Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S4 I9505


Tyxerakias
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γερμανικο!

 

εχω μαμα το κινητο. αν θα αλλαξω εκδοση για να βαλω την γερμανικη μετα δεν θα υπαρχει γυρισμος ;( θα ακυρωθει η εγγυηση ;) το κινητο μου ειναι απο αυστρια.

 

παιδια εκανα μια πατατια. πατησα την εντολη *#0228# και μετα πατησα το quick start για να δω τι κανει και η μπαταρια απο το 39% που ηταν μου επεσε κατακορυφα και στιγμιαια στο 16%. γιατι ακριβως εγινε αυτο ;

Edited by tasosp1984
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς? Στον drawer? Έτσι είναι η προεπιλογή εμφάνισης του TW launcher. Ανοίγεις Drawer και εκεί πατάς Menu-> View options

 

Άλλαξαν θέσεις τα εικονίδια! Αλλού οι ρυθμίσεις, αλλού το facebook, το messenger, το viber, κλπ. Ανακατεύτηκαν...

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν θέσεις τα εικονίδια! Αλλού οι ρυθμίσεις, αλλού το facebook, το messenger, το viber, κλπ. Ανακατεύτηκαν...

 

Στον drawer? Στην έδωσα τη λύση! Αλλιώς πάλι με το Menu button πατάς edit και τα βάζεις με ότι σειρά θες εσύ.

Αυτό δεν έχει να κάνει με τη νέα ρομ αν είναι 4.4, 4.3 ή οτιδήποτε.

Ο TW launcher έχει by default την εμφάνιση των εικονιδίων διάσπαρτα. Αυτό σημαίνει ότι όταν κάνεις νέα εγκατάσταση καθαρή αλλάζει η σειρά που τα δείχνει και απλά στο τέλος τους προσθέτονται ένα ένα τα εικονίδια των κατεβασμένων. Δεν είναι κάτι καινούριο αυτό. Είναι γνωστό!!!

 

***Drawer σε περίπτωση που δεν ξέρεις τι είναι. Είναι το μενού με όλες τις εφαρμογές που εμφανίζεται όταν πατάς στην επιφάνεια εργασίας το εικονίδιο με τα πολλά λευκά τετραγωνάκια(κάτω δεξιά πάντα, πλεύγμα λευκό με πολλά τετραγωνάκια)

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξαν θέσεις τα εικονίδια! Αλλού οι ρυθμίσεις, αλλού το facebook, το messenger, το viber, κλπ. Ανακατεύτηκαν...

 

Ίσως ήταν αλφαβητικά πριν; Αν πατήσεις το μενού κουμπί όταν βλέπεις τις εφαρμογές, υπάρχει η επιλογή "View type" που μπορείς να το αλλάξεις είτε να στα δείχνει αλφαβητικά είτε με τη σειρά εγκατάστασης.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Τα είχα φτιάξει με τη σειρά που ήθελα αλλα δεν ήξερα οτι μετά απο κάθε update ανακατεύονται :p Thanks!
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ γω μια ερωτηση

Το δικο μου ειναι ιταλιας αλλα του φλασαρα τη γερμανική 4.4 .

Απο δω και στο εξης θα μου έρχονται αναβαθμίσεις γερμανιας η ιταλιας?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να διευκρινίσω οτι δεν εχω αλλαξει το csc

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Να κανω κ γω μια ερωτηση

Το δικο μου ειναι ιταλιας αλλα του φλασαρα τη γερμανική 4.4 .

Απο δω και στο εξης θα μου έρχονται αναβαθμίσεις γερμανιας η ιταλιας?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να διευκρινίσω οτι δεν εχω αλλαξει το csc

 

οχι.αμα δεν αλλαξε το csc θα ερχεται update για italy...κ το csc δεν αλλαζει αμα δεν κανεις root!!!για τι δεν περιμενεις να βγει για την χωρα σου?

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

....και εμεις οι γαλλόφωνοι ακόμα την περιμένουμε...:(:(:(
:protest: Λέω ΟΧΙ...!!! στα Greeklish
Link to comment
Share on other sites

οχι.αμα δεν αλλαξε το csc θα ερχεται update για italy...κ το csc δεν αλλαζει αμα δεν κανεις root!!!για τι δεν περιμενεις να βγει για την χωρα σου?

 

To csc αλλάζει οταν περνάς καινουργιο firmware το οποίο ειναι multi csc και παίρνει συνήθως αυτο που είναι πρώτο στην λίστα .

Ειναι πολυ πιθανόν ο φιλος να μην παρει ενημέρωση για καμια απο τις δυο χώρες και να χρειαστεί να τη βάλει με odin .

