Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα

ναι

οχι αν εχει πρόσφατες rom. Μπαταρια σκυλι

 

σευχαριστω για την απαντηση σου.

επισης,η μπαταρια του ειναι οντως ενσωματωμένη και δεν αλλαζεται?

τουλαχιστον οχι ευκολα..?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς πρόβλημα με το notification led?

Το δικό μου είναι συνέχεια πράσινο...

Στην αρχή νομίζω ότι είναι απο το SecurIt που έχει μέσα η Vibe rom

πήγα το έβγαλα απο τηv λίστα με τα notification αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το notification led?

Το δικό μου είναι συνέχεια πράσινο...

Στην αρχή νομίζω ότι είναι απο το SecurIt που έχει μέσα η Vibe rom

πήγα το έβγαλα απο τηv λίστα με τα notification αλλά τίποτα...

 

Κατά 99% έχεις ξεχάσει να διαβάσεις κάποιο μηνυμα ή κάποια αναπάντητη κλήση ή κάποιο μηνυμα για αναπάντητη.Την έχω πατήσει αρκετές φορές

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόβλημα με το notification led?

Το δικό μου είναι συνέχεια πράσινο...

Στην αρχή νομίζω ότι είναι απο το SecurIt που έχει μέσα η Vibe rom

πήγα το έβγαλα απο τηv λίστα με τα notification αλλά τίποτα...

 

Κατά 99% έχεις ξεχάσει να διαβάσεις κάποιο μηνυμα ή κάποια αναπάντητη κλήση ή κάποιο μηνυμα για αναπάντητη.Την έχω πατήσει αρκετές φορές

 

Χαχαχα ήταν τελικά από την μανίσια εφαρμογή των μηνυμάτων, μόλις την άνοιξα έσβησε, Thanks for the tip :X :D

Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας την Vibe rom και εγκαθιστώντας το morelocate 2 για να γυρίσουμε την γλώσσα όσων προγραμμάτων το υποστηρίζουν στα ελληνικά αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με την γραμματοσειρά, στις ειδοποιήσεις δεν εμφάνιζε τους μικρούς ελληνικούς τονισμένους χαρακτήρες. Το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας άλλες γραμματοσειρές, στην προκειμένη περίπτωση την default των windows 7, με έναν root explorer απευθείας μέσα στον φάκελο /system/font.

Ουσιαστικά τις αντικατέστησα απλά πρέπει να αλλαχτούν τα ονόματα.

Το έκανα με την βοήθεια αυτού του οδηγού, είναι προς την μέση, έχεις πολλούς τρόπους βέβαια.

http://www.androidauthority.com/how-to-change-the-fonts-on-your-android-phone-32078/

Ίσως βοηθήσει και έναν φίλο που του βγάζει κινέζικα σε άσχετα σημεία

Link to comment
Share on other sites

Viberom_v1.0_1347_3_st_p780

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν εχει γινει ''πετυχημενο'' ροοτ, δεν ανοιγει το superuser και δεν μποεω να κανω επαναφορα σε εργοστασιακες ρυθμισεις διοτι σταματαει να αποκρινονται οι ρυιμισεις οταν το προσπαθω. Απεγκατεστησα ολες τις εφαρμογες και περιμςνω να δω τι θα κανει!!!

Ειναι αυτη απο το minideal; Γενικα μεχρι τωρα ολες οι vibe εκτος την τελευταια ειχαν θεματα με το να κλεινει το κινητο και να ξαναανοιγει μονο του και μερικες φορες κολλουσε και η εφαρμογη της καμερας. Περασε το recovery για κινεζικες ρομ απο τις οδηγιες που εχω βαλει στην υπογραφη μου και μπες στο recovery και κανε απο εκει factory reset (wipe-->factory reset). Ειναι ιδιο με το να το κανεις απο τα settings.

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Λοιπον περασα την 1347 με τα Ελληνικα, καλη τη βλεπω αλλα εχω ενα προβλημα.

Δεν μπορω να περασω το Lenovo launcher.

Εχει κανεις καμια λυση ?

