Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Θα βάλεις την mgg....

 

MGG εχει μονο η foxhound v1.7 (τουλαχιστον αυτη εχω βρει μονο) την περασα και ειναι χαλια η 1.6 ειναι πολυ καλυτερη με MH1 την οποια εχω τωρα... εχετε ακουσει αν αξιζει η ΜΗ8?

 

Δηλαδη αν περασω την MH8 και δεν μου αρεσει δεν μπορω να φλασαρω μεσω odin την official I9505XXUBMEA_I9505OXABMEA_DBT την οποια και ειχε το κινητο οταν το πηρα και μετα να κανω π την αρχη root??

Edited by CHRISTOSTZANID
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

MGG εχει μονο η foxhound v1.7 (τουλαχιστον αυτη εχω βρει μονο) την περασα και ειναι χαλια η 1.6 ειναι πολυ καλυτερη με MH1 την οποια εχω τωρα... εχετε ακουσει αν αξιζει η ΜΗ8?

 

Δηλαδη αν περασω την MH8 και δεν μου αρεσει δεν μπορω να φλασαρω μεσω odin την official I9505XXUBMEA_I9505OXABMEA_DBT την οποια και ειχε το κινητο οταν το πηρα και μετα να κανω π την αρχη root??

 

Ποιον κερνελ επέλεξες; εγώ όταν την πρωτοεβαλα επέλεξα ausdim. Και έφριξα. Πολύ λαγκαρισμα. Την ξανά πέρασα και επέλεξα τον Adam και είμαι χιλιοευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιον κερνελ επέλεξες; εγώ όταν την πρωτοεβαλα επέλεξα ausdim. Και έφριξα. Πολύ λαγκαρισμα. Την ξανά πέρασα και επέλεξα τον Adam και είμαι χιλιοευχαριστημενος.

 

εγω παντα adam εχω, δεν εχω βρει αλλο κερνελ να κραταει τοσο η μπαταρια... αν και στο 1.5 νομιζω ειχε καλυτερη αυτονομια αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι τον 1.6 το εχω δοκιμασει σε διαφορετικη rom..

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν μετα που θα φλασαρουμε την echoe rom v2.1 με MH8 να γυρισουμε πισω; γιατι διαβασα χτες οτι δεν μπορουμε... ξερει κανεις τελικα γινεται;

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2372286

 

Στο guide γραφει οτι αν φλασαρεις πλεον μπορεις να πας μονο προς τα πανω πλεον,λογικα επειδη θα φλασαρεις πρωτα την official mh8 που περιεχει και το νεο b/l

 

Λεει οτι δεν χρειαζεται να βαλουμε πρωτα την official MH8 "NO NEED TO FLASH A STOCK ROM BEFOREHAND!!!" τωρα για το οτι δεν μπορουμε να γυρισουμε πισω ειναι προβλημα γιατι αν ειναι χαλια τι θα κανω αναγκαστηκα θα πρεπει να την κρατησω??

 

Εχεις δικιο διαβαζα για την περασμενη v2

 

Δεν έχει να κάνει με την echoe ρε παιδιά μην μπερδεύεστε!!! Δεν είναι ότι δεν μπορείς να πας πίσω στην echoe. στην v.2 ήθελε να έχειες baseband MH8. Δηλαδή έπρεπε πριν βάλεις την echoe να περάσεις στο κινμητό σου ένα στοκ firmware ΜΗ8. Κάτι που σημαίνει ότι δεν θα μπορούσες να γυρίσεις πίσω σε baseband MGA για παράδειγμα. Αυτό είχε ως συνέπεια να σου περιορίζει τις επιλογές στις ρομ αφού έπρεπε να περάσεις πλέον custom που να δουλεύει με baseband MH8. Τώρα στην v.2.1 το άλλαξε αυτό και το έκανε όπως και στην Foxhound 1.7 που δεν χρειάζεται ο νέος bootloader και έτσι αφήνεις τον παλιό και αν ήσουν ήδη με custom δεν χρειάζεται να ξανακάνεις το κινητό στοκ και να κάνεις upgrade στον bootloader, και απλά κάνεις full wipe and flash.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω την echoe v2.1 lite , εκανα ολα τα wipe και εκανε 7-8 δευτερολεπρα εγκατασταση και μετα δεν ανοιγε το κινητο... κολουσε εκει που λεει galaxy s4... την ξανα περασα και παλι το ιδιο... εχει κανεις το ιδιο προβλημα;
Link to comment
Share on other sites

