Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από κάμποσα χρόνια έχω βαρεθεί να σκαλιζω και να περνάω custom στην συσκευή μου.

Root μόνο και καθάρισμα απο τις εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ. Τίποτα άλλο.

Ευχαριστιεμαι τη συσκευή μου από την χρήση της και όχι κάνοντας πειραματισμους.

Δεν με απασχολεί αν το Nexus4 (το εχω παρει στην σύζυγο), ανοίγει ελάχιστα πιο γρήγορα το μενού των ρυθμίσεων η κάποια άλλα μενού, αφού όλες μα ολες οι εφαρμογές ανοίγουν πιο γρήγορα στο S4. (Εξαίρεση ο κακος Dialer της Samsung).

Η αίσθηση απο την αφή στην οθόνη του Ν4 δεν έχει καμία σχέση με του S4 όπου νομίζεις ότι ακουμπάς βούτυρο.

 

Με λίγα λόγια όποιος σταματήσει να ψάχνεται θα απολαύσει την καλύτερη κάμερα αυτή την στιγμή εκτος Νοκια, μια απο τις καλύτερες οθόνες και μια συσκευή που δεν κολωνει πουθενά σε εφαρμογές η games ενώ παράλληλα αντέχει να την χρησιμοποιησεις χωρίς θήκη χωρίς να φοβάσαι γρατσουνιές σε bezel και πίσω μέρος.

 

Ναι η Samsung τα έχει κάνει θάλασσα με το δικό της software. Φορτώνει πολύ τις εφαρμογές της για να υποστηρίξει το δικό της οικοσυστημα το οποίο είναι άχρηστο για μας ενώ σ αυτήν θα επιφέρει κέρδη κάποια στιγμή.

Μια από τα ίδια!! Προς το παρόν ούτε root σκέφτομαι να του κάνω.... Back up επαφές και ημερολόγιο που με ενδιαφέρουν παίρνω είτε μέσω του τηλεφώνου για τις επαφές, είτε μέσω του my back up pro, για επαφές, ημερολόγιο, μηνύματα κτλ και είμαι αρκετά καλυμμένος. Για τα παιχνίδια και ουσιαστικά το μόνο που παίζω είναι το REAL RACING 3 (γερό κόλλημα) παίρνω BACK UP μέσω cloud αλλά κρατά και το ίδιο τα κινητό αυτόματα στο αρχείο του παιχνιδιού.

 

Κατά τα άλλα εδώ και λίγες μέρες έβαλα μια μπαταρία 2800 mAh από Κίνα (ίδια μάρκα με αυτή που είχα στο SII) και έχω προσέξει ότι ουσιαστικά δεν μπορεί να την φορτίσει στο 100%. Με το που αποσυνδέω τον φορτιστή πέφτει στο 92%.Προαφνώς χρειάζεται το battery calibration το οποίο απαιτεί root. Ακόμη όμως και επειδή το ξεζουμίζω αυτές τις μέρες, δεν έχω βγάλει συμπέρασμα για την συμπεριφορά της άλλης μπαταρίας.

 

Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση με την οποία ''σαν'' να έχει μειωθεί λίγο το lag σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά μου λέει ότι έχω πάλι την MGA! Είναι δυνατόν; :wacko:

Απόστολος - SAMSUNG NOTE 9 128GB 960F DUAL Πορτογαλίας μαύρο- SAMSUNG NOTE 4 C μαύρο- GALAXY S4 MGA - SAMSUNG GALAXY S4 MINI MJ7 - SAMSUNG GALAXY TAB 10'' 5100 SLIM - XIAOMI REDMI NOTE 3 SE & HTC HD II ROM 1.66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα και την τελευταία αναβάθμιση με την οποία ''σαν'' να έχει μειωθεί λίγο το lag σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά μου λέει ότι έχω πάλι την MGA! Είναι δυνατόν; :wacko:

 

Έχει αλλάξει το CSC μόνο αν παρατηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κάποια προγράμματα που μπορούν να σε βοηθήσουν ,ψάξε στο google για How to Recover Deleted Photos π.χ http://www.photorecoverypro.net/?gclid=CIO51cPxmLkCFZPItAodcAIAPQ

https://play.google.com/store/apps/details?id=fahrbot.apps.undelete

 

καλημέρα φίλε μου κατεβασα το undelete απο το play google εγινα και root οταν το τρεχω μου λεει το

your device does not seem to have any fat file system storage. if you certain that your device does have fat-formatted storage please send us logs.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας στις ρυθμισεις του mail θα δεις τον λογαριασμο σου, θα τον επιλεξεις μετα θα πας περισσοτερες ρυθμισεις και εχει μια επιλογη συγχρονισμος sms, ξετικαρε το και εισαι ετοιμος!

