Jump to content

Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και σε εβενα το κανει αυτο που και που, στην αρχη το εκανε καθε μερα, μετα εβγαλα την μπαταρια την ξαναεβαλα και ηταν οκ για 2-3 μερες, μετα παλι τα ιδια, μετα βγηκε μια αναβαθμιση και τωρα μου το κανει σπανια, πολυ σπανια

 

Ποια ειναι η έκδοση ρε σύ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Εχει η κοπελα μου το s4 mini. Το παραπονο που εχουμε ειναι οτι και στο τερμα να ρυθμισουμε το ηχειο η ενταση δεν ειναι ικανοποιητικη. Το συγκριναμε με το note 2 που εχω και ειναι σχεδον η μιση η ενταση με αποτελεσμα να μην κανει για ξυπνητηρι. Το εχει παρατηρησει κανεις αλλος αυτο;

Επισης εχουμε εικονα τι και πως για αναβαθμισεις;

 

Έχεις δοκιμάσει με τον ίδιο ήχο κλήσης;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα σε όλους. Έχω θέμα με τα MMS, τα ενεργοποίησα από τον πάροχο μου (κοσμοτε), αλλά σε δοκιμή που κάνω με ένα φιλαράκι, ενώ μου λέει download για το αρχείο, ουσιαστικά είναι σα να μη κάνει τιποτα! Δοκίμασα και με τη μαμίσια εφαρμογή μηνυμάτων και με το Handcent που χρησιμοποιώ.

 

Επίσης, παρατηρώ πως από τη στιγμή που μετακινώ κάποιες εφαρμογές στην SD αλλάζει η χωρητικότητά τους, γιατί; Μήπως να τα επαναφέρω στη συσκευή;

Edited by john90
Samsung Galaxy S4 Mini GT-I9195 White Frost 4.2.2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλό μήνα σε όλους. Έχω θέμα με τα MMS, τα ενεργοποίησα από τον πάροχο μου (κοσμοτε), αλλά σε δοκιμή που κάνω με ένα φιλαράκι, ενώ μου λέει download για το αρχείο, ουσιαστικά είναι σα να μη κάνει τιποτα! Δοκίμασα και με τη μαμίσια εφαρμογή μηνυμάτων και με το Handcent που χρησιμοποιώ.

;

Άνοιξε τα δεδομένα για να λάβεις το mms

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δοκιμάσει με τον ίδιο ήχο κλήσης;;;

 

Ναι εχω δοκιμασει. Γενικα σαν ηχειο ειναι χαμηλα η ενταση του. Και στον ηχο κλησης και τερμα να το εχω παλι χαμηλα ακουγεται. Σε σχεση με το note 2 ειναι η μιση ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω δοκιμασει. Γενικα σαν ηχειο ειναι χαμηλα η ενταση του. Και στον ηχο κλησης και τερμα να το εχω παλι χαμηλα ακουγεται. Σε σχεση με το note 2 ειναι η μιση ενταση.

 

εχω το gt-i9195 ξερει κανεις πως μπορω να αλλαξω γραμμη την ωρα που μιλαω πχ με καλει καποιος αλλος αν σειρω το πρασινο τηλεφωνακι στην οθονη μου βγαζει κατι δεν ειναι διαθεσημο Μηπως πρεπει να κανω καμια ρυθμιση? Επισης μερικες φορες για καποια δευτερολεπτα το τηλεφωνο σερνετε πχ για 10 δευτερολεπτα τρωει κολλημα και ολα αργουνε ακομα κ η πλοηγηση στο μενου δεν το συζηταω να παιζεις κανενα παιχνιδι απαιτητικο οπως most wanted η vice city αλλα αυτο το κανεις για περιπου 10 δευτερολεπτα και ξαναφτιαχνουν ολα μετα δλδ αν το δουλεψω μια ωρα το τηλεφωνο ασταματητα ε μια φορα στο ενδιαμεσο γι αυτο το χρονικο διαστημα που αναφερω θα φαει αυτο το κολλημα και θα επανελθει παλι

