Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάλι δεν έχω θέμα με το amaze weather ίσως επειδή δεν το είχα να τρέχει στο παρασκήνιο. Τελικά τι είναι καλύτερο για το gps να είναι ενεργοποιημένο η απενεργοποιημένο το Show Current Location GPS?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι δεν έχω θέμα με το amaze weather ίσως επειδή δεν το είχα να τρέχει στο παρασκήνιο. Τελικά τι είναι καλύτερο για το gps να είναι ενεργοποιημένο η απενεργοποιημένο το Show Current Location GPS?

 

Βασικά εγώ το ξήλωσα μαζί και κανα δυο άλλα που είχα που χρησιμοποιούσαν το gps και μάλλον ησύχασα. Δε μπαίνω καν στη διαδικασία να το ψάξω... Bing Weather και ξενοιάζεις...

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκαμε τον φταίχτη :)

 

Δεν ξέρω που ακριβώς πρέπει να γραφεί για να το ξέρουν και άλλοι φίλοι εκτός κι αν είναι θέμα 925 μόνον, που δεν το πιστεύω.

Εγώ θα στείλω ένα μέιλ και στους developers (καλά θα είναι να στείλεις κι εσύ Jamesc), αλλά κάπως πρέπει να γίνει και περισσότερο γνωστό, για να λυθεί το θέμα, αφού η εφαρμογή τους για τον καιρό είναι από τις πιο διαδεμένες και αξιόπιστες.

 

filkatsxlt, με τις συνεχείς δοκιμές, ξελίγωσα την μπαταρία, την οποία δεν τέσταρα καθόλου μετά την επίσκεψή μου στο Νοκια Care, αλλά και την εγκατάσταση των διάφορων αναβαθμίσεων (με κυριότερη αυτή της αφής, που διαβάζω ότι δημιουργεί θέματα) και θέλω να το κάνω. Υπολογίζω προς το τέλος της βδομάδας που θα έχω και ταξίδι θα τεστάρω με ποιές ρυθμίσεις δεν υπάρχει θέμα.

Το δύσκολο ήταν να εντοπιστούν οι "διενέξεις", αφού τις βρήκαμε ε ή θα βρούμε και τη λύση, ή θα ζήσουμε και χωρίς το HD (γιατί χωρίς gps προσωπικά ...δεν).

 

Πάντως τώρα έχω να τρέχει στο παρασκήνιο το Amazing και το έχω με ανενεργή την επιλογή Show Current Location GPS.

Αν αύριο ανοίξω το Drive και αρχικά με δείξει πάλι στη διεύθυνση του μετ.Σταθμού, προφανώς και δεν θα είναι η ενδεδειγμένη ρύθμιση.

Συγγνώμη αλλά με τις διάφορες δοκιμές ξέχασα ποιά ρύθμιση, ήταν αυτή που μου το κολλούσε στη συγκεκριμένη διεύθυνση

Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο είχα το 925 οι χάρτες λειτουργούσαν σχεδόν τέλεια. Το μόνο μείον ήταν ότι όταν δεν έστριβα από τον δρόμο που μου έλεγε αργούσε αρκετα στον επαναπροσδιορισμό της διαδρομής. Αργά μη φανταστείτε κανά λεπτό, αλλά τόσο ώστε να χάσω την αμέσως επόμενη εντολή που έδινε. Τέτοια αργοπορία δεν είχα ούτε στο N8, ούτε στο lumia 900.

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Ωραία βρήκαμε τον φταίχτη :)

 

Δεν ξέρω που ακριβώς πρέπει να γραφεί για να το ξέρουν και άλλοι φίλοι εκτός κι αν είναι θέμα 925 μόνον, που δεν το πιστεύω.

Εγώ θα στείλω ένα μέιλ και στους developers (καλά θα είναι να στείλεις κι εσύ Jamesc), αλλά κάπως πρέπει να γίνει και περισσότερο γνωστό, για να λυθεί το θέμα, αφού η εφαρμογή τους για τον καιρό είναι από τις πιο διαδεμένες και αξιόπιστες.

