Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Mετά απο μικρη ποσοτητα νερου πανω στo S4 (i9505) ,που το εχω δυομιση χρονια ,δεν μου δουλευει η δεξια πλευα στην ακρη του touch !

Σαν να εχει μετατοπεισθει η οθονη μου ??!!!

Πηγα στο test *#0*# και εκει δειχνει το προβλημα ....ΔΕΝ μπορω να χρωματισω ολα τα ''σκαλοπατια''...MONON δεξια της οθονης δεν μπορω.

Γινεται καποιο ευκολο καλιμπραρισμα...για να μου λειτουργησει η δεξια πλευρα του touch ??????????

Edited by dikaios_
www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

κατι δεν μου αρεσει εδω.. τι ξεχασες τον κωδικο.. μεσω google η samsung λογαργιασμο μπορεις να το ξεκλειδωσεις.. ξεχασες και τους κωδικους απο τα mail σου?:ninja::ninja::ninja:

Μιλάει για τον κωδικό PIN της κάρτας και όχι ασφαλείας της συσκευής.

 

Καλησπερα και απο μενα. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει αν τα κεντρικα κουμπια του samsung galaxy s4 εχουν δονηση. Απο τους ηχους τα εχω ενεργοποιησει ολα οσα οφορα τις δονησεις αλλα παλι δεν λειτουργει σε αυτα η δονηση. Στα αλλα κουμπια εχω κανονικα. Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Όχι δεν έχουν δόνηση, ποτέ και σε κανένα μοντέλο της Samsung δεν υπήρξε δόνηση στο κεντρικό κουμπί (που σε μεταφέρει στην αρχική οθόνη).

 

Mετά απο μικρη ποσοτητα νερου πανω στo S4 (i9505) ,που το εχω δυομιση χρονια ,δεν μου δουλευει η δεξια πλευα στην ακρη του touch !

Σαν να εχει μετατοπεισθει η οθονη μου ??!!!

Πηγα στο test *#0*# και εκει δειχνει το προβλημα ....ΔΕΝ μπορω να χρωματισω ολα τα ''σκαλοπατια''...MONON δεξια της οθονης δεν μπορω.

Γινεται καποιο ευκολο καλιμπραρισμα...για να μου λειτουργησει η δεξια πλευρα του touch ??????????

 

Αν το πρόβλημα σου βγαίνει και στο τεστ δεν πιστεύω πως πρόκειται για θέμα software ώστε να λυθεί με ένα καλιμπράρισμα αλλά δυστυχώς για hardware. Επίσης απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μενού ή τρόπος για αυτό που ζητάς..

Μάλλον πέρασε με κάποιο τρόπο υγρασία οπότε θα σου συνιστούσα να πάρεις τυχόν αρχεία σου καλού κακού από μέσα και να το πας σε κάποιο τεχνικό μήπως καταφέρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Το galaxy s4 i9505 εχει το απλο 4g ή το 4g+ που διαφημίζουν τωρα ολες οι εταιριες?

 

Ή ειναι το ιδιο το 4g με το 4g+ μιας και απ' οτι βλεπω και τα δυο ειναι lte.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από dikaios_ >

Mετά απο μικρη ποσοτητα νερου πανω στo S4 (i9505) ,που το εχω δυομιση χρονια ,δεν μου δουλευει η δεξια πλευα στην ακρη του touch !

Σαν να εχει μετατοπεισθει η οθονη μου ??!!!

Πηγα στο test *#0*# και εκει δειχνει το προβλημα ....ΔΕΝ μπορω να χρωματισω ολα τα ''σκαλοπατια''...MONON δεξια της οθονης δεν μπορω.

Γινεται καποιο ευκολο καλιμπραρισμα...για να μου λειτουργησει η δεξια πλευρα του touch ??????????

Αν το πρόβλημα σου βγαίνει και στο τεστ δεν πιστεύω πως πρόκειται για θέμα software ώστε να λυθεί με ένα καλιμπράρισμα αλλά δυστυχώς για hardware. Επίσης απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μενού ή τρόπος για αυτό που ζητάς..

