Jump to content

Lenovo P780


alexandrosss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω ένα πρόβλημα με το wifi, η χρήση δεδομένων λειτουργεί μια χαρά.Όταν το έχω ανοιχτό βρίσκει τα δίκτυα και συνδέεται κανονικά, μετά από δευτερόλεπτα μου βγάζει ότι το σήμα είναι κακό, ταχύτητα 0 Mbps (Δεν έχω καθόλου internet ενώ είναι συνδεδεμένο). Το έχω δοκιμάσει σε αρκετά ρούτερ.Το έψαξα γενικά, αλλά δεν βρήκα λύση. Τι μπορώ να κάνω? Δοκίμασα διάφορες roms αλλά και πάλι μου το έβγαλε αυτό το θέμα με το wifi. Όποιος μπορεί να μου δώσει τα φώτα του. Είχα και με το bluetooth θέμα αλλά είδα πιο πάνω μια λύση.

Καλημέρα.Βρήκα αυτό το θέμα στο ρωσικό φόρουμ http://lenovo-forums.ru/topic/2199-%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8B-%D0%BF%D0%BE-wi-fi-lenovo-p780/

Μετάφρασέ το και διάβασε.Αναφέρουν πρόβλημα στο wifi όταν το ρούτερ εκπέμπει σε N πρωτόκολλο.Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του ρούτερ.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα.Βρήκα αυτό το θέμα στο ρωσικό φόρουμ http://lenovo-forums.ru/topic/2199-%D0%B2%D0%BE%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%8B-%D0%BF%D0%BE-wi-fi-lenovo-p780/

Μετάφρασέ το και διάβασε.Αναφέρουν πρόβλημα στο wifi όταν το ρούτερ εκπέμπει σε N πρωτόκολλο.Παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις του ρούτερ.

 

Το έψαξα και με τις συχνότητες αλλά πάλι δεν έμπαινε, δοκίμασα και σε αρκετά routers.Άσε που ανακάλυψα και άλλα bugs με bluetooth και ξυπνητήρι..Τέλος πάντων έβαλα χθες την S125 και δουλεύει μια χαρά το wifi και όλα.Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχει ελληνικά.

Σε ευχαριστώ πάντος :D

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση για recovery TWRP

Αν κάνω wipe System τι ακριβώς θα σβηστεί?Φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν θέλω να χάσω το TWRP recovery.Ή αν κάνω Factory Reset τι θα σβηστεί?Επίσης δοκίμασα τρεις rom και τις έκανα μόνο install (την μία μετά την άλλη) χωρίς wipe System ή Factory Reset, έχω κρατημένα back up πάντος..

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και με τις συχνότητες αλλά πάλι δεν έμπαινε, δοκίμασα και σε αρκετά routers.Άσε που ανακάλυψα και άλλα bugs με bluetooth και ξυπνητήρι..Τέλος πάντων έβαλα χθες την S125 και δουλεύει μια χαρά το wifi και όλα.Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχει ελληνικά.

Σε ευχαριστώ πάντος :D

Παίξαμε και χάσαμε:lol:

Ποιά s125 έβαλες.Κι εγώ την s125 είχα πριν περάσω την miui και ήταν root,multilanguage(Ελληνικά),και εγκατεστημένα τα google apps.

Για την ιστορία πάντως,πολύ καλή ρομ η s125.

Ερώτηση για recovery TWRP

Αν κάνω wipe System τι ακριβώς θα σβηστεί?Φοβάμαι να το κάνω γιατί δεν θέλω να χάσω το TWRP recovery.Ή αν κάνω Factory Reset τι θα σβηστεί?Επίσης δοκίμασα τρεις rom και τις έκανα μόνο install (την μία μετά την άλλη) χωρίς wipe System ή Factory Reset, έχω κρατημένα back up πάντος..

Το wipe system σβήνει όλη την ρομ που έχεις περασμένη.ΠΡΟΣΟΧΗ:!:

Το factory reset σβήνει όλα τα δεδομένα που υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη.Από εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει,μέχρι μουσική,φωτο κ.α.Την καθαρίζει και την κάνει ''μαμίσια'':p Δεν επηρεάζεται η εξωτερική sd.Μόνο αν το επιλέξεις εσύ.

