Jump to content

myphone REVIEW: Συγκρίνουμε τα chat apps για smartphones


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app  

770 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας chat app

    • Whatsapp
      249
    • Viber
      272
    • Skype
      80
    • Facebook Messenger
      46
    • Hangouts
      39
    • Χρησιμοποιώ άλλη εφαρμογή
      26
    • Δεν χρησιμοποιώ chat app
      58


Recommended Posts

Δεν είπα ότι δεν το κάνουν για ms και google απλά το ξέρουμε σίγουρα... Για viber είμαι σχεδόν σίγουρος μιας κ δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποιον άλλον λόγο να είναι δωρεάν χωρίς διαφημίσεις...

Το whatsapp θα μπορούσε να μην κρατάει καθώς δείχνει πιο direct και clear ο λόγος ύπαρξής του.... Βέβαια για σιγουριά μίλησα για encryption έχοντας το PRISM στο μυαλό μου...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν νομιζω οτι φακελλωνουν ακριβως. Αλλα υπαρχουν φιλτρα παντου για λεξεις και φρασεις, κυριως στους κεντρικους σερβερ των εταιρειων και σε περιοχες στους ΙΡ providers. Αν βρεθει κατι τοτε αρχιζει η παρακολουθηση.

To viber κλπ βγαζουν χρηματα απο το τραφικ που δημιουργουν, οπως καποιος πληρωνεται απ τα download απο διαμοιραζομενα αρχεια. Κι αν ειναι τυχεροι πουλανε και τα δικαιωματα τους.

Link to comment
Share on other sites

Στο viber προς το παρον, δημιουργουν βαση πελατων.

Αργοτερα, ή θα βαλουν stickers κλπ ή θα πουλησουν την εταιρια ή και τα 2 :p

Link to comment
Share on other sites

Μακράν το whatsapp και μάλιστα με μηδέν ευρώ, όταν είχε βγει κάποια στιγμή σε προσφορά.
Opel Astra OPC
Link to comment
Share on other sites

παιδες, ποσες φορες θα το πουμε οτι το whatsapp καθε χρονο ανανεωνεται μονο του με ΜΗΔΕΝ ευρω? :)

 

το skype ειναι απλα αθλιο. εδω κολλαει το συμπαν στο πισι, δεν θα κολλαγε στο κινητο? κριμα που το χρησιμοποιουν συνεργατες στη δουλεια, αλλιως θα ειχε απεγκατασταθει απ ολες τις συσκευες μου.

 

hangouts (ex-gtalk) ηταν ισαξια του whatsapp για μενα, αλλα πλεον επαψε να ειναι. δεν βλεπεις ποιος ειναι online, σου πεταει μεσα στη λιστα επαφων ολες τις επαφες που εχεις στειλει μειλ παλιοτερα, αλλοι δεν εμφανιζονται καν, το μενου το εκαναν πολυπλοκο (ειδικα αν εχεις 2 ή παραπανω λογαριασμους). αν δειτε και σχολια στο play store, πεφτει τρελο κραξιμο. το gtalk, παρολο που ηταν απλη, ηταν εκπληκτικη εφαρμογη! ουτε ενα μηνυμα χαμενα, ουτε ενα μηνυμα καθυστερημενο!!

 

στο fb εχω κι εγω προβλημα με το push, οποτε δεν το χρησιμοποιω καθολου.

 

viber τα ιδια, ενω και κλησεις που προσπαθουσα, αν δεν ειχα τερμα 3g, δεν εβγαινε με τιποτα. επισης ειχα μεγαλο θεμα με τη μπαταρια.

 

επομενως whatsapp για μενα.

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ SONY ΚΑΙ SAMSUNG.
Link to comment
Share on other sites

whatsapp, αν και ειμαι απο τους τυχερους που το εχουν για παντα δωρεάν (σοβαρα δεν ξέρω πως) , το θεωρω γρηγοροτερο , δεν εχει το ενοχλητικο logo Καθε φορα,

 

τωρα βεβαια με το viber να εχει και desktop version, ειναι καλύτερο γιατι βολευει να μπορεις και απο Pc να μιλας.

Αν δεν θελεις παγια, ελαχιστες χρεωσεις, προβληματα σε λογαριασμους το μοναδικο δικτυο ειναι εδω, με καθε νεα αιτηση δωρα μια 2πλη κουβερτα σε διαφορα χρωματα και μια σακουλα καρβουνα. Απεριοριστη ομιλια απο την ταρατσα του σπιτιου σου με ολoυς
Link to comment
Share on other sites

whatsapp, αν και ειμαι απο τους τυχερους που το εχουν για παντα δωρεάν (σοβαρα δεν ξέρω πως)

[...]

