Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 925


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

...Για να πιέσεις την κατάσταση ιδανικό ίσως να ήταν ένα!!! ασανσέρ.

Πλάκα μας κάνεις τώρα έτσι;

3>4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φαίνεται ότι δεν έγινα κατανοητός νωρίτερα. Όποιος έχει να γράψει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα, είτε από προσωπική εμπειρία είτε παραθέτοντας κάτι που έχει διαβάσει, μπορεί να το κάνει. Ήρεμα και πολιτισμένα. Οποιαδήποτε συνέχεια της συζήτησης με ειρωνικά σχόλια χλευασμούς και αντιπαραθέσεις δεν έχει καμία απολύτως θέση στην κοινότητα μας και ανάλογα ποστ θα διαγράφονται άμεσα και χωρίς προειδοποιηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

ΑυτΑλλα και παλι, ειναι αυτο επιχειρημα για να στηριξεις οτι δεν εχει προβλημα η συσκευη? δοκιμασες να την πιασεις στο επιμαχο σημειο, οπως δειχνει το βιντεκι στο youtube? ησουν σε σημειο με οριακο σημα? ειχες προβλημα ή οχι? ο αριθμος αποτελεσματων του google περιμενετε να σας απαντησει?

 

Είμαι σε σημείο με οριακό σήμα 0-1 μπάρα καθημερινά στο γραφείο μου 8-9 ώρες. Το ίδιο σήμα έχουν όλοι και ομολογώ να πω πως δεν έχει υπάρξει ούτε μια φροά που να μην έχω μιλήσει άψογα με τον οποιονδήποτε. Ούτε death grips ούτε π@π@ριές. Έχουμε κάνει το ζήτημα σήριαλ! Έλεος δλδ! :w00t:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Τέλος το θέμα. Δεν υπάρχει deathgrip στην συσκευή και haters gonna hate...

 

Είδα την συσκευή σε γκρι και με ξίνισε αρκετά... Μένει να την δω σε μαύρο απο κοντά για να βγάλω το συμπέρασμα ότι την σωστή επιλογή... :lol:

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα πως μπορώ να αναπαράγω το death grip αλλά αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Θα εξηγήσω λίγο πιο αναλυτικα τι ισχύει για την δική μου συσκευή γιατί βλέπω έχει πάρει έκταση το θέμα και ξεκινάω ανάποδα δηλαδή από το αποτέλεσμα.

 

Στην δική μου περίπτωση το 925 είναι η δεύτερη καλύτερη συσκευή όσον αφορά την λήψη δίκτυου από τα 6 smartphones τα οποία είχα την δυνατότητα να τσεκάρω τον τελευταίο χρόνο κατω από τις ίδιες δύσκολες συνθήκες (στο σπίτι μου). Υπολείπεται μόνο του Lumia 820 και έχει πιο ισχυρό σήμα από Galaxy S Advance, Asus Padfone, iPhone 4s, Optimus G. Αυτό ισχύει με το κινητό "γυμνό". Σε θήκη σιλικόνης το σήμα είναι σχεδόν στα επίπεδα του εξαιρετικού στον συγκεκριμένο τομέα 820.

 

Nαι όταν δεν φοράει θήκη μπορώ να ρίξω τις μπάρες απο 3 σε 1, ακριβώς με τον τρόπο που φαίνεται στο βίντεο που είχε παραθέσει ο Αχιλλέας σε προηγούμενο μήνυμα, αλλά στο ίδιο ακριβώς σημείο οι άλλες συσκευές που ανέφερα ήταν εξ αρχής με 1 μπάρα ή εκτός δικτύου.

 

Αυτά τουλάχιστον ισχύουν στην δική μου περίπτωση και προσωπικά μια συσκευή που δεν θα με κάλυπτε όσον αφορά την λήψη σήματος θα την ξεφορτωνόμουν γρήγορα λόγω της κακής κάλυψης που έχω σπίτι μου.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Τέλος το θέμα. Δεν υπάρχει deathgrip στην συσκευή και haters gonna hate...