ΠΡΟΣΟΧΗ και πάλι.Όταν εγκαθιστάς νέα ρομ πάντα πριν και μετά κάνεις όλα τα wipe(wipe data/factory reset-wipe cache και από advanced κάνεις wipe dalvik cache).Τα wipe που αναφέρω θα τα βρεις στο μενού του TWRP.Κάνεις τα wipe για να εγκατασταθεί ''καθαρά'' η ρομ.Αν δεν τα κάνεις η νέα ρομ θα έχει θέμματα.

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Παίξαμε και χάσαμε:lol:

Ποιά s125 έβαλες.Κι εγώ την s125 είχα πριν περάσω την miui και ήταν root,multilanguage(Ελληνικά),και εγκατεστημένα τα google apps.

Για την ιστορία πάντως,πολύ καλή ρομ η s125.

 

Το wipe system σβήνει όλη την ρομ που έχεις περασμένη.ΠΡΟΣΟΧΗ:!:

Το factory reset σβήνει όλα τα δεδομένα που υπάρχουν στην εσωτερική μνήμη.Από εφαρμογές που έχεις εγκαταστήσει,μέχρι μουσική,φωτο κ.α.Την καθαρίζει και την κάνει ''μαμίσια'':p Δεν επηρεάζεται η εξωτερική sd.Μόνο αν το επιλέξεις εσύ.

ΠΡΟΣΟΧΗ και πάλι.Όταν εγκαθιστάς νέα ρομ πάντα πριν και μετά κάνεις όλα τα wipe(wipe data/factory reset-wipe cache και από advanced κάνεις wipe dalvik cache).Τα wipe που αναφέρω θα τα βρεις στο μενού του TWRP.Κάνεις τα wipe για να εγκατασταθεί ''καθαρά'' η ρομ.Αν δεν τα κάνεις η νέα ρομ θα έχει θέμματα.

 

Εμένα με ενδιαφέρει το recovery αν θα το χάσω με αυτά..

Αυτή την rom έχω τώρα http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780/

Δοκίμασα και αυτή http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-3/ αλλά μου φαίνεται είναι ίδιες

Εσύ ποια προτείνεις για ελλήνικά?(url αν σου είναι εύκολο) :p

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. εδω κ 2 ημερες ειμαι κατοχος του Ρ780 και ειναι row me s115. με μερικες εφαρμογες που εχω,οχι πολλες μου γραφει στο cleaner οτι η ραμ ειναι 75%. τι μπορω να κανω? κ ενα αλλο θεμα δεν εχει ελληνικα...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βαλω στη καινουρια official τα gapps αλλα δεν μπορω.....Αμα προσπαθησει κανεις και τα καταφερει ας μας πει.Μπηκε το gmail εβαλα λογαριασμο αλλα το playstore δεν μου το εμφανίζει:wacko:.

 

 

EDIT: Αυτο ειναι το τελευταίο update της Lenovo super camera.

Εχεις πολλες αλλαγες προς το καλυτερο.Οποιος θελει το κατεβαζει και το κανει εγκατασταση.

http://www.mxapk.com/package/5570-com.lenovo.scg/begindown/%E8%81%94%E6%83%B3%E8%B6%85%E7%BA%A7%E7%9B%B8%E6%9C%BA%E4%B8%8E%E7%9B%B8%E5%86%8C_Lenovo_super_camera_and_galler_3.5.5.0128.130812.19126.apk

Edited by aloialone

FLASHTOOL P780 - TWRP P780

http://ul.to/9txmvih8

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βαλω στη καινουρια official τα gapps αλλα δεν μπορω.....Αμα προσπαθησει κανεις και τα καταφερει ας μας πει.Μπηκε το gmail εβαλα λογαριασμο αλλα το playstore δεν μου το εμφανίζει:wacko:.

 

Κ εγω αυτο το προβλημα ειχα γιατι σε βαζει η lenovo στο δικο της recovery αρα πακετο...εγω οταν εκανα την αναβαθμιση στην αρχη τα ειχα ολα τα gapps κανονικα αλλα μετα μου τα αφαιρεσε :/ και τωρα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

http://www32.zippyshare.com/v/85479859/file.html

 

Μεσα εχω βαλει.

