Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα επειδή έχω να μπω καιρό στο φόρουμ, έχω την εξής ερώτηση, αξίζει η CM12;
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα επειδή έχω να μπω καιρό στο φόρουμ, έχω την εξής ερώτηση, αξίζει η CM12;

 

το κινητό ποτέ δεν ξανά πήγε τόσο γρήγορα με CM12.1 android 5.1.1 . παίρνει αναβαθμίσεις κάθε μέρα

Link to comment
Share on other sites

το κινητό ποτέ δεν ξανά πήγε τόσο γρήγορα με CM12.1 android 5.1.1 . παίρνει αναβαθμίσεις κάθε μέρα

Αυτό ακριβώς το κινητό πάει μπάλα με τρομερή κατανάλωση.. Οπως έχω γράψει παλιότερα προτιμώ τα built του f4k μαζί με τον κερνελ του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς το κινητό πάει μπάλα με τρομερή κατανάλωση.. Οπως έχω γράψει παλιότερα προτιμώ τα built του f4k μαζί με τον κερνελ του.

η κατανάλωση είναι μια χαρά εμένα μου κρατάει σχεδόν 2 μέρες. ίσως σε μερικά update ίσος να καταναλώνει λίγο παραπάνω αλλά τα διορθώνουν με το επόμενο update . επειδή βαριέμαι να αλλάζω συνέχεια rom μπορεί κάποιος να μου πει που τις έχει δοκιμάσει ποια είναι η καλύτερη ???

Link to comment
Share on other sites

η κατανάλωση είναι μια χαρά εμένα μου κρατάει σχεδόν 2 μέρες. ίσως σε μερικά update ίσος να καταναλώνει λίγο παραπάνω αλλά τα διορθώνουν με το επόμενο update . επειδή βαριέμαι να αλλάζω συνέχεια rom μπορεί κάποιος να μου πει που τις έχει δοκιμάσει ποια είναι η καλύτερη ???

Αυτή την στιγμή έχω την unofficial έκδοση του f4k της 03/06/2015 με τον κερνελ του f4k έκδοση 2.3.0 που συνεργάζεται με την αντίστοιχη ρομ. Μέχρι τώρα ότι πιο σταθερό έχω δοκιμάσει σε lollipop. Επίσης ο κερνελ και η ρομ συνεργάζονται άψογα με το performance control για ακόμη περισσότερη παραμετροποίηση..

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι το κινητό πετάει τελικά, πολύ ωραίο περιβάλλον, μένει να δω πως θα μου πάει και η μπαταρία σε θέμα αυτονομίας, αν και γενικά η μπαταρία μου είχε εξ αρχής θέματα δυστυχώς
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

είπα και εγώ να δοκιμάσω το κερνελ f4k 2.3.1 που είναι πιο καινούργιο αλλά και το 2.3.0 που ανέφερες και δεν το βάζει σε CM 12.1 και λέει ότι συνεργάζεται με αυτήν την ρομ στο XDA . το recovery ήταν CWM και μετά άλλαξε από μόνο του σε cyanogen μήπως παίζει ρόλο το ρεκόβερυ?
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες σίγουρα την σωστή έκδοση του κερνελ?? Επίσης από ρομ έχεις τα built του f4k η της unofficial cm?? To recovery δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο εμένα από την αρχή μέχρι τώρα δουλεύει το cmw άψογα, χωρίς να έχει αλλάξει.
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες σίγουρα την σωστή έκδοση του κερνελ?? Επίσης από ρομ έχεις τα built του f4k η της unofficial cm?? To recovery δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο εμένα από την αρχή μέχρι τώρα δουλεύει το cmw άψογα, χωρίς να έχει αλλάξει.

τις rom της κατεβάζω είτε από το site της cyanogen η από το κινητό απευθείας δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις built του f4k

 

τώρα κατάλαβα υπάρχει official kai unofficial CM 12.1 μόλις το είδα στο XDA και κατάλαβα αλλά πιες η διαφορές ???

Edited by thomasfiatgt
Link to comment
Share on other sites

τις rom της κατεβάζω είτε από το site της cyanogen η από το κινητό απευθείας δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις built του f4k

 

τώρα κατάλαβα υπάρχει official kai unofficial CM 12.1 μόλις το είδα στο XDA και κατάλαβα αλλά πιες η διαφορές ???

O f4k έχει προσθέσει μερικά πραγματάκια ακόμη πάνω στην έκδοση της cm και από ότι έχω δει πιθανόν οι εκδόσεις του να συνεργάζονται καλύτερα με τον κερνελ του απ ότι οι εκδόσεις της cm. Βέβαια αυτό μόνο στην πράξη μπορεί να επιβεβαιωθεί και για να πω την αλήθεια το έχω αφήσει εδώ και ενάμιση μήνα περίπου.. Αύριο θα ποσταρω και τα λινκ του ώστε οποιος θέλει να τα βρίσκει εύκολα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά ψάχνω μια συγκεκριμένη θηκη (αυτην εδώ --->http://baggout.com/p...een/740880?p=1)λαχανι χρωμα αλλα δεν βρισκω κατι.Καμια βοηθεια για να το ψαξω καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

O f4k έχει προσθέσει μερικά πραγματάκια ακόμη πάνω στην έκδοση της cm και από ότι έχω δει πιθανόν οι εκδόσεις του να συνεργάζονται καλύτερα με τον κερνελ του απ ότι οι εκδόσεις της cm. Βέβαια αυτό μόνο στην πράξη μπορεί να επιβεβαιωθεί και για να πω την αλήθεια το έχω αφήσει εδώ και ενάμιση μήνα περίπου.. Αύριο θα ποσταρω και τα λινκ του ώστε οποιος θέλει να τα βρίσκει εύκολα..

