running in background, behind these reboots and as reported by many readers it seems to be true. Nokia also has come up with a temporary solution and recommend existing out of applications after using them by using the back button. ""

Αν στο κάνει συνέχεια και χωρίς να έχεις εφαρμογές να τρέχουν, τότε εννοείτε πας για αλλαγή συσκευής .., ή έστω πάρε ένα τηλέφωνο την Νοκια για εξηγήσεις! Μπορεί να είναι και θέμα της τελευταίας αναβάθμισης και να πρέπει να περιμένουμε λίγο για διορθωτικό update!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το είδα, και μετά από και άλλες αναφορές για συσχέτιση του προβλήματος με το here drive και γενικότερα με τις εφαρμογές here, είδα ότι στο παρασκήνιο ήταν ενεργό το here drive και το απενεργοποίησα, οπότε θα το δώ...

Το κινητό το πήρα Παρασκευή βράδυ από voda shop, μου είπαν ότι δεν είχαν κάποιο κουπόνι σχετικά με το 20$ για εφαρμογές, μπήκαν στο σύστημα και το είδαν ότι υπήρχε σαν πρόμο και μου ειπαν να περάσω τη Δευτέρα για να μιλήσουν με τα κεντρικά. Να τους πω κάτι ποιο συγκερκιμένο? Και τι? Ρωτάω αυτούς που τους έδωσαν το κουπόνι, τι είπαν και σε τι μορφή είναι, τύπου ξυστό που σου δινει κάποιο κωδικό?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάτοχος του πολυπόθητου 1020 από αύριο/μεθαύριο. Τα tips θα τα ρωτήσω την μέρα που θα το πάρω και αφού ψάξω λίγο :p:p... Μία απορία που μου έχει μείνει είναι αν και πως μπορώ να βγάλω το λογότυπο της vodafone από την οθόνη έναρξης καθώς είναι αγορασμένο από εκεί οπότε λογικά θα το έχει. Με κάποιο format σε ένα Nokia Care γίνεται? Ή χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο ή κάτι που θα πρέπει να το κάνω μόνος μου..?
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη απόπειρα λήψης φωτογραφίας με τη ρύθμιση jpg+dng κόλλησε στην αποθήκευση και μαύρισε η οθόνη στην εφαρμογή της κάμερας. Ούτε με το κλείσιμο x της εφαρμογής δεν επανήλθε. Όταν την άνοιξα ξανά μαύρισε η οθόνη και δεν άκουγε σε κανένα button. Επανήλθε μόνο κρατώντας το κουμπί on/off πατημένο πάνω από 15". Στη δεύτερη απόπειρα τη φύλαξε άμεσα.

 

Σημ. Όταν έκανα την πρώτη λήψη το κινητό ήταν συνδεδεμένο μέσω USB στο PC

Link to comment
Share on other sites

FYI: για τις exclusive εφαρμογές της nokia φαίνεται πως δε δουλεύει το notification στο tile του marketplace που ειδοποιεί για updates.

 

Οπότε δοκιμαζετε περιοδικά χειροκίνητα τα apps αυτά.

 

 

Και μια ερώτηση. Όταν είχα το wp7 μου, είχα αγοράσει ενα παιχνίδι της Microsoft που λεγόταν νομίζω tentacles. Ήταν αρκετά καλό. Τώρα δεν το βρίσκω στο marketplace. Ειναι δυνατόν να το έβγαλε..;

 

[edit]

Το googlιασα και τελικά ήταν μη συμβατά με windows phone 8, γίαυτο και τα εβγΑλαν. Το αυτό και για το chickens can't fly(εξαιρετικό).

Edited by keraynopoylos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάτοχος του πολυπόθητου 1020 από αύριο/μεθαύριο. Τα tips θα τα ρωτήσω την μέρα που θα το πάρω και αφού ψάξω λίγο :p:p... Μία απορία που μου έχει μείνει είναι αν και πως μπορώ να βγάλω το λογότυπο της vodafone από την οθόνη έναρξης καθώς είναι αγορασμένο από εκεί οπότε λογικά θα το έχει. Με κάποιο format σε ένα Nokia Care γίνεται? Ή χρειάζεται κάτι πιο εξειδικευμένο ή κάτι που θα πρέπει να το κάνω μόνος μου..?

 

Μόνο αν φλασαρεις αλλη rom θα μπορέσεις να βγάλεις το λογότυπο της voda

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.Σχετικα με την μπαταρία,οτιδήποτε έχει σχέση με ίντερνετ την ρουφάει σφαίρα.Ενδεικτικα,Εχθές στις 10 το πρωί με φουλ μπαταρια,με 2g σύνδεση,τα δεδομένα κλειστά,WiFi και μπλε δοντι,κλειστό,έφυγα για Πάρνηθα μεριά όπου του άλλαξα τα φώτα στις φωτο και στα βίντεο.Στις 7 το απογευμα σπίτι μισή ώρα ίντερνετ με WiFi ,ψαχουλεμα πολύ και μισή ώρα περίπου ομιλία.Στις 12 το βραδυ ήταν στο 10 τα εκατό η μπαταρία.Τρεις φορές το έχω φορτίσει μέχρι τώρα.Νομιζω είναι μια χαρά η αυτονομία του............φυσικα η κατάσταση αλλαζει δραματικά όταν είναι όλα ανοικτά και με χρήση gps
Link to comment
Share on other sites

όπου του άλλαξα τα φώτα στις φωτο και στα βίντεο.

Έβλεπα review σε YT κι έλεγε ότι αυτό ακριβώς είναι που του ρουφάει την μπαταρία σφαίρα.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...