1. Προγραμμα για ροοτ

2. Αγγλικο TRWP μαζι με UNCLETOOLS

3. GAPPS για το Playstore

 

Πρωτα κανουμε ροοτ το κινητο.Ειναι πολυ ευκολο. Το συνδεουμε με usb ανοιγουμε το προγραμμα,αναγνωριζει το κινητο και παταμε ροοτ. Μετα απλα βαζουμε Την εφαρμογη superSU και τελος.

Περναμε το uncletools(m44_toolbox.apk) στο κινητο και κανουμε εγκατασταση.

Περναμε το P780-trwprecovery-en-ydss.img στη καρτα SD.(Οχι σε φακελο)

Ανοιγουμε uncletools και παταμε recovery update .Μας βγαζει το P780-trwprecovery-en-ydss.img και παταμε πανω του.

Μας λεει use recovery file P780-trwprecovery-en-ydss.img .... παταμε YES .Περιμενουμε περιπου 30 sec και στο επομενο που μας λεει reboot into recovery παταμε CANCEL.

Παμε πισω στο αρχικο μενου και παταμε INTO RECOVERY MODE και μας βγαζει στο Αγγλικο TRWP.

Εκει πλεον μπορουμε να κανουμε τα παντα. Backup την rom μας,Restore και οτι αλλο θελουμε.

Αν η ρομ που εχετε βαλει δεν εχει PLAYSTORE τοτε βαζουμε τα gapps μεσα στην καρτα SD και οταν μπουμε στο TRWP παταμε INSTALL βρισκουμε το αρχειο GAPPS και το κανουμε εγκατασταση και μετα reboot το κινητο και πλεον εχουμε κανονικο PLAYSTORE.

 

Ειναι λιγο γρηγορες οι οδηγιες γιατι πρεπει να φυγω αλλα ειναι σωστες. Οτι θελετε πμ με αν μπορω να σας βοηθησω.

 

ΥΓ. Εγω τωρα φοραω την official S_129 που δεν ειχε playstore αλλα εχω βαλει εγω και λειτουργει ΑΡΙΣΤΑ.

 

εκανα αυτα που γραφεις εδω κ τωρα το κινητο μου αναβοσβηνει...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με ενδιαφέρει το recovery αν θα το χάσω με αυτά..

Αυτή την rom έχω τώρα http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780/

Δοκίμασα και αυτή http://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-3/ αλλά μου φαίνεται είναι ίδιες

Εσύ ποια προτείνεις για ελλήνικά?(url αν σου είναι εύκολο) :p

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

 

Την s125 σου προτείνω.Αυτή δεν την είδες;;;;:phttp://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-4/

Φλασάρεται με flashtools.Το recovery το χάνεις όταν φλασάρεις ρομ με flashtools γιατί φλασάρει το δικό της recovery η νέα ρομ.Αν θες δοκίμασε να ξετικάρεις την επιλογή για το recovery πριν φλασάρεις την ρομ.Πειραματίσου:p Οι περισσότεροι έτσι κάνουμε μέχρι να βρούμε την ρομ που θα μας κάνει το κλίκ.

Εγώ προσωπικά είχα πολλά one night stands :p με roms τις τελευταίες 2 εβδομάδες :D

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να βαλω στη καινουρια official τα gapps αλλα δεν μπορω.....Αμα προσπαθησει κανεις και τα καταφερει ας μας πει.Μπηκε το gmail εβαλα λογαριασμο αλλα το playstore δεν μου το εμφανίζει:wacko:.

 

 

EDIT: Αυτο ειναι το τελευταίο update της Lenovo super camera.

Εχεις πολλες αλλαγες προς το καλυτερο.Οποιος θελει το κατεβαζει και το κανει εγκατασταση.

http://www.mxapk.com/package/5570-com.lenovo.scg/begindown/%E8%81%94%E6%83%B3%E8%B6%85%E7%BA%A7%E7%9B%B8%E6%9C%BA%E4%B8%8E%E7%9B%B8%E5%86%8C_Lenovo_super_camera_and_galler_3.5.5.0128.130812.19126.apk

 

Την 1351 εννοεις ?