 

Είδα την συσκευή σε γκρι και με ξίνισε αρκετά... Μένει να την δω σε μαύρο απο κοντά για να βγάλω το συμπέρασμα ότι την σωστή επιλογή... :lol:

 

Ας μιλήσουμε επιτέλους για τα σοβαρά. ναι έχεις δίκιο το γκρι είναι χάλια για μένα. Πάρτο σε άσπρο ή κατά προτίμηση σε μαύρο. Εγώ έχω το 32 gb άρα μαύρο και αυτό ήταν η επιλογή μου από την αρχή. Μάλιστα επειδή το αλουμίνιο γύρω γύρω είναι ανθρακί και όχι μαυρο είναι πολύ πιο όμορφο. :)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Έγραψα και σε προηγούμενο μήνυμα πως μπορώ να αναπαράγω το death grip αλλά αυτό δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Θα εξηγήσω λίγο πιο αναλυτικα τι ισχύει για την δική μου συσκευή γιατί βλέπω έχει πάρει έκταση το θέμα και ξεκινάω ανάποδα δηλαδή από το αποτέλεσμα.

 

Στην δική μου περίπτωση το 925 είναι η δεύτερη καλύτερη συσκευή όσον αφορά την λήψη δίκτυου από τα 6 smartphones τα οποία είχα την δυνατότητα να τσεκάρω τον τελευταίο χρόνο κατω από τις ίδιες δύσκολες συνθήκες (στο σπίτι μου). Υπολείπεται μόνο του Lumia 820 και έχει πιο ισχυρό σήμα από Galaxy S Advance, Asus Padfone, iPhone 4s, Optimus G. Αυτό ισχύει με το κινητό "γυμνό". Σε θήκη σιλικόνης το σήμα είναι σχεδόν στα επίπεδα του εξαιρετικού στον συγκεκριμένο τομέα 820.

 

Nαι όταν δεν φοράει θήκη μπορώ να ρίξω τις μπάρες απο 3 σε 1, ακριβώς με τον τρόπο που φαίνεται στο βίντεο που είχε παραθέσει ο Αχιλλέας σε προηγούμενο μήνυμα, αλλά στο ίδιο ακριβώς σημείο οι άλλες συσκευές που ανέφερα ήταν εξ αρχής με 1 μπάρα ή εκτός δικτύου.

 

Αυτά τουλάχιστον ισχύουν στην δική μου περίπτωση και προσωπικά μια συσκευή που δεν θα με κάλυπτε όσον αφορά την λήψη σήματος θα την ξεφορτωνόμουν γρήγορα λόγω της κακής κάλυψης που έχω σπίτι μου.

 

Αυτο ήθελα να ρωτήσω τον φίλο haki. Αν στα σημεία που σου παρουσιάστηκε το πρόβλημα (πχ στο ασανσέρ) αλλες συσκευές (δικες σου ή φίλων) είχαν καλύτερο σήμα. Ποιες είχαν καλύτερο και ποιες χειρότερο?

Υ.Γ. Δεν ρωτάω ειρωνικά. Το διευκρινίζω γιατι συχνά γίνονται παρεξηγήσεις.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ok, ήσουν σαφής.

Όσον αφορά την μπαταρία (που όπως κατάλαβα ξεπερνάς τα όρια σκληρής χρήσης...:)) υπάρχουν πολλές συσκευές που πέρασαν απο τα χέρια σου και ήταν αισθητά καλύτερες σε αυτο τον τομέα? Μιλάω πάντα για πρόσφατες ναυαρχίδες.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, νέος κάτοχος του 925 κι εγω απο την Τρίτη και μπορώ να πω πως είμαι πολυ ευχαριστημενος συνολικά. Πριν είχα το iPhone 4 :)

Απλα μια απορία εχω.. το iPhone το φόρτιζα εως 2 ώρες και η μπαταρία γέμιζε full. Το 925 ποσες ώρες θελει μεχρι να φορτίσει στο 100% η μπαταρία? Βλεπω οτι φορτίζει αργά, είναι γενικότερο αυτό ή εχει καποιο πρόβλημα η δική μου συσκευή?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα το δείς μετά απο τουλάχιστον μια βδομάδα χρήσης...

Περίπου τον ίδιο χρόνο θέλει αν και έχει μεγαλύτερη μπαταρία το 925... ;)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, νέος κάτοχος του 925 κι εγω απο την Τρίτη και μπορώ να πω πως είμαι πολυ ευχαριστημενος συνολικά. Πριν είχα το iPhone 4 :)

Απλα μια απορία εχω.. το iPhone το φόρτιζα εως 2 ώρες και η μπαταρία γέμιζε full. Το 925 ποσες ώρες θελει μεχρι να φορτίσει στο 100% η μπαταρία? Βλεπω οτι φορτίζει αργά, είναι γενικότερο αυτό ή εχει καποιο πρόβλημα η δική μου συσκευή?

