Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πληροφοριακά στο 9500 Octa, με kitkat ο dialer ανοίγει ακαριαία όσες ώρες και αν περάσουν χωρίς να τον χρησιμοποιησεις και οτι χρήση κι αν κάνεις.

Ενα ακομα πρόβλημα διορθώθηκε.

 

Τους πήρε ένα χρόνο αλλά λύθηκε δηλαδή... Πολύ ωραία..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακαρι να ισχυει το ιδιο και για το i9505 που πιστευω εχουμε οι περισσοτεροι.

 

Αν και προσωπικα με την 4.3 δεν θα ελεγα οτι εχω και τρομερο προβλημα με αυτο αφου το ποιο πολυ που εχουν αργησει οι επαφες να ανοιξουν σε εμενα ειναι 3-5 δευτερολεπτα ακομα και αν εχω να τις ανοιξω για αρκετες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

ο μόνος τρόπος που μου έρχεται είναι να βρεις έναν κενό ήχο π.χ. blank Sound Effect κ να τον προσθέσεις ως ήχο κλήσης σε συγκεκριμένες επαφές

 

Αυτό βγάζει παρασιτο όταν του έκανα μετατροπή σε m3

Link to comment
Share on other sites

Lag στο dialer στις επαφες και στα μηνύματα δε αντιμετωπίζω με την 4.3 το αντίθετο μαλιστα...ανοίγουν ακαριαία!

Εκει που αργει λιγο ειναι στην έκθεση αλλα και αυτό ειναι της ταξης του ενος με δυο μαχ δευτερολεπτου

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Lag στο dialer στις επαφες και στα μηνύματα δε αντιμετωπίζω με την 4.3 το αντίθετο μαλιστα...ανοίγουν ακαριαία!

Εκει που αργει λιγο ειναι στην έκθεση αλλα και αυτό ειναι της ταξης του ενος με δυο μαχ δευτερολεπτου

 

Με την 4.3 μειώθηκε αλλά για όσους κάνουν μια κλήση το πρωί και μια το βράδυ, υπήρχε. Για μένα δεν ήταν lag απλά οι samsung haters το κοπανούσαν συνεχώς.

Τώρα όποτε και να ανοίξεις την εφαρμογή, είναι εκεί ακαριαία.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και με την μειωμένη τιμή που παίζει αυτό το διάστημα το τσιμπισα.η οθόνη είναι χαρμά οφθαλμών. Έκανε την αναβάθμιση στην 4.3 και όλα καλά. Γενικώς τα σπάει. Άντε να δούμε πως θα το συνηθίσω στην καθημερινότητα. Πάντως το iPhone 4,μετά από 1 ώρα χρήση με το s4,μοιάζει με παιχνιδάκι από άποψη οθόνης.Αυτο το SAR στα 0.28 είναι όλα τα λεφτά και ας είναι πλαστικό!!! Edited by filipdent
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και με την μειωμένη τιμή που παίζει αυτό το διάστημα το τσιμπισα.η οθόνη είναι χαρμάνι οφθαλμών. Έκανε την αναβάθμιση στην 4.3 και όλα καλά. Γενικώς τα σπάει. Άντε να δούμε πως θα το συνηθίσω στην καθημερινότητα. Πάντως το iPhone 4,μετά από 1 ώρα χρήση με το s4,μοιάζει με παιχνιδάκι από άποψη οθόνης.Αυτο το SAR στα 0.28 είναι όλα τα λεφτά και ας είναι πλαστικό!!!

 

καλοριζικο φιλε μου,απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Από τον Κωτσόβολο,το είχε έτοιμοπαραδοτο σε μαύρο. Ελπίζω να μου βγει καλό τώρα το στήνω και το φόρτισω ταυτόχρονα.ευχαριστω για την ευχή σου.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Από τον Κωτσόβολο,το είχε έτοιμοπαραδοτο σε μαύρο. Ελπίζω να μου βγει καλό τώρα το στήνω και το φόρτισω ταυτόχρονα.ευχαριστω για την ευχή σου.

 

καλοριζικο φιλε μου....υπομονη να παρουμε κ την 4.4..εχει ξεκινησει για τo i9500!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατήθηκα και με την μειωμένη τιμή που παίζει αυτό το διάστημα το τσιμπισα.η οθόνη είναι χαρμάνι οφθαλμών. Έκανε την αναβάθμιση στην 4.3 και όλα καλά. Γενικώς τα σπάει. Άντε να δούμε πως θα το συνηθίσω στην καθημερινότητα. Πάντως το iPhone 4,μετά από 1 ώρα χρήση με το s4,μοιάζει με παιχνιδάκι από άποψη οθόνης.Αυτο το SAR στα 0.28 είναι όλα τα λεφτά και ας είναι πλαστικό!!!

