Jump to content

[S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?  

2 members have voted

  1. 1. Σε s4 i9505 τι rom θα επιλέγατε?

    • LineageOS 14.1
      2
    • Resurrection Remix 5.8.4
      0


Recommended Posts

Better battery stas και δες τι πιθανόν να σου προκαλεί wakelocks ή γενικότερα ποιες διεργασίες τρέχουν συνεχώς στο backround. Επίσης δες την ποιότητα σήματος σου και αν είσαι με 4G, 3G, 2G κλπ. 4 ώρες με την περισσότερη ώρα σε idle δεν δικαιολογεί να έχει 40% απώλεια μπαταρίας. Εάν ψάχνει συνέχεια σήμα είναι μία πιθανή αιτία για παράδειγμα. ειδικά αν μιλάμε για 3G/4G

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ισχύει για όλες τις συσκευές οτι δεν προσφέρουν οι custom.

Υπάρχουν συσκευές που οι cookers έχουν δυνατότητα να προσφέρουν καλύτερη εμπειρία.

Και πάντα εξαρτάται απο τον cooker. Κάποιοι έχουν απλά βασικές γνώσεις, διάβασαν λίγο και απλα σου δίνουν μια rom καθαρή απο περιττά, έχουν εγκαταστήσει τα tweaks κάποιων αλλων πραγματικών developers και βγάζουν Γερμανικό μεροκάματο :cool:.

 

Στους kernels γίνονται πολλά. Τις περισσότερες φορές βελτιώνουν κάτι δημιουργώντας αλλού πρόβλημα. Πχ οι Franco βελτιώνουν λίγο την αυτονομία αλλά πέφτει η απόδοση της συσκευής και αργεί πολύ το ξύπνημα της οθόνης.

Προτιμώ αυτούς που βασίζονται στον official και απλά "ανοίγουν" κάποιες δυνατότητες που ηταν κλειδωμένες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γραφουμε στο νημα του S4 και σε αυτο, ναι, μονο προβληματα μπορει να δημιουργησει ενας custom kernel. Το ιδιο ισχυει για πολλα αλλα συγχρονα ανδροειδη του 2013 (υπαρχουν, βεβαια, πολλες περιπτωσεις που μπορει να διορθωσει κακως κειμενα, αλλα δεν αναφερομαστε σε αυτα εδω)...

Ολα τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε...

Link to comment
Share on other sites

βάλτε μια Android revolution rom με καθαρή εγκατάσταση και εναν adam kernel και αν δείτε το παραμικρό πρόβλημα η πτώση επιδόσεων ...

Εγω σας αγοράζω από ένα s4 καινούριο μετά. ..

:p :)

 

Με Καστομ ρομ μόνο καλό θα δεις (αν είναι από σωστό developer) στους κερνελ Ναι μερικοί μπορεί να σε κάνουν νερά. .. Αλλα ο Adam μέχρι τώρα είναι κορυφή. ... χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα. ..

:)

Samsung Galaxy S8 plus

Samsung Galaxy S7 Edge

Samsung Galaxy Alpha

Samsung TV ue55h6800 Curved

Samsung Watch Gear

Link to comment
Share on other sites

βάλτε μια Android revolution rom με καθαρή εγκατάσταση και εναν adam kernel και αν δείτε το παραμικρό πρόβλημα η πτώση επιδόσεων ...

Εγω σας αγοράζω από ένα s4 καινούριο μετά. ..

:p :)

 

Με Καστομ ρομ μόνο καλό θα δεις (αν είναι από σωστό developer) στους κερνελ Ναι μερικοί μπορεί να σε κάνουν νερά. .. Αλλα ο Adam μέχρι τώρα είναι κορυφή. ... χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα. ..

:)

 

Εγω παλι σε προκαλω να τα στησουμε με τα ιδια ακριβως πραγματα και να δουμε τις διαφορες των 2 συσκευων μετα απο δοκιμη.

Δεν θα δεις απολυτως καμια διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ λέω να βρεθούμε και να πλακωθούμε μετά το μάθημα. :ninja:

 

Ο καθένας έχει την άποψή του, και μπορεί να κάνει ό,τι τον βολεύει, και ό,τι νομίζει ότι τον ωφελεί. Απόλυτες απόψεις δε χρειαζόμαστε.

