Jump to content

Συχνότητες 4G / LTE


stargazer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει κανείς ποιες είναι οι μπάντες που χρησιμοποιεί για LTE η Vodafone στην Ελλάδα.

Σκέφτομαι αν αγοράσω κάποιο στικάκι αλλά επειδή οι τιμές εδώ είναι ακόμη ακριβές, μάλλον θα παραγγείλω από το εξωτερικό.

 

Έχω βρει το Huawei που παίζει

LTE FDD 2100/1800/2600/900/DD800 MHz

 

και ένα άλλο πιο φτηνό που παίζει μόνο

LTE 1800/2600 MHz

Tech Ministry -> http://techministry.gr

TechMinistry: Thessaloniki's Hackerspace

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά κοιτάνε τις περιοχές των UHF που απελευθερώνονται με την μετάβαση στην ψηφιακή τηλεόραση. Γύρω στα 800 δηλαδή. Εκεί θα φανεί μεγάλη διαφορά στην κάλυψη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδιά τωρα επειδή αρχισαν βγαινουν και τα 4G στα κινεζικα τηλεφωνα....ξερεις κανεις αν εδω στην Ελλαδα το πρωτοκολλο ειναι LTE FDD ή TD?? Γιατί πχ εδω αυτο το τηλεφωνο λεει TD οχι FDD? http://www.geekbuying.com/item/Huawei-Honor-3C--H30-U10--MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-5-0-Inch-Android-4-2-Smartphone-2GB-RAM-8GB-ROM-IPS-HD-Screen-8-0MP-4G-TD-LTE---White-331472.html. Tι σημαινει αυτο ειναι συμβατό με τα 4G της Cosmote και Vodafone?? και αργότερα ισως της Wind??? Μήπως δεν εχει να κανει με συμβατότητα και ειναι οκ και τα δυο αρκεί να ειναι WDCMA??? Kαποιος γνώστης ας μας δώσει τα φώτα του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τωρα επειδή αρχισαν βγαινουν και τα 4G στα κινεζικα τηλεφωνα....ξερεις κανεις αν εδω στην Ελλαδα το πρωτοκολλο ειναι LTE FDD ή TD?? Γιατί πχ εδω αυτο το τηλεφωνο λεει TD οχι FDD? http://www.geekbuying.com/item/Huawei-Honor-3C--H30-U10--MTK6582-Quad-Core-1-3GHz-5-0-Inch-Android-4-2-Smartphone-2GB-RAM-8GB-ROM-IPS-HD-Screen-8-0MP-4G-TD-LTE---White-331472.html. Tι σημαινει αυτο ειναι συμβατό με τα 4G της Cosmote και Vodafone?? και αργότερα ισως της Wind??? Μήπως δεν εχει να κανει με συμβατότητα και ειναι οκ και τα δυο αρκεί να ειναι WDCMA??? Kαποιος γνώστης ας μας δώσει τα φώτα του.

 

Θέλεις τις μπάντες LTE 3,7 και 20.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση κινητό με αυτά τα χαρακτηρίστηκα για Ελλάδα είναι εντάξει θα λειτουργεί πλήρως με 2G/3G/4G όλον τον εταιριών;;

 

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: TD-SCDMA B34/39,WCDMA 850/900/1900/2100MHz,CDMA EVDO 800

4G: TDD-LTE B38/39/40/41,FDD-LTE 1800(B3)/2100(B1)/2600(B7)MHz

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος..για να ολοκληρώσω μία αγορά που θέλω να κάνω...

Θέλω να αγοράσω το Lenovo S90 αλλά το βρίσκω μία με 4G TDD-LTE που συνήθως είναι πιο φθηνό..και σε 4G FDD-LTE...όπου είναι και το πιο ακριβό και που μάλλον φαντάζομαι ότι έχει τις προδιαγραφές να είναι λειτουργικό στην Ελλάδα.

Εγώ πάντως θέλω κάποιος που ξέρει να μου πεί αν και με το TDD-LTE θα έχω κανονικά 4G ή μόνο με το το FDD!...παρακαλώ με απλά λογάκια και ξεκάθαρα..και όχι επιστημονικούς όρους...να ξέρω τι να κάνω άμεσα...