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Στο μήνυμα #1419 μπήκαν νεα links από mega.co.zn

Καλό download

 

Μανωλη εχεις μπει δυναμικα στο θεμα του κινητου. Μπραβο φιλε ωραιος βοηθας και εσυ απο τη μερια σου. Απο ποιο μερος της Κρητης εισαι?

Εγω για λιγο καιρο λογο δουλειας θα ζω Χανια!!:rolleyes:

 

Φιλος πηρε Lenovo p770 αντι για p780.... Του ηρθε και το δινει οσο το πηρε. Αν καποιος το θελει μου λεει.

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μιά ερώτηση.

Τι είναι καλύτερο να τους πω εκεί στο minideal να το κάνουν root+gplay+vibe rom που βάζουν ή να μην τους πω τίποτα και να 'χει τη μαμίσια JB?

Λέγοντας "καλύτερα" εννοώ σταθερότητα λογισμικού και αν θα χει lenovo launcher και λοιπές εφαρμογές (από γλωσσές ας είναι αγγλικά δε με απασχολεί)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Λοιπον περασα την 1347 με τα Ελληνικα, καλη τη βλεπω αλλα εχω ενα προβλημα.

Δεν μπορω να περασω το Lenovo launcher.

Εχει κανεις καμια λυση ?

Δεν το δοκίμασα γιατί προσωπικά δε με βολεύει. Το περίεργο ειναι οτι σαν app υπάρχει ήδη μέσα στις εγκατεστημένες εφαρμογές. Μήπως να την αφαιρέσεις και να δοκιμάσεις καθαρή εγκατάσταση;

 

Μανωλη εχεις μπει δυναμικα στο θεμα του κινητου. Μπραβο φιλε ωραιος βοηθας και εσυ απο τη μερια σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.....

Λοιπον περασα την 1347 με τα Ελληνικα, καλη τη βλεπω αλλα εχω ενα προβλημα.

Δεν μπορω να περασω το Lenovo launcher.

Εχει κανεις καμια λυση ?

 

Καλημέρα,τι εννοείς δεν μπορείς να τον περάσεις;Εγώ στην SLXrom το πέρασα σαν apk κατευθείαν. https://www.dropbox.com/s/bddjm6lx79ya1jt/Lenovolauncher-v3.2.3-signed-release.apk

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω την 1347 απο minideal, δλουλευει αψογα κ η μπαταρια με foul χρηση wifi(24h) k games τουλαχιστον 2,5 μερες!! οι νυχτερινες ληψεις ειναι λιγο θαμπες αλλα ολα οκ! καποια στιγμη το κινητο εκανε μονο του επανεκκινησεις αλλα μετα απο μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις ολα οκ! ειναι ροοτ το κινητο αλλα το superuser δεν λειτουργει! αλλα κ παλι οκ! ξερει καποιος πως να κανω το viber k skype να τρεχουν συνεχεια ωστε να μην κλεινουν οταν κλεινει η οθονη η οταν κλειδωνει το τηλ! ευχαριστω προκαταβολικα!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω την 1347 απο minideal, δλουλευει αψογα κ η μπαταρια με foul χρηση wifi(24h) k games τουλαχιστον 2,5 μερες!! οι νυχτερινες ληψεις ειναι λιγο θαμπες αλλα ολα οκ! καποια στιγμη το κινητο εκανε μονο του επανεκκινησεις αλλα μετα απο μια επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις ολα οκ! ειναι ροοτ το κινητο αλλα το superuser δεν λειτουργει! αλλα κ παλι οκ! ξερει καποιος πως να κανω το viber k skype να τρεχουν συνεχεια ωστε να μην κλεινουν οταν κλεινει η οθονη η οταν κλειδωνει το τηλ! ευχαριστω προκαταβολικα!