 

filkatsxlt, με τις συνεχείς δοκιμές, ξελίγωσα την μπαταρία, την οποία δεν τέσταρα καθόλου μετά την επίσκεψή μου στο Νοκια Care, αλλά και την εγκατάσταση των διάφορων αναβαθμίσεων (με κυριότερη αυτή της αφής, που διαβάζω ότι δημιουργεί θέματα).

 

Κοίτα θέλω να το δοκιμάσω μερικές μέρες να σιγουρευτώ πρώτα.

 

Πάντως ανακουφίστηκα αρκετά. Ήταν τραγική η συμπεριφορά τους τις προηγούμενες μέρες.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προγραμματακι σαν το Data Sense απο το Store για να μην τρεχω Nokia Care να ξυλωνω Voda & να βαζω ευρωπαικη ? Aν και ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο χιλιομετρο απο το σπιτι μου βαριεμαι να φιαχνω ξανα την επιφανεια εργασιας μου οπως την εχω και δεν το κανω :P

 

Επίσης μπορω να βαλω widgets στην επιφανεια να τα παταω και να κλεινει η να αναβει το gps/wifi/data ? Να μη χρειαζεται δηλαδη να μπω απο τα Settings να τα ψαχνω ενα ενα

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προγραμματακι σαν το Data Sense απο το Store για να μην τρεχω Nokia Care να ξυλωνω Voda & να βαζω ευρωπαικη ? Aν και ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο χιλιομετρο απο το σπιτι μου βαριεμαι να φιαχνω ξανα την επιφανεια εργασιας μου οπως την εχω και δεν το κανω :P

 

Όχι δεν υπάρχει τέτοια εφαρμογή.

 

Επίσης μπορω να βαλω widgets στην επιφανεια να τα παταω και να κλεινει η να αναβει το gps/wifi/data ? Να μη χρειαζεται δηλαδη να μπω απο τα Settings να τα ψαχνω ενα ενα

 

Υπαρχουν μπολικες. To quick settings είναι μια από αυτές.

 

http://www.windowsphone.com/s?appid=2a2cbaa7-6d75-420c-ae14-2339618da43e

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

υποψήφιος αγοραστής 925!

μετά από όλα όσα έχουν αναφερθεί σε αυτό το ποστ για το 925, αξίζει να αγοραστεί στα 249 €;;;

 

Ναι αξίζει. Προχώρα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις:

1. Το Glance Backround πήρε τελική μορφή και δεν είναι beta πλέον. Και όντως είναι πιο άμεση η ανταπόκριση στο πέρασμα του χεριού από την οθόνη ακόμη κι αν έχω φωτογραφία στη Glance.

2. Πριν τις αναβαθμίσεις ο εκτιμώμενος χρόνος που απομένει έβγαινε από τη χρήση των προηγούμενων ημερών. Πλέον βγαίνει από τη τρέχουσα χρήση (μαζί με τις προηγούμενες ίσως). Το λέω γιατί ξυπνώντας και βγάζοντάς το από τη φόρτιση, μου έδειξε ότι απομένουν 11 μέρες και κάτι... Ας είναι και 10 δεν με χαλάει :)

 

Μετά το UnBrand δεν μου έχει κάνει καμία επανεκκίνηση (νωρίς ακόμη βέβαια), ενώ πρινν σ' ένα μήνα μου είχε κάνει 2.

Το DateSense πολύ χρήσιμο εργαλείο.

 

Χαζεύοντας περισσότερο, γιατί θέμα με τη μπαταρία δεν έχω μέχρι στιγμής, βρήκα 2 υποδείξεις που νομίζω δεν έχουνε γραφεί. Είναι για το 920, αλλά πιστεύω το ίδιο θα είναι για όλα.

Απεγκατάσταση επανεγκατάσταση του Skype.

Και εγκατάσταση του WP Bench, που σου τεστάρει τις αποδόσεις του κινητού (δεν μου χρειάζεται, τις ξέρω) αλλά κάνει κι ένα τεστ στη μπαταρία, αναγκάζοντας το κινητό να "loopάρει", μέχρι να αδειάσει τελείως η μπαταρία και να κλείσει. Είναι ένας τρόπος για πλήρη αποφόρτισή της. Όσοι το δοκίμασαν λένε ότι είδαν διαφορά. Εγώ το έβαλα, έτρεξα το τεστ και το έβγαλα. Θα δείξει αν υπάρχει όντως βελτίωση.