Eπίσης...το έχω βρει στο merimobiles που είναι κ έμπιστος για μένα ως τώρα...αλλά έχει την έκδοση TDD και τις άλλες εκδόσεις στο MiniDeal και στο Everbuying, CooliCool..θεωρείτε έμπιστα αυτά τα site;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος..για να ολοκληρώσω μία αγορά που θέλω να κάνω...

Θέλω να αγοράσω το Lenovo S90 αλλά το βρίσκω μία με 4G TDD-LTE που συνήθως είναι πιο φθηνό..και σε 4G FDD-LTE...όπου είναι και το πιο ακριβό και που μάλλον φαντάζομαι ότι έχει τις προδιαγραφές να είναι λειτουργικό στην Ελλάδα.

Εγώ πάντως θέλω κάποιος που ξέρει να μου πεί αν και με το TDD-LTE θα έχω κανονικά 4G ή μόνο με το το FDD!...παρακαλώ με απλά λογάκια και ξεκάθαρα..και όχι επιστημονικούς όρους...να ξέρω τι να κάνω άμεσα...

Eπίσης...το έχω βρει στο merimobiles που είναι κ έμπιστος για μένα ως τώρα...αλλά έχει την έκδοση TDD και τις άλλες εκδόσεις στο MiniDeal και στο Everbuying, CooliCool..θεωρείτε έμπιστα αυτά τα site;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:):):)

 

με απλά λόγια στην ελλάδα οι παροχή υποστηρίζουν FDD

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος..για να ολοκληρώσω μία αγορά που θέλω να κάνω...

Θέλω να αγοράσω το Lenovo S90 αλλά το βρίσκω μία με 4G TDD-LTE που συνήθως είναι πιο φθηνό..και σε 4G FDD-LTE...όπου είναι και το πιο ακριβό και που μάλλον φαντάζομαι ότι έχει τις προδιαγραφές να είναι λειτουργικό στην Ελλάδα.

Εγώ πάντως θέλω κάποιος που ξέρει να μου πεί αν και με το TDD-LTE θα έχω κανονικά 4G ή μόνο με το το FDD!...παρακαλώ με απλά λογάκια και ξεκάθαρα..και όχι επιστημονικούς όρους...να ξέρω τι να κάνω άμεσα...

Eπίσης...το έχω βρει στο merimobiles που είναι κ έμπιστος για μένα ως τώρα...αλλά έχει την έκδοση TDD και τις άλλες εκδόσεις στο MiniDeal και στο Everbuying, CooliCool..θεωρείτε έμπιστα αυτά τα site;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:):):)

 

καλησπερα το lenovo s90 που ειδα εδω http://www.e-smartbuy.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3297&virtuemart_category_id=187&Itemid=71 γραφει οτι ειναι lte b39/b40/b41/b3/b7 .

Επειδη δεν βγαζω ακρη τι σημαινει αυτο; στην Ελλαδα αμα παρουμε κινεζικο κινητο πρεπει να κοιταμε την συχνοτητα μονο; και να γραφει tdd ; ή μονο την συχνοτητα; απο οσο θυμαμαι για ολα τα δικτυα κινητης στην ελλαδα ειναι 800/1800 και 2100 to 4g ; ή οχι; Στην βονταφον και στην γοιυντ την φασμα συχνοτητων 4g χρησιμοποιει; 1800;. ή καποιο αλλο;. Εχω δει και εγω πολλα κινητα κινεζικα και γραφουνε tdd και κατι κωδικους που ξεκινανε απο β αυτο τι σημαινει πρεπει να δω τι λιστα που αντιστοιχιζεται ο κωδικος ; ή να το αγνοησω και να βρω κινητο με lte συχνοτητα 2100/1800 και 800; Eπισης για το απλο 3g τι συχνοτητα πρεπει να κοιταμε; 2100 και 1800 ;.

