Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9505)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι φουσκωμενες μπαταρίες προέρχονται απο μακρά χρήση σε υψηλές θερμοκρασίες.

Όταν ζεσταινονταν τόσο πολύ σε Νορμάλ χρήση φανταστείτε τι θα γίνονταν αν κάποιος το δούλευε ενώ ήταν σε φόρτιση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Περιμένω με αγωνία την απάντηση αυριο απ το service...οκ η μπαταρία λογο παλιότερων θερμοκρασιων φουσκωσε..η οθόνη ομως, πως φούσκωσε??εχει συναντησει καποιος άλλος παρόμοιο προβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Για όσους κλείνει πιο νωρίς να πω ότι είχα παλιότερη τέτοια εμπειρία. Κάποιοι εξακολουθούν να κάνουν το ίδιο λάθος και να θεωρούν ότι κάνουν καλό αλλά,

ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΤΕ ΤΟ ΣΥΣΚΕΥΗ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ.

Μια φορά στις τόσες κάνει καλό. Παραπάνω ή συνέχεια προκαλεί αυτό το πρόβλημα.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Αυτές η μπαταρίες η λιθιου δηλ.καλο είναι να μη πάει στο μηδέν όπως γράφει και ο φίλος πριν απο εμένα η ζωη τους ελαττώνεται γρήγορα αν το ψάξετε τα αναφέρουν ολλα τα σαίτ για αυτο τα περισσότερα κινητά ή μάλλον όλα μόλις φτάσει το επίπεδο της μπαταρίας 20 με 15% σου γράφει στην οθόνη συνδέστε το φορτιστή,η άλλο παράδειγμα όταν έρχεται μια αναβάθμιση στο κινητό σου γράφει αν το εχει διαβάσει κανείς το κείμενο η μπαταρία να είναι τουλάχιστον 80% για αποφυγή κλεισίματος,αλλες εταιρίες το εχουν εφαρμόσει αυτό άλλες όχι και άλλες έχουν βάλει λογισμικό παραπλήσιο όπως η lg,για μένα η άποψη μου είναι καλύτερα να σβήνει πάρα να ελαττώνει τον φωττισμο γιατι απλά αν τρέξεις 5, η 6 benchmark στην σειρά ακόμα και με χαμηλό φωτισμό όταν η μπαταρία είναι κατω απο 20% τότε υπάρχει πιθανότητα να πάθει ζημιά η συσκευή ή μπαταρία στο s3 δεν υπηρχε λογισμικό τέτοια για αυτό του είχα κάψει πλακέτα απο υπερθέρμανση μπαταρίας 49 βαθμους είχε πιάσει καλοκαίρι πέρυσι 42 βαθμους περιβαλοντος κατο απο την ομπρέλα στο 3g με 10% μπαταρίας μα κανένα πρόγραμμα ασφαλείας δεν μπήκε να το προστατέψει.
Link to comment
Share on other sites

γειας σας αντιμετωπιζω ενα προβλημα με καποιες φωτογραφιες που υπαρχουν στην συλλογη,αυτες τις φωτογραφιες θελω να τις σβησω αλλα απο την συλλογη δεν σβηνονται.ο φακελος στην συλλογη με αυτες τισ φωτο λεει auto backup.μπηκα στα αρχεια μου να τις βρω αλλα δεν ειναι πουθενα,πειρα τιλ στα κεντρικα τισ samsung και μου ειπαν οτι αθτο εχει γινει απο καποια εφαρμογη μεσω ιντερνετ και μου ειπαν μαλλον οτι εχει γινει αυτο απ τιν εφαρμογη (g+)ηταν επιλεγμενη η λειτουργια αυτοματη δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας την απενεργοποιησα αλλα δεν εγινε κατι τελικα το εψαξα της βρηκα και τις εσβησα αλλα απ την συλλογη δεν διαγραφηκαν τι μπορω να κανω ?
Link to comment
Share on other sites