 

Έστειλα και ένα μέιλ στου Amazηδες, για το θέμα με το Drive+, απάντηση δεν πήρα ακόμη.

 

Καλημέρα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά τις τελευταίες αναβαθμίσεις:

1. Το Glance Backround πήρε τελική μορφή και δεν είναι beta πλέον...

 

Πότε ? :confused:

Δεν βρίσκω κάτι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Μίχο αν πας στο store δεν υπάρχει το "beta" πλέον. Νομίζω ότι πριν είχε. Ήρθαν 5-6 ενημερώσεις (ήχος, αφή κλπ) και μεταξύ αυτών ειχα και για τη Glance.

Τώρα μπορεί να ήταν πιο παλιά αυτή, γιατί μετά το unbrand, πλάκωσαν πολλές ενημερώσεις κ μπορεί ήδη να την έχεις κάνει εσύ.

Πάντως στο store έλεγε beta πριν τώρα δεν το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ το here transit λειτουργούσε κανονικά τώρα μου δείχνει διαδρομές μόνο με το 78Ν... Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει??
Link to comment
Share on other sites

Στο εικονδιο λέει Glance Backgorund Beta εμένα. Θα το κοιτάξω... Καλύτερα να πάμε στις εφαρμογές γιατί θα σπάσουμε τα νεύρα του impreza πάλι... :lol:
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Μίχο αν πας στο store δεν υπάρχει το "beta" πλέον. Νομίζω ότι πριν είχε. Ήρθαν 5-6 ενημερώσεις (ήχος, αφή κλπ) και μεταξύ αυτών ειχα και για τη Glance.

Τώρα μπορεί να ήταν πιο παλιά αυτή, γιατί μετά το unbrand, πλάκωσαν πολλές ενημερώσεις κ μπορεί ήδη να την έχεις κάνει εσύ.

Πάντως στο store έλεγε beta πριν τώρα δεν το έχει.

 

χθές που πέρασε κοντά στις 14 αναβαθμίσεις και μέσα ήταν και το Glance

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να κάνω backup το πως έχω στήσει το desktop μου έτσι ώστε αν αλλαξω rom να το επαναφέρω αμεσως;
Link to comment
Share on other sites

Όχι απ' όσο ξέρω, μόνο το χρώμα των πλακιδίων μου κράτησε εμένα, αφού έκανα back up στο SkyDrive τις εφαρμογές και τις ρυθμίσεις. Κράτησε τις ρυθμίσεις (όχι όλων) των εφαρμογών, αλλά από το desktop μόνο το χρώμα.

Φτου κι από την αρχή μετά

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ! Ως κατοχος android κινητου, που τα εφαγε τα ψωμια του (galaxy s1 για 4 χρονια!) , σκεφτομαι σοβαρα για το 925 στα 250 ευρω. Εχω ακουσει πολυ καλα λογια και απο φιλο μου που το θεωρει εξαιρετικο value, αν και ειναι κατοχος iphone.

Η ερωτηση μου ειναι σχετικα απλη : θα δυσκολευτω στη μεταβαση απο το android στα 8?

Οι επαφες μου απο το gmail πως γινεται να μεταφερθουν ευκολα;

Η χρηση του κινητου μου ειναι για μια ωρα το πολυ τη μερα 3g, wifi στο σπιτι αλλη μια ωρα, ελαχιστη ομιλια και αρκετο gps.

Πιστευετε θα με βγαζει 2 μερες χωρις προβληματα ; ειδικα το gps να ειναι αξιοπιστο και τι στον κοσμο...

Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Η συσκευή αξίζει. Οι επαφές σου περνάνε μόλις βάλεις τον Gmail account σου. Το GPS του με το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης που έχει είναι από τα καλύτερα. Η ποιότητα κατασκευής σαφώς ανώτερη από πολύ ακριβότερες Android συσκευές.