 

Όσο για την αλλαγή csc γινεται και χωρίς root αρκεί να γνωρίζεις πως να κάνεις packing/unpacking σε αρχεία img της samsung

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να αλλαξε το csc διοτι πρωτον οταν το συνδέω με κιες το βλεπει σαν ιταλικο κ δευτερον οταν του εκανα το update σε γερμανικό η αρχικη γλωσσα που μου εβγαλε ηταν παλι τα ιταλικα

 

----- προσθήκη μηνύματος 72 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με odin αλλαζει το csc?

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Έχει ειπωθεί πολλές φορές... Αν τον και csc δεν είναι από την ίδια έκδοση τότε δεν λαμβάνεις update!!!

ROM: xxx CSC: zzz no update

ROM: xxx CSC: xxx τότε παίρνεις αναβάθμισης της εκδοσης(χώρας) που αντιστοιχεί στο xxx

 

Επίσης το csc αλλάζει με τούτο και το csc selector. Αλλιώς μέσω odin σε multi csc roms παίρνει το default

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι σίγουρη αν πρέπει να το γράψω εδώ ή κάπου αλλού αλλά το πρόβλημα ξεκίνησε από τότε που αναβάθμισα τη συσκευή στην 4.4.2 και πλέον δεν μου εμφανίζει στην συλλογή το περιεχόμενο του dropbox όπως παλιότερα.. έψαξα και στο google αλλά δεν βρήκα λύση.. ούτε συγχρονισμό μπορώ να κάνω από τις ρυθμίσεις

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θελω να κατεβασω την 4.4.2 απο sammobile,αλλα ετσι οπως εγινε η σελιδα τωρα δεν τα καταφερνω..διαλεγω το μοντελο s4 lte i9505,χωρα γερμανια,μου βγαζει την 4.4.2 και με ρωταει αν θελω να κατεβασω free η με χρημα.στο free ολα καλα αλλα κανει δεκα ωρες.εκει που ειναι η επιλογη η γρηγορη,μου βγαζει τον πινακα με το ποσο κοστιζει η καθε περιοδος αλλα ως εκει.ουτε να πληρωσω καταφερνω ουτε με παει καπου αλλου οπως πηγενε καποτε terafile ας πουμε οπως ηταν τελευταια φορα που κατεβασα.τα φωτα σας παρακαλω γιατι θελω να τελειωνω με αυτη την διαδικασια αμεσα.
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θελω να κατεβασω την 4.4.2 απο sammobile,αλλα ετσι οπως εγινε η σελιδα τωρα δεν τα καταφερνω..διαλεγω το μοντελο s4 lte i9505,χωρα γερμανια,μου βγαζει την 4.4.2 και με ρωταει αν θελω να κατεβασω free η με χρημα.στο free ολα καλα αλλα κανει δεκα ωρες.εκει που ειναι η επιλογη η γρηγορη,μου βγαζει τον πινακα με το ποσο κοστιζει η καθε περιοδος αλλα ως εκει.ουτε να πληρωσω καταφερνω ουτε με παει καπου αλλου οπως πηγενε καποτε terafile ας πουμε οπως ηταν τελευταια φορα που κατεβασα.τα φωτα σας παρακαλω γιατι θελω να τελειωνω με αυτη την διαδικασια αμεσα.

 

Aν θες να πληρώσεις γράψου στο sammobile αν δεν έχεις γραφτεί ήδη, και πήγαινε μετά στο My account και δες στα Paid Subscriptions. Εκεί θα μπορείς να αναβαθμίσεις το λογαριασμό σου και υποθέτω να κατεβάζεις πιο γρήγορα.

Eναλλακτικά αν έχεις ήδη γραφτεί στο terafile, βρες το αρχείο σου στο samsung-updates.com

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!θελω να κατεβασω την 4.4.2 απο sammobile,αλλα ετσι οπως εγινε η σελιδα τωρα δεν τα καταφερνω..διαλεγω το μοντελο s4 lte i9505,χωρα γερμανια,μου βγαζει την 4.4.2 και με ρωταει αν θελω να κατεβασω free η με χρημα.στο free ολα καλα αλλα κανει δεκα ωρες.εκει που ειναι η επιλογη η γρηγορη,μου βγαζει τον πινακα με το ποσο κοστιζει η καθε περιοδος αλλα ως εκει.ουτε να πληρωσω καταφερνω ουτε με παει καπου αλλου οπως πηγενε καποτε terafile ας πουμε οπως ηταν τελευταια φορα που κατεβασα.τα φωτα σας παρακαλω γιατι θελω να τελειωνω με αυτη την διαδικασια αμεσα.

 

 

http://www.officialrom.com/download/samsung/DBT-I9505XXUFNB8

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και παλι παιδια.

