Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Καλύτερα δοκίμασε μια stock για να έχεις ένα σημείο αναφοράς. Μετά περνάς ότι γουστάρεις και καταλήγεις εκεί που είσαι ικανοποιημένος.

 

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ για αυτό λεώ να βάλω την MGA pre-rooted. Δεν υπάρχει λόγος να βάλεις τελείως στοκ και να ρουτάρεις μετά αφού την βγάζει και pre-root. Έτσι θα δω πόσο με ικανοποιεί η στοκ και να δω και την lite χωρίς τα μαραφέτια της Sammy

 

Παιδια καλημερα. Επειδη ψιλοψηνομαι να βαλω και εγω μια απο της 2 mga απο το xda forum

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824 θελω να με βοηθησετε στης 3 εξης απορειες :

 

1) Η prerooted mga που την γραφει σαν Pre-Rooted ROM ειναι η ιδια με την mga απλα μπορεις να βαλεις μετα και

τα αναλογα προγραμματα για root και να παγωνεις της εφαρμογες κλπ κλπ ??

 

2) Αν βαλω την lite mga ειναι αυτη που αναφερετε λιγο ποιο κατω σαν Deleted apps (XXUBMGA - DEODEXED) ειναι

και αυτη σαν την prerooted χωρις της εξτρα εφαρμογες ποιο λαιτ δηλαδη η ειναι full rooted αυτη??

 

3) Αν βαλω μια απο της 2 με odin χανεται η εγγυηση και για να ξανα εχω εγγυηση θα περει να βαλω ξανα την official

mga σωστα?? Ευχαριστω για την βοηθεια σας γιατι ειμαι νεος με το odin κλπ και δεν θελω να κανω καμια πατατα !!! ;) ;)

 

Ευχαριστω icy20 τα καταλαβα ολα καλα θα δω τι θα καναω !!!

Edited by zerv_5800

Η ζωή είναι ωραία αρκεί να ξέρεις να την ζεις με εκείνον που σε αγάπησε και θυσιάστηκε για εσένα στην θέση την δικιά σου...

 

Samsung Galaxy S10+ SM-G975F/DS / Galaxy S9+ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καλημερα. Επειδη ψιλοψηνομαι να βαλω και εγω μια απο της 2 mga απο το xda forum

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2250824 θελω να με βοηθησετε στης 3 εξης απορειες :

 

1) Η prerooted mga που την γραφει σαν Pre-Rooted ROM ειναι η ιδια με την mga απλα μπορεις να βαλεις μετα και

τα αναλογα προγραμματα για root και να παγωνεις της εφαρμογες κλπ κλπ ??

 

2) Αν βαλω την lite mga ειναι αυτη που αναφερετε λιγο ποιο κατω σαν Deleted apps (XXUBMGA - DEODEXED) ειναι

και αυτη σαν την prerooted χωρις της εξτρα εφαρμογες ποιο λαιτ δηλαδη η ειναι full rooted αυτη??

 

3) Αν βαλω μια απο της 2 με odin χανεται η εγγυηση και για να ξανα εχω εγγυηση θα περει να βαλω ξανα την official

mga σωστα?? Ευχαριστω για την βοηθεια σας γιατι ειμαι νεος με το odin κλπ και δεν θελω να κανω καμια πατατα !!! ;) ;)

 

1) Εχει ηδη root. Αρα εισαι ετοιμος εξ αρχης και βαζεις οτι προγραμματα θες που απαιτουν root access.

 

2) Ναι ειναι σχεδον η ιδια με το 1) (στο 1 μαλλον εννοεις την ODEX version ενω αυτη ειναι DEODEX) αλλα χωρις καποιες εξτρα εφαρμογες

 

3) Σε γενικες γραμμες ναι. Αρκει να βαλεις την στοκ της χωρας απο την οποια ειναι το κινητο σου.

Edited by icy20
Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω την stock android 4.3 πρέπει να βάλω clockworkmod recovery δηλαδή αυτό philz_touch_5.09.2-i9505.zip και όχι το CF-Auto-Root-jflte-jfltexx-gti9505.tar.md5.

Σωστά;

Ας απαντήσει κάποιος ρε παιδιά! Έχω μείνει στα κρύα του Galaxy!

