Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Γνωριζετε αν ο adam kernel v16 μπορει να συνδυαστει με official mh8 rooted;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και απο εμένα , σκεφτόμουν να περάσω την AOSP 4.3 Google Edition by CooL_BoY .

 

Άκουσα όμως ότι η κάμερα είναι σε χάλια επίπεδο.

 

Μπορεί μήπως κάποιος να με ενημερώσει παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ.

 

EDIT : Να τονίσω ότι είμαι στην τελευταια γερμανική MH5.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα , σκεφτόμουν να περάσω την AOSP 4.3 Google Edition by CooL_BoY .

 

Άκουσα όμως ότι η κάμερα είναι σε χάλια επίπεδο.

 

Μπορεί μήπως κάποιος να με ενημερώσει παραπάνω; Ευχαριστώ πολύ.

 

EDIT : Να τονίσω ότι είμαι στην τελευταια γερμανική MH5.

 

η καμερα ειναι στο ιδιο επιπεδο με ολων των υπολοιπων GP 4.3 και γενικα ολων των AOSP. Δηλαδη οχι τοσο καλη οσο η stock.

Η rom ειναι πολυ καλη και εξαιρετικα γρηγορη με καλη μπαταρια. την ειχα 3 εβδομαδες. Προχωρα αφοβα. μονο πρην φλασαρεις να απενεργοποιησεις το pin στο κινητο σου αλλιως δεν θα κανει boot. Επισης να χρησιμποιησεισ το τελευταιο CWM recovery 6.0.3.6. Με παλιοτερα δεν φλασαρεται.

 

δοκιμασα και εφω χτεσ την foxhound 1.7 μετα απο αρκετο καιρο με GE 4.3 και δεν μου αρεσε το AOSP theme. μετα εβαλα την 1.6 με audism και ειναι αρκετα καλη. θα την κρατησω λιγο καιρο να δουμε. δεν εχει ομως το full domination theme του vertimus Που περιμενα το οποιο ειναι πανεμορφο. εχει παρει καποια κοματια του και εχει φτιαξει δικο του theme (foxhound dark theme).

 

αντε παλι...http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2303239

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

η καμερα ειναι στο ιδιο επιπεδο με ολων των υπολοιπων GP 4.3 και γενικα ολων των AOSP. Δηλαδη οχι τοσο καλη οσο η stock.

Η rom ειναι πολυ καλη και εξαιρετικα γρηγορη με καλη μπαταρια. την ειχα 3 εβδομαδες. Προχωρα αφοβα. μονο πρην φλασαρεις να απενεργοποιησεις το pin στο κινητο σου αλλιως δεν θα κανει boot. Επισης να χρησιμποιησεισ το τελευταιο CWM recovery 6.0.3.6. Με παλιοτερα δεν φλασαρεται.

 

Δεν έχω CWM , έχω philz touch το τελευταίο. Πρέπει να το αλλάξω;

 

Απο μπαταρία είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη stock ;

 

Για την κάμερα είναι: "όχι τοσο καλη" ή "είναι χάλια δεν μπορείς να κανεις δουλεια" ;

 

Συγγνωμη για τις άπειρες ερωτήσεις , αλλά πρώτη φορά παίζω με τέτοια :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω CWM , έχω philz touch το τελευταίο. Πρέπει να το αλλάξω;

 

Απο μπαταρία είναι καλύτερη ή χειρότερη από τη stock ;

 

Για την κάμερα είναι: "όχι τοσο καλη" ή "είναι χάλια δεν μπορείς να κανεις δουλεια" ;

 

Συγγνωμη για τις άπειρες ερωτήσεις , αλλά πρώτη φορά παίζω με τέτοια :)

 

στις οδηγιες λεει για το CWM. θεωρω θα δουλευει και με philz.

μπαταρια δεν με πολυενδιαφερει. με νοιαζει να βγαζει την ημερα. ετσι και αλλιως καθε βραδυ το φορτιζω. την ημερα την βγαζει ανετα.

μια χαρα κανεις την δουλεια σου με την καμερα. ετσι και αλλιως προσοπικη μου αποψη ειναι οτι του SGS3 η καμερα ηταν καλυτερη απο την stock SGS4

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και εφω χτεσ την foxhound 1.7 μετα απο αρκετο καιρο με GE 4.3 και δεν μου αρεσε το AOSP theme. μετα εβαλα την 1.6 με audism και ειναι αρκετα καλη. θα την κρατησω λιγο καιρο να δουμε. δεν εχει ομως το full domination theme του vertimus Που περιμενα το οποιο ειναι πανεμορφο. εχει παρει καποια κοματια του και εχει φτιαξει δικο του theme (foxhound dark theme).

