Jump to content

Samsung Galaxy Ace 3 (S7275)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε γενικές γραμμές είναι μια χαρά. Για τα χρήματα που έχει αξίζει. Είναι αρκετά γρήγορο δεν έχω εντοπίσει κάποιο θέμα. Έχει κανείς ακούσει αν θα πάρει την 4.4;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 118
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μίνι ριβιού.

 

Τη συσκευή την έχω εδώ και 3 μέρες και είμαι πάρα πολυ ικανοποιημένος για τα χρήματα που έδωσα. Στα θετικά θα αναφέρω την φωτεινή οθόνη με ζωντανά χρώματα και καλές γωνίες θέασης, το πολύ γρήγορο chipset (διπύρηνος 1.2GHz Krait και Adreno 305, βαριές εφαρμογές όπως ο Chrome και διάφορα 3D παιχνιδία πάνε σφαίρα), τη χωρητικότητα της μνήμης (~5 - 5,5GB ελεύθερα), τον ταχύτατο GPS+GLONASS δέκτη (κλείδωμα μέσα σε 20-30 δευτερόλεπτα χωρίς δίκτυο ή AGPS), την καλή ποιότητα κατασκευής και ικανοποιητική κάμερα.

 

Κάτι που συμβάλει πολύ στην γρήγορη λειτουργεία του Android είναι η ταχύτητα του αποθηκευτικού χώρου, Πολλές κινέζικες συσκεύες με δυνατα χαρακτηριστικα (πολυπύρηνους κλπ) πάσχουν σε αυτό και όλη η συσκευή lagάρει όταν πολλές εφαρμογές χρησιμοποίουν την εσωτερική μνήμη (κακές αναμνήσεις από προσπάθεια να κατεβάσω torrent σε Pipo Μ9 tablet και ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσω Chrome). Ευτυχώς το Samsung τα πάει πολύ καλά εδώ.

 

Και τα αρνητικά: Έλειψη αισθήτήρα φωτεινότητας (γιατί Samsung; ). Μέτριο ηχείο και έξοδος ακουστικών. Διάρκεια αναμονής όχι και τόσο καλή (ακόμα και σε deep sleep τραβάει αρκετο ρεύμα). Τουλάχιστον με κανονική χρήση η μπαταρία βγάζει τη μέρα. Ανύπαρκτη κοινότητα στα forums του xda. Touchwiz (περι ορέξεως... τουλάχιστον είναι καλα βελτιστοποιημένο για τη συσκευή και δεν lagάρει).

 

Για root και flashάρισμα zip: Μην εγκαταστήσετε το CWM για 7270/7272 κλπ, δεν παίζει. Επίσης, το κινέζικο VROOT είναι εύθραυστο και το Kinguser (το κινέζικο ανάλογο του SuperSU) μέτριο. Ευτυχώς έχει βγει CWM για το 7275R συγκεκριμένα και το root.zip των 3G μοντέλων δουλεύει κανονικά. Φλασάροντάς με Odin το CWM και μετά από CWM το root.zip η συσκευή rootάρεται κανονικά. Επίσης άμα μπείτε στο trip να αρχισετε να flashάρετε με Odin, υπάρχει και φρέσκο firmware που δεν έχει βγει ακόμα σε OTA για την Ουγγρική φουρνιά συσκευών που πουλάνε τα Skroutzομάγαζα.

 

Μέχρι τα 140€ η μόνη εναλλακτική συσκευή (διαθέσιμη χωρινα μπλέξιμο με Ebay, πιστωτικές, κινέζους κλπ) που πιάνει το 7275R σε επιδόσεις είναι το Xperia M (ίδιος επεξεργαστης, γραφικά). Συγκριτικά, έχει λίγο μεγαλύτερη ανάλυση (854x480), πολυ χειρότερη ποιοτικά οθόνη (φωτεινότητα, αντίθεση, χρώμα), χειρότερη κάμερα, μικρή εσωτερική μνήμη (~1.5GB ελεύθερη), 200MHz χαμηλότερο χρονισμό επεξεργαστή, αντιχαρακτικο γυαλί και αισθητηρα φωτεινότητας. Τέλος, δεν έχεi hardware home/back/menu κουμπιά, κάτι που κλεβει αρκετο χώρο από την ήδη μικρή οθόνη.