@ axilleas87

Πήγαινε ρυθμίσεις /διαχείριση εφαρμογών/όλα /βρες την gallery και κανε μια εκκαθάριση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη διαπίστωση που έκανα είναι με τον μαμά Browser το κινητό λειτουργεί 2 βαθμούς θερμοκρασίας επεξεργαστή λιγότερο χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας το ότι καταναλώνει λιγότερη ενέργεια το ήξερα σε σχέση με δυο τρεις άλλους browser πιστεύω να μην με γελουν τα μάτια μου αν δεν με γελούν με την 4.3 ελπίζω να διορθώσουν κάποια μικρό ελαττώματα που έχει τότε θα είναι κορυφή.
Link to comment
Share on other sites

Οι φουσκωμενες μπαταρίες προέρχονται απο μακρά χρήση σε υψηλές θερμοκρασίες.

Όταν ζεσταινονταν τόσο πολύ σε Νορμάλ χρήση φανταστείτε τι θα γίνονταν αν κάποιος το δούλευε ενώ ήταν σε φόρτιση.

Τι δηλαδη απαγορευεται να δουλευεις το κινητο ενω φορτιζει????

 

Επισης ο internet browser που εχει αρχικα το κινητο δεν υποστηριζει flash ετσι δεν ειναι?

 

Το οτι σκρολλαρη πανω και κατω κουνωντας το κεφαλι σου δεν δουλευει σε καποιον αλλο browser π.χ. opera classic μονο σε αυτον που εχει αρχικα το κινητο?

Edited by fits13
Link to comment
Share on other sites

Μονο με τον Browser της Samsung.

 

Τι δηλαδη απαγορευεται να δουλευεις το κινητο ενω φορτιζει????

 

Επισης ο internet browser που εχει αρχικα το κινητο δεν υποστηριζει flash ετσι δεν ειναι?

 

Το οτι σκρολλαρη πανω και κατω κουνωντας το κεφαλι σου δεν δουλευει σε καποιον αλλο browser π.χ. opera classic μονο σε αυτον που εχει αρχικα το κινητο?

 

Απ' ό,τι μου απήντησαν κ εμένα εδώ νωρίτερα τα παιδιά, μόνο με τον stock browser (σελ 269 εδω, post 4021)

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα την τελευταια αναβαθμηση λογισμικου ολα καλα δεν εχει αυτο το θεμα που ειχε σε εσενα και οταν ζεσταινοτανε απλα εκλεινε το κινητο?

 

Εγω είχα θέμα φιλε μόνο κατα την διαρκεια της φορτισης που ζεσταίνονταν..μετα την αναβάθμιση δεν ζεστάθηκε ξανά ουτε λίγο. Το να κλέινει το κινητο οταν ζεσταίνεται δεν είναι φυσιολογικό, πήγαινε να το κοιτάξεις..μόλις ελαβα μήνυμα απ τη samsung οτι η συσκευη μου είναι σε αναμονη ανταλλακτικού...φαντάζομαι δεν εννοουν την μπαταρία, που θα αλλαχτει ετσι κι αλλιώς, αλλα οθόνη..ιδωμεν, θα περάσω αυριο το πρωι να δω τι θα μου πουν. Οι υπολοιποι έχετε κανα νεο απ το service??Απ οτι διαβάζω είμαι ισως ο μοναδικός που εκτος απο φουσκωμένη μπαταρια, φουσκωσε και η οθονη...

Link to comment
Share on other sites

Και οθονη να αλλαξεις δεν υπαρχει προβλημα αλλαξα εγω οθονη απο σπασιμο στην smartec στο χαιδαρη μεσα σε 20 λεπτα ξεβιδωσανε 5 βιδες βγηκε η οθονη ολοκληρη μπροστα μαζι με το αλουμινενιο πλαισιο της οθονης κουμποσανε την αλλη και το τηλεφωνο εγινε ακριβως οπως το αγορασα !!!!!!!

Αυτα που δειχνουνε περι αλλαγης οθονης στο you tube με ζεσταμα απο μπιστολακι και με βεντουζες ξεκολιματος δεν ισχυουν στης γνησιες οθονες !