Τηνν κατεβασα και εγω χτες βραδυ αλλα δεν προλαβα να την περασω. Αμα προλαβω σημερα ισως παιξω λιγο

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

αγόρασα ενα lenovo p780 (μεσω minideal).

το πρόβλημα μου είναι οτι δεν βρίσκει σήμα (δίκτυο cosmote).

χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

αγόρασα ενα lenovo p780 (μεσω minideal).

το πρόβλημα μου είναι οτι δεν βρίσκει σήμα (δίκτυο cosmote).

χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση??

 

Καλημερα φιλαρακο.....πια ROM εχει μεσα ?

Εγω δεν ειχα σημα καλο στο GSM900 οποτε αναβαθμισα σε VIBE ROM Αγγλικα ομως

και ολα ειναι μια χαρα.

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εχει την P780_row_s116_130828

βασικα ειμαι ψιλο εως πολυ ασχετος. το θέμα ειναι οτι δεν εχω καθολου σημα. μηπως πρέπει να κάνω καποια ρυθμιση? να δηλωσω καπου το imei???

 

τα φωτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω μια απορία την καινουργια vibe 1351 την κανουμε update μεσω κινητου η την περναμε μεσω recovery οπως καναμε;

 

ευχαριστω:)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

εχει την P780_row_s116_130828

βασικα ειμαι ψιλο εως πολυ ασχετος. το θέμα ειναι οτι δεν εχω καθολου σημα. μηπως πρέπει να κάνω καποια ρυθμιση? να δηλωσω καπου το imei???

 

τα φωτα σου!!

Οχι δεν εχει καμια ρυθμιση ουτε χρειαζετε να δηλωσεις το imei καπου.

Καλο ειναι να διαβασεις ολο το νημα να δεις τι εχουν γραψει τα παιδια.

Μια λυση στο προβλημα σου μπορεις να δεις στη Σελιδα 60 Ποστ #900 που εχει γραψει ο papg.

Και εγω ασχετος ημουν και τελικα διαβαζοντας και με τη βοηθεια των παιδιων εδω τα καταφερα να μαθω

 

Καλημερα!

Εχω μια απορία την καινουργια vibe 1351 την κανουμε update μεσω κινητου η την περναμε μεσω recovery οπως καναμε;

 

ευχαριστω:)

 

Απο οτι ξερω μεσω recovery.Δεν εχω προλαβει να τη δοκιμασω αλλα απο οτι ειδα πρεπει να εχει θεμα με τα GAPPS.

Δεν μπορεις να τα βαλεις.Περιμενω και εγω να δω τι θα πουν τα παιδια που την εβαλαν

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτα που γραφεις εδω κ τωρα το κινητο μου αναβοσβηνει...

 

καλημέρα σας,

 

αγόρασα ενα lenovo p780 (μεσω minideal).

το πρόβλημα μου είναι οτι δεν βρίσκει σήμα (δίκτυο cosmote).

χρειάζεται να κάνω κάποια ρύθμιση??

 

Χωρίς παρεξήγηση ;) να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι;

Αγοράσατε την συσκευή (καλορίζικη).Αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα με αυτή και το πρώτο πράγμα είναι να κάνετε εγγραφή εδώ και να ρωτήσετε;Το θέμα το διαβάσατε;Έχουν απαντηθεί ΟΛΑ.Κα αυτό με το σήμα,κι αυτό με τα recovery,roms κ.α.

Μην γεμίζουμε το νήμα με τα ίδια και τα ίδια.Το έχω ξαναπεί,αν δεν θέλετε να διαβάσετε όλο το νήμα χρησιμοποιήστε το search του φορουμ πάνω δεξιά.Τι πρόβλημα έχω;με το σήμα;Αναζητήστε p780 πρόβλημα με το σήμα και θα βρείτε τις απαντήσεις:p

Σκοπός είναι,αφού ήδη έχουν απαντηθεί όλα,να αναφέρουμε εμπειρίες και προβλήματα με κάθε νέα ρομ που εγκαθιστούμε στο τηλ.