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το αυτόματο και βάλτο στο φούλ. Και γώ θα ήθελα πάντως και επιλογή για μεγαλύτερη φωτεινότητα αλλά και για χαμηλότερη ώστε το βράδυ στο κρεβάτι να μην είναι κουραστικό στα μάτια

 

για το χαμηλοτερο το βραδυ που λες το εχω αυτοματο τσεκαρισμενο ...αν πατησεις και την εξοικονομισει ενεργειας κατεβενη κιαλο.

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

για το χαμηλοτερο το βραδυ που λες το εχω αυτοματο τσεκαρισμενο ...αν πατησεις και την εξοικονομισει ενεργειας κατεβενη κιαλο.

Μόλις το έκανα αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να πω ότι βλέπω :p Βρε βάλτε την οθόνη σε μέση φωτεινότητα να δείτε τι ωραία που είναι :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πώς να κάνω πολλαπλή παράθεση, προτείνω να κατεβάσετε την δωρεάν εφαρμογή screen filter από το play store. Δεν μπορώ να δώσω link μιας και το Padfone κλείνει οποία εφαρμογή. Θέλει να κάνει αντιγραφή/επικόλληση... :)

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε με 3 ώρες browsing-gaming , 2 ώρες μουσικη-βίντεο και κάνα μισάωρο τηλέφωνο, με τον Juice defender ενεργοποιημενο, θα μου βγάζει 30 ώρες λειτουργίας? Αυτή τη στιγμή έχω το Padfone και η μπαταρία του είναι ΧΆΛΙΑ! Αξίζει τα € του ή να πάω στο optimus g?

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω πώς να κάνω πολλαπλή παράθεση, προτείνω να κατεβάσετε την δωρεάν εφαρμογή screen filter από το play store. Δεν μπορώ να δώσω link μιας και το Padfone κλείνει οποία εφαρμογή. Θέλει να κάνει αντιγραφή/επικόλληση... :)

Παιδιά μπορείτε να μου πείτε με 3 ώρες browsing-gaming , 2 ώρες μουσικη-βίντεο και κάνα μισάωρο τηλέφωνο, με τον Juice defender ενεργοποιημενο, θα μου βγάζει 30 ώρες λειτουργίας? Αυτή τη στιγμή έχω το Padfone και η μπαταρία του είναι ΧΆΛΙΑ! Αξίζει τα € του ή να πάω στο optimus g?

Εγώ πιστεύω θα σου βγάζει αυτούς τους χρόνους. Το Optimus G από την άλλη δεν νομίζω να καταφέρει τέτοια επίδοση, στο S4 η μπαταρία είναι το κάτι άλλο ;)... Juice defender δεν χρειάζεται εδώ (γενικά δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιες εφαρμογές, νομίζω δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω θα σου βγάζει αυτούς τους χρόνους. Το Optimus G από την άλλη δεν νομίζω να καταφέρει τέτοια επίδοση, στο S4 η μπαταρία είναι το κάτι άλλο ;)... Juice defender δεν χρειάζεται εδώ (γενικά δεν έχω ασχοληθεί με τέτοιες εφαρμογές, νομίζω δεν κάνουν κάτι ιδιαίτερο)

 

Όπως τα λέει ο Ευθύμης, περισσότερο κακό παρά καλό κάνουν τέτοιες εφαρμογές, άσε που την μπαταρία του S4 δεν θα την βρείς πουθενά (εξαιρουμένου του Νοτε2).

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω pre-rooted τι διαφορες θα εχει με την rooted ??Θα εχω ΟΤΑ ?

 

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο και μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια ακριβώς. Έχει απαντηθεί πριν 2-3 σελίδες. Έχεις OTA αλλά χάνεις το root. Έστω ότι δεν είχε απαντηθεί εδώ όμως το λέει ξεκάθαρα ο dev στο thread του xda.

Και τις διαφορές τις λέει και δεν είναι καμία άλλη από αυτό που λέει και το όνομα της. Είναι rooted.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο και μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια ακριβώς. Έχει απαντηθεί πριν 2-3 σελίδες. Έχεις OTA αλλά χάνεις το root. Έστω ότι δεν είχε απαντηθεί εδώ όμως το λέει ξεκάθαρα ο dev στο thread του xda.

Και τις διαφορές τις λέει και δεν είναι καμία άλλη από αυτό που λέει και το όνομα της. Είναι rooted.