 

καλώς ήρθες στο club.....να το χαρείς όσο πιο πολύ μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά οι πρώτες εντυπώσεις είναι άριστες. Σκεφτόμουν να περιμένω το s5 και g3 αλλά ήθελα να δοκιμάζω τις 5 ίντσες χωρίς να δώσω το γνωστό 700αρι.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο μου με S4 εσπασε η οθονη απο πτωση(δεν ανοιγει καθολου).Ειναι ευκολο να του την αλλαξω και ποσο κοστιζει η γνησια?Ξερετε τιμες απο Smartec?Aυτο το μαγαζι ειναι αξιοπιστο? http://www.ired.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-samsung/galaxy-s4.html
Link to comment
Share on other sites

Σε ενα φιλο μου με S4 εσπασε η οθονη απο πτωση(δεν ανοιγει καθολου).Ειναι ευκολο να του την αλλαξω και ποσο κοστιζει η γνησια?Ξερετε τιμες απο Smartec?Aυτο το μαγαζι ειναι αξιοπιστο? http://www.ired.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B7-samsung/galaxy-s4.html
εχω αλλαξει οθονη στην smartec 30 λεπτα διήρκησε η επισκευη του κινητού τελεια εργασια και κοστιζει 160 eur τον σεπτεμβρη την αλλαξα αλλα παρε τηλεφωνο μηπως εχει αλλαξει η τιμη.

Παντος μην επιχειρήσεις να την αλλαξεις μονος σου θα το καταστρεψεις το κινητο !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια μια βοηθεια..εχω το κινητο κανα μηνα αλλα σημερα μπηκα πρωτη φορα στο kies3 με το usb..

και εκει μου λεει οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει αναβαθμιση λογισμικου μεσω kies3...

τι εννοει ρε παιδια?εχς προβλημα??

απο kayser το αγορασα..αυτο στην ομονοιαμεσω skroutz.gr ..

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια μια βοηθεια..εχω το κινητο κανα μηνα αλλα σημερα μπηκα πρωτη φορα στο kies3 με το usb..

και εκει μου λεει οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει αναβαθμιση λογισμικου μεσω kies3...

τι εννοει ρε παιδια?εχς προβλημα??

απο kayser το αγορασα..αυτο στην ομονοιαμεσω skroutz.gr ..

ευχαριστω..

 

Πρεπει να είναι 4.3 για να το δει το Kies 3,το αναβαθμισες σε 4.3 μέσω

ΟΤΑ? Αν ναι και δεν το βλέπει το Kies τότε μάλλον περάστηκε η rom εδω και δεν έγινε αλλαγή CSC κλπ.....;)

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να είναι 4.3 για να το δει το Kies 3,το αναβαθμισες σε 4.3 μέσω

ΟΤΑ? Αν ναι και δεν το βλέπει το Kies τότε μάλλον περάστηκε η rom εδω και δεν έγινε αλλαγή CSC κλπ.....;)

 

δν καταλαβαινω τι εννοεις φιλε μου.. :)

μα 4,3 μου ειναι απο τοτε που το πηρα.

τωρα κατεβαζω και το σκετο kies γιατι τοση ωρα προσπαθω με το kies3..

αντε να δουμε..:confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ρε παιδια μια βοηθεια..εχω το κινητο κανα μηνα αλλα σημερα μπηκα πρωτη φορα στο kies3 με το usb..

και εκει μου λεει οτι η συσκευη μου δεν υποστηριζει αναβαθμιση λογισμικου μεσω kies3...

τι εννοει ρε παιδια?εχς προβλημα??

απο kayser το αγορασα..αυτο στην ομονοιαμεσω skroutz.gr ..

ευχαριστω..

 

Εφόσον έχεις kies 3 στον υπολογιστή σου, τότε έχουν περάσει από πάνω άλλη rom γιατί προφανώς η συσκευή προέρχεται απο παροχο του εξωτερικού.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το κινητο ειναι root??

και πως ισχυει η εγγυηση που μου ειπαν απο το καταστημα η δν εχει να κανει??

και το 4,4 με ποιο τροπο θα μπορεσω να το βαλω οποτε ειναι διαθεσιμο???ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη το κινητο ειναι root??

και πως ισχυει η εγγυηση που μου ειπαν απο το καταστημα η δν εχει να κανει??

και το 4,4 με ποιο τροπο θα μπορεσω να το βαλω οποτε ειναι διαθεσιμο???ευχαριστω και παλι.

 

Για να βάλεις επίσημο firmware δεν χρειαζεται να είσαι root .Επικοινώνησε μ ετην samsung hellas ,ζητά να σου που για ποια χώρα προορίζεται η συσκευή σου και πέρασε το αντίστοιχο firmware με odin .