 

Ένας από τους λόγους που βλέπεις διαφορά στον χρόνο φόρτισης είναι ότι το iphone έχει 1420mAh ενώ το 925 2000mAh.

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου λύπη, ενώ μου αρέσει απίστευτα, και εγώ θα βάλω προς πώληση το 925. Και θα συμπληρώσω για το 1020, ή μάλλον θα κάνω υπομονή και σε λίγες μέρες θα πάω για 1520 (αν και μεγάλο σε μέγεθος).

Ο μόνος λόγος και για μένα είναι η μπαταρία του και μόνο. Θέλω κάτι που να βγάζει πάνω από μία μέρα. Με το σήμα εγώ δεν είχα ποτέ κανένα θέμα, αλλά ήθελα λίγο καλύτερη μπαταρία. (με τρώει βέβαια να ξοδέψω και χρήματα, να κάνω και μια αλλαγή) ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη, αλλά διαβάζω συνέχεια για την μπαταρία του κινητού. Εμένα μου κρατάει η μπαταρία πάνω από ημέρα έχοντας:

 

2 mails συνδεδεμένα (ανά 15 λεπτά συγχρονισμός)

Facebook

Skype

What's App

Viber

AccuWeather

 

Επίσης το έχω σε λειτουργία 3G. Στην δουλειά μου έχω H+ 3 γραμμές, ενώ στο σπίτι μου παίζει από GPRS 2-3 γραμμές σε H+ 1 - 2. Παρόλα αυτά βγάζει την ημέρα. Οφείλω να παραδεχτώ ότι το browsing που κάνω είναι ελάχιστο, αλλά με mails - sms - κλήσεις ασχολούμαι αρκετά. :)

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη μου λύπη, ενώ μου αρέσει απίστευτα, και εγώ θα βάλω προς πώληση το 925. Και θα συμπληρώσω για το 1020, ή μάλλον θα κάνω υπομονή και σε λίγες μέρες θα πάω για 1520 (αν και μεγάλο σε μέγεθος).

Ο μόνος λόγος και για μένα είναι η μπαταρία του και μόνο. Θέλω κάτι που να βγάζει πάνω από μία μέρα. Με το σήμα εγώ δεν είχα ποτέ κανένα θέμα, αλλά ήθελα λίγο καλύτερη μπαταρία. (με τρώει βέβαια να ξοδέψω και χρήματα, να κάνω και μια αλλαγή) ;)

 

αμα θέλεις κάτι με καλή μπαταρία σίγουρα δεν πας προς το 1020

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

αμα θέλεις κάτι με καλή μπαταρία σίγουρα δεν πας προς το 1020

Συμφωνω!

 

Kαταλαβαίνεις ότι δεν είναι το κατάλληλο μέρος για να κάνουμε συγκρίσεις. Μονολεκτικά όμως θα σου πώ ότι στα χέρια μου μόνο το LG 4X ήταν χειρότερο στο θέμα μπαταρίας αλλά, τουλάχιστον, ήταν αφαιρούμενη.

 

Δυστυχως ενα μεγαλο μειον των WP γενικα ειναι η διαχειρηση ενεργειας!

Και δε τη ρουφανε μονο με 3G οπως συνηθως συμβαινει και στα αλλα λειτουργικα αλλα και με wifi!

Επειδη κανω και εγω δυνατη χρηση στα καλα κινητα και δε τα εχω μονο για τηλεφωνα και να μου ερχοντε μειλ η να βγαζω καμια φωτογραφια που και που δυστυχως ουτε το 1020 θα σε καλυψει.

Αντιθετα και ενδεικτικα με τα Note3 η LG G2 που ειχα αμεσως μετα που ειναι αστερια σε αυτο το θεμα.

Με αλλα μειον βεβαια το καθε ενα(μεγεθος,ελειψη χωρου,αλλο λειτουργικο ισως).

Για μενα τα wp που εχω παρει εως τωρα ειναι αψογα για ποιοτικα τηλεφωνα,με δυνατες καμερες αλλα στο θεμα καταναλωσης περιεχομενου απ το ιντερνετ και διαχειρισης ενεργειας ειναι πισω και δεν ειναι για δυνατη χρηση!