Τριτη μερα με echoe v2.πιο πολυ την εβαλα γιατι δεν ειχα καλη μπαταρια με στοκ ρομ.υπαρχει καποια βελτιωση του κερνελ να κανω? Πχ undervolting.δεν κραταει καθολου η μπαταρια ουτε μια μερα.τα εχω ολα κλειστα και παλι τπτ.απογοητευτικη μπαταρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να περασω την echoe v2.1 lite , εκανα ολα τα wipe και εκανε 7-8 δευτερολεπρα εγκατασταση και μετα δεν ανοιγε το κινητο... κολουσε εκει που λεει galaxy s4... την ξανα περασα και παλι το ιδιο... εχει κανεις το ιδιο προβλημα;

 

πριν λίγο την φλάσαρα κι εγω...τη lite version,όλα καλά εδω!

μήπως είναι "χαλασμένο" το .zip??να έκανες ένα κόπο να την κατεβάσεις πάλι?

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Τριτη μερα με echoe v2.πιο πολυ την εβαλα γιατι δεν ειχα καλη μπαταρια με στοκ ρομ.υπαρχει καποια βελτιωση του κερνελ να κανω? Πχ undervolting.δεν κραταει καθολου η μπαταρια ουτε μια μερα.τα εχω ολα κλειστα και παλι τπτ.απογοητευτικη μπαταρια.

φοτος μπαταριας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο την φλάσαρα κι εγω...τη lite version,όλα καλά εδω!

μήπως είναι "χαλασμένο" το .zip??να έκανες ένα κόπο να την κατεβάσεις πάλι?

 

Εβαλα την full και ανοιξε... 5 λεπτα την εχω και δεν βλεπω κατι να με ενθουσιαζει... :p

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Το κινητο μου ειναι γερμανικο και ειχα βαλει παλια την αγγλικη prerooted την οποια μετα την αλλαξα στην προτελευταια μαμα γερμανικη ωστε να ειμαι μαμα δεν ειχα αλλαξει ομως το csc και ειχε μεινει το αγγλικο...και ετσι δεν μου διαβωαζε με τιποτα το kies το κινητο για να περασω την τελευταια..ετσι την περασα απο τα εργαλεια του kies αναβαθμιση υλικο λογισμικου με το λαθος csc μετα εκανα ροοτ το κινητο με το cf-autoroot οπως λεει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799 μετα εβαλα την εφαρμογη CSC selector εβαλα τον δικο μου το γερμανικο και μετα κατεβασα το triangle away για να μηδενισω τον counter και μετα να βγαλω το root και να ειμαι σε φουλ μαμα κατασταση !!! Το θεμα ειναι οτι αταν ανοιγω το triangle δεν μου εμφανιζει τον μετρητη να μου πεο 0-1 κλπ και μου λεει να κανω reboot into a special boot mode πατοντας το Reset flash counter το οποιο το κανω βγαζει το πρασινο ανθρωπακι μετα απο 10 δευτερα πατημενω κανει restart σε recovery mode αλλα μετα μου ξανα βγαζει το μηνυμα οτι :

Could not find triangle and counter data και να κανω restart !!! Τι κανω λαθος?? Πως θα ξερω αν το κινητο εχει μηδενιστη?? :wacko::wacko:

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

Τριτη μερα με echoe v2.πιο πολυ την εβαλα γιατι δεν ειχα καλη μπαταρια με στοκ ρομ.υπαρχει καποια βελτιωση του κερνελ να κανω? Πχ undervolting.δεν κραταει καθολου η μπαταρια ουτε μια μερα.τα εχω ολα κλειστα και παλι τπτ.απογοητευτικη μπαταρια.

