Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το LG Optimus G ( E975 )


taxudromos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αν το F180S που είναι διαθέσιμο τώρα στο merimobiles μπορεί να λειτουργήσει στην Ελλάδα; Θα δουλεύει το 4G με το φλασάρισμα που περιγράφεται παραπάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 117
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γνωρίζει κανείς αν το F180S που είναι διαθέσιμο τώρα στο merimobiles μπορεί να λειτουργήσει στην Ελλάδα; Θα δουλεύει το 4G με το φλασάρισμα που περιγράφεται παραπάνω;

Ώπα! πότε αλλάξανε το Κ σε S?

Το έχω παραγγείλει από 6 του μήνα αλλά λόγω μπερδέματος φεύγει σήμερα-αύριο,

οπότε μάλλον θα μου έρθει κι εμένα το S.

Μετά από ψάξιμο οι μόνες διαφορές που έχει το S είναι στις παραπάνω μπάντες που υποστηρίζει,

Κ: GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS2100, LTE1800 (B3)

S: GSM850, GSM900, GSM1800, GSM1900, UMTS2100, LTE850 (B5), LTE1800 (B3)

Οπότε αν δούλευε το K θα δουλέψει και το S, η νεκροψία θα δείξει :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα απο την βροχερή Κρήτη! Ήθελα να ρωτήσω αν έχει περάσει κάποιος τον κερνελ με το double tap σε στοκ ρομ να μας πει εντυπώσεις και ποιος είναι.. Ευχαριστώ.

 

Σε στοκ δεν εχω δει. Για custom υπαρχει ο f93

Δεν μου αρεσε το doubletap του.. Δεν λειτουργει οπως πρεπει. Αν μαθεις με n9 ειναι δυσκολα :p

 

Anyway, να προσθεσω στο θεμα πως δοκιμασα 4.4 και 4.3.1 (houston και pacman αντιστοιχα) πριν καποιες μερες.

Ειναι αθλιες, εχουν θεματα, fc's και ολη η μαγεια της συσκευης που ειναι η απροβληματιστη λειτουργια της, παει περιπατο..!

Η αποψη μου ειναι οτι δεν αξιζει η μανουρα των backup ουτε καν για δοκιμη*

 

(το αναφερω γιατι με mtp αρκετες φορες δεν αντιγραφονται ολα τα αρχεια μας στο pc και στο κινητο. Σταματαει η διαδικασια αρκετες φορες οποτε να'ναι.. Οποιος μεταφερει αρκετα giga το γνωριζει ηδη βεβαια).

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να κινείται το θέμα.

 

Εμένα μπήκε ξανά το μικρόβιο και έπειτα από 1,5 μήνα απροβλημάτιστη full stock χρήση είπα να το ξεκλειδώσω και να δοκιμάσω τις modded stock υλοποιήσεις.

 

Στο xda είδα πολύ κίνηση για την savvyrom και είπα να της ρίξω μια ματιά. Στην αρχή την πέρασα και δεν μου έβγαζε δίκτυο καθόλου. Πήγα στις ρυθμίσεις και έκανα αυτόματη σάρωση δικτύου και τότε συνδέθηκε στην κοσμοτέ. Είδα πως ήταν πιο ενεργοβόρα από την stock της LG παρ' ο,τι φοράνε και οι δύο τον stock kernel.

 

Έπειτα διάβασα κάποιους που πέρασαν τον viper kernel (o/c, u/c, o/c gpu, gamma control) από το forum του αντίστοιχου OG της Sprint. Αφού τον πέρασα είδα πως δεν λειτουργούσε το WiFi. Το έψαξα και τελικά βρήκα πως για να είναι πλήρως λειτουργικά όλα θα πρέπει να περαστούν χειροκίνητα κάποια modules στο /system/lib/modules/.

 

Χρησιμοποιώ αυτόν τον συνδυασμό εδώ και μια μέρα κοντά και βλέπω πολύ καλή αυτονομία είτε σε αναμονή είτε σε χρήση ακόμα. Χρησιμοποιώ τις stock ρυθμίσεις του kernel και δεν έχω κάνει κάποιο overclock ή τίποτα τέτοιο. Μόνο λίγο underclock.