 

Η μετάβαση είναι εύκολη αρκεί να μην έχεις το σαράκι της παραμετροποίησης και του πειράγματος της συσκευής. Υπολόγισε και το γεγονός ότι είναι πιο περιορισμένο το εύρος των εφαρμογών.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησα Nokia Software Recovery tool. Απλα συνδεσα την συσκευη με το pc ετρεξα το προγραμμα, και μου εμφανισε οτι υπαρχει firmware για εγκατασταση.

Αυτο που ανεφερα παραπανω. Και απλα πατησα εγκατασταση.

Δεν χανω εγγυηση οπως αναφερθηκε παραπανω γιατι ηταν το firmware που αντιστοιχουσε στο product code της συσκευης μου, το οποιο λογικα ειχε κολλησει και θα μου ερχοταν αργοτερα απο μονο του..

 

Ελπιζω να τα λεω καλα.

 

 

Καλημέρα! Πήρα κι εγώ το γκρι από το γερμανό. Δεν είναι τόσο άσχημο από κοντά τελικά.

Όμως φίλε μάλλον δεν σου είχαν κολλήσει τα αυτόματα updates γιατί και εμένα την ίδια βλακεία μου κάνει. Πατάω για ενημέρωση και μου λέει ότι είναι ενημερωμένο! Δηλ. έχει μείνει στην έκδοση Αmber. Ήταν εύκολη η εγκατάσταση με το Nokia Software Recovery Tool? Να το δοκιμάσω ή να πάω σε κανά nokia care να μου την περάσουν?

Φοβάμαι μην έχουν θέμα τα κινητά και πρέπει κάθε φορά να κάνουμε χειροκίνητα τα updates!

 

Κανείς καμιά γνώμη??! Ας απαντήσει κάποιος καθησυχαστικά!

Προσωπικά πάντως αποκλείω να είναι σύμπτωση. Και τα δύο αγορασμένα από γερμανό, σλοβάκικα και cosmote branded.

Edited by rst88
Just because I rock Doesn't mean I'm made of stone...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει διαφορα στο να παρω την συσκευη απο την cosmote που εχει την προσφορα στα 249 και αυτη ,γιατι μονο για τηνπροσφορα της vodafone βλεπω να γινεται αναφορα απο ολους..ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει διαφορα στο να παρω την συσκευη απο την cosmote που εχει την προσφορα στα 249 και αυτη ,γιατι μονο για τηνπροσφορα της vodafone βλεπω να γινεται αναφορα απο ολους..ευχαριστω προκαταβολικα

 

Γερμανός = branded cosmote.

Vodafone = branded vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,μπορειτε να μου πειτε αμα υπαρχει διαφορα στο να παρω την συσκευη απο την cosmote που εχει την προσφορα στα 249 και αυτη ,γιατι μονο για τηνπροσφορα της vodafone βλεπω να γινεται αναφορα απο ολους..ευχαριστω προκαταβολικα

 

Πάρτο απ όπου το βρεις φθηνότερα.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή αξίζει. Οι επαφές σου περνάνε μόλις βάλεις τον Gmail account σου. Το GPS του με το ενσωματωμένο πρόγραμμα πλοήγησης που έχει είναι από τα καλύτερα. Η ποιότητα κατασκευής σαφώς ανώτερη από πολύ ακριβότερες Android συσκευές.

 

Η μετάβαση είναι εύκολη αρκεί να μην έχεις το σαράκι της παραμετροποίησης και του πειράγματος της συσκευής. Υπολόγισε και το γεγονός ότι είναι πιο περιορισμένο το εύρος των εφαρμογών.

 

H ποιοτητα του φαινεται εξαιρετικη με την πρωτη επαφη. Απο αυτονομια ειστε οκ? Στο S περνουσα διαφορε ρομ, επισημες παντως, με οδηγους που ποσταραν εδω τα παιδια,δεν εχω καμια ιδιαιτερη καψα να το πειραξω το κινητο αν με ικανοποιει ομως.

Αρα γενικα ειστε θετικοι στην αγορα του ε; κατι που θα πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...