Εχω χιλιομπερδευτει και το 900 ειναι φασμα του 4g και το 2600; το 2100 ειναι μονο για το 3g;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το lenovo s90 που ειδα εδω http://www.e-smartbuy.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=3297&virtuemart_category_id=187&Itemid=71 γραφει οτι ειναι lte b39/b40/b41/b3/b7 .

Επειδη δεν βγαζω ακρη τι σημαινει αυτο; στην Ελλαδα αμα παρουμε κινεζικο κινητο πρεπει να κοιταμε την συχνοτητα μονο; και να γραφει tdd ; ή μονο την συχνοτητα; απο οσο θυμαμαι για ολα τα δικτυα κινητης στην ελλαδα ειναι 800/1800 και 2100 to 4g ; ή οχι; Στην βονταφον και στην γοιυντ την φασμα συχνοτητων 4g χρησιμοποιει; 1800;. ή καποιο αλλο;. Εχω δει και εγω πολλα κινητα κινεζικα και γραφουνε tdd και κατι κωδικους που ξεκινανε απο β αυτο τι σημαινει πρεπει να δω τι λιστα που αντιστοιχιζεται ο κωδικος ; ή να το αγνοησω και να βρω κινητο με lte συχνοτητα 2100/1800 και 800; Eπισης για το απλο 3g τι συχνοτητα πρεπει να κοιταμε; 2100 και 1800 ;.

Εχω χιλιομπερδευτει και το 900 ειναι φασμα του 4g και το 2600; το 2100 ειναι μονο για το 3g;

...καλησπέρα...πιστεύω ότι μάλλον πιο πολυ μπερδεμένα δεν μπορούν να γίνουν...:lol::lol::lol:

Πάντως έχω καταλλήξει ότι με το FDD είναι για ευρωπαϊκές προδιαγραφές..παρόλο που και με το TDD μου φαίνεται ότι έχουν τις ίδιες περίπου συχνότητες..τουλάχιστον για Ελλάδα!...τεσπα..πάω για FDD και ότι βγει...αν κ πανάκριβα...

Link to comment
Share on other sites

...καλησπέρα...πιστεύω ότι μάλλον πιο πολυ μπερδεμένα δεν μπορούν να γίνουν...:lol::lol::lol:

Πάντως έχω καταλλήξει ότι με το FDD είναι για ευρωπαϊκές προδιαγραφές..παρόλο που και με το TDD μου φαίνεται ότι έχουν τις ίδιες περίπου συχνότητες..τουλάχιστον για Ελλάδα!...τεσπα..πάω για FDD και ότι βγει...αν κ πανάκριβα...

 

μπορεις να παρεις και πιο οικονομικο κινητο κατα την γνωμη μου με τα ιδια χαρακτηριστικα .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

FDD ειναι πολυπλεξια με βάση την συχνότητα,και TDD ειναι πολυπλεξια με βάση χρόνου.Οποτε απλα,οταν βλέπετε TDD δεν μας κανει,ανεξάρτητα αν εκπέμπουν στις ίδιες συχνότητες...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να παρεις και πιο οικονομικο κινητο κατα την γνωμη μου με τα ιδια χαρακτηριστικα .

...το γνωρίζω...έχεις απόλυτο δίκιο...είναι όμως για την αγαπημένη μου...οπότε....καταλαβαίνεις..ανωτέρα βία ! ! :p:p:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

FDD ειναι πολυπλεξια με βάση την συχνότητα,και TDD ειναι πολυπλεξια με βάση χρόνου.Οποτε απλα,οταν βλέπετε TDD δεν μας κανει,ανεξάρτητα αν εκπέμπουν στις ίδιες συχνότητες...

 

τώρα είναι που μπέρδευτηκα τελείως ! Δηλαδη ; τι θα πρέπει νά κοιτάμε ; το elephone p3000s υποστηρίζει 4g στην ελλάδα ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύτηκες;απευθείας απορρίπτεις οταν λεει για TDD και αν γράφει ιδανικά 800,1800,2100 και 2600 συχνότητες (και προφανως FDD ) εισαι καλυμενος πλήρως.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μπερδεύτηκες;απευθείας απορρίπτεις οταν λεει για TDD και αν γράφει ιδανικά 800,1800,2100 και 2600 συχνότητες (και προφανως FDD ) εισαι καλυμενος πλήρως.