Οδηγίες υπάρχουν εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το στήσιμο.

 

Εντυπώσεις λοιπόν.

 

Στα θετικά.αριστο στο χειρισμό των επαφών,χωρίς ανάγκη υπολογιστή για μεταφορά δεδομένων,η οθόνη αρχίζει να συνηθίζεται,παράμετροποιησα οτι συντομευσεις μπορούσα να κάνω. Η οθόνη είναι τέλεια με πολύ μεγάλες γωνιές θέασης (καλύτερη από το note 10.1 2014) με μια χαρά φωτεινότητα στον έντονο ήλιο. Τι να θυμηθώ:με λίγα λόγια είναι ένα premium τηλέφωνο στις λειτουργίες και όχι premium στην κατασκευή αλλά από την εμπειρία μου με το note 10.1. 2014,δεν περίμενα τίποτα περισσότερο.

 

Στα αρνητικά τώρα.

 

Στο iPhone 4 που έχω όταν δέχομαι μια κλήση η ένα SMS και είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο,μπορώ συροντας την ένδειξη μπορώ να καλέσω χωρίς να ξεκλειδώσει το τηλ.κατι ανάλογο δεν μπόρεσα να κάνω στο s4-πρέπει να ξεκλειδώςω το τηλ πρώτα και να καλέσω. Δυστυχώς ήταν κάτι που με βολευε πολύ για το τηλ το εχω κλειδωμένο με pin.

 

Η κάμερα δεν με εντυπωσίασε. Καταρχήν στην φωτό αλλά και στο video αν αντιληφθεί το φωτομετρο πλαγιο φωτισμό τότε η λήψη γίνεται μαντάρα. Στο video η κίνηση είναι κάπως σπαστη στην κίνηση ενώ στο iPhone ήταν ποιο ομαλή. Καμμιά συμβουλή αν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση θα ήταν καλοδεχούμενη.

 

Γενικώς είναι για τα δικά μου δεδομένα, ένα τηλέφωνο για δουλειά!!

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το στήσιμο.

 

Εντυπώσεις λοιπόν.

 

Στα θετικά.αριστο στο χειρισμό των επαφών,χωρίς ανάγκη υπολογιστή για μεταφορά δεδομένων,η οθόνη αρχίζει να συνηθίζεται,παράμετροποιησα οτι συντομευσεις μπορούσα να κάνω. Η οθόνη είναι τέλεια με πολύ μεγάλες γωνιές θέασης (καλύτερη από το note 10.1 2014) με μια χαρά φωτεινότητα στον έντονο ήλιο. Τι να θυμηθώ:με λίγα λόγια είναι ένα premium τηλέφωνο στις λειτουργίες και όχι premium στην κατασκευή αλλά από την εμπειρία μου με το note 10.1. 2014,δεν περίμενα τίποτα περισσότερο.

 

Στα αρνητικά τώρα.

 

Στο iPhone 4 που έχω όταν δέχομαι μια κλήση η ένα SMS και είναι κλειδωμένο το τηλέφωνο,μπορώ συροντας την ένδειξη μπορώ να καλέσω χωρίς να ξεκλειδώσει το τηλ.κατι ανάλογο δεν μπόρεσα να κάνω στο s4-πρέπει να ξεκλειδώςω το τηλ πρώτα και να καλέσω. Δυστυχώς ήταν κάτι που με βολευε πολύ για το τηλ το εχω κλειδωμένο με pin.

 

Η κάμερα δεν με εντυπωσίασε. Καταρχήν στην φωτό αλλά και στο video αν αντιληφθεί το φωτομετρο πλαγιο φωτισμό τότε η λήψη γίνεται μαντάρα. Στο video η κίνηση είναι κάπως σπαστη στην κίνηση ενώ στο iPhone ήταν ποιο ομαλή. Καμμιά συμβουλή αν πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση θα ήταν καλοδεχούμενη.

 

Γενικώς είναι για τα δικά μου δεδομένα, ένα τηλέφωνο για δουλειά!!

 

Όταν λάβεις κάποια ειδοποίηση για κλήση, SMS και γενικά οποιοδήποτε notification, κατεβάζεις την μπάρα και σε πηγαίνει κατευθείαν στην εφαρμογή για να κάνεις κλήση να απαντήσεις στο sms κλπ.

 

Την κάμερα φρόντισε να την μάθεις. Είναι η καλύτερη.

Όταν έχουμε έντονες διάφορες στον φωτισμό στις φώτο, την γυρνάς να κάνει focus κάπου στο ενδιάμεσο. Η χρησιμοποιεις το HDR.

Στα βίντεο δεν εχω πρόβλημα. Θα προσαρμοστεί ακαριαία.

Εκ πείρας μετά από σύγκριση δεκάδων δειγμάτων διαφορετικών συσκευών δεν υπάρχει καλύτερη.