Αν και δεν έχει σημασία, προσωπικά συμφωνώ με τον Κώστα για τους kernel, μέχρι στιγμής στο S4 δεν έχω δει κάτι αξιόλογο όπως π.χ. ήταν ο semaphore στο S1. Ο kernel και οι custom roms παρ'όλα αυτά δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με το root, το οποίο προσωπικά το χρησιμοποιώ για να κάνω δεκάδες πράγματα που βελτιώνουν τις android συσκευές μου και δε θα μπορούσα χωρίς αυτά.

Αν κάποιος είναι άσχετος ή δεν τον ενδιαφέρει, όπως έχω γράψει και στους οδηγούς που εξηγώ τι είναι root, δε χρειάζεται φυσικά να κάνει root. Μπορεί να μην τον νοιάζουν οι extra δυνατότητες. Δεν πειράζει. Η αδερφή μου έχει ένα παλιό Nokia 1100, κάνει τηλέφωνα, στέλνει μηνύματα και τις κρατάει μια βδομάδα η μπαταρία. Άλλοι έχουν iphone. So what.

 

Παρακαλώ να κλείσουμε τη συζήτηση εδώ γιατί δεν προσφέρει κάτι...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Στις 2 στο παρκακι. Πέρα από την πλάκα καλό είναι να αναγνωρίζουμε κάποια πράγματα γιατί μας διαβάζουν και άνθρωποι που δεν έχουν εμπειρία και μπορεί να παρασυρθουν σε ανούσιες διαδικασίες . Για αυτό ακριβώς το λόγο κάνω αυτά τα posts. Άλλο είναι να θες να παίζεις και να φλασαρεις και άλλο να πειθεις τον εαυτό σου ότι αλλάζουν δραματικά τα πράγματα. Ας έχουμε γνώθι σαυτον... Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Στις 2 στο παρκακι. Πέρα από την πλάκα καλό είναι να αναγνωρίζουμε κάποια πράγματα γιατί μας διαβάζουν και άνθρωποι που δεν έχουν εμπειρία και μπορεί να παρασυρθουν σε ανούσιες διαδικασίες . Για αυτό ακριβώς το λόγο κάνω αυτά τα posts. Άλλο είναι να θες να παίζεις και να φλασαρεις και άλλο να πειθεις τον εαυτό σου ότι αλλάζουν δραματικά τα πράγματα. Ας έχουμε γνώθι σαυτον...

 

Aκριβώς αυτό είναι το θέμα, ότι μάλλον μιλάμε για διαφορετικά πράγματα. Εγώ ούτε μίλησα για φλασαρίσματα, ούτε υποστήριξα ποτέ ότι κάτι άλλαξε δραματικά, όσον αφορά την ταχύτητα. Άλλαξε όμως δραματικά η ευκολία με την οποία κάνω κάποια πράγματα, ως προχωρημένος χρήστης. Αυτά τα πράγματα χρειάζονται root. Δε μίλησα ποτέ για custom kernel ή custom rom. Δεν έχω βάλει τίποτα απ'τα 2 στο S4.

Ο μόνος λόγος που επενέβην είναι το απόλυτο 'δε χρειάζεται root'. Φυσικά και χρειάζεται root. Εμένα (και σε πολλούς άλλους) μου είναι άκρως απαραίτητο το root. Ακόμα και σε κάποιους που δε χρησιμοποιούν όλα αυτά που χρησιμοποιώ εγώ, ας αναφέρω μόνο το backup, το greenify και τις διαφημίσεις. Όπως είπα παραπάνω, καλύτερα να περιοριζόμαστε στις δικές μας εμπειρίες και γνώσεις. Ακριβώς όπως το είπες, ας έχουμε γνώθι σ'αυτόν.

Αν είναι κάποιος άσχετος, καλύτερα να αφήσει το κινητό μόνο του. Αν ήταν όλοι το ίδιο, XDA δε θα υπήρχε. Καθώς και δε θα υπήρχε το θέμα των τροποποιήσεων, στο οποίο αυτή η συζήτηση είναι ανούσια.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω παρει απο birdphone ενα s4 το οποιο προσπαθησα να το κανω root με το motocross νομιζω καπως ετσι λεγοταν !

 

δεν πετυχε καθως περαστικε το superuser αλλα θελει αναβαθμισει το binary su και δεν το κανει

 

 

επισεις θελω να κατεβασω την ελληνικη filmware απο samsung και να την περασω στο κινητο γιατι δεν βλεπω πουθενα τον δειχτει για επιλογη 4G

 

πως το κανω? θα ειναι οκ ?