Link to comment
Share on other sites

Και οθονη να αλλαξεις δεν υπαρχει προβλημα αλλαξα εγω οθονη απο σπασιμο στην smartec στο χαιδαρη μεσα σε 20 λεπτα ξεβιδωσανε 5 βιδες βγηκε η οθονη ολοκληρη μπροστα μαζι με το αλουμινενιο πλαισιο της οθονης κουμποσανε την αλλη και το τηλεφωνο εγινε ακριβως οπως το αγορασα !!!!!!!

Αυτα που δειχνουνε περι αλλαγης οθονης στο you tube με ζεσταμα απο μπιστολακι και με βεντουζες ξεκολιματος δεν ισχυουν στης γνησιες οθονες !

 

Δεν έχω δει βιντεο για το πως γίνεται η αλλαγη οθόνης, ας κάνουν οτι θέλουν , φαντάζομαι θα ειναι εντος εγγύησης...

Link to comment
Share on other sites

Τι δηλαδη απαγορευεται να δουλευεις το κινητο ενω φορτιζει????

 

Επισης ο internet browser που εχει αρχικα το κινητο δεν υποστηριζει flash ετσι δεν ειναι?

 

Το οτι σκρολλαρη πανω και κατω κουνωντας το κεφαλι σου δεν δουλευει σε καποιον αλλο browser π.χ. opera classic μονο σε αυτον που εχει αρχικα το κινητο?

 

Όταν γράφετε ότι ζεσταίνεται χωρίς να κάνετε τίποτα, φανταστείτε τι θα γίνει αν στην διάρκεια της φόρτισης παίξεις κάποιο βαρύ παιχνίδι.

Αν η θερμοκρασία της μπαταρίας είναι συχνα στους 45+ κινδυνεύει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα θέμα φιλε μόνο κατα την διαρκεια της φορτισης που ζεσταίνονταν..μετα την αναβάθμιση δεν ζεστάθηκε ξανά ουτε λίγο. Το να κλέινει το κινητο οταν ζεσταίνεται δεν είναι φυσιολογικό, πήγαινε να το κοιτάξεις..μόλις ελαβα μήνυμα απ τη samsung οτι η συσκευη μου είναι σε αναμονη ανταλλακτικού...φαντάζομαι δεν εννοουν την μπαταρία, που θα αλλαχτει ετσι κι αλλιώς, αλλα οθόνη..ιδωμεν, θα περάσω αυριο το πρωι να δω τι θα μου πουν. Οι υπολοιποι έχετε κανα νεο απ το service??Απ οτι διαβάζω είμαι ισως ο μοναδικός που εκτος απο φουσκωμένη μπαταρια, φουσκωσε και η οθονη...

Δηλαδη μετα τις νεες αναβαθμησεις λογισμικου δεν ζεστενεται καθολου το κινητο ακομα και οταν το χρησιμοποιεις και τρεχεις βαριες εφαρμογες και παιχνιδια ή ακομα και οταν το φορτιζεις και παραλληλα το χρησιμοποεις?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη μετα τις νεες αναβαθμησεις λογισμικου δεν ζεστενεται καθολου το κινητο ακομα και οταν το χρησιμοποιεις και τρεχεις βαριες εφαρμογες και παιχνιδια ή ακομα και οταν το φορτιζεις και παραλληλα το χρησιμοποεις?

 

Σε μένα μετα την τελευταια γερμανική αναβαθμιση ΜΗ5 αν θυμαμαι καλα, δεν είχε ιχνος θερμότητας..παντως, οταν φορτίζεις καλό ειναι να μήν ασχολείσαι παράλληλα με βαριές εφαρμογες και παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση αν ξερετε.θελω να αλλαξω την λειτουργια του αριστερου πληκτρου στην home screen.Δηλαδη να παταω το πληκτρο και αντι να ανοιγει το κλασσικο μενου,να ανοιγει τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες οπως το stock android.Γινεται καπως χωρις ρουτ??ειμαι με stock rom unrouted.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκε κανείς λύση στο πρόβλημα με τις προεπιλεγμένες εφαρμογές? Συνέχεια μου ζητάει να επιλέξω ποια θελω να είναι η προεπιλεγμενη εφαρμογή...Ακομα και όταν πατάω Παντα και καθαρίζω τις προεπιλογές πάλι τα ίδια...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση αν ξερετε.θελω να αλλαξω την λειτουργια του αριστερου πληκτρου στην home screen.Δηλαδη να παταω το πληκτρο και αντι να ανοιγει το κλασσικο μενου,να ανοιγει τις εφαρμογες που ειναι ανοιχτες οπως το stock android.Γινεται καπως χωρις ρουτ??ειμαι με stock rom unrouted.. Ευχαριστω