Edited by ferongr
Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει στα 137 ευρώ και το σκέφτομαι σοβαρά κυρίως λόγω 4G... Το σκεφτόμουν σοβαρα για κινέζικο αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από το κινητό και η χρήση του θα είναι για απλές εφαρμογές (όπως whatsapp viber, maps και ιντερνετ) μιας και με παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.. Μέχρι τώρα δλδ κάνω την δουλειά μου με ένα Galaxy 3 I5800 4 ετών με κάστομ ROM αλλά πλέον νιώθω οτι χρειάζεται μια αναβάθμιση..:D

 

Όσοι το χετε κάτι αρκετό καιρό είστε ευχαριστημένοι από την χρήση του..?? κυρίως σε κολλήματα, διάρκεια μπαταρίας ( με 3G ή 4G μόνιμα ανοιχτό) και τέτοιας φύσης προβλήματα ενδιαφέρομαι..

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει στα 137 ευρώ και το σκέφτομαι σοβαρά κυρίως λόγω 4G... Το σκεφτόμουν σοβαρα για κινέζικο αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από το κινητό και η χρήση του θα είναι για απλές εφαρμογές (όπως whatsapp viber, maps και ιντερνετ) μιας και με παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.. Μέχρι τώρα δλδ κάνω την δουλειά μου με ένα Galaxy 3 I5800 4 ετών με κάστομ ROM αλλά πλέον νιώθω οτι χρειάζεται μια αναβάθμιση..:D

 

Όσοι το χετε κάτι αρκετό καιρό είστε ευχαριστημένοι από την χρήση του..?? κυρίως σε κολλήματα, διάρκεια μπαταρίας ( με 3G ή 4G μόνιμα ανοιχτό) και τέτοιας φύσης προβλήματα ενδιαφέρομαι..

 

Να ξέρεις πως 4G είναι μόνο το single-sim..

To dual-sim είναι 3G και με κατώτερης μάρκας CPU και GPU (καρτα γραφικών) , επίσης βγαίνει και σε 3G το single-sim.

 

 

δες εδώ http://www.gsmarena.com/samsung_galaxy_ace_3-5479.php

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω βρει στα 137 ευρώ και το σκέφτομαι σοβαρά κυρίως λόγω 4G... Το σκεφτόμουν σοβαρα για κινέζικο αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από το κινητό και η χρήση του θα είναι για απλές εφαρμογές (όπως whatsapp viber, maps και ιντερνετ) μιας και με παιχνίδια δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα.. Μέχρι τώρα δλδ κάνω την δουλειά μου με ένα Galaxy 3 I5800 4 ετών με κάστομ ROM αλλά πλέον νιώθω οτι χρειάζεται μια αναβάθμιση..:D

 

Όσοι το χετε κάτι αρκετό καιρό είστε ευχαριστημένοι από την χρήση του..?? κυρίως σε κολλήματα, διάρκεια μπαταρίας ( με 3G ή 4G μόνιμα ανοιχτό) και τέτοιας φύσης προβλήματα ενδιαφέρομαι..

 

Διάβασε παραπάνω. Το κινητό (Ace 3 LTE, GT-S7275) αξίζει τα χρήματά του πλήρως. Ο επεξεργαστής του είναι πολλές κλάσεις ανώτερος από αντίστοιχα διπύρηνα στο ιδιο εύρος τιμών. Μπαταρία, σε μένα, σε γενικές γραμμές βγάζει μια μέρα με περίπου 4 ώρες χρόνο οθόνης σε πλήρη φωτεινότητα. Με φωτεινοτητα στη μέση (και αρκεί, έχει φωτεινή οθόνη) κερδίζει 1-1.5 ώρες παραπάνω χρόνο οθονης.

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες κατοχος και εγω του κινητου απο http://www.birdphone.gr/gr/prdid/0b0970738cd145009aebfbe07514b4a7/productinfo.aspx

Προσοχη η φουρνια ειναι χωρις ακουστικα.

Το sony xperia sole ειχε αρχισει εδω και καιρο να δειχνει την ηλικια του.

Οι εντυπωσεις σε σχεση με το sole τωρα ειναι μερα με την νυχτα.