Στο σχετικό thread για τους φωτογραφίες του S4 μπορείς να διαβάσεις και να δεις δείγματα.

Πρόσφατα ένα από τα παλαιότερα μέλη, αγόρασε πρόσφατα όλες τις κορυφαίες τελευταίες συσκευές.

Έψαχνε την καλύτερη κάμερα. Κατέληξε στο Note3 που έχει σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όταν λάβεις κάποια ειδοποίηση για κλήση, SMS και γενικά οποιοδήποτε notification, κατεβάζεις την μπάρα και σε πηγαίνει κατευθείαν στην εφαρμογή για να κάνεις κλήση να απαντήσεις στο sms κλπ.

 

Την κάμερα φρόντισε να την μάθεις. Είναι η καλύτερη.

Όταν έχουμε έντονες διάφορες στον φωτισμό στις φώτο, την γυρνάς να κάνει focus κάπου στο ενδιάμεσο. Η χρησιμοποιεις το HDR.

Στα βίντεο δεν εχω πρόβλημα. Θα προσαρμοστεί ακαριαία.

Εκ πείρας μετά από σύγκριση δεκάδων δειγμάτων διαφορετικών συσκευών δεν υπάρχει καλύτερη.

Στο σχετικό thread για τους φωτογραφίες του S4 μπορείς να διαβάσεις και να δεις δείγματα.

Πρόσφατα ένα από τα παλαιότερα μέλη, αγόρασε πρόσφατα όλες τις κορυφαίες τελευταίες συσκευές.

Έψαχνε την καλύτερη κάμερα. Κατέληξε στο Note3 που έχει σχεδόν τις ίδιες δυνατότητες.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κλήση η απάντηση με SMS στο iPhone μπορώ να απαντήσω ενώ το τηλ είναι κλειδωμένο. Στο s4 πρέπει να ξεκλειδωσω για να δώ τα notification.

Και επιπλέον στο iPhone ενώ είναι κλειδωμένο όχι μόνο βλέπω τον αποστολέα του SMS αλλά και το περιεχόμενο του SMS.

Επίσης πως μπορώ ενώ είναι κλειδωμένο το τηλ να ενεργοποίησω την κάμερα και απλά να βγάλω φωτό η video όπως κάνω στο iPhone;sorry για τις συγκρίσεις αλλά τα είχα συνηθίσει 4 χρόνια.

 

Τέλος για το video απλά παρατηρώ ότι έχει χαμηλά frame rate και δείχνει σπαστη κίνηση.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Κλήση η απάντηση με SMS στο iPhone μπορώ να απαντήσω ενώ το τηλ είναι κλειδωμένο. Στο s4 πρέπει να ξεκλειδωσω για να δώ τα notification.

Και επιπλέον στο iPhone ενώ είναι κλειδωμένο όχι μόνο βλέπω τον αποστολέα του SMS αλλά και το περιεχόμενο του SMS.

Επίσης πως μπορώ ενώ είναι κλειδωμένο το τηλ να ενεργοποίησω την κάμερα και απλά να βγάλω φωτό η video όπως κάνω στο iPhone;sorry για τις συγκρίσεις αλλά τα είχα συνηθίσει 4 χρόνια.

 

Τέλος για το video απλά παρατηρώ ότι έχει χαμηλά frame rate και δείχνει σπαστη κίνηση.

 

Πρεπει να βαλεις κλειδωμα με κυλιση και οχι με κωδικο για να κανεις μετα οτι θελεις στην οθονη κλειδωματος.αν οχι δοκιμασε και αυτη την εφαρμογη

 

 

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=robj.floating.notifications

Link to comment
Share on other sites

Δεν κλειδώνω ποτέ το τηλέφωνο μου γιατί δεν προσφέρει τίποτα απο θεμα ασφαλείας. Κάποιος που ξέρει τα βασικά μπορεί να το ανοίξει σε recovery mode και θα πάνε περίπατο τα κλειδώματα.

Προτιμώ να κλειδώνω αρχεία.

Με κυλιση γίνονται όλα εύκολα.

 

Μου φαίνεται περίεργο αυτό που λες για τα βίντεο.

Όλα τα ειδικά sites τεχνολογίας το θεωρούν από τα καλύτερα.

Δεν υπάρχει περίπτωση το iphone 4 να βγάζει βίντεο καλύτερης ποιότητας σε frames, κίνηση φωτεινότητα κλπ.

Το είχα αλλά και μέχρι πριν λίγους μήνες είχα παράλληλα με το S4 το iphone 4s.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα τα λάβω όλα υπόψιν. Άλλωστε ούτε 24 ώρες το έχω και δεν έχω προλάβει να το μάθω. Καλό βράδυ.
Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...