Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια. Λοιπον εχω δυο ερωτησεις:

1) Περασα την παρακατω ROM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2372286

Στο baseband version γραφει ακομα XXUGNH7 γιατι?

2) Εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει το xposed framework σε lollipop. Φλασαρω απο CWM το zip αλλα μετα το reboot κολλαει στο logo της Samsung

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια. Λοιπον εχω δυο ερωτησεις:

1) Περασα την παρακατω ROM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2372286

Στο baseband version γραφει ακομα XXUGNH7 γιατι?

2) Εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει το xposed framework σε lollipop. Φλασαρω απο CWM το zip αλλα μετα το reboot κολλαει στο logo της Samsung

 

Νομιζω δεν δουλευει ακομα το xposed σε lollipop.

θα βγει ποιο μετα η version.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Λοιπον εχω δυο ερωτησεις:

1) Περασα την παρακατω ROM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2372286

Στο baseband version γραφει ακομα XXUGNH7 γιατι?

2) Εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει το xposed framework σε lollipop. Φλασαρω απο CWM το zip αλλα μετα το reboot κολλαει στο logo της Samsung

 

Μάλλον δεν σου πέρασε το modem, δεν ξέρω αν είναι επίτηδες έτσι η ρομ του @friedrich420 ή απλά έτυχε αλλά αν δεν βλέπεις θέμα με το σήμα δεν χάνεις και κάτι.

 

Όσον αφορά το xposed δεν έχει βγει ακόμα έκδοση που να υποστηρίζει lollipop στα Samsung, το γράφει με κόκκινα γράμματα στο ανάλογο θέμα στο xda πως Samsung Tw based Rom και xposed προκαλεί bootloops οπότε υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν σου πέρασε το modem, δεν ξέρω αν είναι επίτηδες έτσι η ρομ του @friedrich420 ή απλά έτυχε αλλά αν δεν βλέπεις θέμα με το σήμα δεν χάνεις και κάτι..

 

Η rom από μόνη της δεν περνά modem.

Πρέπει να το περάσεις μόνος σου χειροκίνητα μέσω odin.

Πια πέρασες την 42 η την 43 ;

Καλά είναι να το περάσεις

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω δεν δουλευει ακομα το xposed σε lollipop.

θα βγει ποιο μετα η version.

 

Υπάρχει θέμα με xposed και samsung στην lollipop ελπίζουμε σύντομα να βρεθεί λύση .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα με xposed και samsung στην lollipop ελπίζουμε σύντομα να βρεθεί λύση .

 

Έχει ήδη βγει δοκιμαστική έκδοση του xposed για lolipop. Συμβατή τουλάχιστον με AOSP based ROMs, που το έχω δοκιμάσει εγώ. Δεν είναι όλα τα plugins βέβαια συμβατά ακόμη.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Λοιπον εχω δυο ερωτησεις:

1) Περασα την παρακατω ROM

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2372286

Στο baseband version γραφει ακομα XXUGNH7 γιατι?

2) Εχει δοκιμασει κανενας να εγκαταστησει το xposed framework σε lollipop. Φλασαρω απο CWM το zip αλλα μετα το reboot κολλαει στο logo της Samsung

 

Ακόμα δεν δουλεύει σε touchwiz roms.

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Λοιπόν έπρεπε στο odin να ξετικαρω το auto reboot και να το κάνω εγώ manual. Τώρα είναι κομπλέ. Για το xposed έχετε δίκιο δεν το είχα προσέξει. Οπότε θα πρέπει να περιμένουμε
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 μέρες (2-3 CM12 nightlies) η οθόνη του S4 μου είχε γίνει τελείως θαμπή και η κάμερα τραγική.

Φοβήθηκα ότι ήταν πρόβλημα του hardware. Έβαλα όμως nightly από 1 εβδομάδα πριν και είναι μια χαρά. Πως μπορεί να τους ξέφυγε έτσι; ΟΚ να έκαναν μια λάθος ρύθμιση σε μια nightly, αλλά 2 nightlies μετά να μην το έχουν διορθώσει;

 

Εν τω μεταξύ δεν πρόσεξα πότε ακριβώς έγινε το κακό, γιατί το βασικό μου κινητό πλέον είναι το Z1 Compact.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 μέρες (2-3 CM12 nightlies) η οθόνη του S4 μου είχε γίνει τελείως θαμπή και η κάμερα τραγική.