 

παιδες, ποσες φορες θα το πουμε οτι το whatsapp καθε χρονο ανανεωνεται μονο του με ΜΗΔΕΝ ευρω? :)

[...]

 

Νομίζω ότι η απορία σου λύνεται στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα :)

Link to comment
Share on other sites

παιδες, ποσες φορες θα το πουμε οτι το whatsapp καθε χρονο ανανεωνεται μονο του με ΜΗΔΕΝ ευρω? :)

 

το skype ειναι απλα αθλιο. εδω κολλαει το συμπαν στο πισι, δεν θα κολλαγε στο κινητο? κριμα που το χρησιμοποιουν συνεργατες στη δουλεια, αλλιως θα ειχε απεγκατασταθει απ ολες τις συσκευες μου.

 

hangouts (ex-gtalk) ηταν ισαξια του whatsapp για μενα, αλλα πλεον επαψε να ειναι. δεν βλεπεις ποιος ειναι online, σου πεταει μεσα στη λιστα επαφων ολες τις επαφες που εχεις στειλει μειλ παλιοτερα, αλλοι δεν εμφανιζονται καν, το μενου το εκαναν πολυπλοκο (ειδικα αν εχεις 2 ή παραπανω λογαριασμους). αν δειτε και σχολια στο play store, πεφτει τρελο κραξιμο. το gtalk, παρολο που ηταν απλη, ηταν εκπληκτικη εφαρμογη! ουτε ενα μηνυμα χαμενα, ουτε ενα μηνυμα καθυστερημενο!!

 

στο fb εχω κι εγω προβλημα με το push, οποτε δεν το χρησιμοποιω καθολου.

 

viber τα ιδια, ενω και κλησεις που προσπαθουσα, αν δεν ειχα τερμα 3g, δεν εβγαινε με τιποτα. επισης ειχα μεγαλο θεμα με τη μπαταρια.

 

επομενως whatsapp για μενα.

 

Συγνώμη φιλε μου αλλα που είδες να κολλάει το κινητό με skype??? 6 μνήμες τώρα ειμαι ok. Κανένα κόλλημα. Μήπως φταίει η συσκευή σου?

Υ.Γ. Δεν σου την λέω, απλα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα...;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη φιλε μου αλλα που είδες να κολλάει το κινητό με skype??? 6 μνήμες τώρα ειμαι ok. Κανένα κόλλημα. Μήπως φταίει η συσκευή σου?

Υ.Γ. Δεν σου την λέω, απλα προσπαθώ να καταλάβω το πρόβλημα...;)

 

Αφηνεις δηλαδη το Skype ανοιχτο ολη μερα στο background?

Link to comment
Share on other sites

νταξει, μας ταπωσες montoya. Οσο για το skype, το προγραμμα ειναι απλα γελοιο. Το αφηνεις στο background και καθε 1 ωρα μπλοκαρει. Βαρεθηκα να βλεπω την εικονα Unfortunately, Skype has crashed. Μακραν το χειροτερο προγραμμα που εχει φτιαχτει για κινητο.
Link to comment
Share on other sites

WhatsApp και Viber.

 

Όταν λήξει ο δωρεάν χρόνος του WhatsApp, τότε θα χρησιμοποιώ Viber, αναγκαστικά.

Πάντως θεωρώ καλύτερη εφαρμογή το WhatsApp. Πιο φιλική στο χρήστη.

Link to comment
Share on other sites

νταξει, μας ταπωσες montoya. Οσο για το skype, το προγραμμα ειναι απλα γελοιο. Το αφηνεις στο background και καθε 1 ωρα μπλοκαρει. Βαρεθηκα να βλεπω την εικονα Unfortunately, Skype has crashed. Μακραν το χειροτερο προγραμμα που εχει φτιαχτει για κινητο.

 

Δεν το είπα για να σε ταπώσω και κακώς το πήρες έτσι. Απλά δεν ξέρω τι παίζει με το android (στο θέμα skype) κι ακούω τα ίδια παράπονα κι απο αλλους. Κάτι το οποίο μειώνει την διεισδυτικότητα της εφαρμογής....

Όσο για το skype, προσφέρει και βιντεοκλήση που είναι ένα ακομη υπέρ.....

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

WhatsApp και Viber.

 

Όταν λήξει ο δωρεάν χρόνος του WhatsApp, τότε θα χρησιμοποιώ Viber, αναγκαστικά.