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Οχι μάλλον για 1520 πάω, θα είναι απ τις λίγες φορές που αγοράζω συσκευή κοντά στην κυκλοφορία της.

Εγώ στο δικό μου 925 έχω μόνιμα 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό το wifi, κάποιες ώρες, λίγες 3g όταν δεν έχω διαθέσιμο wifi,

Και χρησιμοποιώ, κλήσεις - μηνύματα κλασσικά, και από εκεί και πέρα, Facebook, Viber, Skype, Twitter, 2 mails να λαμβάνω τα μηνύματα αμέσως με το που φτάνουν, σε πραγματικό χρόνο, accuweather (το οποίο όμως το έχω να μη λειτουργεί στο παρασκήνιο), μουσική καμιά ώρα συνολικά, ελάχιστα χάρτες-gps(όχι καθημερινά) και 1-2 ώρες σερφάρισμα, άντε και καμιά φωτογραφία αραιά...

Με αυτά μου βγάζει καμιά 10 ώρες εμένα.

Edited by konstantinosid
Link to comment
Share on other sites

Οχι μάλλον για 1520 πάω, θα είναι απ τις λίγες φορές που αγοράζω συσκευή κοντά στην κυκλοφορία της.

Εγώ στο δικό μου 925 έχω μόνιμα 24 ώρες το 24ωρο ανοιχτό το wifi, κάποιες ώρες, λίγες 3g όταν δεν έχω διαθέσιμο wifi,

Και χρησιμοποιώ, κλήσεις - μηνύματα κλασσικά, και από εκεί και πέρα, Facebook, Viber, Skype, Twitter, 2 mails να λαμβάνω τα μηνύματα αμέσως με το που φτάνουν, σε πραγματικό χρόνο, μουσική καμιά ώρα συνολικά και 1-2 ώρες σερφάρισμα, άντε κι καμιά φωτογραφία αραιά...

Με αυτά μου βγάζει καμιά 10 ώρες εμένα.

 

Το 1520 δεν είναι υπερβολικά μεγάλο????

Διαβαζω αρκετούς που έχουν μόνιμα ανοιχτό το wifi. Δεν ξέρω πόση κατανάλωση έχει αυτο αλλα το θεωρώ αρκετά περιττό. Πχ περπατάς στο δρομο και αυτό θα τρελαίνεται να ψάχνει wifi. Σε τι βοηθάει αυτο? Ακομα και μέσα στο γραφειο ή στο σπίτι. Πλησιάζεις και απομακρύνεσαι απο το ρουτερ κι αυτό συνεχίζει το ψάξιμο. Εγω έχω τη συντόμευση στην αρχική και με ένα κλικ το ανοίγω οπότε το χρειαστώ (νετ skype κλπ).

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ένα δίκιο το έχεις, αλλά δεν μπορώ να το ανοιγοκλέινω, είναι η δουλειά μου τέτοια που ανα πάσα στιγμή μου έρχονται mails και πρέπει να απαντώ άμεσα και να ενημερώνομαι επίσης άμεσα. Ε καλά κάποιες φορές έξω το κλείνω όταν περπατάω στο δρόμο ή είμαι στο αυτοκίνητο και ανοίγω 3g. όπως και να έχει πρέπει να έχω ή το ένα ή το άλλο συνέχεια on. Αρα μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. χαχα... θα με βολέψει περισσότερο το 6" στη δουλεία μου, χρησιμοποιώ και exel, word.

Το σκέφτομαι εδώ και μια βδομάδα να το βάλω αγγελία. Σε λίγες μέρες θα ξέρω σίγουρα.

ΑΑΑ δοκίμασα έβγαλα και ότι είχα με battery, αλλά όχι συμαντική διαφορά, μια πολύ μικρή. Αλλά και πάλι κρίμα να κόβεις εφαρμογές για να γλυτώνεις μπαταρία. Για αυτό πάω στο 1520, να μη μου κακοφανεί, επειδή μοίαζει με μεγάλο 925 :p

Edited by konstantinosid
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, ένα δίκιο το έχεις, αλλά δεν μπορώ να το ανοιγοκλέινω, είναι η δουλειά μου τέτοια που ανα πάσα στιγμή μου έρχονται mails και πρέπει να απαντώ άμεσα και να ενημερώνομαι επίσης άμεσα. Ε καλά κάποιες φορές έξω το κλείνω όταν περπατάω στο δρόμο ή είμαι στο αυτοκίνητο και ανοίγω 3g. όπως και να έχει πρέπει να έχω ή το ένα ή το άλλο συνέχεια on. Αρα μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. χαχα... θα με βολέψει περισσότερο το 6" στη δουλεία μου, χρησιμοποιώ και exel, word.