Να ρωτησω και κατι αλλο.. Το δικο μου ειναι αγγλικο και εχει τον αγγλικο ανταπτορα..μπορω να το φορτιζω απο τον ανταπτορα του ipad που εχω μεχρι να παραγγειλω εναν απο ebay?

Να χρησιμοποιησω τελικα τον ανταπτορα η οχι? (συγνωμη για το διπλο ποστ)

Link to comment
Share on other sites

Να χρησιμοποιησω τελικα τον ανταπτορα η οχι? (συγνωμη για το διπλο ποστ)

 

 

Αν κάνει το βύσμα,εννοείτε ότι τον χρησιμοποιεις και δεν χρειάζεται και να αγοράσεις άλλον...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/10396meerjungfrau.gif
Link to comment
Share on other sites

μολις εγινα κατοχος του αναγραφομενου κινητου, το προβλημα μου ειναι οτι δεν εγκαθιστα-κατεβαζει-παιζει παιχνιδια HD, τη στιγμη που το προηγουμενο κινητο μου, ενα ideos x5 επαιζε αρκετα απο αυτα :cry:
Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι κανα κινεζικο αντιγραφη του s4;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω, το πηρα απο ελληνικο ιντερνετκαταστημα, με την προυποθεση οτι ειναι προελευσης χωρας της ευρωπαικης ενωσης
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερες μεμβρανες εκτος της samsung που κοστιζουν 20 ευρ και ειναι πακετο με 2 ειναι η golebo( http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=golebo+samsung+galaxy+s4&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.Xgolebo+samsung+galaxy+i9505&_nkw=golebo+samsung+galaxy+i9505&_sacat=0 ) δεν αφηνουν δαχτυλιες δεν γδερνονται της χρησιμοποιω χρονια σε ολα τα κινητα μου !
Link to comment
Share on other sites

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την οθονη που μου εσπασε πηρα τηλεφωνο στην smartec που μου προτεινε ο φιλος και ειναι εξουσιοδοτημενο service της samsung και κοστιζει 160 ευρ και αν το πας πρωι σε 1 ωρα το παιρνεις ετοιμο !

Τωρα θελω λιγο βοηθεια,θελω να βγαλω απο το κινητο καποια αρχεια η οθονη δεν αναβει το συνδεσα με το kies αλλα δεν μου τα εμφανίζει ολα για να τα σβησω τι μπορω να κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα ,ηθελα να ρωτησω αν καποιος νυν κατοχος s4 και πρωην note2 εχει μετανοιωσει την μεταβαση ?(εκτος απο το θεμα αυτονομια )
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά την Πέμπτη την κάνω για Νέα Υόρκη και ήθελα να μάθω αν θα έχω πρόβλημα με τον φορτιστή, επειδή διάβασα ότι ο φορτιστής είναι dual charger, δηλαδή ότι φορτίζει ακόμη και σε 110V.

Ευχαριστώ

 

Δε θα έχεις πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια ρυθμιση / εφαρμογη που να επιτρεπει οταν εχουμε θηκη s cover να μπορουμε να δουμε τις αναπαντητες κλησεις/μηνυματα..στην μικρη οθονη χωρις να χρειαστει να ανοιξουμε το flip....κατι αντιστοιχο με το λαμπακι led....

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ερώτηση για screenshot όπου με τον τρόπο με με τα κουμπιά πατημένα δουλεύει μια χαρά, προσπάθησα μεσω των ρυθμίσεων με τον τρόπο που υποδεικνύει η ίδια η ρύθμιση αλλα τίποτα, μήπως φταίει η μεμβράνη οθόνης; κάτι άλλο; ευχαριστώ.

