Jump to content

Jiayu G3S


georgePs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια να κανω μια ερωτηση? για το trucking number περιμενω e-mail απο το site που το αγορασα η πρεπει να κανω κατι εγω

 

αν κανει μερες να σου ερθει..δεν περιμενεις αιωνια,τους στελνεις ενα μεηλ και το ζητας.

Link to comment
Share on other sites

Γράφει ότι είναι multi language έχει δλδ και Ελληνικά;

 

Όχι φίλε μου δεν έχει Ελληνικά την δοκίμασα.

Γενικότερα είναι μια χαρά, φυσικά και με την προηγούμενη δεν είχα κανένα πρόβλημα, είναι rooted, και υποτίθεται ότι διορθώνει ένα Bug της κάμερας με το AutoFocus που έχουν κάποιες συσκευές. Το Gps δεν το δοκίμασα διότι δεν το χρησιμοποιώ θα κάνω όμως μια δοκιμή για να δω πως συμπεριφέρεται.

 

Την αναβάθμιση την έκανα με την διαδικασία Update που έχει μέσα στο Μενού αφού πρώτα έβαλα τα δύο αρχεία που κατέβασα στο root folder της εξωτερικής κάρτας μνήμης.

www.gadget-rumours.com
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν έχει Ελληνικά την δοκίμασα.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ευχαριστώ.

 

Μπορούσε με κάποιον τρόπο να τις βάλουμε Ελληνικά;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να τα κανεις ολα ξανα απο την αρχη.

Βρες ενα καλο WiFi πριν απ ολα και μην βγαινεις εξω ακομη.

Σιγουρεψου οτι εχεις ρυθμισει το Faster GPS σε Ευρωπη και Ελλαδα.

Βρες (με τη βοηθεια του ES File explorer που θα κατεβασεις απο το Playstore) στο data/misc το αρχειο mtkgps.dat και κανε το διαγραφη. (ξαναμπαινει το σωστο μονο του μετα).

Κανε Reboot.

Ενεργοποιησε το GPS.

Μπες με το Mobileuncle tool/engineer mode/MTK Location/Location base service/ τσεκαρε AGPS/τσεκαρε EPO/τσεκαρε Auto Download, πατα EPO(IDLE) και περιμενε να κανει downloading μεχρι να τελειωσει και να επιστρεψει σε EPO(IDLE).

Επιστρεφεις ενα βημα πισω, ανοιγεις YGPS, πατας information, hot, full, AGPS restart, πας πισω στο YGPS, βγαινεις στο μπαλκονι (καλο ειναι να εχει WiFi), το αφηνεις σε ενα σημειο να κλειδωσει (μπορει να παρει 10-15 λεπτα) και εισαι ετοιμος.

Υπ οψιν, οταν αλλαζεις περιοχη, θα αργει κατι παραπανω την πρωτη φορα μεχρι να κλειδωσει.

Μετα απο αυτα μπορεις να χρησιμοποιησεις το navigator που θελεις.

Καποιοι εχω δει οτι εκτος απο το αρχειο mtkgps.dat διαγραφουν και το epo.dat ,αυτο με καθε επιφυλαξη, εγω δεν το εχω δοκιμασει..

Περιμενω ενα holder για το παρμπριζ με ανυπομονησια για περισσοτερες δοκιμες. Παντως ετσι κλειδωνει γρηγορα και κανα δυο φορες που το χρησιμοποιησα μεσα στην πολη τα πηγε πολυ καλα.

 

 

 

ΤΟ εκανα δουλευει τελεια τωρα και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο ! Τα μονα που δεν μου αρεσαν και πολυ ειναι το μεγαφωνο πισω και το φλας(led) της καμερας σε συγκριση με το xperia L που εχει ι δικια μου αλλα σε αναλυση,ταχυτητα,μπαταρια το L ειναι κουβας μπροστα στο g3s και μην ξεχναμε οτι το ενα εχει 230 απο skroutz και το αλλο 140 :)

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εκανα δουλευει τελεια τωρα και γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το κινητο ! Τα μονα που δεν μου αρεσαν και πολυ ειναι το μεγαφωνο πισω και το φλας(led) της καμερας σε συγκριση με το xperia L που εχει ι δικια μου αλλα σε αναλυση,ταχυτητα,μπαταρια το L ειναι κουβας μπροστα στο g3s και μην ξεχναμε οτι το ενα εχει 230 απο skroutz και το αλλο 140 :)

 

η καμερα και ο ηχος ειναι τα αδυνατα σημεια ολων των κινεζικων αυτης της κατηγοριας,αν τα διορθωσουν μαζι με το gps που σε μερικα ειναι δραμα δεν θα τα πιανει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Nεα official rom για το Jiayu G3s

 

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3s-2/

 

Tην εχω περασει απο την πρωτη μερα απο τον Κινεζικο server.

