Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από τότε που πέρασα την αγγλική lollipop παιδιά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το σήμα.. ανοίγοντας τα δεδομένα είναι μονίμως Edge και πολύ σπάνια να πιάσω H, H+.. ναι μεν έχω wind που έχει προβλήματα με το σήμα της! αλλά με την kit kat δεν ήταν έτσι χάλια στις περιοχές που κινούμε συνήθως..

και επιπλέον πολλές φορές όταν καλώ κάποιον δεν ακούγεται τίποτα, ούτε με ακούνε.. πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει..

 

αν την ξαναφλασάρω υπάρχει περίπτωση να φτιάξει; να δοκιμάσω ρομ άλλης χώρας ίσως;

μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω στην kit kat χωρίς πρόβλημα;

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον οδηγό όμως λέει και σαφέστατα ότι: Υπάρχει και τζάμπα lite έκδοση στο XDA, αλλά θέλει εγκατάσταση του κατάλληλου "FlashKernel", που κατεβάζεις από τη σελίδα του Chainfire στο XDA. π.χ. για τις 4.4 roms είναι το "

 

aris71, Το "FlashKernel" το εγκατέστησες και παρόλα αυτά η επιλογή "OTA/Update ZIP" ήταν απενεργοποιημένη?

 

Ναι, χωρίς FlashKernel δεν ξεκινά καν. Το έβαλα, μπορούσαν να φλασάρω τη ROM αλλά χωρίς το ZIP

Link to comment
Share on other sites

Root για lollipop με Knox 0x0 εδώ :).

 

Πρέπει να ξεκινήσετε από 4.4.2. Αν έχετε ήδη πάει σε 5.0.1, πρέπει να επιστρέψετε πρώτα σε 4.4.2 με Odin, και να αρχίσετε από κει... κάποιες γενικές οδηγίες στο XDA.

 

Μπράβο Πατρίδα.

http://www.ibtimes.co.uk/how-install-rooted-official-android-5-0-1-lollipop-firmware-galaxy-s4-i9505-without-tripping-knox-1493967

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την 5.0.1.

Παρατήρησα οτι πολύ τακτικά στις ενεργές εφαρμογές φαίνεται οτι τρέχει η Μουσική Google Play.

Να την κάνω freeze με το titanium?

Παναγιώτης
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την 5.0.1.

Παρατήρησα οτι πολύ τακτικά στις ενεργές εφαρμογές φαίνεται οτι τρέχει η Μουσική Google Play.

Να την κάνω freeze με το titanium?

 

 

Αν δεν την χρησιμοποιείς, γιατί όχι; (καθώς και όσες άλλες δεν χρησιμοποιείς)

 

Εγώ απλά τις έχω αφαιρέσει ΟΛΕΣ......

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την χρησιμοποιείς, γιατί όχι; (καθώς και όσες άλλες δεν χρησιμοποιείς)

 

Εγώ απλά τις έχω αφαιρέσει ΟΛΕΣ......

Πως αφαιρείς εφαρμογές;; Με root ή χωρίς;

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

από τότε που πέρασα την αγγλική lollipop παιδιά αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα με το σήμα.. ανοίγοντας τα δεδομένα είναι μονίμως Edge και πολύ σπάνια να πιάσω H, H+.. ναι μεν έχω wind που έχει προβλήματα με το σήμα της! αλλά με την kit kat δεν ήταν έτσι χάλια στις περιοχές που κινούμε συνήθως..

και επιπλέον πολλές φορές όταν καλώ κάποιον δεν ακούγεται τίποτα, ούτε με ακούνε.. πρέπει να το κάνω επανεκκίνηση για να στρώσει..

 

αν την ξαναφλασάρω υπάρχει περίπτωση να φτιάξει; να δοκιμάσω ρομ άλλης χώρας ίσως;

μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω στην kit kat χωρίς πρόβλημα;

 

Σε εμένα αντίθετα βγάζει πάντα 4G!!!! μάλλον μούφα είναι ....

Link to comment
Share on other sites

Πως αφαιρείς εφαρμογές;; Με root ή χωρίς;

 

 

μόνο με root αφαιρούνται, δυστυχώς

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Έμενα μόλις μου ήρθε αναβάθμιση 993 MB. Eλληνικό CSC (EUR).

 

Μόλις τσέκαρα, κι εμένα το ίδιο...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

οριστε το ελληνικο fw και σε λινκ οποιος θελει να τo περασει με odin http://live.samsung-updates.com/details/43011/Galaxy_S_4_Snapdragon/GT-I9505/EUR/I9505XXUHOB7.html
Link to comment
Share on other sites

Προτού πατήσω το OK, για να αναβαθμίσει, ξέρει κάποιος να μου πεί εάν χάνεται κάτι από εφαρμογές που δεν μπορεί να γίνει backup ?

 

Αναφέρομαι σε Viber (συνομιλίες) και στα αποθυκευμένα τραγούδια στο Shazzam (δεν έχω FB, οπότε δεν έχω τη λίστα αποθηκευμένη εκεί)

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω Viber η Shazzam αλλά όλα έμειναν ακριβώς όπως πριν την αναβάθμιση δεν χάθηκε τίποτα απολύτως σ΄εμένα. Edited by kos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κατεβασει το odin 3.10 και την ελληνικη ρομ. Συμφωνα με τις οδηγιες της πρωτης σελιδας πρεπει να βαλουμε τη rom στο κουτακι pda το οποιο δεν υπαρχει στο odin 3.10 . Εχει bl ap cp csc. Σε ποιο απο ολα πρεπει να βαλω το αρχειο αποσυμπιεσης? Ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κατεβασει το odin 3.10 και την ελληνικη ρομ. Συμφωνα με τις οδηγιες της πρωτης σελιδας πρεπει να βαλουμε τη rom στο κουτακι pda το οποιο δεν υπαρχει στο odin 3.10 . Εχει bl ap cp csc. Σε ποιο απο ολα πρεπει να βαλω το αρχειο αποσυμπιεσης? Ευχαριστω!