 

Χωρίς root δεν γίνεται .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκε κανείς λύση στο πρόβλημα με τις προεπιλεγμένες εφαρμογές? Συνέχεια μου ζητάει να επιλέξω ποια θελω να είναι η προεπιλεγμενη εφαρμογή...Ακομα και όταν πατάω Παντα και καθαρίζω τις προεπιλογές πάλι τα ίδια...

 

σβησε την εφαρμογη της Εθνικης

Link to comment
Share on other sites

Δεν την εχω , ουτε την ειχα ποτε...

 

Σε ποια λειτουργία στο κάνει; π.χ. στον browser;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια λειτουργία στο κάνει; π.χ. στον browser;

 

Το κανει σχεδον με ολες τις εφαρμογες φιλε μου. Και με τον browser, και με τα video και με τον launcher , με ολα...Δοκιμασα fix permisions, δοκιμασα ενα προγραμμα default app , δοκιμασα τα παντα, δεν βρηκα λυση...

 

ΠΧ καθε φορα που κλεινω τον nova μου ζηταει να ορισω ποιος ειναι ο προπιλεγμενος launcher, επίσης οταν ειναι να ανοιξω ενα link του youtube με ρωταει με ποιο προγραμμα να το ανοιξω κοκ.

 

Ενω επιλεγω καποιο και παταω ΠΑΝΤΑ συνεχιζει διαρκως να με ρωταει...

Edited by Petransal
Link to comment
Share on other sites

Το κανει σχεδον με ολες τις εφαρμογες φιλε μου. Και με τον browser, και με τα video και με τον launcher , με ολα...Δοκιμασα fix permisions, δοκιμασα ενα προγραμμα default app , δοκιμασα τα παντα, δεν βρηκα λυση...

 

ΠΧ καθε φορα που κλεινω τον nova μου ζηταει να ορισω ποιος ειναι ο προπιλεγμενος launcher, επίσης οταν ειναι να ανοιξω ενα link του youtube με ρωταει με ποιο προγραμμα να το ανοιξω κοκ.

 

Ενω επιλεγω καποιο και παταω ΠΑΝΤΑ συνεχιζει διαρκως να με ρωταει...

 

Πήγαινε ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών και πάτα το πλήκτρο μενού.

Διάλεξε επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών.

Ξαναδοκίμασε μετά να βάλεις κάποια εφαρμογή ως default και δες αν στην κρατάει.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ρυθμίσεις-διαχειριστής εφαρμογών και πάτα το πλήκτρο μενού.

Διάλεξε επαναφορά προτιμήσεων εφαρμογών.

Ξαναδοκίμασε μετά να βάλεις κάποια εφαρμογή ως default και δες αν στην κρατάει.

 

To εχω δοκιμασει και αυτο φίλε μου... Τιποτα... Και δεν το κραταει ουτε καν μεχρι τo reboot. Εννοειται πως και μετα το reboot με ρωταει να επιλεξω launcher κτλ... Απογοητευση

Link to comment
Share on other sites

To εχω δοκιμασει και αυτο φίλε μου... Τιποτα... Και δεν το κραταει ουτε καν μεχρι τo reboot. Εννοειται πως και μετα το reboot με ρωταει να επιλεξω launcher κτλ... Απογοητευση

 

Θα έλεγα να κάνεις clear dalvik cache και clear cache.

Αν το έχεις κάνει ήδη χωρίς αποτέλεσμα, σε βλέπω για επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9505)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...