Μάλλον πέρασε με κάποιο τρόπο υγρασία οπότε θα σου συνιστούσα να πάρεις τυχόν αρχεία σου καλού κακού από μέσα και να το πας σε κάποιο τεχνικό μήπως καταφέρει κάτι.

Το πηγα σε επισημο service Samsung ΑΛΛΑ δεν μου το αναλαμβανουν ,ΛΕΝΕ, επειδη ειναι απο Αμερικη !!!

Ενω στην αρχη μου ειπαν σε 1 ωρα ...ετοιμο!

ΑΚΟΥΤΕ ΟΙ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ....!!! τι να κανω δηλ επειδη το εχω δωρο απο το αδερφακι στην Αμερικη....ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ? ?

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ...τους τα εψαλα...κ πηγα απευθειας και πηρα το Α5 !!!ΚΑΛΟΝ !!!!! και ομορφο!!!

 

Ξερεις καποιο τεχνικό.... εξω απο service ...να παω να το φτιαξω ?????????? Γραψε ενα αθηναικο τηλεφωνο ....να μην το παω στα σκουπιδια ..ρε παιδια..ΚΡΙΜΑ !!

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

Το galaxy s4 i9505 εχει το απλο 4g ή το 4g+ που διαφημίζουν τωρα ολες οι εταιριες?

 

Ή ειναι το ιδιο το 4g με το 4g+ μιας και απ' οτι βλεπω και τα δυο ειναι lte.

 

 

Δεν έχω διαβάσει λεπτομέρειες για την υπηρεσία 4G+, αλλά φαντάζομαι αναφέρονται στην παροχή ταχυτήτων επιπέδου LTE-A.

 

Για τρέχουσες συσκευές (π.χ. i9506) η μέγιστη ταχύτητα είναι Cat4, δηλαδή 150/50Mbps (Down/Up), ενώ το Νote 4 καθώς και το καινούριο S6 έχουν LTE Cat6 (300/50Mbps).

 

EDIT: Και το Galaxy Alpha (300/50). Επίσης τσέκαρα την υπηρεσία της Cosmote και είναι όντως αυτό.

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από dikaios_ >

Mετά απο μικρη ποσοτητα νερου πανω στo S4 (i9505) ,που το εχω δυομιση χρονια ,δεν μου δουλευει η δεξια πλευα στην ακρη του touch !

Σαν να εχει μετατοπεισθει η οθονη μου ??!!!

Πηγα στο test *#0*# και εκει δειχνει το προβλημα ....ΔΕΝ μπορω να χρωματισω ολα τα ''σκαλοπατια''...MONON δεξια της οθονης δεν μπορω.

Γινεται καποιο ευκολο καλιμπραρισμα...για να μου λειτουργησει η δεξια πλευρα του touch ??????????

Αν το πρόβλημα σου βγαίνει και στο τεστ δεν πιστεύω πως πρόκειται για θέμα software ώστε να λυθεί με ένα καλιμπράρισμα αλλά δυστυχώς για hardware. Επίσης απ'όσο γνωρίζω δεν υπάρχει μενού ή τρόπος για αυτό που ζητάς..

Μάλλον πέρασε με κάποιο τρόπο υγρασία οπότε θα σου συνιστούσα να πάρεις τυχόν αρχεία σου καλού κακού από μέσα και να το πας σε κάποιο τεχνικό μήπως καταφέρει κάτι.

Το πηγα σε επισημο service Samsung ΑΛΛΑ δεν μου το αναλαμβανουν ,ΛΕΝΕ, επειδη ειναι απο Αμερικη !!!

Ενω στην αρχη μου ειπαν σε 1 ωρα ...ετοιμο!