Για οποιοδήποτε ''νεο'' πρόβλημα εδώ είμαστε να το προσπαθήσουμε όλοι μαζί:)

Ο φίλος aloialone το έχει θίξει το ζήτημα ουκ ολίγες φορές.Μην τα θέλετε έτοιμα όλα.Ψαχτείτε.Είναι εργαλείο αυτό το φορουμ.

Χωρίς παρεξήγηση....

Edited by vortex78

...Xiaomi Mi 8 Lite 4/64...

...LG Gpad 8.3...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχω μια απορία την καινουργια vibe 1351 την κανουμε update μεσω κινητου η την περναμε μεσω recovery οπως καναμε;

 

ευχαριστω:)

Αν ειχες πριν στο κινητο καποια viberom τοτε απλα πας και κανεις update απευθειας απο τ κντ χωρις ν κατεβασεις τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Εγώ του φόρεσα εδώ και 1 μιση μηνα τωρα την SLXROM based GravityMod2 είναι σχεδόν pure android με ενσωματωμένα Xposed και GravityMod, πολύγλωσση και με ελληνικά, rooted και Gapps και αλλαγμένο modem. Ως τώρα δουλεύει τέλεια, με πολύ καλύτερο σήμα, γρήγορη και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση που ειχε προτεινει καο ο φιλοσ Jtzig.Παραξενευομαι που δεν την εχουν βαλει αυτοι που θελουν Ελληνικα.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.
Link to comment
Share on other sites

Αν ειχες πριν στο κινητο καποια viberom τοτε απλα πας και κανεις update απευθειας απο τ κντ χωρις ν κατεβασεις τιποτα αλλο

 

Αν είναι rooted version, δεν γίνεται νομίζω αυτόματα το update..

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι rooted version, δεν γίνεται νομίζω αυτόματα το update..

 

αυτο δεν τ ξερω, εγω μονο για official μιλαω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.Εγώ του φόρεσα εδώ και 1 μιση μηνα τωρα την SLXROM based GravityMod2 είναι σχεδόν pure android με ενσωματωμένα Xposed και GravityMod, πολύγλωσση και με ελληνικά, rooted και Gapps και αλλαγμένο modem. Ως τώρα δουλεύει τέλεια, με πολύ καλύτερο σήμα, γρήγορη και με αρκετά χαμηλή κατανάλωση που ειχε προτεινει καο ο φιλοσ Jtzig.Παραξενευομαι που δεν την εχουν βαλει αυτοι που θελουν Ελληνικα.ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ.

 

Χμμμ.....καλο ακουγετε.

Και ειπα να μην το πειραξω παλι :lol:

Με ποιον launcher ειναι ? Εγω θα ηθελα τον Lenovo αν μπορω να τον περασω.

TWRP or CMW ?

Edited by lazaros_nexus

High End valve amplifiers.....

ΝΟΚΙΑ Ν8 - ΝΟΚΙΑ 9 PureView

Link to comment
Share on other sites

Την s125 σου προτείνω.Αυτή δεν την είδες;;;;:phttp://www.needrom.com/mobile/lenovo-p780-4/

Φλασάρεται με flashtools.Το recovery το χάνεις όταν φλασάρεις ρομ με flashtools γιατί φλασάρει το δικό της recovery η νέα ρομ.Αν θες δοκίμασε να ξετικάρεις την επιλογή για το recovery πριν φλασάρεις την ρομ.Πειραματίσου:p Οι περισσότεροι έτσι κάνουμε μέχρι να βρούμε την ρομ που θα μας κάνει το κλίκ.

Εγώ προσωπικά είχα πολλά one night stands :p με roms τις τελευταίες 2 εβδομάδες :D

 

Αυτή τη rom δεν την έβαλα γιατί ήταν .rar :p, θέλω μόνο zip.Δεν το ήξερα αυτό με το flash tools, σε ευχαριστώ...Αυτό με τα one night stands με roms μου άρεσε, χαχαχαχα...να'σαι καλά, θα την ψάξω πάντος μέχρι να μου κάνει το κλικ κάποια :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...