 

Ως προς αυτο καποιος ειχε πει σε καποιο thread (εχω χασει την μπαλα με τοσα που παρακολουθω) οτι αυτο με το ΟΤΑ δεν ισχυει. Δηλαδη οτι εισαι με την pre-rooted κανεις ΟΤΑ και συνεχιζεις να εισαι root. (Με επιφυλαξη εγω δεν το εχω δοκιμασει βαζω παντα custom)

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έκανα αυτό που λες αλλά δεν μπορώ να πω ότι βλέπω :p Βρε βάλτε την οθόνη σε μέση φωτεινότητα να δείτε τι ωραία που είναι :)

 

Ναι βρε αυτο δεν το ειπα για να βλέπεις:p το έγραψα για το αλλο το παιδι που ειπε οτι το βραδυ δεν ειναι πολυ χαμηλό οσο θα ηθελε:)

Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Ευθύμης, περισσότερο κακό παρά καλό κάνουν τέτοιες εφαρμογές, άσε που την μπαταρία του S4 δεν θα την βρείς πουθενά (εξαιρουμένου του Νοτε2).

 

Το Juice defender βελτιώνει λίγο την ώρα αναμονής αφού κλείνει κάποιες από τις σινδεσιμοτητες! Δεν έχω πιάσει το s4 στα χέρια μου αλλά έχω πιάσει το s3.Σαν μέγεθος είναι πριν τα όρια μου, οπότε και με το s4 θα είμαι οκ. Το note 2 είναι πολύ μεγάλο, πάνω από τα όρια μου αλλά και τα γούστα μου! Δεν θέλω να επεκταθώ πεισσοτερο, μιας και είμαστε ήδη αρκετά off topic. Αν αποφασίσω τελικά να μεταβώ στο s4, θα γράψω κάποιες εντυπώσεις! Ευχαριστώ και τους 2 πάντως που μου λύσατε την απορία!

Phone : Lenovo Vibe P1 M Stock

Tabs : MLS iQTab Atlas 7''

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά διαβάστε λίγο και μην ρωτάμε τα ίδια και τα ίδια ακριβώς. Έχει απαντηθεί πριν 2-3 σελίδες. Έχεις OTA αλλά χάνεις το root. Έστω ότι δεν είχε απαντηθεί εδώ όμως το λέει ξεκάθαρα ο dev στο thread του xda.

Και τις διαφορές τις λέει και δεν είναι καμία άλλη από αυτό που λέει και το όνομα της. Είναι rooted.

 

Με pre rooted MF8 εκανα OTA σε MGA και δεν έχασα το root. Τελος.

Link to comment
Share on other sites

Με pre rooted MF8 εκανα OTA σε MGA και δεν έχασα το root. Τελος.

 

Ίσως επειδή είναι minor update... Γενικά ισχύει αυτό ότι σε rooted rom με ΟΤΑ χάνεις το root εκτός και βάλεις κάποια εφαρμογή που στο κρατάει!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χρησιμοποίησα το RomCleaner για να αφαιρέσω σαβούρα και προς το παρόν μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Πέρασα την τελευταία του Wannam, όλο καλά, δεν βλέπω διάφορα με την official σε ταχύτητα. Ίσως να είναι λιγάκι καλύτερη σε μπαταρία αλλά βασίζεται και στην MGA που από όλους έχω ακούσει καλά λόγια.. Πέρασα την full κι απλά αφαίρεσα κάποιες εφαρμογές με το system app remover
Link to comment
Share on other sites

Έχω γερμανική συσκευή και πέρασα μέσω kies την MGA αλλά έχω κάποια bugs. Γίνεται τώρα να περάσω την pre rooted MGA; Μετά θα μου έρθει μέσω OTA η επόμενη κανονική; Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμης βλεπω οτι μου καθονται καλυτερα οι roms που ειναι βασισμενες στο mg3 μπορεινα ειναι ιδεα μου αλλα αυτη την αισθηση εχω

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Έχω γερμανική συσκευή και πέρασα μέσω kies την MGA αλλά έχω κάποια bugs. Γίνεται τώρα να περάσω την pre rooted MGA; Μετά θα μου έρθει μέσω OTA η επόμενη κανονική; Ευχαριστώ :)

 

Όχι δε θα σου έρθει. Άλλο csc.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...