Φοβήθηκα ότι ήταν πρόβλημα του hardware. Έβαλα όμως nightly από 1 εβδομάδα πριν και είναι μια χαρά. Πως μπορεί να τους ξέφυγε έτσι; ΟΚ να έκαναν μια λάθος ρύθμιση σε μια nightly, αλλά 2 nightlies μετά να μην το έχουν διορθώσει;

 

Εν τω μεταξύ δεν πρόσεξα πότε ακριβώς έγινε το κακό, γιατί το βασικό μου κινητό πλέον είναι το Z1 Compact.

Συμβαίνουν αρκετές φορές κάτι τέτοια στις nightlies. Κάποια στιγμή θα το διορθώσουν
Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αρκετές φορές κάτι τέτοια στις nightlies. Κάποια στιγμή θα το διορθώσουν

Αναρωτιέμαι αν πρέπει να το αναφέρω στο forum τους, αλλά δεν έχω χρόνο! :O

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3-4 μέρες (2-3 CM12 nightlies) η οθόνη του S4 μου είχε γίνει τελείως θαμπή και η κάμερα τραγική.

Φοβήθηκα ότι ήταν πρόβλημα του hardware. Έβαλα όμως nightly από 1 εβδομάδα πριν και είναι μια χαρά. Πως μπορεί να τους ξέφυγε έτσι; ΟΚ να έκαναν μια λάθος ρύθμιση σε μια nightly, αλλά 2 nightlies μετά να μην το έχουν διορθώσει;

 

Εν τω μεταξύ δεν πρόσεξα πότε ακριβώς έγινε το κακό, γιατί το βασικό μου κινητό πλέον είναι το Z1 Compact.

 

Δοκίμασες αυτό : Go to livedisplay in display settings and in colors set everything to 50℅ then press power button and turn it back on. ?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

 

είμαι με 4.4.2, rooted (με towelroot) και Knox:0x0.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει lollipop με mobile odin έτσι ώστε και να διατηρήσει το root και το knox:0x0

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

 

είμαι με 4.4.2, rooted (με towelroot) και Knox:0x0.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει lollipop με mobile odin έτσι ώστε και να διατηρήσει το root και το knox:0x0

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Nαί το έκανα εγώ πρίν δύο μέρες και όντως έχεις knox 0x0 και root κανονικά.Συγκεκριμένα έβαλα αυτή την ρομ ακολουθώντας τις οδηγίες.

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/i9505-develop/rom-lollipop-ambasadii-t3055001

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι να ρουταρω το κινητό. .ποια ρομ θεωρείται η πιο σταθερή?ο πρώτος λόγος που θέλω ρουτ είναι να ξεφορτωθώ τις διαφημίσεις. .
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

 

είμαι με 4.4.2, rooted (με towelroot) και Knox:0x0.

Έχει δοκιμάσει κανείς να βάλει lollipop με mobile odin έτσι ώστε και να διατηρήσει το root και το knox:0x0

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Αναλυτικός οδηγός στους οδηγούς.. :happy:

 

@ioannis_m αυτά που γράφεις στο θέμα των επισήμων rom για τα προβλήματα που έχεις μόλις συνειδητοποίησα πως αφορούν τη rom του ambassadii, οπότε... δε γνωρίζω :P

Edited by Tyxerakias
- Alex
Link to comment
Share on other sites

Αναλυτικός οδηγός στους οδηγούς.. :happy:

 

@ioannis_m αυτά που γράφεις στο θέμα των επισήμων rom για τα προβλήματα που έχεις μόλις συνειδητοποίησα πως αφορούν τη rom του ambassadii, οπότε... δε γνωρίζω :P

Άλεξ είναι φουλ στοκ η ρόμ μόνο ροοτ έχει γι'αυτό ρωτάω εκεί. ☺

Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Αφήνοντας πριν λίγο καιρό το S3 και πρόσφατα αποκτώντας το LG G3 μου έκατσε και ένα S4 οπότε ξεκινάω να το πειράζω. To root λίγο περίπλοκο σε σχέση με το s3 και το G3 αλλά το προχωράω. Από custom rom τι καλύτερο παίζει σε 4.4 και σε 5? Στο S3 είχα την Omega και ήμουν αρκετά ευχαριστημένος. Υπάρχει κάτι άλλο σε καλύτερο και δοκιμασμένο? Και από Kernel εκτός του stock υπάχει και αξίζει να βάλω κάποιον άλλο?

