Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπάρχει εγγύηση. Από xda βρήκα έναν οδηγό και δοκίμασα αυτά που έγραψα.Εγώ επειδή έχω νεξους δεν ξέρω καλά αυτά με τα csc πως πάνε. Βρήκα ένα τοπικ που είχε τα στοκ firmware, κάπου έλεγε τελευταία λολιποπ, την κατέβασα, φλασαρα με odin και κάνει αυτά που γράφω στο 1ο ποστ. Υπάρχει περίπτωση κάπου κάτι να έγινε λάθος στο φλασαρισμα?πχ μη συμβατή ρομ ή λάθος csc.

 

 

 

μπορει...εχεις δει ποιας χωρας ειναι το κινητο σου??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θεωρείς ότι είναι θέμα hardware?Την φλασαρα την ρομ 3 ή 4 φορές

 

Αλλαξε version απο odin και ξαναπροσπαθησε...

Το εχω παθει και εγω και ετσι ελυσα το προβλημα μου και σε samsung και σε lg android.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, σήμερα νωρίς το πρωί, έλαβα κι εγώ την αναβάθμιση σε Lollipop, περίπου 997 Mb. Μόλις τελείωσε, το τηλέφωνο έκανε επανεκκίνηση και έπειτα δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα άλλο. Τα χρώματα είναι υπέροχα, το περιβάλλον επίσης, πολύ πιο όμορφο από πριν αλλά αυτό υποθέτω είναι υποκειμενικό. Το τηλέφωνο είναι ίσως ελάχιστα πιο αργό αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, δεν φαίνεται πρακτικά, και επιπλέον η διάρκεια της μπαταρίας είναι ελαφρώς βελτιωμένη..... Μπράβο στη Samsung....

 

Nα συμπληρώσω ότι η συσκευή μου είναι από Τσεχία...

Σε εμενα παλι το κινητο ειναι ποιο γρηγορο απο την android 4.4.2 που ειχα πριν.

Εισαι σιγουρος οτι με την android 5.0.1 ειναι ποιο αργο το κινητο σου?

Link to comment
Share on other sites

μπορει...εχεις δει ποιας χωρας ειναι το κινητο σου??

Όχι γιατί δυστυχώς δεν ανοίγει. Δεν είναι δικό μου το τηλέφωνο, μπορώ να δω μέσω imei?

Αλλαξε version απο odin και ξαναπροσπαθησε...

Το εχω παθει και εγω και ετσι ελυσα το προβλημα μου και σε samsung και σε lg android.

Όταν λες version εννοείς να βάλω πάλι 4.4 ή να δοκιμάσω άλλη 5?

Link to comment
Share on other sites

Όχι γιατί δυστυχώς δεν ανοίγει. Δεν είναι δικό μου το τηλέφωνο, μπορώ να δω μέσω imei?

 

Όταν λες version εννοείς να βάλω πάλι 4.4 ή να δοκιμάσω άλλη 5?

Αν το κινητό είναι αγορασμένο από Ευρώπη βάλε κάποια Ευρωπαϊκή ρομ (απόφυγε την γερμανική) και προπάντων πρόσεξε η ρομ να είναι για το μοντέλο που έχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό είναι αγορασμένο από Ευρώπη βάλε κάποια Ευρωπαϊκή ρομ (απόφυγε την γερμανική) και προπάντων πρόσεξε η ρομ να είναι για το μοντέλο που έχεις!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η έκδοση που πέρασα είναι αυτή https://mega.co.nz/#!O8QEGCqC!vu7Op5QTNEWd27FJLHs-nYd0G8V9QDSkQEZxMcYuCWU

 

Μπορείς να με βοηθήσεις αν είναι η σωστή?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η έκδοση που πέρασα είναι αυτή https://mega.co.nz/#!O8QEGCqC!vu7Op5QTNEWd27FJLHs-nYd0G8V9QDSkQEZxMcYuCWU

 

Μπορείς να με βοηθήσεις αν είναι η σωστή?