ΑΚΟΥΤΕ ΟΙ ΞΕΦΤΙΛΕΣ ....!!! τι να κανω δηλ επειδη το εχω δωρο απο το αδερφακι στην Αμερικη....ΝΑ ΤΟ ΠΕΤΑΞΩ ? ?

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ...τους τα εψαλα...κ πηγα απευθειας και πηρα το Α5 !!!ΚΑΛΟΝ !!!!! και ομορφο!!!

 

Ξερεις καποιο τεχνικό.... εξω απο service ...να παω να το φτιαξω ?????????? Γραψε ενα αθηναικο τηλεφωνο ....να μην το παω στα σκουπιδια ..ρε παιδια..ΚΡΙΜΑ !!

 

Και συ ρε φίλε, στη μια γραμμή τους λες ξεφτίλες και στην επόμενη αγοράζεις το Α5!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου,πάρε στο 2105313275,επέμεινε λίγο,διότι απαντούν δύσκολα,λόγω φόρτου εργασίας,το λέω κυριολεκτικά,διότι το είδα ο ίδιος,όταν επισκέφτηκα τα εργαστήριά τους, πες το πρόβλημά σου και ελπίζω να μπορούν να στο φτιάξουν.Εμένα ήταν οι μόνοι που μπόρεσαν να μου φτιάξουν ένα παλιό tablet samsung που το κρατώ ενθύμιο.Τους επισκέφτηκα και έπαθα πλάκα με τον τεχνικό τους εξοπλισμό και την κατάρτισή τους.
Link to comment
Share on other sites

Τι να παρω ,φιλοι μου, LG ...γυναικουλε... ή κανα iphone να ψαχνω το αρχειο κλησεων... Τα Nexus λενε κατι αλλα πασχουν απο design...

Παντως με εκανες κ γελασα με την απαντηση σου Super_f

 

Φιλε Σπαρτιατη Panvar ...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το phone !!! θα επιμεινω... Ειχα κανει στρατο στα ΚΕΜ ...ZHTΩ το σωμα εφοδιασμου και μεταφορων!!!! Ευχαριστω!

www.roloi-kosmima.com -Τα παντα εξελισσονται!-
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την GT-I9505][OFFICIAL][ROM]5.0.1 Android Lollipop Update απο xda...

Θελω την διαδικασια root και cwm recovery αν υπαρχει

 

Στο πρωτο ποστ στο αναλογο θρεντ στο xda αναφερεται σε γκρι πλαισιο αν δεν κανω λαθος :)

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια,ελπίζω να απαντήσουν και είμαι βέβαιος ότι θα σε εξυπηρετήσουν.Είναι για μένα το καλύτερο εργαστήριο επισκευής κινητών και όχι μόνο,απ όσα έχω γνωρίσει,διότι ασχολούμαι με τα ηλεκτρονικά πολλά χρόνια.Εύχομαι το καλύτερο.
Link to comment
Share on other sites

εβαλα την GT-I9505][OFFICIAL][ROM]5.0.1 Android Lollipop Update απο xda...

Θελω την διαδικασια root και cwm recovery αν υπαρχει

 

Model: GT-I9505/Snap 600 S4

 

Android Version: 5.0.1

 

Country: Germany

ειναι για γερμανια... ειναι η τελικη η τεστερ? Eμενα το κινητο ειναι απο ουγγαρια μπορω να την βαλω? η μετα θα λεει οτι ειναι απο γερμανια?

 

 

 

 

με ποια σειρα βαζω τα αρχεια του update στο odin 3 ? Μην κανω κανενα λαθοςς

Edited by m7ixalis
συνενωση συνεχόμενων μυνηματων
Link to comment
Share on other sites

Model: GT-I9505/Snap 600 S4

 

Android Version: 5.0.1

 

Country: Germany

ειναι για γερμανια... ειναι η τελικη η τεστερ? Eμενα το κινητο ειναι απο ουγγαρια μπορω να την βαλω? η μετα θα λεει οτι ειναι απο γερμανια?