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, δεν ξέρω για εσάς, αλλά αγόρασα το τηλέφωνο... το φόρτισα... του έβαλα cwm... φλασαρα την 4.3 google edition toy Faryab που τώρα δεν υπάρχει γιατί λέει του ζήτησε η Σάμσουνγκ να την κατεβάσει... και δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το τηλέφωνο! Μόνο το απολαμβάνω!!!
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο μέρες είμαι κάτοχος του κινητού μετά από Nexus 4.

Θα ήθελα την βοήθεια σας. Κατέβασα στον υπολογιστή το Navigon 3.8GB, το έκανα με μια εφαρμογή extract και το πέρασα στην κάρτα μνήμης του κινητού. Κατέβασα και μία εφαρμογή es manager και βρήκα τον φάκελο. Δεν έχω καταλάβει τώρα τι πρέπει να κάνω για να μου βγάλει σαν φάκελο το Navigon και να φαίνεται στο κινητό. Όποιος γνωρίζει ας μου πει.

Ευχαριστώ.

Vw CC 1.8TSI K04.. :D
Link to comment
Share on other sites

Αναφορά σε σπασμένο / πειρατικό / παράνομο λογισμικό απαγορεύεται αυστηρά στο myphone.gr. :!:

Τα σχετικά μηνύματα διαγράφτηκαν, παρακαλώ προσοχή στο μέλλον.

 

Όσο για εφαρμογές android και πλοήγησης, υπάρχουν αφιερωμένα θέματα συζήτησης στην ενότητα Android.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Παιδια και γω κατοχος s4 απο σήμερα..

Ρουταρα αμεσα,αφαιρεσα σαβουρα πολυ και ολα καλα..

EFS Back up έχει κρατήσει κανείς ?

Δοκίμασα με ενα προγραμματακι που κραταγαμε στο note ii αλλα δεν τα καταφερα!

 

 

Αυτό το έχει δοκιμάσει κανείς ?

http://www.naldotech.com/how-to-restorebackup-galaxy-s4-efs/

Link to comment
Share on other sites

Επειδη με μπέρδεψε λίγο να δοκιμάσω αυτό που πόσταρα εγώ που φαίνεται πιο απλό ?

 

Λογικά θα κάνεις δουλειά και με το cwm.

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με την recovery του phil δουλευει μια χαρα το backup για efs

[sIGPIC][/sIGPIC] Aλέξης

rotary power

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αποθηκευσα με το script για PC και τέλος.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι pre rooted rom από το xda πάντως λειτουργούν μια χαρά. Χθες έκανα OTA update σε mga χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

OTA? Άρα έχασες το root αν δεν κάνω λάθος.

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Προφανως αυτο πρεπει να εγινε.

 

Το είπα μήπως δεν το ξέρει και δεν το κατάλαβε. Συμβαίνει και αυτό και μετά έρχονται οι ερωτήσεις του τύπου, γιατί έχασα το ρουτ και τέτοια.

 

Εγώ σκέφτομαι να δοκιμάσω και τις SuperSlim που έχει βγάλει ο τυπάς. Προσωπικά όλα τα features της Sammy τα θεωρώ άχρηστα ακόμα και σε full-use χρήστη.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γενικες εντυπωσεις απο MGA κανεις? Smoothness, battery life, θερμοκρασιες? Τουλαχιστον σε σχεση με την MF8...
Link to comment
Share on other sites

για όσους δοκιμάζουν kernels...απλά να παραθέσω την μέχρι τώρα άποψη μου...μακράν καλύτερος ο Adam μαζί με τον δικό μας Ausdim..δεν ψήνεις τοστ στο κινητό,αξιοπρεπέστατοι και μπαταρία άψογη (κυρίως σε αναμονή)

ΚΤ toonz,έχει πολλά καλούδια να "πειράξεις" αλλά ανεβάζει τη θερμοκρασία στα ύψη..με ένα απλό facebook (wifi και gps ανοιχτά) ζεματούσε!!!

όσο για τον faux....πάσχει από μπαταρία...ούτε ασανσέρ δεν κατεβαίνει έτσι :p

τωρινό στήσιμο είναι Foxhound 1.3,base MG7 με Adam 1.4...δεν υπάρχει κανένα lag,ούτε reboot (όποτε θέλει)...εν ολίγοις αν πριν πετούσε,τώρα απογειώθηκε :)

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

OTA? Άρα έχασες το root αν δεν κάνω λάθος.

 

Όχι δεν χάνεις κανένα root. Αυτό είναι το πλεονέκτημα.

Edited by lympero
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S4] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...