 

γιατί δεν περνάς την foxhound τελείως stock και μετά να περάσεις το theme του Vertuumus??

βγήκε και η 1.8 είδα...αλλά λέω να κρατήσω την echoe v2.1 για κάποιες μέρες και μετά βλέπουμε :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

στις οδηγιες λεει για το CWM. θεωρω θα δουλευει και με philz.

μπαταρια δεν με πολυενδιαφερει. με νοιαζει να βγαζει την ημερα. ετσι και αλλιως καθε βραδυ το φορτιζω. την ημερα την βγαζει ανετα.

μια χαρα κανεις την δουλεια σου με την καμερα. ετσι και αλλιως προσοπικη μου αποψη ειναι οτι του SGS3 η καμερα ηταν καλυτερη απο την stock SGS4

 

Ωραία . Μετά αν χρειαστεί θα μπορώ να γυρίσω πίσω σε stock based Rom? Το λέω γιατί είμαι τώρα στην MH5 όπως σου είπα , η οποία είδα ότι έχει κάποια κλειδώματα ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν περνάς την foxhound τελείως stock και μετά να περάσεις το theme του Vertuumus??

βγήκε και η 1.8 είδα...αλλά λέω να κρατήσω την echoe v2.1 για κάποιες μέρες και μετά βλέπουμε :p

 

το σκεφτηκα και εγω αλλα βαριεμαι. χτεσ το βραδυ το εστησα το κινητο...:blink:

Link to comment
Share on other sites

Ο chainfire δεν εχει βγαλει κατι ακομα για το triangle away για τις νεες εκδοσεις ετσι? Δεν αλλαξε κατι... Γιατι εγω εχω μεινει με την omega mga και ψηνομουν για καμμια foxhound 1.8 ας πουμε αν την εχετε δοκιμασει να δω τις νεες firmware versions. Ειναι με το "κλειδωμενο" bootloader?
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

η καμερα ειναι στο ιδιο επιπεδο με ολων των υπολοιπων GP 4.3 και γενικα ολων των AOSP. Δηλαδη οχι τοσο καλη οσο η stock.

Η rom ειναι πολυ καλη και εξαιρετικα γρηγορη με καλη μπαταρια. την ειχα 3 εβδομαδες. Προχωρα αφοβα. μονο πρην φλασαρεις να απενεργοποιησεις το pin στο κινητο σου αλλιως δεν θα κανει boot. Επισης να χρησιμποιησεισ το τελευταιο CWM recovery 6.0.3.6. Με παλιοτερα δεν φλασαρεται.

 

Εγω ειμαι με το touch cwm recovery 6.0.3.3 και δουλεψε αψογα με την πρωτη χωρις το παραμικρο θεμα!

 

Μην ξεχασεις μετα το install, να απαντησεις No στο ερωτημα σχετικα με το flash recovery...μην πατησεις yes, γιατι χανεις το root. Φυσικα δεν φλασαρει το stock, μενεις με το cwm recovery κανονικα. Αυτα οσο αναφοεα του coolboy την 4.3 aosp!

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτηκα και εγω αλλα βαριεμαι. χτεσ το βραδυ το εστησα το κινητο...:blink:

 

Χαχααχ...λεπτομερειες...παρε ενα ωραιο backup και ξεκινα...αφου θα το κανεις που θα το κανεις....γιατι αν δεν τον κανεις,θα σε τρωει μετα που δεν το εκανες :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Bάλε την fox εντελώς στοκ και μετά δοκίμασε αν θέλεις αυτό το θέμα , προτίμησε την 1.3 γιατί η 1.5 δεν σε αφήνει να επιλέξεις στυλ μπαταρίας απο την fox

Αυτό έχω εγώ και μου αρέσει πολύ (έχω περάσει και mod για να είναι όλα διάφανη)

 

Ένα link για το mod που κάνει διάφανο το θέμα..:rolleyes:

Xiaomi Mi5 White 32GB
Link to comment
Share on other sites

foxhound + adam (τον τελευταίο που βγήκε την προηγούμενη βδομάδα, 1.6) o καλύτερος συνδυασμός μακράν.

την είχα με ausdim και η μπαταρία δεν κράταγε όσο με τον adam, συστήνεται και από μένα ανεπιφύλακτα :)

Μαζί με αυτό το θέμα το κινητό είναι τέλειο τόσο εμφανισιακά όσο και σε εμπειρία χρήσης (προσωπική, πάντα, άποψη) :D

 

για ποια fox μιλας απ'ολες? γιατι ο αλλος καθε μερα βγαζει κ απο μια :lol:

διευκρινησε λιγο το θεμα μπαταρια πλιιιιιζζζζ :p

 

ξερουμε τι αλλαξε στην 1.8?