λοιπον το εχω κανα μηνα απο skroutz ,φοραει την 4,3 και ψαχνοντας ειδα οτι προερχεται απο (ΝΕΕ) NORDIC countries

καποια παιδια μου ειπανε στο επισημο τοπικ να κανω την αναβαθμιση μεσω odin γιατι οντως ειχα πει οτι μεσω kies δεν με αφηνε.

οποτε θελω να ρωτησω ,το kies3 που κατεβασα αναγνωριζει μονο τα ελληνικα?

μεσω OTA γινεται?η να μην περιμενω τσαμπα?

αν ειναι να το κανω με odin πρεπει να κατεβασω ελληνικη ρομ η της χωρας προελευσης? (για την επισημη μιλαω παντα ετσι,με ενδιαφερει να ισχυει η εγγυηση.)

οτιδηποτε στοιχεια θελετε οπως ρομ csc κλπ για να κατατοπιστειτε καλυτερα πειτε μου..

ευχαριστω..:)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να μένω στην 4.2.2 MGA, από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος και γενικότερα με το κινητό. Ακόμη δεν έχω βρει ένα λόγο να πάρω το ρίσκο και να περάσω μια καινούρια έκδοση που ακόμη έχει διάφορα θέματα.
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να μένω στην 4.2.2 MGA, από την οποία είμαι πολύ ευχαριστημένος και γενικότερα με το κινητό. Ακόμη δεν έχω βρει ένα λόγο να πάρω το ρίσκο και να περάσω μια καινούρια έκδοση που ακόμη έχει διάφορα θέματα.

 

Ικανοποιημένος με την MGA? Προσωπικά την θεωρούσα από τις χειρότερες! Τι θέματα έχουν οι καινούριες που λες? Κανένα θέμα δεν έχουν! Ϊσα ίσα έχει φύγει το lag σε αρκετά σημεία όπως ο dialer είναι καλύτερος και προσωπικά είχα δεί και καλύτερη αυτονομία. Σε καμία περίπτωση βέβαια δεν μου παρουσιάστηκαν θέματα.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια θεματάκια στην ΚΙΤΚΑΤ λένε αρκετοί, όπως με το WIFI που είναι πολύ σημαντικό, το smering (δεν θυμάμαι πως γράφεται), το GPS ίσως, και κάποια άλλα θέματα νεότητος ίσως. Για την μπαταρία δεν άκουσα πολλά ακόμη. Όπως και να έχει με την mga δεν έχω κανένα θέμα και ειδικά με τις ρυθμίσεις που έκανα μέσω του ''επιλογές προγραμματιστή'' τα κολλήματα ουσιαστικά δεν υπάρχουν, ακόμη και με την εξοικονόμιση ενέργειας. Η μπαταρία μου κρατά άνετα 2 μέρες με ήρεμη χρήση και δεν μπορώ να βρω κάποιο θέμα. Αν κάποια φορά κάνει κανένα σκαλωματάκι του 1'', δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Επίσης υπάρχει και το θέμα για κάποιους του KNOX, κάτι που όσο κατάλαβα είναι κάτι που δεν το προτιμούν όσοι ασχολούνται με σκλάλισμα του τηλεφώνου, που σημαίνει ότι θα έχω περισσότερους υποψήφιους αγοραστές όταν με το καλό το πουλήσω για να πάρω το επόμενο. Ισχύει αυτό ή όχι; Θα περιμένω να δω περισσότερα σχόλια σχετικά με την ΚΙΤΚΑΤ και θα δω.....

 

Αν εξαιρέσουμε το ότι κατά τα λεγόμενα έχει εξαλειφθεί η υστέρηση (lag) (την οποία ουσιαστικά δεν την αντιλαμβάνομαι), ποια είναι τα άλλα πλεονεκτήματα που έχει η ΚΙΤΚΑΤ;

Edited by topet
Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

Για κάποια θεματάκια στην ΚΙΤΚΑΤ λένε αρκετοί, όπως με το WIFI που είναι πολύ σημαντικό, το smering (δεν θυμάμαι πως γράφεται), το GPS ίσως, και κάποια άλλα θέματα νεότητος ίσως. Για την μπαταρία δεν άκουσα πολλά ακόμη. Όπως και να έχει με την mga δεν έχω κανένα θέμα και ειδικά με τις ρυθμίσεις που έκανα μέσω του ''επιλογές προγραμματιστή'' τα κολλήματα ουσιαστικά δεν υπάρχουν, ακόμη και με την εξοικονόμιση ενέργειας. Η μπαταρία μου κρατά άνετα 2 μέρες με ήρεμη χρήση και δεν μπορώ να βρω κάποιο θέμα. Αν κάποια φορά κάνει κανένα σκαλωματάκι του 1'', δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Επίσης υπάρχει και το θέμα για κάποιους του KNOX, κάτι που όσο κατάλαβα είναι κάτι που δεν το προτιμούν όσοι ασχολούνται με σκλάλισμα του τηλεφώνου, που σημαίνει ότι θα έχω περισσότερους υποψήφιους αγοραστές όταν με το καλό το πουλήσω για να πάρω το επόμενο. Ισχύει αυτό ή όχι; Θα περιμένω να δω περισσότερα σχόλια σχετικά με την ΚΙΤΚΑΤ και θα δω.....