 

Όποιος είναι ξεκλείδωτος και θέλει stock εμπειρία τα συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

Savvyrom v4 - έρχεται και η v5

Viper kernel-ZVC-v1.1

Modules

Link to comment
Share on other sites

Όταν το πήρα έλεγα θα του αλλάξω τα φώτα.....

 

Τώρα λέω: μα γιατί;;;;

 

2~3 μοντακια και όλα καλά :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως παρελαβε κανεις απο merimobiles το optimus g??μπορει να μου πει αν οντως παιζει στα ελληνικα lte/.. και απο οσο ειδα εχει κ κεραια για να πιανει κορεατικα καναλια τιβι??μηπως ειναι κανενας κλςνοσ??η ετσι βγαινει το 180 ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το περιμένω αλλά θα καθυστερήσει, άργησαν να το στείλουν. Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι έρχεται το F180S, θεωρητικά φλασάρεται κι αυτό σε E975. Άιντε να δούμε :-)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
μηπως παρελαβε κανεις απο merimobiles το optimus g??μπορει να μου πει αν οντως παιζει στα ελληνικα lte/.. και απο οσο ειδα εχει κ κεραια για να πιανει κορεατικα καναλια τιβι??μηπως ειναι κανενας κλςνοσ??η ετσι βγαινει το 180 ευχαριστω

 

Μου ήρθε την προηγούμενη βδομάδα, αλλά κάναν μλκία και στείλανε την L

την μόνη έκδοση F180 (από τις K,L,S) που δεν είναι LTE 1800 (Ελληνικό 4G δλδ).

Και είμαι τώρα σε συνεννόηση να δούμε τι μπορεί να γίνει.

 

Κατά τα άλλα, φλάσαρα το Ελληνικό firmware που κατέβασα από τον οδηγό που έχουμε στο φόρουμ

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=379566 (ευχαριστώ τον nikos523 για τα αρχεία)

γιατί από οποιαδήποτε άλλη πηγή το kdz ήταν corrupted (δύο μέρες πάλεβα να καταλάβω τι γίνεται)

μετά με ρουτάρισμα, πέρασμα FreeGee, CWM και φλασάρισμα το μόντεμ του L (από ΕΔΩ)

το κινητάκι είναι τζετ!

 

Το ψηφιακό tuner είναι μόνο για ραδιόφωνο και φυσικά δεν λειτουργεί μια και το E975 δεν έχει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα κι εγώ... F180L! Έλεος ρε φούστη μου, τους έγραψα πριν το στείλουν ότι πρέπει οπωσδήποτε να είναι K ή S και απάντησαν S!

VRach, βρήκες άκρη;

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσανε χθες.

Αν το κρατήσω μου κάνουν άλλα 20€ έκπτωση, αλλιώς δεσμεύονται να μου το αντικαταστήσουν.

 

Τώρα ετοιμάζω αγγελία, αν φύγει σε 2-3 μέρες έχει καλώς, αλλιώς πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, κάνουν σκληρό παζάρι. Από τη μια δεν χρειάζομαι ιδιαίτερα το 4G για να είμαι ειλικρινής, από την άλλη όμως why not? Βέβαια τα μείον 20 ευρώ το φέρνουν στα επίπεδα ενός κινέζικου 3G only, οπότε δεν είναι και άσχημα.

Wait. To 3G παίζει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε john μου εβγαλε αναβαθμιση την κανω τωρα, ισως να μην αλλαξω ROM...

 

Ειδες διαφορα σε θεμα μπαταριας απο την μαμα custom rom & απο αυτη την Custom STOCK που μου ειπες ? η ειναι ιδια πραγματα ?

Link to comment
Share on other sites

φιλε john μου εβγαλε αναβαθμιση την κανω τωρα, ισως να μην αλλαξω ROM...