 

edit: τα βρηκα στην σελιδα του

Edited by jpcupra

dsg ftw! :cool:

 

@Jordan@

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω αυτη του coooolboy δεν αντεξα ουτε να το στησω..

Γυρισα με nandroid πισω στο μισαωρο,δεν εχει βασικα πραγματα και δεν μου αρεσε.

Επισης πηγα με philz και ολα οκ !

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και γω αυτη του coooolboy δεν αντεξα ουτε να το στησω..

Γυρισα με nandroid πισω στο μισαωρο,δεν εχει βασικα πραγματα και δεν μου αρεσε.

Επισης πηγα με philz και ολα οκ !

 

Δυστυχως το pure Android ειναι πολυ βαρετο και για μενα.Αλλιως θα ειχα παρει nexus.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνεις backup τα πάντα;

Δηλαδή να κρατήσω ένα αντίγραφο και όταν αλλάξω ρομ να το επαναφέρω. Να κάνει restore ΤΑ ΠΑΝΤΑ. δηλαδή να μου επαναφέρει όλες τις εφαρμογές με τα data τους, επαφές, ρυθμίσεις, ήχους ανά επαφή, ρυθμίσεις λογαριασμών, φακέλους στις εφαρμογές..... Τα πάντα. Να μην πρέπει να κάνω τίποτα εγώ. Το titanium κάνει αυτό που λεω αλλά μόνο όταν έβαλα την ίδια ρομ. Όταν άλλαξα και έκανα restore, χτύπησε σε πολλά σημεία. Θέλω κάτι σαν το icloud του iPhone δηλαδή. Όχι σε σύννεφο βέβαια. Ας είναι στην κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μπεις στην recovery που έχεις εγκαταστήσει και να κάνεις backup to internal storage ή SD. Εγώ κάνω σε SD και ησυχάζω (έχω και περισσότερο χώρο εκεί). Κρατάει τα πάντα έτοιμα όμως ήταν πριν μπεις recovery. Από εκεί και πέρα και rom να αλλάξεις, και να μη μπορεί να κάνει boot, από τη στιγμή που θα μπορείς να μπεις σε recovery θα κάνεις restore από το backup. Παίρνει λίγη ώρα να το κρατήσει/επαναφέρει αλλά είσαι άνετος.

Εγώ προσωπικά το κάνω κάθε φορά πριν περάσω νέα ρομ. Αν κάτι πάει στραβά ή δε μου αρέσει, επιστρέφω πίσω και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για nandroid backup. Αυτό το χρησιμοποιώ. Εγώ μιλάω να κάνω τα πάντα επαναφορά εκτός από την ρομ φυσικά. Αλλάζω δηλαδή ρομ και κάθε φορά στήνω το κινητό.
Link to comment
Share on other sites

My bad then! Ρίξε μια ματιά στο Helium, ίσως σου κάνει δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια rom (με το νέο fw) που μπορούμε να μεταβουμε με ασφάλεια από MGA based fw χωρίς θέματα με root access και να δουλεύουν τα πάντα. Δυστυχώς δεν έχω καιρό για πειράματα λόγω δουλειάς και η συσκευή είναι αναπόσπαστο μέρος της δουλειάς μου οπότε πρέπει να είμαστε on χωρίς θέματα ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να καταλαβω , ειμαι με foxhound custom rom, τωρα αν θελω να βαλω την τελευταια official greece με odin 3.07 γινεται ναι η οχι; Μετα αν θελουμε να ξαναπερασουμε custom rom τι γινεται μετα τις τελευταιες αλλαγες της samsung;
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για nandroid backup. Αυτό το χρησιμοποιώ. Εγώ μιλάω να κάνω τα πάντα επαναφορά εκτός από την ρομ φυσικά. Αλλάζω δηλαδή ρομ και κάθε φορά στήνω το κινητό.