Αυτα για την ωρα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μερικα screenshot απο το πιο τιμιο κινητο που εχει πεσει στα χερια μου.

13980114816_593c7f01c0_m.jpg

 

AnTuTu

14000069262_60e269db01_m.jpg

 

Αξιοπρεπεστατο browsing.

14003269665_722acab2d0_m.jpg

 

To gps του μεσα απο το σπιτι.

14000086262_05474eea50_m.jpg

 

και βεβαια 4G :D

14003725574_a04dc9c2cd_m.jpg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φίλε!! Καλά μιλάμε το 4G του πετάει...!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια καλησπερα, μηπως ξερει κανεις γιατι οταν του ζηταω

να ψαξει για ενημερωση λογισμικου βγαζει αυτο?

 

Η συσκευη ειναι Cosmote Branded. Αυτο φταιει ετσι?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, μηπως ξερει κανεις γιατι οταν του ζηταω

να ψαξει για ενημερωση λογισμικου βγαζει αυτο?

 

Η συσκευη ειναι Cosmote Branded. Αυτο φταιει ετσι?

 

Απ' οσο ξέρω, αυτό το βγάζει άμα έχεις εγκαταστήσει CWM/root. Τα branded (συμπ. και των Comote) μοντέλα έχουν κανονικά αναβαθμίσεις (δες http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=28281 ).

Link to comment
Share on other sites

Απ' οσο ξέρω, αυτό το βγάζει άμα έχεις εγκαταστήσει CWM/root. Τα branded (συμπ. και των Comote) μοντέλα έχουν κανονικά αναβαθμίσεις (δες http://www.sammobile.com/firmwares/3/?download=28281 ).

 

Ευχαριστω για την απαντηση,

 

Το πηραμε μεταχειρισμενο

Δεν δειχνει να χει root η cwm

Μπορω να περασω μεσω Odin καποιο

official firmware ωστε να μην ειναι πλεον

branded και να εχω κανονικα δυνατοτητα update?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους! Έχει κανα 3μηνο που έχω τη συσκευή και είπα να αρχίσω την ανάπτυξη CM 11 για το κινητό! Έχω κάνει ένα αρχικό build, αλλά έχει μερικά bugs όπως ήταν αναμενόμενο! :p

 

Δουλεύουν

Κλήσεις (RIL)

Bluetooth

Mobile Data

FM Radio

Wifi

 

Bugs

Camera

Nfc

Αυτόματη περιστροφή(Sensors)

 

Αν είστε κάτοχος της συσκευής και θα μπορούσατε να συνεισφέρετε για να έχουμε μια σταθερή έκδοση θα ήταν τελεια!

 

Οδηγίες για εγκατάσταση για όσους θέλουν να πειραματιστούν:

INSTALLATION

Enter download mode (Volume Down + Home + Power Button)

Install cwm recovery given above via odin v3.0.9 (put it in AP place WITHOUT auto reset option enabled)

pull out battery when finished

Enter recovery mode (Vol Up + Home + Power Button)

Wipe data factory reset

Install zip from sdcard --> choose zip from sdcard --> cm-11-XXXXXXXX-UNOFFICIAL-loganreltexx.zip

Reboot system now

 

Θα χρειαστείτε:

CWM: https://www.dropbox.com/s/wluzefvek281x8n/cwm-6.0.4.9-loganre.tar.md5

ROM: https://mega.co.nz/#!80kh3S5A!-5UDhZ9931RS44eCVqBvvTmZ1vXcPpgvyye1smwx3MQ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ξεκίνησες με CM10; Δεν θα ήταν πιο εύκολο να δημιουργηθεί ένα σταθερό build έτσι? Edit: CM10 εννοώ release 10.1.3 βασισμένο σε Android 4.2.2, ίδια με του official firmware.
Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/3891755/Samsung-Galaxy-Ace-3-S7275-4G-8GB.html

 

Στα σκρουτζομάγαζα έχει πέσει στα 140Ε.. νομίζω πως είναι πολύ καλή τιμή.

Βέβαια θα άξιζε περισσότερο αν και το δικαρτο είχε το ίδιο τσιπάκι , gpu , εσωτερικό χώρο και απλά να μην είχε 4G.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CM11 πλήρως λειτουργίσημη!!!