 

Μπορω να περασω τωρα foxhound+adam?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την full και ανοιξε... 5 λεπτα την εχω και δεν βλεπω κατι να με ενθουσιαζει... :p

 

δεν έχει και τίποτα τρομερό σε εμφάνιση...είναι πιο πολύ σε stock :p

 

Μπορω να περασω τωρα foxhound+adam?

 

και βέβαια μπορείς να φλασάρεις foxhound+Αdam...απλά φρόντισε να κάνεις full wipe πριν την εγκατάσταση!

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο την φλάσαρα κι εγω...τη lite version,όλα καλά εδω!

μήπως είναι "χαλασμένο" το .zip??να έκανες ένα κόπο να την κατεβάσεις πάλι?

 

Και γω την lite έβαλα. Όλα μια χαρά. Εκτός από το lte. Δεν μπορώ να βρω το path που γράφει αυτός.

:D
Link to comment
Share on other sites

Και γω την lite έβαλα. Όλα μια χαρά. Εκτός από το lte. Δεν μπορώ να βρω το path που γράφει αυτός.

αν κανεις αυτο ;

6. If by any chance you have any issues with LTE, do the following:

Using Root Explorer or an analogous app go to data >property>persist.radio.lteon.xml open the file in Text Editor and change the value to true. Save and Exit and Reboot

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

αν κανεις αυτο ;

6. If by any chance you have any issues with LTE, do the following:

Using Root Explorer or an analogous app go to data >property>persist.radio.lteon.xml open the file in Text Editor and change the value to true. Save and Exit and Reboot

 

Δεν μπορώ να βρω αυτό που λέει. Έψαξα με τον es Explorer αλλά δεν βρήκα κάτι. Σίγουρα δεν ψάχνω σωστά αλλά δεν ξέρω πως να το βρω.

:D
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρω αυτό που λέει. Έψαξα με τον es Explorer αλλά δεν βρήκα κάτι. Σίγουρα δεν ψάχνω σωστά αλλά δεν ξέρω πως να το βρω.

 

με τον es explorer μόλις δοκίμασα και δεν μπορείς.

βαλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree&hl=el

η αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.speedsoftware.rootexplorer&hl=el

εγώ έχω αγοράσει το δεύτερο και κάνω τη δουλειά μου. πολύ καλό

αλλα και με το πρωτο νομιζω μπορεις.

δοκιμασε

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Το κινητο μου ειναι γερμανικο και ειχα βαλει παλια την αγγλικη prerooted την οποια μετα την αλλαξα στην προτελευταια μαμα γερμανικη ωστε να ειμαι μαμα δεν ειχα αλλαξει ομως το csc και ειχε μεινει το αγγλικο...και ετσι δεν μου διαβωαζε με τιποτα το kies το κινητο για να περασω την τελευταια..ετσι την περασα απο τα εργαλεια του kies αναβαθμιση υλικο λογισμικου με το λαθος csc μετα εκανα ροοτ το κινητο με το cf-autoroot οπως λεει εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=364799 μετα εβαλα την εφαρμογη CSC selector εβαλα τον δικο μου το γερμανικο και μετα κατεβασα το triangle away για να μηδενισω τον counter και μετα να βγαλω το root και να ειμαι σε φουλ μαμα κατασταση !!! Το θεμα ειναι οτι αταν ανοιγω το triangle δεν μου εμφανιζει τον μετρητη να μου πεο 0-1 κλπ και μου λεει να κανω reboot into a special boot mode πατοντας το Reset flash counter το οποιο το κανω βγαζει το πρασινο ανθρωπακι μετα απο 10 δευτερα πατημενω κανει restart σε recovery mode αλλα μετα μου ξανα βγαζει το μηνυμα οτι :

Could not find triangle and counter data και να κανω restart !!! Τι κανω λαθος?? Πως θα ξερω αν το κινητο εχει μηδενιστη?? :wacko::wacko:

 

Ναι υπάρχει πρόβλημα. Χρησιμοποίησε το τελευταιο CF-Auto-Root που εφτιαξε ο Chainfire από εδώ:

https://plus.google.com/+Chainfire/posts/5ggu7naWtaW και κανε κανονικά τη διαδικασια που σου λέει ο οδηγος στην πρωτη σελίδα.