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητο. Με ανχώνει λίγο το θέμα της μπαταρίας, αποτι βλεπω πολοι εχουν παραπονα οτι τρώει πολύ μπαταρία χωρίς λόγο ακόμα και το βράδυ που ειναι στην αναμονη. Ισχύει? Έχει βρεθει καμία λύση? Γενικά έχετε παρατηρήσει κατι άλλο αρνητικό?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ έχω τρελό πρόβλημα με την μπαταρία. Χτες το φορτησα στην δουλειά και το έβγαλα στο 97%. Αποτελεσμα; 20 % έχει αυτή τη στιγμή μετά από 20 ώρες, από τις οποίες τις εννιά κοιμόμουν... Το wifi και data πάντα ανοιχτά βέβαια, η φωτεινότητα στο πολύ χαμηλό και όλες οι εφαρμογές στο παρασκήνιο κλειστές.

Να προσθέσω βέβαια ότι στη δουλειά δεν έχω καλό σημάδι και στην αναμονή βγάζει 34%εκτός δικτύου... Αλλά και πάλι είναι πολλή η κατανάλωση.

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει η κάρτα μου που είναι κομμένη, γιατί αυτός που μου το έδωσε είχε σχεδόν δύο μέρες αυτονομία.

Όπως και να έχει, εγώ αναπολώ το s2 μου με τα αλλαγμένα kernel και radio...

[ATTACH]40884[/ATTACH][ATTACH]40883[/ATTACH]

Edited by dimitris_86
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για το κινητο. Με ανχώνει λίγο το θέμα της μπαταρίας, αποτι βλεπω πολοι εχουν παραπονα οτι τρώει πολύ μπαταρία χωρίς λόγο ακόμα και το βράδυ που ειναι στην αναμονη. Ισχύει? Έχει βρεθει καμία λύση? Γενικά έχετε παρατηρήσει κατι άλλο αρνητικό?

 

απο θεμα μπαταριας για τα 1900 mah Πιστευω οτι ειναι ικανοποιητικη αποδοση της αν το δουλευεις φουλ με ανοιχτο wifi συνεχεια πχ αντεχει περιπου 15-16 ωρες με παιχνιδια μουσικη ιντερνετ κλπ κλπ κατω απο τοσο δεν με εχει βγαλει ποτε αντιθετα αν το εχεις για μνματα τηλεφωνα κ αν τυχει να μπεις ιντερνετ η να παιξεις κανενα παιχνιδι για κανενα μισαωρο ας πουμε θα σε βγαλει ανετα ενα 24 ωρο. Εμενα συνηθως με βγαζει κανενα 20 ωρο με τη χρηση που του κανω δλδ. Την φορτηση καθε βραδυ δεν την γλιτώνεις για κανενα λογο εκτος αν το δουλευεις χαλαρα που θα σε βγαλει για αλλη μιση μερα παντα με 4g ανοιχτο και φωτεινότητα τερμα. με εξοικονομιση ενεργειας δεν το εχω δοκιμασει ποτε ισως σε συνδιασμο με δικτυα 2g να επιτυχγανεται καλυτερη αποδοση μπαταριας δεν το γνωριζω αυτο ομως σιγουρα

Edited by xarisioanninagts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω το s4 mini (android 4.2.2) εδώ και 5 μέρες και έχω το εξής πρόβλημα (?)

 

Ενώ είμαι συνδεδεμένος στο wifi και χωρίς να διακόπτεται η σύνδεση συνεχίζει να σαρώνει για δίκτυα ανά 4''-5'' το οποίο φοβάμαι ότι τρώει πολύ μπαταρία.

 

Διάβασα κι εδώ κάπου ότι στην έκδοση 4,3 στο advanced settings υπάρχει ένα κουτάκι για να κλείνεις την συνεχή σάρωση, στην δική μου όμως δε το βλέπω. Πήγα στις ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης και απενεργοποίησα τον εντοπισμό από ασύρματα δίκτυα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Τέλος, ενώ στο σπίτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το wifi, σε άλλα δίκτυα, όπως του πανεπιστημίου συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς μόνο του...