την πέρασα για δοκιμή όντος έχει κάποια πράγματα παραπάνω . αλλά νομίζω πως δεν μπορείς να καταλάβεις εάν είναι πιο γρήγορη ι όχι το ίδιο σταθερή μου φάνηκε ίσος επειδή δεν έβαλα το κερνελ βασικά πάλη δεν μπορώ να το περάσω πάλι σφάλμα μου λέει .

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοθηκε απο Bouygues-Γαλλια η αναβαθμιση 5.0.1 I9505XXUHOE3 και 5.0.1 I9505XXUHOB7 για Galaxy s4 LTE.

Υπαρχει πιθανοτητα να δοθει και για το mini?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα δοθηκε απο Bouygues-Γαλλια η αναβαθμιση 5.0.1 I9505XXUHOE3 και 5.0.1 I9505XXUHOB7 για Galaxy s4 LTE.

Υπαρχει πιθανοτητα να δοθει και για το mini?

 

Καμία πιθανότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες σίγουρα την σωστή έκδοση του κερνελ?? Επίσης από ρομ έχεις τα built του f4k η της unofficial cm?? To recovery δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο εμένα από την αρχή μέχρι τώρα δουλεύει το cmw άψογα, χωρίς να έχει αλλάξει.

 

Υπάρχει κανένας οδηγός για την εγκατάσταση της CM12.1

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες. Σε αυτή την αναβάθμιση δεν έχει όλα τα προγράμματα και τις δυνατότητες που έχει η official. Δηλαδή.

Το NFC , η εξοικονόμηση ενέργειας και αυτά δουλεύουν ???.

Το Play Store αν το εγκαταστήσω έξτρα που το έχει δουλεύει σωστά. Κάνει αναβαθμίσεις στα προγράμματα ?

Μπορώ μετά να γυρίσω σε official rom.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες απορίες. Σε αυτή την αναβάθμιση δεν έχει όλα τα προγράμματα και τις δυνατότητες που έχει η official. Δηλαδή.

Το NFC , η εξοικονόμηση ενέργειας και αυτά δουλεύουν ???.

Το Play Store αν το εγκαταστήσω έξτρα που το έχει δουλεύει σωστά. Κάνει αναβαθμίσεις στα προγράμματα ?

Μπορώ μετά να γυρίσω σε official rom.

Θα τα πάρω ανάποδα..

Λοιπόν οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να περάσεις με odin ένα official firmware το οποίο το κατεβάζεις από το sammobile και η συσκευή επιστρέφει σε εντελώς εργοστασιακή μορφή. Backup τα δεδομένα που δεν θέλουμε να χάσουμε, γιατί γίνεται factory reset και το knox παραμένει 0x1 οποτε δεν έχουμε εγγύηση.

Με κάθε custom rom συνήθως φλασαρουμε και τα λεγόμενα gapps τις εφαρμογές της google δηλαδή (playstore κτλ.) οπότε ότι αφορά το κομμάτι google είσαι κομπλε.

Ολες οι custom rom περιέχουν ότι υποστηρίζει η google στο vanilla Android συν την παραμετροποίηση του κάθε developer, το nfc δουλεύει όπως επίσης υπάρχει εξοικονόμηση ενέργειας με άλλη λειτουργία όμως. Οι εφαρμογές που βάζει μόνη της η Samsung όμως δεν υπάρχουν άρα αν μας ενδιαφέρει κάποια θα πρέπει να εγκατασταθεί από playstore η με άλλο τρόπο πχ το apk της εκάστοτε εφαρμογής.

Συγγνώμη για το σεντόνι και ελπίζω να βοήθησα. Οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε να την λύσουμε όσο γνωρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη υπέρ αναλυτικός οδηγός για φλασάρισμα CM12/12.1 και στα ελληνικά. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408404 :)

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν περασει την cm12, σας ενεργοποιει αυτοματα τα δεδομενα οταν κλεισετε wifi ή οταν καποια εφαρμογη θελει καλυτερη ακριβεια για gps σας το "γυριζει" σε υψηλης ακριβειας;
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν περασει την cm12, σας ενεργοποιει αυτοματα τα δεδομενα οταν κλεισετε wifi ή οταν καποια εφαρμογη θελει καλυτερη ακριβεια για gps σας το "γυριζει" σε υψηλης ακριβειας;

 

Όταν ήμουν σε CM12 δεν μου το έκανε. Ούτε σε CM12.1 που είμαι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μηνα!!

 

Θα μπορουσε καποιος να μου προτείνει καταστημα για αγορα μπαταρίας? Βρηκα σε skroutzo-μαγαζα αλλα επειδη οι τιμες εχουν μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους δεν ξερω ποιο να εμπιστευθω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλό μηνα!!

 

Θα μπορουσε καποιος να μου προτείνει καταστημα για αγορα μπαταρίας? Βρηκα σε skroutzo-μαγαζα αλλα επειδη οι τιμες εχουν μεγαλη αποκλιση μεταξυ τους δεν ξερω ποιο να εμπιστευθω.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις από smartec, θα είσαι σίγουρος ότι είναι γνήσια και θα έχεις 6 μήνες εγγύηση αντιπροσωπείας, φθηνή είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...