 

Ελπίζω να ενημερωθεί άμεσα κ το αρχειο μας στο forum.

 

Σε καμια περίπτωση μη χρησιμοποιήσεις το Triangle Away και το MobileOdin μεχρι να ενημερωθουν κ αυτά γιατι μπορεί να καταστρέψεις το κινητό σου.

Τάδε εφη Chainfire!!!

 

Δεν δουλεύει το Triangle Away στην MH5 ακόμη,αν είσαι ρουτ είσαι εκτός εγγύησης ,μέχρι να το φτιάξουν...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να περασω τωρα foxhound+adam?

 

 

foxhound + adam (τον τελευταίο που βγήκε την προηγούμενη βδομάδα, 1.6) o καλύτερος συνδυασμός μακράν.

την είχα με ausdim και η μπαταρία δεν κράταγε όσο με τον adam, συστήνεται και από μένα ανεπιφύλακτα :)

Μαζί με αυτό το θέμα το κινητό είναι τέλειο τόσο εμφανισιακά όσο και σε εμπειρία χρήσης (προσωπική, πάντα, άποψη) :D

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

με τον es explorer μόλις δοκίμασα και δεν μπορείς.

βαλε αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummy.root.browserfree&hl=el

η αυτό

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.speedsoftware.rootexplorer&hl=el

εγώ έχω αγοράσει το δεύτερο και κάνω τη δουλειά μου. πολύ καλό

αλλα και με το πρωτο νομιζω μπορεις.

δοκιμασε

 

Έβαλα το πρώτο και δούλεψε! Ευχαριστώ!!

:D
Link to comment
Share on other sites

foxhound + adam (τον τελευταίο που βγήκε την προηγούμενη βδομάδα, 1.6) o καλύτερος συνδυασμός μακράν.

την είχα με ausdim και η μπαταρία δεν κράταγε όσο με τον adam, συστήνεται και από μένα ανεπιφύλακτα :)

Μαζί με αυτό το θέμα το κινητό είναι τέλειο τόσο εμφανισιακά όσο και σε εμπειρία χρήσης (προσωπική, πάντα, άποψη) :D

 

ο Adam δεν παίζεται από άποψη μπαταρίας και στην αναμονή...ειλικρινά δεν πέφτει ρε παιδιά,αφού νόμιζα χθες ότι είχε κολλήσει το κινητό :p

απλά κάποιος που θέλει να πειραματίζεται με O/C,U/V κλπ δεν έχει και πολλές τέτοιες δυνατότητες...το θέμα είναι όμως ότι είναι σταθερός και το κινητό δεν ανεβάζει θερμοκρασία για κανένα λόγο!!

Ευτυχώς που ο Wanam αποφάσισε να συνεχίσει τον kernel :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και συγχαρητήρια σε όλους για τις πληροφορίες που μπορεί να βρεις κανείς εδώ (...με λίγο ψάξιμο).

Έχω το S4 περίπου 1 μήνα και τα βασικά μου θέματα είναι η θερμοκρασία και η μπαταρία και φυσικά μου αρέσει και το πείραγμα οπότε είμαι σε αναζήτηση rom.

Λίγες επιλογές σε σχέση με το S3 Που είχα παλαιότερα εκτός αν κάτι έχω χάσει. Αυτό που βλέπω είναι ότι foxhound και echoe είναι αυτές που κυριαρχούν στις προτιμήσεις των περισσοτέρων. Όσοι τις έχετε λιώσει μπορείτε να μου προτείνετε ένα setup που θεωρείτε ότι "λύνει" αυτά τα ζητήματα και δίνει και δυνατότητα για περαιτέρω πείραγμα, χωρίς να χάσει την σταθερότητα της μανούλας ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

May the force be with us :ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και συγχαρητήρια σε όλους για τις πληροφορίες που μπορεί να βρεις κανείς εδώ (...με λίγο ψάξιμο).