 

Πολυ καλη μπαταρια, με την εκδοση του Ιουνιου ειχε θεμα το κινητο και ετρωγε παραπανω σε standby.

 

Με τις ιδιες ακριβως apps (backup-restore) και ρυθμισεις, πλεον καταναλωνει περιπου 0.5% ανα ωρα standby με wifi, με του Ιουνιου ειχε ~1%

Link to comment
Share on other sites

Nεα official rom για το Jiayu G3s

http://www.needrom.com/mobile/jiayu-g3s-2/

Tην εχω περασει απο την πρωτη μερα απο τον Κινεζικο server.

Πολυ καλη μπαταρια, με την εκδοση του Ιουνιου ειχε θεμα το κινητο και ετρωγε παραπανω σε standby.

Με τις ιδιες ακριβως apps (backup-restore) και ρυθμισεις, πλεον καταναλωνει περιπου 0.5% ανα ωρα standby με wifi, με του Ιουνιου ειχε ~1%

 

Την αναφέραμε καμια 20αρια ποστ παραπάνω (#1140), οι μόνες διαφορές (σε σχέση με την 2 μέρες πριν - 11/8) φαίνεται να είναι κάποια "διόρθωση" στο autofocus της κάμερας...

Κατα τα λοιπά, εγώ με την 11/8, έχω αντίστοιχες αυτονομιες/κατανάλωση με την 13/8

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Την αναφέραμε καμια 20αρια ποστ παραπάνω (#1140), οι μόνες διαφορές (σε σχέση με την 2 μέρες πριν - 11/8) φαίνεται να είναι κάποια "διόρθωση" στο autofocus της κάμερας...

Κατα τα λοιπά, εγώ με την 11/8, έχω αντίστοιχες αυτονομιες/κατανάλωση με την 13/8

 

Κυκλο κανει η ζωη :p Εγω την ανεφερα κατευθειαν στους Ισπανους και ο Fraggel που κανει κουμαντο εκει, την μονταρε κατευθειαν!

 

Σημερα βρηκα και MIUI απο τους Ρωσσους αδερφους, θα την δοκιμασω μερικες μερες να δω πως παει.

 

Φαινεται καλη παντως.

Link to comment
Share on other sites

Η MIUI ακούγεται ενδιαφέρουσα...

Για δώσε link - ψήνομαι για δοκιμή (ας είναι καλά τα nandroid backup)

 

ΥΓ Ξεμεινες με το avatar NEO V (απ' το οποίο προέρχομαι και γω...)

 

ΥΓ2 Πριν ξεκινήσω τα πειράματα, είπα να δοκιμάσω την "ορθή" λειτουργία του CWM, ξεκινώντας με σβηστό τηλεφωνο και πατημένα τα [POWER] + [VOL up], ωστε να "bootάρει" σε CWM - αμ δε...!

Οποια δοκιμή και αν έκανα (up, down, press, click) δεν δουλευαν!!!

Τελικά, στο γοογλη βρήκα το ακόλουθο, το οποίο λειτουργεί: hold volume up whilst plugging in the USB cable and while still holding volume up hold the power button for a few seconds and release all buttons

Ειναι ο μοναδικός τρόπος (εκκίνησης σε CWM με το τηλεφωνο σβηστό) ή υπάρχει και άλλος?

(Εννοείται οτι με το τηλέφωνο ανοικτό, υπάρχει επιλογή επαν-εκκίνησης σε Recovery/CWM)

Edited by asot
update on CWM boot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Η MIUI ακούγεται ενδιαφέρουσα...

Για δώσε link - ψήνομαι για δοκιμή (ας είναι καλά τα nandroid backup)

 

ΥΓ Ξεμεινες με το avatar NEO V (απ' το οποίο προέρχομαι και γω...)

 

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=489595

 

Με google translate φυσικα.

 

Εγω εχω βαλει την MIUI απο τον stas2z, αλλα εχει και απο αλλους 2.

 

Αν θες, δοκιμασε αυτη απο τον shkolian, να ανταλλαξουμε αποψεις :p

 

Eιναι παλαιοτερη εκδοση του shkolian, αλλα απο το changelog δεν ειδα καμια ιδιαιτερη διαφορα.

 

 

Προς το παρον ολα δουλευουν, αλλα μου φαινεται λιγο βαρια. Υπαρχει μια δυσκοιλιοτητα παντου.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι νέος στο Android (και σε ένα Xperia Neo V "ξεσκίστηκα" να δοκιμάζω Rom) ομολογώ οτι Miui Rom δεν είχα δοκιμάσει...