 

Μαλλον δεν ειναι root η συσκευή σου.Ειχα το ιδιο προβλημα με την 1347 (δες το post #914).Αρχικά επιβεβαιωσε με καποιο app (πχ got root) αν εισαι ή οχι root.Μετά με κάποιο τρόπο από τους πολλούς που εχουν αναλυθει εδω κάνε root (πχ framaroot αμεσα από το κινητό).Πριν μπεις στο ιντερνετ κάνε αυτο που λεω στο ποστ.Όσο για τα apps που σταματανε να τρεχουν μαλλον ψαξε στο lenovo power ή σε καποιο αλλο προγραμμα (πχ clean master ή lenovo safe) που κλεινει αυτοματα επιλεγμένα apps και βαλτα να εξαιρούνται (κάποια ρυθμιση εκεί χρειάζεται) .

Διορθώνω:οσο αφορά το root πιθανόν να χρειάζεται να περάσεις πάλι την έτοιμη με root rom ( λινκ http://pan.baidu.com/s/1iTLwU με pass 08sr )

Edited by fotius332
η vibe rom 1347 πιθανον να μην μπορει να ρουταριστει εκ των υστέρων
Link to comment
Share on other sites

Εχει απαντηθει αρκετές φορες

 

και προτιμησες να γραψεις αυτο...απο το να απαντησεις αμεσα στης αποριες μου??? :wacko:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

EDIT: Βρέθηκε λύση. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5184163#post5184163

Μπορει κάποιος να μου στείλει ένα twrp backup της nvram ενός p780;

 

Κάνοντας κάποιες δοκιμές με εργαλεία και rom έσβησα απο λάθος την nvram (δηλαδή το hard-imei) χωρίς να εχω κρατήσει backup. Αντίθετα κράτησα backup των αρχείων που αφορουν το soft-imei οποτε βάζοντας χειροκίνητα τα αρχεία στις σωστες θεσεις, παίζουν κανονικά wifi και imei. Επισης γνωρίζω τις σωστες mac addresses και imei.

 

Δυστυχώς η διαδικασία είναι λίγο μπέρδεμα και αυτό τον καιρό κάνω πολλές επαναφορές εργοστασιακών οπότε ψάχνω μια πιο μόνιμη λύση και δυστυχώς νομο ένα nvram backup θα μου έλυνε το προβλημα. Οπότε αν κάποιος χρησιμοποιεί twrp σε p780, μπορεί να κάνει ένα backup της nvram (μονο εκει χρειαζεται να μπει Χ) και να μου το στείλει; Είναι ακριβώς ίδια διαδικασία backup απλός επιλέγουμε μόνο την nvram

 

ENNOEITAI OTI θα αντικατασταθουν τα imei και mac addresses με τα δικά μου νουμερα, πριν μπουν sim στο κινητό. Επισης εννοείται οτι το αρχείο θα σβηστεί μετά την ορθή επαναφορα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by manoliscrete
Link to comment
Share on other sites

σε παραγγελεια απο minideal Η to2c πρεπει να ζητησω να μου περασουν καποια συγκεκριμενη ρομ ωστε να μην παιδευομαι αργοτερα?

το google play λειτουργει κανονικα?

ota updates κανει? η υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με της σιμ μετα?

παντως με εντυπωσιαζει η μπαταρια του :ninja:

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

σε παραγγελεια απο minideal Η to2c πρεπει να ζητησω να μου περασουν καποια συγκεκριμενη ρομ ωστε να μην παιδευομαι αργοτερα?

Αν παραγγείλεις απο minideal καλύτερα ζήτα να σου περάσουν αυτή που βάζουν τώρα (δες μήνυμα μου #1419). Δείχνει να λειτουργεί πάρα πολύ καλά και ομαλα. Αν δεν το ζητήσεις, θα σου αφήσουν την stock rom που ερχεται απο το εργοστάσιο που λογικά ειναι χωρίς root, χωρίς ελληνικά, με αγγλικά/κινέζικα, εφαρμογες της lenovo και διάφορα κινεζικα προγράμματα.

 

το google play λειτουργει κανονικα?

Αν ζητήσεις αυτό που ειπα παραπανω, το google play παιζει άψογα. Για την stock δεν ξέρω.

 

Σε κάθε περιπτωση τη stock μπορεις να την περάσεις και μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εχώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον manoliscrete. Κάνοντας και εγώ κάποιες δοκιμές με κατάφερα να σβήσω το IMEI -MAC adrresses των Sim.Δυστηχώς έχω κάνει back up μόνο τα Data.