 

Ειδες διαφορα σε θεμα μπαταριας απο την μαμα custom rom & απο αυτη την Custom STOCK που μου ειπες ? η ειναι ιδια πραγματα ?

Λιγο πολύ τα ίδια είναι ... Μείνε με την original για αρχή μέρχρι να εξοικειωθείς και μετά άρχισε να πειραματίζεσαι.....

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

Ποια αναβαθμιση σουρθε;

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ηταν για το LG PC Suite η αναβαθμιση :(

 

Περιμενω να την κανει & να δω μετα αν θα μου δειξει για το κινητο καμια... λετε επειδη ειμαι Unlocked + Root να μην μου ερθει ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ηταν για το LG PC Suite η αναβαθμιση :(

 

Περιμενω να την κανει & να δω μετα αν θα μου δειξει για το κινητο καμια... λετε επειδη ειμαι Unlocked + Root να μην μου ερθει ?

Βάλε αυτή που σου είπα ή την savyrom και θα είσαι κομπλέ....

Γιαννης. Μ.
Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτή που σου είπα ή την savyrom και θα είσαι κομπλέ....

 

Αυτο μαλλον θα κανω, την Savy θα βαλω ΑΝ ΔΕΝ μου δειξει Update... :)

Link to comment
Share on other sites

Βάλε αυτή που σου είπα ή την savyrom και θα είσαι κομπλέ....

 

Φιλε μου σε ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, ολα καλα! με την Savvy παει κομματια & εχω & την επιλογη LTE... Μόλις κερδισα ξανα πισω τα 10 χρονια ζωης που μου αφαιρεθηκαν χθες :P :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμείνει με την savvyrom v4 εδώ και πολύ καιρό. Δουλεύει απροβλημάτιστα με τον viper kernel αλλά το βαρέθηκα. Θα ήθελα κάτι πιο AOSP Android. Έχετε δοκιμάσει κάποια 4.4.2; Υπάρχει καμία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν daily driver; Δεν έχω πολλές απαιτήσεις μιας και πλέον σπάνια του κάνω βαριά χρήση. Σκεφτόμουν να του περάσω καμία CM11 nightly μιας και διαβάζω πως κάποια σοβαρά bugs έχουν διορθωθεί. Σε συνδυασμό με τον F93 kernel τι λέει;
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμείνει με την savvyrom v4 εδώ και πολύ καιρό. Δουλεύει απροβλημάτιστα με τον viper kernel αλλά το βαρέθηκα. Θα ήθελα κάτι πιο AOSP Android. Έχετε δοκιμάσει κάποια 4.4.2; Υπάρχει καμία που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν daily driver; Δεν έχω πολλές απαιτήσεις μιας και πλέον σπάνια του κάνω βαριά χρήση. Σκεφτόμουν να του περάσω καμία CM11 nightly μιας και διαβάζω πως κάποια σοβαρά bugs έχουν διορθωθεί. Σε συνδυασμό με τον F93 kernel τι λέει;

 

Είχα CM 11 αλλα εδινε με το ζορι 2 ωρες οθονη... κοινως ετρωγε μπαταρια γρηγορα... Ειμαι με Savvy και εγω καιρο τωρα αλλα Stock kernel.. Αν αλλάξω και βαλω Viper ή καποιον αλλον τι διαφορες θα δω ?

Link to comment
Share on other sites

Είχα CM 11 αλλα εδινε με το ζορι 2 ωρες οθονη... κοινως ετρωγε μπαταρια γρηγορα... Ειμαι με Savvy και εγω καιρο τωρα αλλα Stock kernel.. Αν αλλάξω και βαλω Viper ή καποιον αλλον τι διαφορες θα δω ?

 

Δεν έχω κάτσει με στοκ κερνελ. Ο Viper είναι πολύ καλός και γρήγορος. Πολλοί λένε πως είναι πιο γρήγορος και battery friendly από τον στοκ. Το θέμα είναι πως πρέπει να κάνεις κάποια mods για να δουλέψει με το e975. Αν μπεις στο thread του στις τελευταίες σελίδες θα βγάλεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...