Απο καποια εκδοση και μετα το PDA εγινε AP

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σημερα μου ηρθε και εμενα η αναβαθμιση οπου και την εκανα αλλα εχω ενα περιεργο θεμα οταν παταω στη συσκ ενημερωση να δω μπας και εχει τιποτα αλλο μου βγαζει το εξης περιεργο μηνυμα: << το λειτουργικο συστημα της συσκευης σας εχει τροποποιηθει με μη εξουσιοδοτημενο τροπο. Δοκιμαστε τη ληψη ενημερωσεων χρησιμοποιωντας το samsung kies στον υπολογιστη σας η επισκεφτειτε ενα κεντρο εξυπρετησης πελατων>>

να αναφερω οτι το τηλ δεν εχει γινει ποτε root για να ενεργοποιηθει το knox.

εχει ακνεις αλλος το παραπανω θεμα???

και μια ερωτηση μπορω να δω καπως εαν το knox ειναι 0x0?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σημερα μου ηρθε και εμενα η αναβαθμιση οπου και την εκανα αλλα εχω ενα περιεργο θεμα οταν παταω στη συσκ ενημερωση να δω μπας και εχει τιποτα αλλο μου βγαζει το εξης περιεργο μηνυμα: << το λειτουργικο συστημα της συσκευης σας εχει τροποποιηθει με μη εξουσιοδοτημενο τροπο. Δοκιμαστε τη ληψη ενημερωσεων χρησιμοποιωντας το samsung kies στον υπολογιστη σας η επισκεφτειτε ενα κεντρο εξυπρετησης πελατων>>

να αναφερω οτι το τηλ δεν εχει γινει ποτε root για να ενεργοποιηθει το knox.

εχει ακνεις αλλος το παραπανω θεμα???

και μια ερωτηση μπορω να δω καπως εαν το knox ειναι 0x0?

 

κατέβασε το phone info από το play store, και θα σου δείξει τις πληροφορίες της συσκευής. Και το knox.

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε το phone info από το play store, και θα σου δείξει τις πληροφορίες της συσκευής. Και το knox.

σε ευχαριστω φιλε μου απο οτι ιδα το knox ειναι 0x0 αλλα το πιο πανω μνμ που ανεφερα εχει ιδεα κανεις γιατι μου το βγαζει???

μηπως το εχουν αλλαξει απο την samsung και αντι να λεει οτι δενυπαχει καποια νεα ενημερωση βγαζει αυτο μπορει να το δει καποιος τη του βγαζει εαν πατηση για ελεγχο ενημερωσεων....

Link to comment
Share on other sites

Βγάζει"οι πιο πρόσφατες ενημερώσεις έχουν εγκατασταθεί". Αυτό που λες το είχα παθει παλιά μου το είχε κάνει το kies. Έκανα ενα restart το τηλέφωνο και επανήλθε τότε. Edited by kos
Link to comment
Share on other sites

Προτού πατήσω το OK, για να αναβαθμίσει, ξέρει κάποιος να μου πεί εάν χάνεται κάτι από εφαρμογές που δεν μπορεί να γίνει backup ?

 

Αναφέρομαι σε Viber (συνομιλίες) και στα αποθυκευμένα τραγούδια στο Shazzam (δεν έχω FB, οπότε δεν έχω τη λίστα αποθηκευμένη εκεί)

 

Πληροφοριακά , Viber και Shazam είχαν όλα τα δεδομένα (chats, songlist) ανέπαφα, μετά το update.

 

2-3 επαφές μόνο δε μου τις έβγαλε με το όνομά τους στο viber, ίσως είναι σε SΙΜ, δε θυμάμαι.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά

Έκανα την αναβάθμιση σε 5.01.

Αμφιλεγόμενα τα αποτελέσματα.

Ένα από τα προβληματα είναι ότι χάθηκε το μενού του αριστερου πλήκτρου διπλα απο το κεντρικό και μπαίνω στις συνολικές ρυθμίσεις απο αλλού.

Μπορεί να επανέλθει αυτό στα προ αναβάθμισης?

Edited by john18625
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ έκανα την αναβάθμιση σε 5.0.1 χθες ΟΤΑ και επειδή έχω το black edition, είναι η I9505XXUHOB7. Μετά από 24 ώρες, έχω διάφορα θεματάκια με κολλήματα και redraws που σε καμία περίπτωση δεν υπήρχαν στην 4.4.2. Κι απ'τη μπαταρία χειρότερη επίδοση βλέπω μεχρί στιγμής, αλλά άντε αυτό το προσπερνώ για λίγες μέρες, γιατί μπορεί να χρειάζεται κάποιες φορτίσεις για να στρώσει.

Τα κολλήματα που έχω, μπορεί να είναι εξαιτίας του ότι δεν έγινε clean install κ έκατσε πάνω στην προηγούμενη rom? Ξέρει κάποιος?

Link to comment
Share on other sites

Η ποιο πιθανή αιτία είναι ότι δεν έγινε full wipe ,πάρε ενα backup και προχώρα σε μια επαναφορά εργοστασιακων ,θα δεις μια άλλη συσκευή .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...