 

Γιατι ν'αποφυγει την Γερμανικη..? Ρωταω απλα ο ασχετος :lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ν'αποφυγει την Γερμανικη..? Ρωταω απλα ο ασχετος :lol:

 

κι εγώ θέλω να μάθω!!! κυρίως γιατί είχα βάλει την αγγλική και είχα πρόβλημα με τις κλήσεις! μόλις βγήκε η γερμανική 5 έβαλα αυτήν, μιας και το κινητό είχε γερμανική ρομ εξ αρχής και τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα!

Cats are like Music:

It's foolish to try to explain their worth

to those who don't appreciate them :kitty:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι γερμανικές ρομ έχουν συνήθως διαφορετικού μεγέθους hidden.img από τις περισσότερες ρομ και μπρικάρουν τη συσκευή. Δεν έχω πλέον το s4 για να ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο κι εδώ αλλά λόγω εμπειρίας από άλλες Samsung συσκευές, προτείνω καλού-κακού την αποφυγή του. Όσοι φυσικά είχαν γερμανικό λογισμικό εξ αρχής δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα γιατί είναι ήδη διαμορφωμένα τα partitions για τέτοιου μεγέθους hidden.img (και όχι μόνο...).

 

@ than0s7. Θα το δω το βράδυ από το pc και θα σου πω

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Ο περιορισμος που ειχανε βαλει στην android 4.4.2 με την καρτα μνημης και το οτι δεν μπορουσες με αλλα προγραμματα εκτος απο το μαμα του καθε κινητου να γραψεις, μετονομασεις κ.τ.λ. αρχεια σε αυτη λυθηκε?

 

Π.χ. το τελευταιο update του es explorer αναφερει αυτο:

V3.2.5

*Remote control for Android TV on phone

*Writing to ext-sdcard on android 5.0 devices problem fixed

*Bugs fixed

Link to comment
Share on other sites

καλο βραδυ μια ερωτηση μετα απο επαναφορα δεν περνη τηλ μου γραφει δεν ειναι εγγεγραμενο στο δικτιο περασα λολιποπ 5 και παλι τα ιδια καμια ιδεα ευχαριστω
SW1HKL
Link to comment
Share on other sites

καλο βραδυ μια ερωτηση μετα απο επαναφορα δεν περνη τηλ μου γραφει δεν ειναι εγγεγραμενο στο δικτιο περασα λολιποπ 5 και παλι τα ιδια καμια ιδεα ευχαριστω

 

Δες μέσα απο τις ρυθμίσεις-πληροφορίες συσκευής, αν σου εμφανίζει το imei σου.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η έκδοση που πέρασα είναι αυτή https://mega.co.nz/#!O8QEGCqC!vu7Op5QTNEWd27FJLHs-nYd0G8V9QDSkQEZxMcYuCWU

 

Μπορείς να με βοηθήσεις αν είναι η σωστή?

Απο το λίνκ που δίνεις δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν είναι η κατάλληλη ρομ για το κινητό σου. Δοκίμασε αυτήν εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/download/45031/I9505XXUHOB7_I9505PHNHOB2_PHN/

(υποθέτω πάντα οτι έχεις το Ι9505 μια και ποστάρεις εδώ)

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες version εννοείς να βάλω πάλι 4.4 ή να δοκιμάσω άλλη 5?

 

Οχι δεν μιλαω για version android.Αλλαξε version στο odin το προγραμμα και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

Δες μέσα απο τις ρυθμίσεις-πληροφορίες συσκευής, αν σου εμφανίζει το imei σου.