 

Titanium Backup. Κάνεις ότι θέλεις backup αλλά να ξέρεις γενικά αυτό δεν είναι πάντα καλό. Υπάρχεο περίπτωση αν μιλάμε για αρχεία συστήματος(αρχείο κλήσεων, wifi κωδικοί κλπ) να δημιουργηθούν conflcts και κατα συνέπεια forcec close εφαρμογών. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν θες να επαναφέρεις και data των εφαρμογών που έκανες backup. Καλό είναι να κάνεις restore μόνο τις εφαρμογές χωρίς τα data εκτός από παιχνίδια για να μην χάσεις την πρόοδο ή κανά Shazam για να μην χάσεις τα τραγούδια!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα συνιστούσα να σε καμία περίπτωση να κάνεις restore όταν αλλάξει έκδοση 4.2.2 -> 4.3

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μιλάς για nandroid backup. Αυτό το χρησιμοποιώ. Εγώ μιλάω να κάνω τα πάντα επαναφορά εκτός από την ρομ φυσικά. Αλλάζω δηλαδή ρομ και κάθε φορά στήνω το κινητό.

 

Δέν ξέρω τι παίζει με το S4 αλλά εγώ με το πρώτο Galaxy S (αρχαιοκάπηλος :p) ακόμα από τότε που το πήρα (το '10) και εγκατέστησα το CWM έκανα (και κάνω ακόμα ) κανονικά nandroid back up σε κάθε καινούρια έκδοση που περνάω.Όταν πέρασα από την 4.1.2 στην 4.2.2 Slim Bean υποτίθεται ότι έπρεπε να κάνω full wipes,οπως και έκανα για να περαστεί η 4.2.2.

 

Ο φόβος ήταν ότι θα έπρεπε να ξαναστήσω το κινητό κτλ κτλ.Λοιπόν το μόνο που επανέφερα από το nandroid ήταν στο advanced restore και διάλεξα να επαναφέρω μόνο τα data.Το κινητό τα επανέφερε όλα όπως ήταν (μέχρι και τις ρυθμίσεις του Nova,εικονίδια κτλ).Κανένα πρόβλημα or so ever μέχρι τώρα και το ίδιο έκανα δοκιμαστικά σε μία beta έκδοση της Slim Bean 4.3 στις διακοπές και δούλεψε κανονικά.Απλά επανέφερα την 4.2.2. λόγω τού ότι ακόμα δεν ήταν σταθερή η 4.3.

 

Ελπίζω να βοήθησα.:)

 

Titanium Backup. Κάνεις ότι θέλεις backup αλλά να ξέρεις γενικά αυτό δεν είναι πάντα καλό. Υπάρχεο περίπτωση αν μιλάμε για αρχεία συστήματος(αρχείο κλήσεων, wifi κωδικοί κλπ) να δημιουργηθούν conflcts και κατα συνέπεια forcec close εφαρμογών. Το ίδιο μπορεί να συμβεί αν θες να επαναφέρεις και data των εφαρμογών που έκανες backup. Καλό είναι να κάνεις restore μόνο τις εφαρμογές χωρίς τα data εκτός από παιχνίδια για να μην χάσεις την πρόοδο ή κανά Shazam για να μην χάσεις τα τραγούδια!

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν θα συνιστούσα να σε καμία περίπτωση να κάνεις restore όταν αλλάξει έκδοση 4.2.2 -> 4.3

 

Κωδικοί wifi ,επαφές κτλ τα επαναφέρει από τον λογαριασμό του Gmail.Κλήσεις και μυνήματα με εφαρμογή sms backup και όλα τα υπόλοιπα τα αναλαμβάνει το nandroid>advanced restore>data όπως έγραψα πιό πάνω.Δέν επαναφέρουμε system κτλ σε έμενα αυτό δουλεύει πάντα ότι έκδοση και να έχω βάλει επάνω (4.0.4,4.1.2,4.2.2,4.3) .:)

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζετε αν ο adam kernel v16 μπορει να συνδυαστει με official mh8 rooted;

 

Αν εισαι root μπορεις να βαλεις οποιον kernel θελεις προσεχοντας παντα την συμβατοτητα με την Rom σου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά υπάρχει κάποια rom (με το νέο fw) που μπορούμε να μεταβουμε με ασφάλεια από MGA based fw χωρίς θέματα με root access και να δουλεύουν τα πάντα. Δυστυχώς δεν έχω καιρό για πειράματα λόγω δουλειάς και η συσκευή είναι αναπόσπαστο μέρος της δουλειάς μου οπότε πρέπει να είμαστε on χωρίς θέματα ;)

 

Ημουν MGA...και αυτή που έβαλα και είναι MH8 είναι η echoe v2.1....δεν θα περάσεις τη v2 γιατί εκεί ήθελε να περάσεις και το μαμίσιο firmware...στη v2.1 όμως δεν έχεις κανένα πρόβλημα απολύτως,ούτε baseband αλλάζει ούτε τίποτα!!

2 μέρες τώρα την έχω...χωρίς κανένα reboot,χωρίς F/C τέλεια...αλλά με Adam Kernel 1.6 :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...