Α και custom recovery μετα το root παίζει?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ που το ρουταρα πρόσφατα μαρεσε η phoenix 4.4.2 και τώρα είμαι με την carhd lollipop που προς το παρόν όλα κομπλε...είχα βάλει και την Google edition αλλά δεν μου δούλευε το led..

Αν βρεις κάτι καλό πες μου να το δοκιμάσω και εγω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα

Έχω στο S4 μου τη CM11 και αναμένω τη snapshot CM12 για να την περάσω.

Χθες έστησα για ένα φίλο ένα ZTE BLADE S6 , που τρέχει με Lollipop.

Είναι το πρώτο κινητό με Lolipop μου περνάει από τα χέρια μου

Είχα το sygic στην εξωτερική sd, το έκανε κανονικά εγκατάσταση αλλά δε μπορούσε να το τρέξει γιατί βλέπει την sd σα locked. Το έβαλα στη μνήμη του κινητού και έτρεξε κανονικά .

Δηλαδή μου φάνηκε ότι είχε το ίδιο θέμα που είχε η κιτκατ, δεν αφήνει να τρέχουν προγράμματα από την sd.

Στη κιτκατ το πρόβλημα αυτό λύθηκε με ρουτ και την εφαρμογή "sdfix". Αν θυμάμαι καλά η CM11 από default δεν είχε τέτοιο θέμα.

Θέλω να ρωτήσω αν η Lollipop είναι έτσι, δε μπορείς να δουλέψεις δηλαδή από την sd εφαρμογές.

Αν ναι η CM12 και οι άλλες custom roms το λύνουν αυτό το θέμα?

Thanks in advance!

Link to comment
Share on other sites

Καμία custom 4.4 που να μην πειράζει το Knox?

Ή 5?

Edited by GUZGUN

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καμία custom 4.4 που να μην πειράζει το Knox?

Ή 5?

Όλες δηλαδή πειράζουν το Knox?

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όλες δηλαδή πειράζουν το Knox?

 

Όχι, απλά 3-4 μηνύματα πρίν έχει απαντήσεις. Φιλικά στο γράφω, αν αντιμετωπίζουμε τα θέματα που συλλέγονται πληροφορίες ως εγκυκλοπαίδειες ή ώς ένα custom topic google, η δουλειά μας γίνεται, αρκεί να ψάξεις λίγο εντός του θέματος.

 

Η ερώτηση αυτή ας πούμε έχει απάντηση ανα 2 σελίδες στις τελευταίες 50 σελίδες. Υπάρχει οδηγός για root χωρίς να πειράζει το knox για 6-7 Custom ROM και είναι αυτός εδώ. Παράλληλα υπάρχει οδηγός για Custom Rom Installation για άθικτο Knox, εδώ.

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Όχι, απλά 3-4 μηνύματα πρίν έχει απαντήσεις. Φιλικά στο γράφω, αν αντιμετωπίζουμε τα θέματα που συλλέγονται πληροφορίες ως εγκυκλοπαίδειες ή ώς ένα custom topic google, η δουλειά μας γίνεται, αρκεί να ψάξεις λίγο εντός του θέματος.

 

Η ερώτηση αυτή ας πούμε έχει απάντηση ανα 2 σελίδες στις τελευταίες 50 σελίδες. Υπάρχει οδηγός για root χωρίς να πειράζει το knox για 6-7 Custom ROM και είναι αυτός εδώ. Παράλληλα υπάρχει οδηγός για Custom Rom Installation για άθικτο Knox, εδώ.

Ευχαριστω για τον χρόνο σου.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...