 

Κάποιος να ξέρει κάτι?

Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Έχω το s4 mini (android 4.2.2) εδώ και 5 μέρες και έχω το εξής πρόβλημα (?)

 

Ενώ είμαι συνδεδεμένος στο wifi και χωρίς να διακόπτεται η σύνδεση συνεχίζει να σαρώνει για δίκτυα ανά 4''-5'' το οποίο φοβάμαι ότι τρώει πολύ μπαταρία.

 

Διάβασα κι εδώ κάπου ότι στην έκδοση 4,3 στο advanced settings υπάρχει ένα κουτάκι για να κλείνεις την συνεχή σάρωση, στην δική μου όμως δε το βλέπω. Πήγα στις ρυθμίσεις εντοπισμού θέσης και απενεργοποίησα τον εντοπισμό από ασύρματα δίκτυα αλλά το πρόβλημα παραμένει.

 

Τέλος, ενώ στο σπίτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το wifi, σε άλλα δίκτυα, όπως του πανεπιστημίου συνδέεται και αποσυνδέεται συνεχώς μόνο του...

 

Κάποιος να ξέρει κάτι?

να αποφεύγεις να κρατάς το κινητό από το πάνω μέρος που είναι ι κεραία του wifi

Link to comment
Share on other sites

να αποφεύγεις να κρατάς το κινητό από το πάνω μέρος που είναι ι κεραία του wifi

 

Ευχαριστώ αλλά εν προκειμένω βέβαοα δεν το κρατάω καν, στο τραπέζι είναι.

Edited by kostasd21
Note II, Galaxy s4 mini, ipad 4
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αλλά εν προκειμένω βέβαοα δεν το κρατάω καν, στο τραπέζι είναι.

 

και μένα με το κάνει μερικές φορές το δίκτιο φταίει οχι το κινητό

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά και εγώ έχω τρελό πρόβλημα με την μπαταρία. Χτες το φορτησα στην δουλειά και το έβγαλα στο 97%. Αποτελεσμα; 20 % έχει αυτή τη στιγμή μετά από 20 ώρες, από τις οποίες τις εννιά κοιμόμουν... Το wifi και data πάντα ανοιχτά βέβαια, η φωτεινότητα στο πολύ χαμηλό και όλες οι εφαρμογές στο παρασκήνιο κλειστές.

Να προσθέσω βέβαια ότι στη δουλειά δεν έχω καλό σημάδι και στην αναμονή βγάζει 34%εκτός δικτύου... Αλλά και πάλι είναι πολλή η κατανάλωση.

Υποπτεύομαι ότι μπορεί να φταίει η κάρτα μου που είναι κομμένη, γιατί αυτός που μου το έδωσε είχε σχεδόν δύο μέρες αυτονομία.

Όπως και να έχει, εγώ αναπολώ το s2 μου με τα αλλαγμένα kernel και radio...

[ATTACH]40884[/ATTACH][ATTACH]40883[/ATTACH]

 

με αυτές της τιμές εγώ έχω τρις μέρες +

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με την μπαταρία δυστυχώς είναι κάτι για το οποίο δεν πρόκειται να βρούμε την άκρη.

 

Είχα το τηλέφωνο για 6 μήνες μέχρι που το άλλαξα την περασμένη εβδομάδα για ένα iphone5c

Με χρήση 3G στο δίκτυο Cosmote μου έγραφε συνέχεια ποσοστά >50% εκτός σήματος ΕΚΤΟΣ απ όταν το είχα συνδεδεμένο σε Wi-Fi.