 

 

 

 

με ποια σειρα βαζω τα αρχεια του update στο odin 3 ? Μην κανω κανενα λαθοςς

 

Αν περάσουμε στο κινητό την παραπάνω έκδοση θα γράψει ο knox; εννοώ χωρίς root απλά να την περάσουμε μέσω odin. Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο μου είναι Αυστριακό (ATO).

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μια πολύ μικρή πιθανότητα να γράψει ,οι περισσότεροι δεν έχουν θέμα αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμενος για όλα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από Wind ότι πλέον έχει 4G. Επιπλέον τρέχει μία προσφορά με δωρεάν απεριόριστο 4G ( ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 4G) μέχρι 30/4 χωρίς πολιτική ορθής χρήσης.

Κάνω μία επανεκκίνηση,μου κάνει και μία μόνο του και λέω ότι είναι έτοιμο...Τελικά δεν ήταν έτσι.

Για όποιον ενδιαφέρεται,ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω κόλπο αν είσαι root.

Βρίσκεις το αρχείο persist.radio.lteon στη διαδρομή root/data/property και με έναν text editor αλλάζεις την τιμή του από false σε true και κάνεις save. Κοιτάς τα permissions να είναι σωστά (rw-------) και κάνεις επανεκκίνηση.Τώρα είμαστε έτοιμοι:D

http://s30.postimg.org/o2sm2pk99/Screenshot_settings.jpg Ορίστε και δύο πρόχειρα τέστ ταχύτητας:lol::blink::cry::http://s27.postimg.org/udqf99i5b/Screenshot_speedtest.jpg

Edited by wpandroidios
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....

ΚΑΤΕΧΩ ΤΟ GALAXY S4 GT I9505

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤHN LOLLIPOP ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΝΑ ΤΟ ROOTΑΡΩ?

ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΟΔΗΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΡΑΠΑΣ...

SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Model: GT-I9505/Snap 600 S4

 

Android Version: 5.0.1

 

Country: Germany

ειναι για γερμανια... ειναι η τελικη η τεστερ? Eμενα το κινητο ειναι απο ουγγαρια μπορω να την βαλω? η μετα θα λεει οτι ειναι απο γερμανια?

 

 

 

 

με ποια σειρα βαζω τα αρχεια του update στο odin 3 ? Μην κανω κανενα λαθοςς

Παιδια χρειάζεται να ειμαστε ρουτ η με custom recoveryγια να φλασαρουμε; η γνωμη οσων την πέρασαν;

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ....

ΚΑΤΕΧΩ ΤΟ GALAXY S4 GT I9505

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΓΙΑ ΤHN LOLLIPOP ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ Η ΝΑ ΤΟ ROOTΑΡΩ?

ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΟΔΗΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΡΑΠΑΣ...

SORRY ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

 

 

 

λογικα μεσα στο μηνα θα την παρουμε και επισημα..αν θες μονο και μονο για την λολιποπ να το ρουταρεις τοτε μην το κανεις..αν θες γενικα να το ρουταρεις και για αλλους λογους τοτε οκ καντο..

την λολιποπ παιζει να την εχουν παρει ολες οι συσκευες της samsung εκτος απο την δικια μας...

Link to comment
Share on other sites

Αν περάσουμε στο κινητό την παραπάνω έκδοση θα γράψει ο knox; εννοώ χωρίς root απλά να την περάσουμε μέσω odin. Να σημειώσω ότι το τηλέφωνο μου είναι Αυστριακό (ATO).

 

οχι δεν γραφει ο Knox.. γιατι περνας μαμα λογισμικο.. και οχι απο τριτους. την εβαλα δεν εχει γραψει τπτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 94 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σήμερα μου ήρθε μήνυμα από Wind ότι πλέον έχει 4G. Επιπλέον τρέχει μία προσφορά με δωρεάν απεριόριστο 4G ( ΠΡΟΣΟΧΗ!!! ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 4G) μέχρι 30/4 χωρίς πολιτική ορθής χρήσης.