Το σκέφτομαι εδώ και μια βδομάδα να το βάλω αγγελία. Σε λίγες μέρες θα ξέρω σίγουρα.

ΑΑΑ δοκίμασα έβγαλα και ότι είχα με battery, αλλά όχι συμαντική διαφορά, μια πολύ μικρή. Αλλά και πάλι κρίμα να κόβεις εφαρμογές για να γλυτώνεις μπαταρία. Για αυτό πάω στο 1520, να μη μου κακοφανεί, επειδή μοίαζει με μεγάλο 925 :p

 

Δοκίμασε το αντίστροφο (κλειστό wifi, ανοικτό 3g)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

λες να καταναλώνει λιγότερο με 3g?? θα το δοκιμάσω, χωρίς πλάκα. ;)
Link to comment
Share on other sites

για τα απλα, λήψη mail, viber και το edge ειναι υπέραρκετο. δεν χρειάζεται 3g συνεχεια ανοιχτο..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε αν με την GDR3 θα έχουμε καλύτερη διαχείριση και κρατάει παραπάνω η μπαταρία... Όχι ότι έχω θέμα, μου βγάζει άνετα 2 μέρες με μέτρια χρήση, αλλά έτσι απο περιέργεια...
:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

νομίζω η διαχείριση μπαταρίας είναι προβληματική από το λειτουργικό και δεν φταίει το 925. Πρεπει να το κοιτάξει σοβαρά αυτό το θέμα η ΜΣ.

έκλεισα και εγώ τα πάντα από το παρασκήνιο και έβγαλα όλες τις εφαρμογές μπαταρίας και πράγματι είδα βελτίωση, όχι καμιά τρομερή αλλά τώρα το κινητό κρατάει άνετα τη νορμάλ μέρα που βγάζουν τα περισσότερα σημερινά smartphones με σχετικά έντονη χρήση. Πριν το κάνω ήταν χειρότερο και από το προηγούμενο κινητό μου, το ΗΟΧ κάτι που δεν περιμένα να δω. Πρέπει να δουλέψει σκληρά η ΜΣ στην μπαταρία γιατί υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα. Καταρχην δεν έχουμε μια ενημέρωση ποια εφαρμόγη καταναλώνει την μπαταρία και πόσο.

 

death grip όσο και να το πάλεψα δεν έιχα αλλά πιστεύω τον haki ότι είχε. Συμβαίνουν αυτά. Νομίζω δεν είναι γενικό το θέμα σε αυτό το σημείο. Η μπαταρία του νομίζω είναι το μόνο μεγάλο μείον.

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

νομίζω η διαχείριση μπαταρίας είναι προβληματική από το λειτουργικό και δεν φταίει το 925. Πρεπει να το κοιτάξει σοβαρά αυτό το θέμα η ΜΣ.

έκλεισα και εγώ τα πάντα από το παρασκήνιο και έβγαλα όλες τις εφαρμογές μπαταρίας και πράγματι είδα βελτίωση, όχι καμιά τρομερή αλλά τώρα το κινητό κρατάει άνετα τη νορμάλ μέρα που βγάζουν τα περισσότερα σημερινά smartphones με σχετικά έντονη χρήση. Πριν το κάνω ήταν χειρότερο και από το προηγούμενο κινητό μου, το ΗΟΧ κάτι που δεν περιμένα να δω. Πρέπει να δουλέψει σκληρά η ΜΣ στην μπαταρία γιατί υπάρχει υπαρκτό πρόβλημα. Καταρχην δεν έχουμε μια ενημέρωση ποια εφαρμόγη καταναλώνει την μπαταρία και πόσο.

 

death grip όσο και να το πάλεψα δεν έιχα αλλά πιστεύω τον haki ότι είχε. Συμβαίνουν αυτά. Νομίζω δεν είναι γενικό το θέμα σε αυτό το σημείο. Η μπαταρία του νομίζω είναι το μόνο μεγάλο μείον.

 

συμφωνώ απόλυτα για την μπαταρια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...