Έχω το S4 περίπου 1 μήνα και τα βασικά μου θέματα είναι η θερμοκρασία και η μπαταρία και φυσικά μου αρέσει και το πείραγμα οπότε είμαι σε αναζήτηση rom.

Λίγες επιλογές σε σχέση με το S3 Που είχα παλαιότερα εκτός αν κάτι έχω χάσει. Αυτό που βλέπω είναι ότι foxhound και echoe είναι αυτές που κυριαρχούν στις προτιμήσεις των περισσοτέρων. Όσοι τις έχετε λιώσει μπορείτε να μου προτείνετε ένα setup που θεωρείτε ότι "λύνει" αυτά τα ζητήματα και δίνει και δυνατότητα για περαιτέρω πείραγμα, χωρίς να χάσει την σταθερότητα της μανούλας ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Διάβασε λίγα ποστ πιο πάνω, foxhound + adam kernel, για μένα που έχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός από google editions, που δεν παρέχουν τα καλούδια που έχει το κινητό από μαμά) είναι συνδυασμός χωρίς αντίπαλο (για την ώρα...:lol: )

 

Δες εδώ, foxhound προτίμησε την έκδοση 1.6 που κατ εμέ αλλά και κάποια παιδιά από εδώ είναι καλύτερη της 1.7 (ο dev βιάστηκε μάλλον να την βγάλει) και αν επιλέξεις να την βάλεις, όταν σου ζητήσει ποιόν kernel θέλεις τίκαρε τον adam

Edited by dimitrisioak

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε λίγα ποστ πιο πάνω, foxhound + adam kernel, για μένα που έχω δοκιμάσει τα ΠΑΝΤΑ (εκτός από google editions, που δεν παρέχουν τα καλούδια που έχει το κινητό από μαμά) είναι συνδυασμός χωρίς αντίπαλο (για την ώρα...:lol: )

 

Δες εδώ, foxhound προτίμησε την έκδοση 1.6 που κατ εμέ αλλά και κάποια παιδιά από εδώ είναι καλύτερη της 1.7 (ο dev βιάστηκε μάλλον να την βγάλει) και αν επιλέξεις να την βάλεις, όταν σου ζητήσει ποιόν kernel θέλεις τίκαρε τον adam

 

δοκιμασα και εφω χτεσ την foxhound 1.7 μετα απο αρκετο καιρο με GE 4.3 και δεν μου αρεσε το AOSP theme. μετα εβαλα την 1.6 με audism και ειναι αρκετα καλη. θα την κρατησω λιγο καιρο να δουμε. δεν εχει ομως το full domination theme του vertimus Που περιμενα το οποιο ειναι πανεμορφο. εχει παρει καποια κοματια του και εχει φτιαξει δικο του theme (foxhound dark theme).

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εφω χτεσ την foxhound 1.7 μετα απο αρκετο καιρο με GE 4.3 και δεν μου αρεσε το AOSP theme. μετα εβαλα την 1.6 με audism και ειναι αρκετα καλη. θα την κρατησω λιγο καιρο να δουμε. δεν εχει ομως το full domination theme του vertimus Που περιμενα το οποιο ειναι πανεμορφο. εχει παρει καποια κοματια του και εχει φτιαξει δικο του theme (foxhound dark theme).

 

 

Bάλε την fox εντελώς στοκ και μετά δοκίμασε αν θέλεις αυτό το θέμα , προτίμησε την 1.3 γιατί η 1.5 δεν σε αφήνει να επιλέξεις στυλ μπαταρίας απο την fox

Αυτό έχω εγώ και μου αρέσει πολύ (έχω περάσει και mod για να είναι όλα διάφανη)

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...