Λοιπόν, ύστερα από ένα μισάωρο μαζί της, καταλαβαίνω γιατί η Miui (και τα τηλέφωνα της Xiaomi) έχουν τόσο φανατικούς οπαδούς: ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!

Δουλευει πολύ καλά στο G3S και προς το παρόν, το μόνο αρνητικό είναι οτι "κρασάρει" και κάνει reboot όταν πηγαίνω να εγκαταστήσω Tapatalk...

Θα την κρατήσω σήμερα να δω και κατανάλωση μπαταρίας και βλέπουμε...

 

update Με ελάχιστο σουλούπωμα στα startup services, μένουν περίπου 420 Mb free Ram (στην official rom περιπου 500Mb free)

Στο Antutu, δίνει σκορ 15216 (η official έδωσε 16340)

 

update 2, λιγη ώρα μετά: Εκανα και το Update από 3.8.30 σε 3.9.6, αλλα παρουσιάστηκε error (έκανε unmount SD όταν προσπαθούσα να εγκαταστήσω το Tapatalk από Play store - αγορασμένο...). Λειτουργικά, δουλευε ομαλά.

Από μπαταρία, φαινόταν καλά (ομαλός ρυθμός αποφόρτισης)

Δεν δοκίμασα καθόλου GPS...

 

Επέστρεψα στην original Jiayu (11/8) αλλα είμαι σίγουρος οτι στο κοντινό μέλλον (που τα μικρο-θέματα θα λυθούν) θα επανακάμψω!!!

Edited by asot

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Eχω και εγω καποιοα θεματα. Η Miui φαινεται πολυ βαρια, δεν ξερω γιατι.

Με το rom toolbox, αρνειται να κανει restore τα apps και μενει στη μεση η διαδικασια.

 

Back to Original!

Link to comment
Share on other sites

Από 30-08-13 είμαι Despatched to overseas (Country code: GR) πότε επιτέλους θα έρθει;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Από 30-08-13 είμαι Despatched to overseas (Country code: GR) πότε επιτέλους θα έρθει;;

 

Υπομονή . Και εγώ είμαι απο 5/9 Despatched to overseas (Country code: GR). Αν δεν έρθει ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.;)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή . Και εγώ είμαι απο 5/9 Despatched to overseas (Country code: GR). Αν δεν έρθει ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.;)

 

ειναι νωρις ακομα και για τους δυο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! Ειμαι νεο μελος στη φορουμ και εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα thread για τα κινητα εκ της Απω Ανατολης ειμαι μεταξυ thl w200 και jiayu g3s τεινοντας στο 2ο. Μεταξυ των δυο εταιριων ποια ειναι η ποιο αξιοπιστη;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! Ειμαι νεο μελος στη φορουμ και εχοντας διαβασει σχεδον ολα τα thread για τα κινητα εκ της Απω Ανατολης ειμαι μεταξυ thl w200 και jiayu g3s τεινοντας στο 2ο. Μεταξυ των δυο εταιριων ποια ειναι η ποιο αξιοπιστη;

Κι οι 2 είναι μεγάλες εταιρίες. Πάντως το W200 δεν αξίζει, ειδικά σε αυτονομία, και ποιοτικά είναι κατώτερο. Δες είτε το THL W8 (το καλύτερο οικονομικό 8άρι θεωρώ, στα ~185$) ή το Jiayu G3s

Link to comment
Share on other sites

Κι οι 2 είναι μεγάλες εταιρίες. Πάντως το W200 δεν αξίζει, ειδικά σε αυτονομία, και ποιοτικά είναι κατώτερο. Δες είτε το THL W8 (το καλύτερο οικονομικό 8άρι θεωρώ, στα ~185$) ή το Jiayu G3s

Ευχαριστώ πολύ!! Μαλλον το g3s θα παρω,ειδικα η μπαταρια του ειναι μεγαλο ατου!

Link to comment
Share on other sites

εδω το εχει με 3000μπαταρια http://www.to2c.com/jiayu-g3s-mtk6589t-quad-core-1-5ghzandroid-4-2-3g-smart-phone-with-4-5-qhd-capacitive-touch-screen-2039.html

το minideal με τη μπαταρια το στελνει?γιατι λεει 2750mAh

Link to comment
Share on other sites

παραξενο,

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=371679 στειλε του ενα πμ και ρωτησε τον,λεει απο Σεπτεμβρη αυτη η μπαταρια

Edited by tsopanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...