 

Αν εξαιρέσουμε το ότι κατά τα λεγόμενα έχει εξαλειφθεί η υστέρηση (lag) (την οποία ουσιαστικά δεν την αντιλαμβάνομαι), ποια είναι τα άλλα πλεονεκτήματα που έχει η ΚΙΤΚΑΤ;

 

Δεν έχω στοκ οπότε δεν μπορώ να σου πώ από εμπειρία! Έχω μόνο 2 φίλους με στοκ 4.3. Το τηλέφωνο τους είναι καλύτερο από την 4.2.2 σίγουρα. Επίσης το smearing υπάρχει σίγουρα στην 4.2.2 άρα αν υπάρχει και στην 4.4.2 τότε απλά ίδιο.

Τώρα από εκεί και πέρα χωρίς να ξέρω για στοκ τελειώς μπορώ να μιλήσω μόνο για custom 4.3 και 4.4.2 που έχω τώρα! Το τηλέφωνο πάντα με ίδιες εφαρμογές ρυθμίσεις είναι πολύ πιο γρήγορο, και με καλύτερη μπαταρία. Με wifi ποτέ δεν είχα θέμα! Σε καμία περίπτωση και ας είμαι με παλιό bootloader και εγώ. Και οι διαφορές από custom 4.2.2 σε 4.3 ήταν εμφανείς...

 

Για την εγγύηση έχεις δίκιο αν έχεις σκοπό να το πουλήσεις. Σίγουρα θα βρείς πιο εύκολα αγοραστή και ίσως σε υψηλότερη τιμή αν υποθέσουμε ότι κάποιος θα ψάχνει να βρει S4 για να σκαλίσει.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω και παλι παιδια.

λοιπον το εχω κανα μηνα απο skroutz ,φοραει την 4,3 και ψαχνοντας ειδα οτι προερχεται απο (ΝΕΕ) NORDIC countries

καποια παιδια μου ειπανε στο επισημο τοπικ να κανω την αναβαθμιση μεσω odin γιατι οντως ειχα πει οτι μεσω kies δεν με αφηνε.

οποτε θελω να ρωτησω ,το kies3 που κατεβασα αναγνωριζει μονο τα ελληνικα?

μεσω OTA γινεται?η να μην περιμενω τσαμπα?

αν ειναι να το κανω με odin πρεπει να κατεβασω ελληνικη ρομ η της χωρας προελευσης? (για την επισημη μιλαω παντα ετσι,με ενδιαφερει να ισχυει η εγγυηση.)

οτιδηποτε στοιχεια θελετε οπως ρομ csc κλπ για να κατατοπιστειτε καλυτερα πειτε μου..

ευχαριστω..:)

 

Τι εννοείς αν το kies αναγνωρίζει μόνο τα ελληνικά ? συσκευές υποθέτω ,οποιασδήποτε χώρας και αν είναι δεν εχεις πρόβλημα .

Κατεβάζεις αυτήν που ειναι για το τηλέφωνο σου σύμφωνα με την χώρα προέλευσης .

Σιγουρέψου οτι έχει δοθεί η ενημέρωση για την συσκευή σου και αν δεν την εχεις πειράξει θα σου έρθει OTA .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα !!Εχω περασει την 4.4.2 (γερμανικο) αλλα δεν μπορώ να κανω αποκρυψη εφαρμογων οπως στην 4,3!!!Το βγαλανε ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι παιδιά. Από χθες προσπαθώ να κάνω την αναβάθμιση του προγράμματος Samsung kies προκειμένου να έχω την ποιο πρόσφατη έκδοση και στην συνέχεια να περάσω με Odin την 4.4.2.υπαρχει πρόβλημα αν δεν υπάρχει η τελευταία έκδοση του kies στο υπολογιστή μου? Η δεν έχει καμία σχέση με το Odin? Από ότι ξέρω χρειάζονται οι λεγόμενοι driver's. Αναβαθμιζοντε και αυτοί με το kies. Δεν καταφέρνω να αναβαθμίσω τοkies και ααπό χθες προσπάθησα πολλές φορές. Με το που φτάνει στο 36% η ενημέρωση μου γράφει ότι υπάρχει πρόβλημα και να ελέγξω την κατάσταση δικτύου.
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...