Μεταφόρτωση: https://docs.google.com/file/d/0B7Bqo5x_z18EUEt0dFhzWXR4T3c/edit

 

Όλα τα προβλήματα έχουν λυθεί, εκτός από το NFC, το οποίο δεν υποστηρίζεται από το AOSP 4.4

 

Thread στο XDA: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2800259

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!!!εχω το κιν λιγους μηνες..καλο..δν μπορω να πω!!αλλα πλεον θελω αλλη ρομ!!εκανα istall οτι λεει ο φιλος απο πανω..καλη η rom δεν λεω..αλλα υπαρχει περιπτωση να βρουμε μια rom που να εχει και το πακετο google apps κτλ μεσα?
samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες!!!εχω το κιν λιγους μηνες..καλο..δν μπορω να πω!!αλλα πλεον θελω αλλη ρομ!!εκανα istall οτι λεει ο φιλος απο πανω..καλη η rom δεν λεω..αλλα υπαρχει περιπτωση να βρουμε μια rom που να εχει και το πακετο google apps κτλ μεσα?

 

Για google apps εγκατέστησε αυτό από το recovery: http://www.devfiles.co/download/7m2VdVjQ/gapps-kk-20140105-signed.zip

 

Είναι πολύ χρονοβόρο να τα ενσωματώσω στη ρομ, εννοώ κατά τη διάρκεια του build

Link to comment
Share on other sites

Για google apps εγκατέστησε αυτό από το recovery: http://www.devfiles.co/download/7m2VdVjQ/gapps-kk-20140105-signed.zip

 

Είναι πολύ χρονοβόρο να τα ενσωματώσω στη ρομ, εννοώ κατά τη διάρκεια του build

 

αυτο δν ειναι προβλημα..αρκει να βαλω το μειλ μου και να παρω επαφες κτλ..σε ευχαριατω φιλε μου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αυτο δν ειναι προβλημα..αρκει να βαλω το μειλ μου και να παρω επαφες κτλ..σε ευχαριατω φιλε μου!

γμτ προσπαθησα να περασω official rom ..και μ κολαει στο λογοτυπο που λεει samsyng...δεν ανοιγει με τιποτα....μηπως εχεισ καμια λυση?

samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

αυτο δν ειναι προβλημα..αρκει να βαλω το μειλ μου και να παρω επαφες κτλ..σε ευχαριατω φιλε μου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γμτ προσπαθησα να περασω official rom ..και μ κολαει στο λογοτυπο που λεει samsyng...δεν ανοιγει με τιποτα....μηπως εχεισ καμια λυση?

 

Εύκολα!! :D

Βγάλε τη μπαταρία, μπες recovery mode και κάνε wipe data factory reset :D Και μετά reboot εννοείται :D

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα!! :D

Βγάλε τη μπαταρία, μπες recovery mode και κάνε wipe data factory reset :D Και μετά reboot εννοείται :D

 

φιλε κοστουλη ολα οκ!μπηκα recovery μια χαρα..τελικα ξαναπερασα τν ρομ που προτεινες και τα γκαπς ολα οκ δουλευει πολυ καλυτερα το κιν!ευχαριστω για τα τιπς!αν εχουμε και νουρια ρομ η καποιο update..βγαλτο σε κανα ποστ να γουσταρουμε!!!:D:p

samsung galaxy ace 3 GT-S7275R keep updating..
Link to comment
Share on other sites

φιλε κοστουλη ολα οκ!μπηκα recovery μια χαρα..τελικα ξαναπερασα τν ρομ που προτεινες και τα γκαπς ολα οκ δουλευει πολυ καλυτερα το κιν!ευχαριστω για τα τιπς!αν εχουμε και νουρια ρομ η καποιο update..βγαλτο σε κανα ποστ να γουσταρουμε!!!:D:p

 

Έχω ένα project κατα νου, PAC rom, αλλά θα δείξει :D

Χαίρομαι που έκανα καλή δουλεια και άρεσε

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει όλα ο τίτλος, πληροφορίες εδώ: http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-galaxy-ace-3-lte-t2816431

 

Περισσότερα εδώ: http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-galaxy-ace-3-lte-t2816859

είναι ίδια με την CM11, απλά έχει και επιπλέον λειτουργίες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Ace 3 (S7275)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...