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα ,ηθελα να ρωτησω αν καποιος νυν κατοχος s4 και πρωην note2 εχει μετανοιωσει την μεταβαση ?(εκτος απο το θεμα αυτονομια )

 

Στην αρχή μου έλειπε απίστευτα η αυτονομία του..Η αλήθεια είναι οτι το ξανα ένοιωσα στις διακοπές που δεν έβγαζα τη μέρα με τίποτα.

Πλέον με βόλεψε το μέγεθος του και νομιζω πως δεν θα ξαναπηγαινα σε μέγεθος note ii.

Επισης αν και η οθόνη του είναι αρκετά μικρότερη νομιζω οτι δεν χανω πολύ σε πληροφορία λόγω ανάλυσης.

Η κάμερα είναι λίγο καλύτερη οσο για επιδόσεις μου φαινεται μια απο τα ιδια.

Μη σου πω οτι το note με minimum 1000mhz και max 1920mhz πηγαινε αρκετά καλύτερα και δεν ζεσταινόταν.Εδω τα ξεχνας αυτα.

Δοκιμασα min 1000 και ηταν μόνιμα ζεστό.

Για μένα αν δεν έχεις αναγκη την αυτονομία του,κανε την αλλαγή! Η ποιότητα της οθόνης με 1080p είναι αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !!

Ειχα γραψει παλιότερα για το ιδιο θεμα αλλα δεν ελαβα απαντηση , γι αυτο και ξαναπροσπαθω.. Εχω ενα s4 το οποιο εδω και ενα μηνα χωρις καμια αλλαγη απο μερους μου, εμφανιζει καποια απο τα εισερχόμενα μου , στο hotmail μου και δεν το θελω αυτο... Πως μπορω να το απενεργοποιησω αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Πως μας εμφανιζει τον καιρο και τη θερμοκρασια στην αρχικη οθονη?Μαλλον εκλεισα ολες τις εφαρμογες και δεν ξερω πως θα ξαναεμφανιστει! Edited by pierre7
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο sammobile την τελευταια ρομ σε μορφη zip (1,5GB) πως τη κανω εγκατασταση ? μεσω odin θα γινει ??
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναγράψει για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα sms στο S4 αλλά η samsung μου λέει ότι φταίει η vodafone και η vodafone μου λεέι ότι φταίει η samsung και άκρη δεν βγάζω . Εάν μπορείται να με βοηθήσετε. Όταν στέλνω sms πριν μου πάρω αναφορά ότι παραδόθηκε παίρνω το μήνυμα Το μήνυμα δεν εστάλη να το ελένξω και να το ξαναστείλω. Σας στέλνω screenshot να το δείτε . Ευχαριστώ
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Είχα ξαναγράψει για το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με τα sms στο S4 αλλά η samsung μου λέει ότι φταίει η vodafone και η vodafone μου λεέι ότι φταίει η samsung και άκρη δεν βγάζω . Εάν μπορείται να με βοηθήσετε. Όταν στέλνω sms πριν μου πάρω αναφορά ότι παραδόθηκε παίρνω το μήνυμα Το μήνυμα δεν εστάλη να το ελένξω και να το ξαναστείλω. Σας στέλνω screenshot να το δείτε . Ευχαριστώ

 

Δοκίμασε ενα clear data στην εφαρμογη των sms . Αν δεν δεις βελτιωση κάνε ένα factory reset στο κινητό. Στο κάνει και με το go sms και handcent ή μονο με την μαμα εφαρμογή ;

Link to comment
Share on other sites

κατεβασα απο sammobile την τελευταια ρομ σε μορφη zip (1,5GB) πως τη κανω εγκατασταση ? μεσω odin θα γινει ??

 

Ναι με odin ,διάβασε τον οδηγό http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=363603

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια ρυθμιση / εφαρμογη που να επιτρεπει οταν εχουμε θηκη s cover να μπορουμε να δουμε τις αναπαντητες κλησεις/μηνυματα..στην μικρη οθονη χωρις να χρειαστει να ανοιξουμε το flip....κατι αντιστοιχο με το λαμπακι led....

 

Αυτό το κάνει εξ ορισμού το τηλέφωνο με τη θήκη αυτή.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...