Πάντως θεωρώ καλύτερη εφαρμογή το WhatsApp. Πιο φιλική στο χρήστη.

 

Πολύ φασαρία για λιγότερο από ένα ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι: για να χρησιμοποιώ viber και what' s up μου καταναλώνει mb απο το πρόγραμμα συμβολαίου μου ή λειτουργεί μόνο με wi-fi?:)

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

WhatsApp και Viber.

 

Όταν λήξει ο δωρεάν χρόνος του WhatsApp, τότε θα χρησιμοποιώ Viber, αναγκαστικά.

Πάντως θεωρώ καλύτερη εφαρμογή το WhatsApp. Πιο φιλική στο χρήστη.

Το έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν πληρώνεις. Εμένα όταν έληξε ο χρόνος μου ήρθε ένα μήνυμα στο what's up ότι ανανεώθηκε για ένα χρόνο και δεν πλήρωσα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε πει πολλές φορές ότι δεν πληρώνεις. Εμένα όταν έληξε ο χρόνος μου ήρθε ένα μήνυμα στο what's up ότι ανανεώθηκε για ένα χρόνο και δεν πλήρωσα τίποτα.

Δεν ισχύει τοις πάσι αυτό. Έχω δύο γνωστούς: o ένας πλήρωσε πάνω στο χρόνο επειδή τελείωσε η περίοδος χάριτος και ο άλλος ήταν τυχερός, αφού το whatApp ανανέωσε δωρεάν τη συνδρομή του:p

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε update για skype και οι ίδιοι λένε ότι τα έχουν αλλάξει όλα...

ξαναγυρισα στην παλια.

Οι ρυθμισεις χαθηκαν και δεν μπορεις να βγεις. Αναγκαζομουνα να κανω διακοπη της υπηρεσιας χειροκινητα για sign out.

Παιρνουν ληγμενα εκει στην ms...δεν υπαρχει αλλη εξηγηση....

Link to comment
Share on other sites

ξαναγυρισα στην παλια.

Οι ρυθμισεις χαθηκαν και δεν μπορεις να βγεις. Αναγκαζομουνα να κανω διακοπη της υπηρεσιας χειροκινητα για sign out.

Παιρνουν ληγμενα εκει στην ms...δεν υπαρχει αλλη εξηγηση....

 

Το ψαχνα πόση ώρα...Λέω δεν γίνεται κάπου θα έχει sign out...Το whats app μπορεί να μην έχει αλλά δεν τρώνε και την ίδια ram....Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι συνολικά αναβαθμισμένο σαν συμπεριφορά...

Link to comment
Share on other sites

Το ψαχνα πόση ώρα...Λέω δεν γίνεται κάπου θα έχει sign out...Το whats app μπορεί να μην έχει αλλά δεν τρώνε και την ίδια ram....Πάντως έχω την εντύπωση ότι είναι συνολικά αναβαθμισμένο σαν συμπεριφορά...

 

Δεν ειχα ποτε προβλημα με το skype, γιατι χρησιμοποιουσα παντα σταθερες εκδοσεις και παντα παλαιοτερες.

Αλλα η τελευταια εχει αλλαγες προς το χειροτερο στο UI.

Το στατους εχει μονο αορατος και ονλαιν, ψαξιμο παντου και αναποφευκτες συγκρισεις και αδυναμια για να βγεις.

Εκτος απ τη ραμ, ειναι και καταναλωση πολυ περισσοτερων δεδομενων απ το whatsapp.

Βεβαια εχουν κανει την ερευνα αγορας τους και θεωρουν οτι θα βγαλουν περισσοτερα, αλλα απο μενα οχι.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η "ολοκαινουργια" εφαρμογη του skype μου αλλαξε τις φωτογραφιες σε ΟΛΑ τα contacts, ητε βαζοντας δικες του η απλα χανοντας αυτες που δεν εχουν skype. ανυπαρκτοι τελειωμενοι...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά την συμπάθησα τη νέα έκδοση του Skype. Για όσους ψάχνουν το sign out δεν είναι και τόσο κρυμμένο: Πας από πάνω δεξιά στο profile και στη συνέχεια Options -> Sign out.

 

Το πρόβλημα με τα contacts πιθανότατα το αντιμετώπισες επειδή έχει σαν προεπιλογή το συγχρονισμό επαφών με το τηλέφωνο.

 

Κατά τα άλλα, ειδικά η εκκίνηση είναι σημαντικά πιο γρήγορη και όλα τα άλλα μου φαίνονται ίδια στη χρήση, αν και λίγο διαφορετικά στην όψη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...