 

Απο το λίνκ που δίνεις δυστυχώς δεν μπορώ να βγάλω άκρη αν είναι η κατάλληλη ρομ για το κινητό σου. Δοκίμασε αυτήν εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/download/45031/I9505XXUHOB7_I9505PHNHOB2_PHN/

(υποθέτω πάντα οτι έχεις το Ι9505 μια και ποστάρεις εδώ)

Ευχαριστώ. Θα την δοκιμάσω να δούμε. Ναι το τηλέφωνο είναι το 9505

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες πήρα το Galaxy S4 i9505 Black Edition και δεν μου έχει έρθει κάποιο ota update για lollipop. Έχει έρθει σε κανέναν άλλον με το ίδιο μοντέλο κινητου; (Είμαι σε δίκτυο Vodafone αν παίζει ρολο)
Link to comment
Share on other sites

τσεκαρε την συσκευη σου απο εδω αν εχει βγει για την χωρα προορισμου σου

http://www.sammobile.com/firmwares/

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Στο sammobile έχει βγει κανονικά, ειδοποίηση δεν μου έχει έρθει για ota update. Ξέρετε αν θα έρθει ποτέ ή θα πρέπει αναγκαστικά να περάσω lollipop μέσω odin; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στο sammobile έχει βγει κανονικά, ειδοποίηση δεν μου έχει έρθει για ota update. Ξέρετε αν θα έρθει ποτέ ή θα πρέπει αναγκαστικά να περάσω lollipop μέσω odin; Ευχαριστώ.
Σύνδεσε το στον υπολογιστή και τσέκαρε για update απο το kies, αν έχει βγεί για το region σου θα στο δώσει. Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Έβαλα πριν 3 -4 μέρες την έκδοση 5.01 μέσω Kies. Αρχικά είχε πολλά προβλήματα.

Δεν εμφανιζόντουσαν εφαρμογές, κολλούσε και διάφορα άλλα κουλά.

Αναγκαστικά έκανα επαναφορά εργοστασιακών.

Γενικά δουλεύει σωστά και είναι αρκετά γρήγορο (λίγο χειρότερο όμως από Kit kat έχω την αίσθηση).

Το μεγαλύτερο όμως πρόβλημα είναι η μπαταρία... δεν μου βγάζει ούτε 12 ώρες!!

Καμία αλλαγή στην χρήση και ενώ πριν από το πρωί έφτανα βράδυ με 30-40% τώρα δεν μου βγάζει καν την μέρα.

Εντωμεταξύ δεν βλέπω και καμιά συγκεκριμένη εφαρμογή να την τρώει... καμιά ιδέα;

https://www.dropbox.com/s/x8y37tqa0yikag0/2015-04-18%2022.25.04.png?dl=0

2015-04-18%2022.25.04.png?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειδικά στη μπαταρία είδα τεράστια βελτίωση με το Lollipop.
http://s9.postimg.org/hxs222dsf/ezgif_com_crop.gif
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την 5.01 μεσω odin ενω εχω κανει πολλα reset μου κολαει η εφαρμογη της φωτογραφικης οταν ενεργοποιω την μπροστινη καμερα. Καμια ιδεα κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Σύνδεσε το στον υπολογιστή και τσέκαρε για update απο το kies, αν έχει βγεί για το region σου θα στο δώσει.

 

εμενα δεν μου ειχε ερθει οτα(ουγγαρια).οταν διαβασα το μηνυμα σου,κατεβασα το Kies και ειδε κατευθειαν την 5αρα.

αργησε αρκετα νa την κατεβασει(καμια ωρα)και κανα 20 λεπτο να την περασει.ειχα κανει πριν ρισετ και wipe.

περαστηκαν ολες οι εφαρμογες μου και μεχρι στιγμης κανενα προβλημα.

λαγκαρισματακια υπαχουν παντως αλλα πιστευω οτι με καποιο Update να διορθωθουν..

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Για πρωτη φορα μου εβγαλε μηνυμα οτι δεν υπαρχει αρκετος χωρος στην συσκευη μου με αποτελεσμα να μην μπορω να εγκαταστησω αλλες εφαρμογες

Ολα αυτα με την Lollipop.

Ειναι δυνατον με 98 εφαρμογες να εχει γεμισει το κινητο;

Εδω στο s2 ειχα γυρω στις 150 και τετοια ειδοποιηση δεν ειχα λαβει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...