Έχω κάνει κάποιες ενέργειες μήπως το φτιάξω αλλά τίποτα.

Αυτές είναι :

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,

1)mobile mtk uncle tools

2)πέρασμα Rom όπως το post#1419

3) Imei tools άπο αυτό το site

4)δοκιμαστικά και απο αυτή την επιλογή.

 

Δεν μπόρεσα να κάνω κάτι με τα προυγούμενα,αν κάποιος του έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο ήθέλει να βοηθήσει ευχαρίστως.

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εχώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με τον manoliscrete. Κάνοντας και εγώ κάποιες δοκιμές με κατάφερα να σβήσω το IMEI -MAC adrresses των Sim.Δυστηχώς έχω κάνει back up μόνο τα Data.

Έχω κάνει κάποιες ενέργειες μήπως το φτιάξω αλλά τίποτα.

Αυτές είναι :

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων,

1)mobile mtk uncle tools

2)πέρασμα Rom όπως το post#1419

3) Imei tools άπο αυτό το site

4)δοκιμαστικά και απο αυτή την επιλογή.

 

Δεν μπόρεσα να κάνω κάτι με τα προυγούμενα,αν κάποιος του έχει ξανασυμβεί κάτι παρόμοιο ήθέλει να βοηθήσει ευχαρίστως.

Εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374457 κοίταξες;

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως δεν το είδα αυτό το θέμα.

Θα δοκιμάσω αυτά που δεν έχω ελέγξει και θα σας πω.

Όμως έχω μία βασική απορία, την οποία δεν πείρα σαφή απάντηση σε αυτό το thread ,

Πως θα βρω το δεύτερο IMEI????

Nokia 5800-->Sony xperia st15-->Lenovo p780-->Lenovo K910-->Samsung Note4 Duos-->Samsung Note 8 Duos
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως δεν το είδα αυτό το θέμα.

Θα δοκιμάσω αυτά που δεν έχω ελέγξει και θα σας πω.

Όμως έχω μία βασική απορία, την οποία δεν πείρα σαφή απάντηση σε αυτό το thread ,

Πως θα βρω το δεύτερο IMEI????

 

Αρχικά,να ξέρεις οτι αυτό είναι ένα θέμα με την εμφάνιση των imei.Σε κάποιες ρομ δείχνει και τα 2,σε άλλες όχι.

Π.χ στην s125 που φοράω τώρα δείχνει το 1,στην miui έδειχνε και τα 2.

Στην ερώτησή σου τώρα διάβασε στο νήμα που σου έδωσα λινκ.Στο τελευταίο ποστ αναφέρεται μια μόντα.

Δοκίμασέ το.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό το θέμα όντως προσεγγίζει σωστά τη διαδικασία backup και επαναφοράς του nvram imei (το hard coded imei). Εμένα δεν με καλύπτει για ΠΡΙΝ χάσω το imei είχα την τύχη/ατυχία να εχω backup του system αλλά οχι της nvram. Αυτό σημαίνει οτι κάθε φορά που περνώ κάποια rom ή κάνω επαναφορά εργοστασιακών χάνεται το imei και wifimac address ΑΛΛΑ μπορώ να τα περάσω χειροκίνητα από το backup που είχα πάρει (ειναι χειροκίνητη αντιγραφη κάποιων αρχείων μεσα στο /data/nvram). Αυτό ειναι μια λύση που "παίζει σωστά" αλλά ψάχνω μια πιο μόνιμη λύση, χωρίς αναγκαία χειροκίνητη αντιγραφή αρχείων.

 

Αν καταφέρω να λύσω το πρόβλημα αποτελεσματικά θα ενημερώσω με σχετικό οδηγό.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι : ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΉΣΟΥΜΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ μαθαίνουμε πως παίρνουμε πλήρες backup και παίρνουμε 2 backup τα οποία μεταφέρουμε σε αλλο αποθηκευτικό μέσο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...