 

διότι πολλά κινητά έχουν το tdd-fdd και συχνότητες δίπλα αυτά υποστηρίζουν κανονικά ; και απορρίπτω μόνο όσα έχουν tdd σκέτο;, οι συχνότητες για 4g στην ελλάδα είναι αυτές οι 4 οι παραπάνω ; το elephone που είπα παραπάνω υποστηρίζει 4g στην ελλάδα ; , θα πρέπει νά βρω κάποιο κατάλογο που νά αντίστοιχιζει τους αριθμούς με τις συχνότητες ; ή όχι ;

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Tdd σκέτο το απορρίπτεις προφανώς. Οι συχνότητες ακριβώς δεν ξέρω αν ειναι κ οι τέσσερις οι μόνο τρεις απο αυτές. Σίγουρα οι δυο μικρότερες ειναι πάντως αλλα για 100% κ οι τέσσερις. Για το elephone δες τα specs ,δεν ξέρω

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Frequency 2G: GSM 850/900/1800/1900,

3G: WCDMA 850/900/1900/2100 (Band 1/2/5/8),

4G: LTE FDD 1800/2100/2600 (Band 1/3/7), TD-LTE Band 38/39/40/41,

 

Παιδιά σε αυτές τις συχνότητες θα έχω 4G σε wind και Cosmote?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα.!

 

σκαιφτομαι να αγορασω ενα κινητο αλλα εχει ενα περιορισμο στα δυκτια

εχω cosmote θα εχω προβλημμα?

Network Bands

GSM/ GPRS/ EDGE:850/ 900/ 1800/ 1900 MHz

HSPA/ WCDMA:850/ 900/ 1900/ 2100 MHz

TD-SCDMA:1900/ 2000 MHz

TD-LTE:B38 (2600MHz)/ B39 (1900MHz)/ B40 (2300MHz)/ B41 (2600MHz)

FDD-LTE:B1 (2100MHz)/ B3 (1800MHz)/ B5 (850MHz)/ B7 (2600MHz)/ B8 (900MHz)/ B28 (700MHz)

This item does not supporting LTE 800 network, please check with your network supplier before buying.

HTC ONE M8x
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στο στάδιο αναζήτησης νέου κινητού και προβληματίζομαι στο γνωστό ερώτημα του νήματος.

 

Είμαι στην Wind (καρτοκινητή) με μερικές sim "ειδικής προσφοράς", όπως ονομάζονται πλέον οι τέως φοιτητικές, και κινούμαι, συνήθως, εντός Αττικής.

Έχω διαβάσει αρκετά γύρω στο θέμα αυτό και έχω καταλήξει σε ορισμένα κινητά που άλλα μεν διαθέτουν την 800 και άλλα την 850.

 

Υπάρχει αυτή η λίστα που αναφέρει ότι οι 2 εκπέμπουν FDD-LTE στις 1800 και 2600 ενώ η Wind στην 1800. Αντίθετα, στην παραπάνω ανακοίνωση της ΕΕΚΤ αναφέρεται ότι όλοι οι πάροχοι εκπέμπουν και στην 800.

Από την άλλη, η τηλεφωνία εξυπηρετείται με 3G και 4G χρειάζεται μόνο για downloading που εγώ δεν πολυχρησιμοποιώ με το κινητό.

 

Με δεδομένο ότι η wind χρησιμοποιεί το φάσμα 791-801 για Downlink και 832-842 για Uplink, στην μπάντα 800, το ερώτημά μου είναι αν πρέπει να περιοριστώ σε κινητό που θα έχει την 800 ή θα καλύπτομαι από εκείνα που έχουν την 850.

Link to comment
Share on other sites

ολες εχουν φασμα στα 2600 και στα 800,τα 1800 τα δανειζονται απο το φασμα στο gsm,δεν υπαρχει επισημο φασμα στο LTE σε αυτη τη μπαντα,αυτο ειδα στην σελιδα της ΕΕΤ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...