Με Sync στο GMAIL και με Whatsapp - Viber - Facebook Messenger το κινητό μου έβγαζε 14-18 ώρες λειτουργίας τους τελευταίους 2 μήνες με χρήση οθόνης 1 με 1,5 ώρα και 30-45 λεπτά ομιλίας

 

Το μεγάλο πρόβλημα το είχα στο Standbye με 3G όπου μπορεί να έχανα και 3-4% κάθε ώρα. Στο XDA υπάρχουν πολλές αναφορές που αναφέρουν ότι υπάρχει θέμα με τον Kernel αλλά αντίστοιχα οι αναφορές που κάνουν κάποιοι για διάρκεια μπαταρίας 2 ή και 3 μέρες με κάνουν να έχω χάσει τη μπάλα.

 

Το μόνο που έχω σαν υποψία στο μυαλό μου είναι ότι η κεραία του κινητού μπορεί να μην "πιάνει" καλά την band που εκπέμεπει η Cosmote καθώς ένας φίλος που έχει το ίδιο κινητό σε δίκτυο Wind έχει πολύ μικρότερο ποσοστό σε "κακό" σήμα .

 

Όπως και να έχει αν το κινητό σας βγάζει 18-20 ώρες με την μπαταρία όλα είναι καλά .

Iphone 7 - Huawei P9 Lite - Ipad Mini 2 - MacBook Pro 13 - Asus ZenAioS

Previous : Iphone 6 - Ipad Mini Retina- MacBook Air - Toshiba Click Mini - Dell Inspiro 23 - Ipad Air - Ipad MIni - Toshiba Encore 8 - Iphone 5C - Ipad 2 - Samsung Galaxy S4 mini - Samsung Tab 7 - Motorola Razr I - Sony Xperia P - Sony Ericsson Xperia Arc - Motorola Defy - Samsung Omnia 2 - Samsung Omnia

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με πάει 3 μέρες χωρίς χρήση και 2 μέρες με ελαφριά με μέτρια χρήση.

 

3 φορές όμως κάτι έγινε (έμεινε ανοιχτή κάποια διεργασίας κάποιας εφαρμογής που έκλεισα) και στράγγιζε η μπαταρία σαν τρελή. Το άφησα δλδ πάνω από 60% το βράδυ και 7-8 ώρες μετά είχε πάει 20% χωρίς να κάνει τίποτα όλο το βράδυ με wifi και δεδομένα κλειστά. Επανεκκίνηση σε αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root, στον es explorer ενεργοποιώ τον εξερευνητή root, αλλά δεν μου βγάζει τις επιλογές να τικάρω τα rw. θέλω να μετακινήσω αρχεία από το σύστημα και μου λέει read only;
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει root, στον es explorer ενεργοποιώ τον εξερευνητή root, αλλά δεν μου βγάζει τις επιλογές να τικάρω τα rw. θέλω να μετακινήσω αρχεία από το σύστημα και μου λέει read only;

Οταν πατάς πάνω στον "εξερευνητή root" ,δεν σου βγάζει ένα παράθυρο με επιλογές ?

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν βγαίνει παράθυρο.

Ποιον file έχεις ?

Για δες πως γίνεται https://www.dropbox.com/sh/t1h1c1o82wxptg2/GjTfJm-E-p

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου κατέβασε σήμερα νέο firmware δε το εγκατέστησα ακόμα.

Τι έγινε που έσκασε αυτό? Καμια πληροφορία χρήσιμη γι αυτό το νεο πράμα?

 

Εχω , για την ώρα ακόμα την MJ7 με τον knox μέσα....... Έτσι την πάτησα την προηγούμενη φορά.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μου κατέβασε σήμερα νέο firmware δε το εγκατέστησα ακόμα.

Τι έγινε που έσκασε αυτό? Καμια πληροφορία χρήσιμη γι αυτό το νεο πράμα?

 

Εχω , για την ώρα ακόμα την MJ7 με τον knox μέσα....... Έτσι την πάτησα την προηγούμενη φορά.

 

και μένα μου ήρθε για Γαλλικό η ML4 αλλά εγώ έχω MG8 ακόμα δεν θέλω KNOX

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 Mini (I9190 / I9195)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...