Κάνω μία επανεκκίνηση,μου κάνει και μία μόνο του και λέω ότι είναι έτοιμο...Τελικά δεν ήταν έτσι.

Για όποιον ενδιαφέρεται,ψάχνοντας λίγο βρήκα το παρακάτω κόλπο αν είσαι root.

Βρίσκεις το αρχείο persist.radio.lteon στη διαδρομή root/data/property και με έναν text editor αλλάζεις την τιμή του από false σε true και κάνεις save. Κοιτάς τα permissions να είναι σωστά (rw-------) και κάνεις επανεκκίνηση.Τώρα είμαστε έτοιμοι:D

http://s30.postimg.org/o2sm2pk99/Screenshot_settings.jpg Ορίστε και δύο πρόχειρα τέστ ταχύτητας:lol::blink::cry::http://s27.postimg.org/udqf99i5b/Screenshot_speedtest.jpg

 

 

ποια περιοχη εισαι?

 

----- προσθήκη μηνύματος 79 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια χρειάζεται να ειμαστε ρουτ η με custom recoveryγια να φλασαρουμε; η γνωμη οσων την πέρασαν;

 

 

οχι δεν θελει να εισαι ροοτ με την μαμισια γερμανικη ... εγω την περασα το κινητο αλλαξε...

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

BL -> bootloader

AP -> PDA

CP -> PHONE

CSC -> CSC

 

στο γερμανικο αρχειο εχει μεσα και για το PIT "JFLTE_EUR_OPEN.pit" τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

@xrpana, το PIT κάνει repartition. Βέβαια στο xda, άλλοι δεν το έβαλαν και όλα οκ άλλοι δεν δούλευε το wifi και έπρεπε να το φλασάρουν. Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς άλλα είναι ελαφρώς επικίνδυνο το repartition γενικά. Εσύ με ποια έκδοση odin πέρασες τη rom; με 3.09 ή με 3.10; μπορεί να παίζει ρόλο. έχεις προβλήματα ή όλα καλά;
frastgr
Link to comment
Share on other sites

@xrpana, το PIT κάνει repartition. Βέβαια στο xda, άλλοι δεν το έβαλαν και όλα οκ άλλοι δεν δούλευε το wifi και έπρεπε να το φλασάρουν. Δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς άλλα είναι ελαφρώς επικίνδυνο το repartition γενικά. Εσύ με ποια έκδοση odin πέρασες τη rom; με 3.09 ή με 3.10; μπορεί να παίζει ρόλο. έχεις προβλήματα ή όλα καλά;

 

το εβαλα με την 3.10. εβαλα και το PIT , επειδη εχει μεσα " EUR_OPEN" λεω αφου ειναι γερμανικη ρομ, ας το βαλω , EUR_OPEN = ανοιχτη ευρωπη :)

 

το κινητακι εγινε νεο.. και οπως ειπαμε το knox 0x0, αφου ειναι original η εκδοση

 

το pit diladi ti katanomi kani? dld?

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα με την 3.10. εβαλα και το PIT , επειδη εχει μεσα " EUR_OPEN" λεω αφου ειναι γερμανικη ρομ, ας το βαλω , EUR_OPEN = ανοιχτη ευρωπη :)

 

το κινητακι εγινε νεο.. και οπως ειπαμε το knox 0x0, αφου ειναι original η εκδοση

 

το pit diladi ti katanomi kani? dld?

 

Το PIT δεν ξέρω ακριβώς τι κατανομή κάνει, άλλα αφού είναι όλα οκ εντάξει. Έκανες Factory reset ή την πέρασες από πάνω όπως ήταν το τηλέφωνο;

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Το PIT δεν ξέρω ακριβώς τι κατανομή κάνει, άλλα αφού είναι όλα οκ εντάξει. Έκανες Factory reset ή την πέρασες από πάνω όπως ήταν το τηλέφωνο;

 

Πρωτα factory..

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...